Özel Kullanım Durumuna Göre Kış Lastiği!

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Merhaba otopark! Kış lastiği konularını araştırdım, fakat lastiğin kullanım koşullarına göre fazlasıyla farklılık gösterdiğini farkettim. Bundan dolayı ayrı konu açmayı, bilgi almayı tercih ettim. :)

Aracımın lastik ebatı 185 / 60 / 15
İstanbul'da haftada en az 3 gün trafikte olacağım, ayda da en az 1 defa İstanbul-Zonguldak arası uzun yola çıkacağım. Kısacası lastiği sık sık kullanacağım. Lastiğe 1100 TL bütçe ayırabildim. Önerilerinizi bekliyorum, bu konuya çok yabancıyım. Teşekkürler şimdiden. :)

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Bende şuraya bir mesaj bırakayım. Aynı boyutlarda benim lastiklerde. İstanbul'da da zorunlu olmuş, lastik alma durumu çıktı başımıza.
Çok kalitesiz olmasın ve fiyatı uygun olsun benim iki kriterim bu.

Şuan baktıklarım:
Nokian Wrd4
Petlas Snow Master
Lassa Snoways 3

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Bende şuraya bir mesaj bırakayım. Aynı boyutlarda benim lastiklerde. İstanbul'da da zorunlu olmuş, lastik alma durumu çıktı başımıza.
Çok kalitesiz olmasın ve fiyatı uygun olsun benim iki kriterim bu.

Şuan baktıklarım:
Nokian Wrd4
Petlas Snow Master
Lassa Snoways 3
Bende yerimi alayim ebatlarim yakin

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nokian/WR-D3.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nokian/WR-D4.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/UltraGrip-9.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/WinterContact-TS-860.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/WinterContact-TS-850.htm
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Alpin-A4.htm

İnternetten satın alımda belki bütçeye uygun şekilde bu lastikler temin edilebilir fiyatlara bir bakmak lazım. Conti ts 860 pahalıdır ama ts 850'nin modeli eskidiğinden belki uygun yollu şekilde bulunabilir. Bu lastikler piyasanın en iyi diyebileceğimiz kış lastikleri. Bütçeden hangisi bunlara uyuyorsa alınabilir pişman etmez.

Ek olarak; fiyatı gayet uygun ve makul olan Petlas snow master w651 modeli de var. Bu kış 5.yılım olacak petlas lastikleriyle, bütçeyi halledebilirsem değiştireceğim çünkü sertleşti artık iyice. İlk yıl gayet iyiydi, ikinci yılda sıcaklıklar yükselince kendini koyveriyordu ıslak zeminde. Lastiğin artı ve eksisine gelince;

+ Her türlü yol koşulu var şartında kar ve buz kaplı zeminde yolda kalmadan ilerlersiniz ( Ocak ayında ılgaz dağına tırmandım bu lastikle, @FurkanKarka ayrıca Zonguldak- Ereğli arasında şimdilerde yol çalışması olan deli hakkı yokuşunu bilirsin. Kışın orası kapanır çoğu zaman kardan. O noktadan da zincirsiz halde çıkabildim zorlanmadan )
+ Sertleşene kadar oldukça yumuşak ve konforlu bir lastiktir.
+ Kuru zeminde yol tutuşu gayet tatmin edicidir. Kendini hemen bırakmıyor yolu iyice tırmalıyor. Tabii yumuşaklığından ötürü yana yığılmalar olabiliyor ama ona yapacak bir şey yok neticede hamuru yumuşak bir lastik.
+ 7-8 derece sıcaklığa kadar ıslak zeminde de hiç fena değil. Su tahliyesi başarılı.
+ Fren mesafesi de gayet tatmin edici

Eksilere gelirsek;

- Tüketimi 1-1,5 litre civarı arttırıyor. Zaten yakıt ekonomisi sunma gibi bir özelliği yok ki diğer kış lastikleri de çok ekonomik değildir
- Yol gürültüsü oldukça fazla.
- 9-10 ve daha yüksek sıcaklıklarda dikkatli kullanmak gerekiyor. Hiç beklemediğiniz bir ıslak veya nemli zeminde aracı yolun dışında bulabilirsiniz. Hava sıcaklığı yükselince özellikle ıslakta bu lastiğin tutuşu tehlikeli hale geliyor.
- 2.sene itibariyle lastik sertleşmeye başlıyor. Kar performansını hiç kaybetmiyor ( 4.kışında bile her koşulda ilerliyordu ) ama sıcaklık yükselince bir önceki maddede anlattığım durum daha da belirgin hale geliyor. Esp'si olmayan araçlara bu lastiği pek önermiyorum. Alan olursa da dikkatli kullanmalı dediğim sıcaklıklarda.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai

İnternetten satın alımda belki bütçeye uygun şekilde bu lastikler temin edilebilir fiyatlara bir bakmak lazım. Conti ts 860 pahalıdır ama ts 850'nin modeli eskidiğinden belki uygun yollu şekilde bulunabilir. Bu lastikler piyasanın en iyi diyebileceğimiz kış lastikleri. Bütçeden hangisi bunlara uyuyorsa alınabilir pişman etmez.

Ek olarak; fiyatı gayet uygun ve makul olan Petlas snow master w651 modeli de var. Bu kış 5.yılım olacak petlas lastikleriyle, bütçeyi halledebilirsem değiştireceğim çünkü sertleşti artık iyice. İlk yıl gayet iyiydi, ikinci yılda sıcaklıklar yükselince kendini koyveriyordu ıslak zeminde. Lastiğin artı ve eksisine gelince;

+ Her türlü yol koşulu var şartında kar ve buz kaplı zeminde yolda kalmadan ilerlersiniz ( Ocak ayında ılgaz dağına tırmandım bu lastikle, @FurkanKarka ayrıca Zonguldak- Ereğli arasında şimdilerde yol çalışması olan deli hakkı yokuşunu bilirsin. Kışın orası kapanır çoğu zaman kardan. O noktadan da zincirsiz halde çıkabildim zorlanmadan )
+ Kuru zeminde yol tutuşu gayet tatmin edicidir. Kendini hemen bırakmıyor yolu iyice tırmalıyor. Tabii yumuşaklığından ötürü yana yığılmalar olabiliyor ama ona yapacak bir şey yok neticede hamuru yumuşak bir lastik.
+ 7-8 derece sıcaklığa kadar ıslak zeminde de hiç fena değil. Su tahliyesi başarılı.

Eksilere gelirsek;

- Tüketimi 1-1,5 litre civarı arttırıyor. Zaten yakıt ekonomisi sunma gibi bir özelliği yok ki diğer kış lastikleri de çok ekonomik değildir
- 9-10 ve daha yüksek sıcaklıklarda dikkatli kullanmak gerekiyor. Hiç beklemediğiniz bir ıslak veya nemli zeminde aracı yolun dışında bulabilirsiniz. Hava sıcaklığı yükselince özellikle ıslakta bu lastiğin tutuşu tehlikeli hale geliyor.
- 2.sene itibariyle lastik sertleşmeye başlıyor. Kar performansını hiç kaybetmiyor ( 4.kışında bile her koşulda ilerliyordu ) ama sıcaklık yükselince bir önceki maddede anlattığım durum daha da belirgin hale geliyor. Esp'si olmayan araçlara bu lastiği pek önermiyorum. Alan olursa da dikkatli kullanmalı dediğim sıcaklıklarda.

Ceng sen bilirsin, Petlasın kışlık lastiklerinin performansı hakkında söylenen "çok iyi" , sadece efsanemi. Yani 120 liraya alınan snowmaster lastikler gerçekten iyi sonuçlar veriyor mu? :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ceng sen bilirsin, Petlasın kışlık lastiklerinin performansı hakkında söylenen "çok iyi" , sadece efsanemi. Yani 120 liraya alınan snowmaster lastikler gerçekten iyi sonuçlar veriyor mu? :)
Fiyatına göre ' çok iyi ' demek anormal olmaz. Neticede bu fiyata bu özelliklerde bir lastik almak kolay değil. Fakat bir ts860 ile kıyaslayıp çok iyi demek efsaneden öteye gitmez. Tabii kar ve buz performansları açısından değerlendirirsek kesinlikle bu ligin en iyi kış lastikleriyle kapışır vaziyette. Lastiğin yarısına kadar gelen kar seviyelerinde bile yokuşlarda beni yarı yolda bırakmadı. Üstelik bunları 3 ve 4.senesinde bile yapmaya devam etti. Bu konuda her türlü kış lastiğiyle başa çıkabilir. Ama genel özellikler toplamında, bilhassa hava sıcaklığı yükseldiği vakit diğer başı çeken lastiklerle aynı performansı sergileyemiyor. Neticede fiyatı göz önüne alınınca bu da normal :)

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Fiyatına göre ' çok iyi ' demek anormal olmaz. Neticede bu fiyata bu özelliklerde bir lastik almak kolay değil. Fakat bir ts860 ile kıyaslayıp çok iyi demek efsaneden öteye gitmez. Tabii kar ve buz performansları açısından değerlendirirsek kesinlikle bu ligin en iyi kış lastikleriyle kapışır vaziyette. Lastiğin yarısına kadar gelen kar seviyelerinde bile yokuşlarda beni yarı yolda bırakmadı. Üstelik bunları 3 ve 4.senesinde bile yapmaya devam etti. Bu konuda her türlü kış lastiğiyle başa çıkabilir. Ama genel özellikler toplamında, bilhassa hava sıcaklığı yükseldiği vakit diğer başı çeken lastiklerle aynı performansı sergileyemiyor. Neticede fiyatı göz önüne alınınca bu da normal :)

Seni Continental veya Goodyear Pazarlama müdür yapmak lazım. Hatta @sinan lastik incelemeleri yapmadan önce sende Technical Advisitor'luk almalı :)

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul

Eksilere gelirsek;

İşte bu nedenle kış lastiği almıyorum, ihtiyacım yok. Şehir dışına çıktığım yok. Yılda 1-2 hafta kar yağıyor, onda da arabayı çıkarmıyorum. Arabayı aldığımdan beri potenzalar var üstünde, tedirgin etmişliği, yere tutunamayıp saçmalamışlığı yok. Boş yere para harcatıyorlar insanlara.
Kışlıkları alınca yazlıkları nerede muhafaza edeceğiz o da bir sorun. Gidip 4 mevsim alsam bu lastiklere yazık olacak daha 2'nci yılı. Bir bakmak lazım, olmazsa 4 mevsim alıp çıkarım işin içinden.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Seni Continental veya Goodyear Pazarlama müdür yapmak lazım. Hatta @sinan lastik incelemeleri yapmadan önce sende Technical Advisitor'luk almalı :)
Estagfurullah hocam, öyle lastikler konusunda en azından çoğunluk hakkında direkt tecrübe etmişliğe dayalı bir deneyimim yok. Neticede lastik sık sık değiştirilen bir şey olmadığı için her modeli değerlendirecek kadar detay vermek zor. Ancak başkalarının araçlarında kullandığımız kadarıyla diğer lastikleri değerlendirebiliyoruz :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
İşte bu nedenle kış lastiği almıyorum, ihtiyacım yok. Şehir dışına çıktığım yok. Yılda 1-2 hafta kar yağıyor, onda da arabayı çıkarmıyorum. Arabayı aldığımdan beri potenzalar var üstünde, tedirgin etmişliği, yere tutunamayıp saçmalamışlığı yok. Boş yere para harcatıyorlar insanlara.
Kışlıkları alınca yazlıkları nerede muhafaza edeceğiz o da bir sorun. Gidip 4 mevsim alsam bu lastiklere yazık olacak daha 2'nci yılı. Bir bakmak lazım, olmazsa 4 mevsim alıp çıkarım işin içinden.
Söylediğin şartlarda kullanıyorsan kesinlikle 4 mevsim al hocam. Çünkü kış lastiği aldığın vakit nispeten yüksek sıcaklık ve ıslak zemin gibi önemli yol şartlarına uyum sağlayacak bir model seçmen gerekir senin koşullarında. Bu da tabii piyasanın iyi modellerine ve haliyle pahalı modellerine yönelmeni gerektirecek. Maliyetin artacak, üstelik pek ihtiyacın yokken artacak. Ben mecbur kış lastiği kullanıyorum çünkü kışın şehirlerarası yol da yapıyorum, bizim memleket yokuşu bol olduğu için buz ve kar olduğunda da 4 mevsim beni kurtarmıyor. Şartları ağır olmayan kişilerin 4 mevsim kullanmasından yanayım. Aslında 4 mevsimin üretilme amacı da bu.

FurkanKarka

Panpa
Destekçi
2 Haz 2017
910
3,104
3,820
27
İstanbul, Zonguldak
Marka
Renault
Tarafsız yorumlar, her açıdan değerlendirmeler, bilgileri yararlı bir şekilde aktarma, samimiyet. Otopark ailesini bu yüzden seviyorum. Okuduğum her bir mesaj beni bilgilendirdi, kafamda ki eksiklikleri giderdi. Hepinize çok teşekkür ediyorum, ayrıca bu konu sayesinde uzun zamandan sonra tekrardan sizinle iletişime geçmiş oldum. :)

Şimdi lastik konusuna gelirsek;

@Cenk 'in Petlas hakkında ki olumlu-olumsuz güzel yorumlarına bakılırsa ts860 ilah bir lastik demek pek yanlış olmaz. Aracımda Esp maalesef yok, uyumsuz hava koşulunda bir anda kendini bırakması, deli hakkından inerken böyle bir şey olma ihtimali beni korkutur. Şuan ki lastiklerime alıştım, güveniyorum. Yeni alacağım lastiğe de bu durumda güvenmem gerekiyor. O Deli Hakkı'da çoğu araç kalıyor, yerinden kıpırdamıyor bile. Oradan Petlas ile geçebildiyseniz uygun hava sıcaklığında cidden fiyatına göre mükemmel bir lastik olduğunu görüyorum. Ben işimi daha da garantiye alarak ts860 alıyorum o halde! Teşekkür ederim. :)

@alfhonso Cenk'i bir çağırdın iş çözüldü anında :) Teşekkür ederim!

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
@Cenk İstanbul içi kullanıyorum, yüksek kesimleride değil.
4 mevsim hangisini önerirsiniz? Nokian weatherproof ve Michelin crossclimate var bildiğim kadarıyla.
İkiside yakıtta C, ıslak yolda B almış. Desibelleri de aynı 68dB.
Michelin, Nokian'dan satıldığı yere göre 100-150 lira kadar pahalı. Toplamda 400-600 lira arasında bir fark yapıyor. Bu parayı hak edecek bir kalite farkı var mı? Bilginiz var mı?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Tarafsız yorumlar, her açıdan değerlendirmeler, bilgileri yararlı bir şekilde aktarma, samimiyet. Otopark ailesini bu yüzden seviyorum. Okuduğum her bir mesaj beni bilgilendirdi, kafamda ki eksiklikleri giderdi. Hepinize çok teşekkür ediyorum, ayrıca bu konu sayesinde uzun zamandan sonra tekrardan sizinle iletişime geçmiş oldum. :)

Şimdi lastik konusuna gelirsek;

@Cenk 'in Petlas hakkında ki olumlu-olumsuz güzel yorumlarına bakılırsa ts860 ilah bir lastik demek pek yanlış olmaz. Aracımda Esp maalesef yok, uyumsuz hava koşulunda bir anda kendini bırakması, deli hakkından inerken böyle bir şey olma ihtimali beni korkutur. Şuan ki lastiklerime alıştım, güveniyorum. Yeni alacağım lastiğe de bu durumda güvenmem gerekiyor. O Deli Hakkı'da çoğu araç kalıyor, yerinden kıpırdamıyor bile. Oradan Petlas ile geçebildiyseniz uygun hava sıcaklığında cidden fiyatına göre mükemmel bir lastik olduğunu görüyorum. Ben işimi daha da garantiye alarak ts860 alıyorum o halde! Teşekkür ederim. :)

@alfhonzo Cenk'i bir çağırdın iş çözüldü anında :) Teşekkür ederim!
Yolda sürekli kayma ve gezinme problemleri yüzünden kışın oldukça sıkıntı çeken kangoo kullanan bir abim vardı. Ona da ts850 önermiştim ki tüm sorunları ortadan kalktı. Kendisi deli gibi kullandığı için önceki nesil kangoo aracıyla da 2-3 defa virajda kaza geçirmişti. Şimdi kışlıklarından çok memnun. Conti'lerin kışlıkları hem kışın iyi iş görüyor, hem de hava sıcaklığı yükselince sapıtmıyor.

w651 ise gerçekten kış şartlarında insana korku vermeyen bir lastik. Ereğli çıkışında citroen bayisinin orada polis beni durdurup zincirin yoksa tırmanmaya başlama çoğu araç kaldı yolda dedi. Bagajımda zincir vardı ama takmadım. Kendimi yokuşa vurdum ve 1 kez bile kaymadan, kaysa bile sınırlı çok az bir alanda tedirgin etmeden tüm yolu tamamladım. Bunu defalarca yaptım. Petlas o konuda çok iyi ama sıcaklık yükselince de ıslakta bırakıyor. Zonguldak girişindeki tünelde virajı çok makul hızda alırken hiç beklemediğim bir yerde ön lastik tutunmayı bırakıp beni karşı şeride attı. Esp olmasaydı karşıdan gelen araçla kafa kafaya girerdim. Hava sıcaklığı da 10 derecenin üzerindeydi. Petlas kullanacak kişi buna dikkat ederek alırsa iyi olur. Çünkü lastiğin sıcaklık yükseldiği vakit net ve belirgin tepkileri yok. Kaymak için resmen yol ve zemin şartı seçiyor. O yüzden tahmin edilebilirliği biraz düşük.

Bu kış ben de Allah nasip ederse ts860 alacağım. Bakalım, onun hakkında da deneyimlerimi burada paylaşırım ki zaten çok bilinen bir lastik.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
4 mevsim hangisini önerirsiniz? Nokian weatherproof ve Michelin crossclimate var bildiğim kadarıyla.
Michelin, Nokian'dan satıldığı yere göre 100-150 lira kadar pahalı. Toplamda 400-600 lira arasında bir fark yapıyor. Bu parayı hak edecek bir kalite farkı var mı? Bilginiz var mı?
Ben en son 2004-5 gibi 4 mevsim lastiği kullandım. Kendi aracımda da tercih etmediğim için direkt bir deneyimim yok açıkçası @bt bu konuda tecrübeli. 4 mevsim lastik kullanıyor. O görünce daha net yorumlar yapacaktır ama crossclimate modelinin oldukça iyi olduğunu duymuştum. Otopark'ın da bu lastikle bir vlog çekimi var izlemeni tavsiye ederim hocam.

Kim?

Panpa
15 Eyl 2016
1,024
1,994
2,770
Marka
Subaru
Bence crossclimate candır kullanan varmı yorumlar nedir bilemem ama fiyatı dışında şehirde yaşanlar için biçilmiş kaftan .

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
En bedava çözüm, arabayı kontağa soktuğunuzda Ambians sıcaklığına bakarak yola cıkmak. Benim araba 4 derece uyarısını verdiğinde yola çıkmamak

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Wr-d4 leri her türlü yol ve hava şartında denemiş biri olarak şiddetle tavsiye ediyorum. Ts 860 la bu lastiklerin arasında kaldım ve tavsiyeler üzerine aldım, iyi ki almışım.

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,279
1
9,427
4,970
kocaeli
Gecenlerde nokianı gordum ama kıslık ozelligi agir basiyor gibi geldi bana diş yapisindan .

Yazin hem kolay cabuk disleri erir , hemde ses yapar diye düşünüyorum .

Michelin ise bu konuda daha basarili tam 4 mevsim yani .

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Gecenlerde nokianı gordum ama kıslık ozelligi agir basiyor gibi geldi bana diş yapisindan .

Yazin hem kolay cabuk disleri erir , hemde ses yapar diye düşünüyorum .

Michelin ise bu konuda daha basarili tam 4 mevsim yani .

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba
Şu an şirketimin karşısında, Weatherprof kullanan bir Hyundai Getz ve CrossClimate kullanan 500L var. Bana kalırsa dişlerin büyüklüğü ve genişliği olarak pek farkları yok. Sadece Weather proff çok fazla parçalı desen kullandığından sanki kış lastiği havası kazanmış.
Oysaki en az onun kadar dişli duruyor crossclimate .

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım