Opel Corsa 1.4 Swing Her şeyin başlangıcı :)

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Sene 1997 yıllarca Volkswagen kullandıktan sonra aileye giren ilk Opel imiz. 1.4 litre 60 bg 103 tork üreten 8 valfli çekişi zayıf ve yaktığı kadar gitmeyen bir motor. Tek özelliği sağlam olması :) Kaç yakıyor diyorsanız inanın bende bilmiyorum 21 yıldır kullanan dedeme sorduğumda o da bilmiyorum diyor ama teknik verilere bile baktığımız da karma tüketim 7.4 lt diyor. İstanbul şehir içi Allah bilir ne kadardır. Açıkcası arabayı sadece 1 kere kullandım. O da görelim bileğini dedi öyle yoksa kimseye vermiyor ve yıllardır gel şu İstanbul için yeni,otomatik bir araba alalım diyoruz direk Audi A3 ler nasıl diyor. :) Neyse biraz arabadan bahsedeyim. Kısa süre kullandığım kadarıyla ve 71 yaşındaki dedemin hala rahatça kullandığına göre debriyaj yumuşak ve vites geçişleri net diyebilirim. Vites oranları ne çok uzun ne çok kısa ayarlanmış. Direksiyon da yumuşak ama hissi güzel park ederken filan yormuyor. Süspansiyonlara gelirsek derin çukurlarda direk vuruyor ama küçük keskinler de başarılı yani süspansiyon yumuşak,engebeleri sönümlemesi fena değil ama çalışma eşiği dar. Arabayı pek zorlama şansım olmadığı için tutuş hakkında pek yorum yapamıyorum ama yana yatması var muhtemelen öne yığılıp kafadan kayacaktır :) Tabii o dönemli Polo,Fiesta filan nasıldır hiç bir fikrim yok ama araba tam aile aracı olarak yapmışlar. Direk opel in açılımına uygun Old People Enjoying Life
Edit: Yalıtımdan bahsetmeyi unuttum. Otobanda 100-110 ile rahatça gezebiliyorsunuz. Bu konu da başarılı buluyorum :)
WhatsApp Image 2018-07-15 at 16.17.35(3).jpeg

WhatsApp Image 2018-07-15 at 16.17.35(4).jpeg

İç mekan gelirsek. Günümüz A sınıfı standartlarında diyebiliriz. Ön de vitesin önü baya kullanışlı göz var. Bide torpidonun altındaki gözde baya iş yapıyor :)

WhatsApp Image 2018-07-15 at 16.17.35.jpeg

Bide bu arabanın direksiyonu çok hoşuma gidiyor :)
WhatsApp Image 2018-07-15 at 16.17.35(2).jpeg

Arkada ise 260 lt bagaj idare ediyor baş mesafesi 1.80 yetiyor ama diz o kadar başarılı değil maalesef ve koltuklarda öyle destekli ve rahat değil.
WhatsApp Image 2018-07-15 at 16.17.35(1).jpeg

21 yılda 125000 km olmuş (daha önce forumda yazmıştım. O yanlışmış.) Tek kişi kullanıyor ve her sene düzenli bakımı yapmak dışında sanayi yolunu tutmadı çok şükür. Araba da Lpg de yok bunun da etkisi olabilir.
Teknik Veriler:
Motor Hacimi: 1388 cc
Motor gücü 60 bg @5400
Tork 103 tork @2800
0-100: 15 saniye
Son hız: 145 benim gördüğüm :)

Forumda bilenler vardır. Elimizden baya Opel geçti ve geçiyor. İşte her şeyi başlatan araba bu. Onların hikayesi de yakında :)

Son düzenleme:

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
İyi bir iç ve dış bakım yapılsa şöyle 1000 tl civarında para harcansa yeni gibi olabilir bu araba..Gayet temiz duruyor yaşına göre

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,911
2
24,206
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Aynısın beyaz 1998 modeli olanını kullandım.O da ilk elden 20 yaşında araba.Direksiyon sert sola boşluğu var.Radyatör haznesi 2 kere çatlamış 3. de ben kullanmadan 1 gün önce çatlamıştı.Fren hidroliği hortumları yeni bakım görmüştü vs. Araba daha 140k km deydi. Arabanın sahibiyle alakalı bir durum olarak görüyorum bu az bir masrafla sıfır duracak halde olmasını.
Sonuç: Arabasına bakanın elinde olması 5-0 önde tutuyor bu arabayı

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,911
2
24,206
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Her araba için geçerli o :)
:) Akrabam İsviçrede yaşıyor burada sadece izmir içinde kullandığı 96 corolla var.2 senede bir bakıma girer 90k km de falan.Onda hiçbişey yok mesela.
1993 model taunusu vardı dedemin arkadaşında o da öyleydi mesela.Benzinliydi hiç lpg görmemişti adam parkinsondu hastaneye giderken ordan burdan birilerine kullandırıyordu.Bakımı yoktu ama böyle şeyler istemezdi araba satılana kadar öyle bildim yani.
O yüzden her araba diye genelleyemem. Sadece yumuşatır çoğu araba öyle diyebilirim

LvntDmr67

Levo
Panpa
Beta Programı
27 Eki 2016
1,693
5,498
4,070
38
Ankara
Marka
Peugeot
Bu kasanın 2000 model tek sene getirilen dizelini (1.5 TD) 11 yıl boyunca kullandık. Araç gerçekten keyif veren bir sürüşe sahipti, en ufak sorun çıkartmamıştı. Babam askerdeyken sattı, gidişine çok üzülmüştüm. Benim için tek eksisi kliması olmamasıydı. Aracın maşallahı var, Allah kaza bela vermesin inşallah

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Lada Samara anın direksiyonuna göre Opel Corsa anın yumuşak o zaman borsanın yumuşak mı oluyor:D İşte bu yüzden almıyorum
Sen günümüzle kıyaslarsa tabii sert dönemine göre kıyaslarsan sert. Arabayı park ederken direksiyon yormamıştı bide 70 yaşındaki adam bile şikayetçi değil daha ne olsun :D

Son düzenleme:

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,911
2
24,206
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Sen günümüzle kıyaslarsa tabii sert ben dönemine göre kıyaslarsan sert. Arabayı park ederken direksiyon yormamıştı bide 70 yaşındaki adam bile şikayetçi değil daha ne olsun :D
21 yıllık alışkanlığı yadsımaman gerekiyor dedene zor gelmeyebilir.70 li yaşlarda hala Ford turuncu traktör kullanan dedeler var egenin köylerinde ahahah. 2000 li yılların arabasına göre karşılaştırsam herhalde taş diyebilirim direksiyona

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Corsa B'leri seviyorum güzel araçlar Clio'yu almadan evvel sık sık bakmışlığım var ailemizde de bir ara vardı:).Sınıfındaki rakiplerine göre biraz daha Alman hissettiriyor, yani aynı yıllardaki Fiesta, Polo gibi hissettiriyor kalite, yalıtım ve konfor konusunda.Bu araç hakkında en nefret ettiğim şey 1.4 8v 60 bg motoru, hem yakıyor hem gitmiyor, 1.2 Swing'ler var onlar da gitmiyor ama yakıt tüketimde bayağı cimri diye biliyorum o motor kombinasyonu olsa bir nebze daha güzel olurdu.Bir de GSİ'ı var ki sormayın.:DAcil temiz GSİ atın üstüme bu arada Maşallah...:D:p

Tavsiye olarak şunu söyleyebilirim, torpidonun altındaki gözü kullanmayın çok çabuk kırılıyor ve esniyor, bir de ön göğüsteki elektronik ekranı güneşten vs koruyun çünkü pixel kaybı oluyor.

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım