KAPALI Öğrenci için 91 model Mazda 323 alınır mı?

tartal

Tuna
Profesör
26 Ağu 2018
100
69
1,035
İstanbul
Marka
Opel
Selam dostlar ünivesite de kullanmak için araç bakıyorum birikmiş aşağı yukarı 20 bin tl param var ve araba gerçekten lazım oluyor. Birazda eli yüzü düzgün tarz BIR otomobil bakıyorum. 91 model 323 Mazda HB modeli sizce öğrenci için uygunmudur?

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,636
1
64,453
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Alınmaz hocam, aracın çok temiz olması bile yetersiz. 91 model araba her an çeşitli sürprizler ile karşılaşabilirsiniz. Ve karşılaşacağınız masraflar öğrenci bütçenizle canınızı sıkabilir. Kaldı ki mazda parçaları bi tık daha pahalıdır.

1.8 lantis alabilirsiniz o bütçelere ayrıca, 91 model 323'ten bi tık daha sağlamdır. üstelik daha performanslı , yeni model ve klimalı :)

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Selam dostlar ünivesite de kullanmak için araç bakıyorum birikmiş aşağı yukarı 20 bin tl param var ve araba gerçekten lazım oluyor. Birazda eli yüzü düzgün tarz BIR otomobil bakıyorum. 91 model 323 Mazda HB modeli sizce öğrenci için uygunmudur?
Yeri geldiğinde sanayiye gidip parçacılarda/hurdacılarda dolaşmanız, ve arada bir çıkacak arızalara göz yummanız gerekir, açıkçası o bantta alınabilecek bir çok mantıklı araç varken niçin 323HB merak ettim doğrusu.96-00 323 Sedanlar'a bakarsanız onlar sizin işinizi daha çok görecektir, çünkü HB'lerin ciddi parça sıkıntısı var.Taleplerinizi ve ihtiyaçlarınızı söylerseniz belki başka araçlarda tavsiye edebiliriz.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Yeri geldiğinde sanayiye gidip parçacılarda/hurdacılarda dolaşmanız, ve arada bir çıkacak arızalara göz yummanız gerekir, açıkçası o bantta alınabilecek bir çok mantıklı araç varken niçin 323HB merak ettim doğrusu.96-00 323 Sedanlar'a bakarsanız onlar sizin işinizi daha çok görecektir, çünkü HB'lerin ciddi parça sıkıntısı var.Taleplerinizi ve ihtiyaçlarınızı söylerseniz belki başka araçlarda tavsiye edebiliriz.

Yakışıklı olduğu için olabilir.
Hâlen gayet iyi duran araçlar Mazda 323 heçbekler ama gidip almazdım. Kısıtlı bütçe ile günlük araç olarak almak pek mantıklı değil diye düşünüyorum.

Şöyle Swiftler bence daha mantıklı.
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...ft-2001-model-sadece-67-binde-623501743/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...nde-1.3glx-klima-suzuki-swift-658134164/detay
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...glx-16-v-85-bg-lik-olan-japon-651589658/detay
Bu kadar temiz olmasa da olur Swift'e bu kadar verilmez denirseniz daha uygun fiyatlıları da var.

Fiat grubu düşünülebilir ama taksi çıkması olma ihtimali Albea gibi araçlarda çok var. Palio daha iyi olur. Stilo, Brava, Bravo gibi araçlar nasıldır, onların parça durumu nasıldır hiç bir fikrim yok.

Toyota'da Starlet var ama parça sorunu olduğunu okumuştum.

Bir de Alfa'da 145, 146, 156 falan bulunur ama ben olsam gidip almazdım.

Şöyle spor olsun böyle fırlasın böyle şey olsun dedikçe hor kullanılmış olma ihtimali artar diye düşünüyorum. Senin gibi düşünüp alıp elden geçirmiş kişiler olacak çünkü.

Öneriden çok beyin fırtınası olsun diye yazdım. Uzun lafın kısası Mazda 323'den daha genç daha alınası araçlar bulunur.

ESEB19

Profesör
Beta Programı
8 Eyl 2016
423
425
1,395
Marka
Volkswagen
Bende bir aralar bakıyordum 323lere
-açtığım konu forumda var- temizini bulmak imkansız gibi bir şey olduğu için vazgeçmiştim

mazda323hb

Profesör
27 Eki 2018
229
310
1,335
Denizli
Marka
Peugeot
Parça sıkıntısı yok HB'lerde.
Zaten motor yürüyen aksam sedan versiyonla aynı. Aynı araçla günde okul zamanları 100 km yapan biri olarak arıza verdiğini de söyleyemem. Tek şartla yağ ve suyunu eksik etmemek.
323 HB'lerin sorun çıkarabilecek tek parçası cam otomatikleri ve basık oluşundan dolayı çabuk alt takım yemesi olabilir.

@alfhonso Parçalar evet bi tık pahalıdır ama sık sık da arıza çıkarmadıgı için gözardı edilebilir gibi duruyor. Lantisin temizleri de kalmadı maalesef, 323'ün temizlerini bulmak daha kolay. Temiz lantis bulsam bugün alırım ama yok maalesef.

Bu da başka bir konuya 323'ler hakkında yazdıgım mesaj.

Merhaba.
Mazda 323 HB 92 model sahibiyim aynı zamanda da öğrenciyim. O yüzden aklınızdaki soruları cevaplayabilirim diye düşünüyorum.

Okulumla evim arası her gün 110-120 km yol yapıyorum bunun ortalama yarısı dur kalksız yarısı da ilçeler arası olan trafik ışıklı yollar.
Ortalama 30 TL gaz ile (3.30 civarı litre fiyatı) 90-100 arası 2400 devir civarı giderek dediğim mesafeyi gidebiliyorum.

Bu tür piyasada çok olmayan ve modeli eski arabalarda parça sıkıntısı çekerim diye düşünebilirsiniz ama ben bugüne kadar öyle bir sıkıntı yaşamadım evet bir tofaş grubuna göre daha pahalı olabilir ama aynı şekilde parça ömürleri de daha uzun. Zamanla kendini amorti eder.
Bende ki araç 92 model GLX paket diye geçen model. Kliması yok,4 cam otomatik,elektrikli aynalar vs gibi özellikleri olan kasa. Şu anda 292 binde ve dediğim gibi haftada 5 günden 550 km yol yapıyor ortalama.
Aracın performansı demek istiyorum ama 92 model bir arabadan pek bir şey beklememek lazım hele ki bu fiyatlara ama içine bindiğinizde sürdüğünüzde kesinlikle sizi içine çeken sahiplenen bir yapısı var arabanın. Arabayla direk kaynaşıyorsunuz.
Araçla düz yolda 160 yapabildim belki yol boş olsa daha da giderdi bilemiyorum denemek de istemem zaten.
Zaten bu arabayla sürekli 140 civarı gitmeniz de pek mantıklı olmaz zira içeriye bol miktarda ses aldığı için ideal hızınız 100 olmalı araçta.
Ama beni en çok şaşırtan şey yol tutuşu oldu. Kesinlikle virajlara girerken korku yaşamazsınız araba çok güzel yol tutuyor belki yere yakın oldugundan belki lastiklerden bilemiyorum. Ama yol tutuşu anlamında kesinlikle yılına göre çok çok üst seviyede.
Onun dışında araba yere yakın ciddi manada yakın. O yüzden yolları bozuk bir şehirde yaşıyorsanız dikkat edin alt takım masrafı çıkabilir. Yere yakın olmasının bir avantajı da var sizde yere yakınsınız o yüzden aracı sürerken yukarıda dediğim gibi arabayla direk bir duygusal bağ kurup zevkle sürüyosunuz arabayı.
Tasarımı çağının ötesinde hala daha kırmızı rengiyle yere yakın oluşuyla 92 model değil 2000'lerin modelleri gibi gözüküyor.
Bu piyasada şahine o kadar para vereceğime kesinlikle araştırır temiz bir 323'e yatırırdım paramı.
Ama benim aldığım araç temizdi ve beni üzmedi hiç piyasadaki diğer emsallerini bilmiyorum. İyi araştırmak da fayda var.
Temizini bulursanız masraf yapmadan binersiniz çok da mutlu olursunuz, temizi olmazsa üzebilir.

Son düzenleme:

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,636
1
64,453
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Zaten motor yürüyen aksam sedan versiyonla aynı. Aynı araçla günde okul zamanları 100 km yapan biri olarak arıza verdiğini de söyleyemem. Tek şartla yağ ve suyunu eksik etmemek.
323 HB'lerin sorun çıkarabilecek tek parçası cam otomatikleri ve basık oluşundan dolayı çabuk alt takım yemesi olabilir.

@alfhonso Parçalar evet bi tık pahalıdır ama sık sık da arıza çıkarmadıgı için gözardı edilebilir gibi duruyor. Lantisin temizleri de kalmadı maalesef, 323'ün temizlerini bulmak daha kolay. Temiz lantis bulsam bugün alırım ama yok maalesef.

Merhaba.
Mazda 323 HB 92 model sahibiyim aynı zamanda da öğrenciyim. O yüzden aklınızdaki soruları cevaplayabilirim diye düşünüyorum.

Okulumla evim arası her gün 110-120 km yol yapıyorum bunun ortalama yarısı dur kalksız yarısı da ilçeler arası olan trafik ışıklı yollar.
Ortalama 30 TL gaz ile (3.30 civarı litre fiyatı) 90-100 arası 2400 devir civarı giderek dediğim mesafeyi gidebiliyorum.

Bu tür piyasada çok olmayan ve modeli eski arabalarda parça sıkıntısı çekerim diye düşünebilirsiniz ama ben bugüne kadar öyle bir sıkıntı yaşamadım evet bir tofaş grubuna göre daha pahalı olabilir ama aynı şekilde parça ömürleri de daha uzun. Zamanla kendini amorti eder.
Bende ki araç 92 model GLX paket diye geçen model. Kliması yok,4 cam otomatik,elektrikli aynalar vs gibi özellikleri olan kasa. Şu anda 292 binde ve dediğim gibi haftada 5 günden 550 km yol yapıyor ortalama.
Aracın performansı demek istiyorum ama 92 model bir arabadan pek bir şey beklememek lazım hele ki bu fiyatlara ama içine bindiğinizde sürdüğünüzde kesinlikle sizi içine çeken sahiplenen bir yapısı var arabanın. Arabayla direk kaynaşıyorsunuz.
Araçla düz yolda 160 yapabildim belki yol boş olsa daha da giderdi bilemiyorum denemek de istemem zaten.
Zaten bu arabayla sürekli 140 civarı gitmeniz de pek mantıklı olmaz zira içeriye bol miktarda ses aldığı için ideal hızınız 100 olmalı araçta.
Ama beni en çok şaşırtan şey yol tutuşu oldu. Kesinlikle virajlara girerken korku yaşamazsınız araba çok güzel yol tutuyor belki yere yakın oldugundan belki lastiklerden bilemiyorum. Ama yol tutuşu anlamında kesinlikle yılına göre çok çok üst seviyede.
Onun dışında araba yere yakın ciddi manada yakın. O yüzden yolları bozuk bir şehirde yaşıyorsanız dikkat edin alt takım masrafı çıkabilir. Yere yakın olmasının bir avantajı da var sizde yere yakınsınız o yüzden aracı sürerken yukarıda dediğim gibi arabayla direk bir duygusal bağ kurup zevkle sürüyosunuz arabayı.
Tasarımı çağının ötesinde hala daha kırmızı rengiyle yere yakın oluşuyla 92 model değil 2000'lerin modelleri gibi gözüküyor.
Bu piyasada şahine o kadar para vereceğime kesinlikle araştırır temiz bir 323'e yatırırdım paramı.
Ama benim aldığım araç temizdi ve beni üzmedi hiç piyasadaki diğer emsallerini bilmiyorum. İyi araştırmak da fayda var.
Temizini bulursanız masraf yapmadan binersiniz çok da mutlu olursunuz, temizi olmazsa üzebilir.
323 hbler kesinlikle zamanının ötesinde otomobiller, sadece yıldan ötürü fazla arıza yaşamama ihtimalinden ötürü lantisi önermiştim. Yoksa lantislerin parça fiyatı ile 323 hblerin çok farkı yok biliyorum. Dediğiniz gibi temiz lantis yerine temiz 323 hb bulunabiliyorsa ben tamamım :)

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford

Merhaba.

Merhaba samimiyetiniz için teşekkür ederim, yalnız 91 model araçta Japon dahi olsa beklemediğiniz yerlerden arıza açma ihtimali çok çok yüksek oluyor.Arkadaş öğrenci olduğunu söylediği için 323HB i öneremedim özellikle arkadan darbe alma durumunda parçacıdan hemen bir bagaj bir tampon bir arka cam sar/kap gel durumu olmuyor 323HB gibi araçlarda, o sebepten öyle dedim. Yoksa tabii ki 1995 model Şahin/Doğan/R9/Favorit/Samara gibi araçlarla kalite konfor yol tutuş gibi kıstaslarla karşılaştırılma durumunda fersah fersah üstün bir araç ama öğrenci için işler değişebilir onu vurgulamak isterim.Keyifli sürüşler.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım