KAPALI Öğrenci için Mazda 323 Hatchback 1.6İ uygunmudur?

tartal

Tuna
Profesör
26 Ağu 2018
100
69
1,035
İstanbul
Marka
Opel
Arkadaşlar ektede gördüğünüz kasa Mazda 323 hb 1.6 lar nasıldır. Bu fiyat bandında tercih edilebilirmi öğrenci aracı olarak? Babam parçaları maliyetli olabilir dedi. Kronik problemleri varmıdır? Mazda motorları uzun gider diye bilirim. Yakıtı nasıldır peki? Tüpte gidişi üzermi ve piyasada düşük km de bulabilirmiyim bu fiyat bandında ? Şöyle temiz binilmiş kaportası ayna siyahından bulsam bir tane :D
images (50).jpeg
images (51).jpeg

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,015
7
51,345
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Tamam mazda motorları uzun ömürlüdür de, araba sadece motordan oluşmuyor bunu unutmamak gerek. Metal yorgunluğu olacaktır, zamanla eskimiş olup henüz değişmemiş parçaları olacaktır. Bunların bir kısmının vadesi sizin elinizde dolacaktır. Uno, Broadway gibi araba olsa yedek parçaları ucuz ve yaygın olsun hemen değiştirilsin ama yedek parçaları bildiğim kadarıyla güncel Japon arabaları seviyesinde seyrediyor. Motorunun da lpg ile en az 9-10 lt yakması muhtemeldir.
Çok sevdiğim bir modeldir ama maalesef okurken değil, bol para kazanırken alıp binilecek arabadır.

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Hatchback temiz zor bulursun, çakal çukal arabası oldu hep bunlar
daha çok sedan modellerine bakabilirsin bence, bulduğun aracı iyi bir mazda ustasına göstermeni tavsiye ederim,
mazda 3 kullandım, en beğendiğim araçlarım arasında ve en az masraf ettiğim aracımdı, parçaları çok ucuza bulunuyordu ama buna rağmen kasko yaptırmaya çalıştığımda, piyasadaki "mazdanın parçaları pahalıdır" algısı yüzünden fahiş kasko primleri çıkıyordu.

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
daha çok sedan modellerine bakabilirsin bence, bulduğun aracı iyi bir mazda ustasına göstermeni tavsiye ederim,
mazda 3 kullandım, en beğendiğim araçlarım arasında ve en az masraf ettiğim aracımdı, parçaları çok ucuza bulunuyordu ama buna rağmen kasko yaptırmaya çalıştığımda, piyasadaki "mazdanın parçaları pahalıdır" algısı yüzünden fahiş kasko primleri çıkıyordu.
ayni durumu peugeot da yasadim adi cikmis bu arabanin da gti lardan dolayi yuksek cikiyor kaskosu

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Bende kasko tam tersine ucuz cikiyordu :) 2011 mazda 3 icin. Ama parcalari ucuz sayilmazdi.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Hatchbacklerinde gerçekten kaporta konusunda parça sıkıntısı var, Sedan olanlarının orijinalinden denk getirirseniz, bir öğrenciyi uzun bir süre üzmez.

mazda323hb

Profesör
27 Eki 2018
233
319
1,335
Denizli
Marka
Peugeot
Merhaba.
Mazda 323 HB 92 model sahibiyim aynı zamanda da öğrenciyim. O yüzden aklınızdaki soruları cevaplayabilirim diye düşünüyorum.

Okulumla evim arası her gün 110-120 km yol yapıyorum bunun ortalama yarısı dur kalksız yarısı da ilçeler arası olan trafik ışıklı yollar.
Ortalama 30 TL gaz ile (3.30 civarı litre fiyatı) 90-100 arası 2400 devir civarı giderek dediğim mesafeyi gidebiliyorum.

Bu tür piyasada çok olmayan ve modeli eski arabalarda parça sıkıntısı çekerim diye düşünebilirsiniz ama ben bugüne kadar öyle bir sıkıntı yaşamadım evet bir tofaş grubuna göre daha pahalı olabilir ama aynı şekilde parça ömürleri de daha uzun. Zamanla kendini amorti eder.
Bende ki araç 92 model GLX paket diye geçen model. Kliması yok,4 cam otomatik,elektrikli aynalar vs gibi özellikleri olan kasa. Şu anda 292 binde ve dediğim gibi haftada 5 günden 550 km yol yapıyor ortalama.
Aracın performansı demek istiyorum ama 92 model bir arabadan pek bir şey beklememek lazım hele ki bu fiyatlara ama içine bindiğinizde sürdüğünüzde kesinlikle sizi içine çeken sahiplenen bir yapısı var arabanın. Arabayla direk kaynaşıyorsunuz.
Araçla düz yolda 160 yapabildim belki yol boş olsa daha da giderdi bilemiyorum denemek de istemem zaten.
Zaten bu arabayla sürekli 140 civarı gitmeniz de pek mantıklı olmaz zira içeriye bol miktarda ses aldığı için ideal hızınız 100 olmalı araçta.
Ama beni en çok şaşırtan şey yol tutuşu oldu. Kesinlikle virajlara girerken korku yaşamazsınız araba çok güzel yol tutuyor belki yere yakın oldugundan belki lastiklerden bilemiyorum. Ama yol tutuşu anlamında kesinlikle yılına göre çok çok üst seviyede.
Onun dışında araba yere yakın ciddi manada yakın. O yüzden yolları bozuk bir şehirde yaşıyorsanız dikkat edin alt takım masrafı çıkabilir. Yere yakın olmasının bir avantajı da var sizde yere yakınsınız o yüzden aracı sürerken yukarıda dediğim gibi arabayla direk bir duygusal bağ kurup zevkle sürüyosunuz arabayı.
Tasarımı çağının ötesinde hala daha kırmızı rengiyle yere yakın oluşuyla 92 model değil 2000'lerin modelleri gibi gözüküyor.
Bu piyasada şahine o kadar para vereceğime kesinlikle araştırır temiz bir 323'e yatırırdım paramı.
Ama benim aldığım araç temizdi ve beni üzmedi hiç piyasadaki diğer emsallerini bilmiyorum. İyi araştırmak da fayda var.
Temizini bulursanız masraf yapmadan binersiniz çok da mutlu olursunuz, temizi olmazsa üzebilir.

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Merhaba.
Mazda 323 HB 92 model sahibiyim aynı zamanda da öğrenciyim. O yüzden aklınızdaki soruları cevaplayabilirim diye düşünüyorum.

Okulumla evim arası her gün 110-120 km yol yapıyorum bunun ortalama yarısı dur kalksız yarısı da ilçeler arası olan trafik ışıklı yollar.
Ortalama 30 TL gaz ile (3.30 civarı litre fiyatı) 90-100 arası 2400 devir civarı giderek dediğim mesafeyi gidebiliyorum.

Bu tür piyasada çok olmayan ve modeli eski arabalarda parça sıkıntısı çekerim diye düşünebilirsiniz ama ben bugüne kadar öyle bir sıkıntı yaşamadım evet bir tofaş grubuna göre daha pahalı olabilir ama aynı şekilde parça ömürleri de daha uzun. Zamanla kendini amorti eder.
Bende ki araç 92 model GLX paket diye geçen model. Kliması yok,4 cam otomatik,elektrikli aynalar vs gibi özellikleri olan kasa. Şu anda 292 binde ve dediğim gibi haftada 5 günden 550 km yol yapıyor ortalama.
Aracın performansı demek istiyorum ama 92 model bir arabadan pek bir şey beklememek lazım hele ki bu fiyatlara ama içine bindiğinizde sürdüğünüzde kesinlikle sizi içine çeken sahiplenen bir yapısı var arabanın. Arabayla direk kaynaşıyorsunuz.
Araçla düz yolda 160 yapabildim belki yol boş olsa daha da giderdi bilemiyorum denemek de istemem zaten.
Zaten bu arabayla sürekli 140 civarı gitmeniz de pek mantıklı olmaz zira içeriye bol miktarda ses aldığı için ideal hızınız 100 olmalı araçta.
Ama beni en çok şaşırtan şey yol tutuşu oldu. Kesinlikle virajlara girerken korku yaşamazsınız araba çok güzel yol tutuyor belki yere yakın oldugundan belki lastiklerden bilemiyorum. Ama yol tutuşu anlamında kesinlikle yılına göre çok çok üst seviyede.
Onun dışında araba yere yakın ciddi manada yakın. O yüzden yolları bozuk bir şehirde yaşıyorsanız dikkat edin alt takım masrafı çıkabilir. Yere yakın olmasının bir avantajı da var sizde yere yakınsınız o yüzden aracı sürerken yukarıda dediğim gibi arabayla direk bir duygusal bağ kurup zevkle sürüyosunuz arabayı.
Tasarımı çağının ötesinde hala daha kırmızı rengiyle yere yakın oluşuyla 92 model değil 2000'lerin modelleri gibi gözüküyor.
Bu piyasada şahine o kadar para vereceğime kesinlikle araştırır temiz bir 323'e yatırırdım paramı.
Ama benim aldığım araç temizdi ve beni üzmedi hiç piyasadaki diğer emsallerini bilmiyorum. İyi araştırmak da fayda var.
Temizini bulursanız masraf yapmadan binersiniz çok da mutlu olursunuz, temizi olmazsa üzebilir.
Maşallah yaptığınız km az değil. İyi sabır

EmreBHZ

Profesör
8 Eyl 2016
672
1,274
2,270
Sedanına binmiştim ve gerçekten yukarıda bahsedildiği gibi inanılmaz yere yakındı malzeme kalitesi de o yılların otomobillerinin 1 tık üstünde diyebilirim parça,yakıt tüketimi gibi unsurlar hakkında bilgim yok şunu da ekleyeyim biraz teneke hissi uyandırdı bende ha tabi o yıllarda premium hariç çoğu araba öyleydi

tartal

Tuna
Profesör
26 Ağu 2018
100
69
1,035
İstanbul
Marka
Opel
Merhaba.

Teşekkür ederim değerli yazın için. Arabaya bir ısındım ama maddi sıkıntılardan dolayı şimdilik araba konusu benim için rafa kalktı :/

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım