HABER Otomobil cam filmi karmaşasında sona geliniyor

Alcantara

Batuhan KARALAR
Yönetim
Editör
7 Eyl 2016
1,052
1,185
2,570
27
İstanbul
Marka
Renault
Uzun süredir tartışılan oto cam filmi konusu sonunda karara bağlanıyor. Konuyla ilgili çalışması yürütülen tasarı tamamlandı.

Cam filmi uygulamalarında %70 ışık geçirgenliği şartı aranacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 14. maddesi ile ilgili değişiklik tasarısı tamamlandı. Tasarı ile, karmaşa yaratan otomobil cam filmi uygulamaları nihai karara bağlanıyor. Buna göre, sürücünün 180 derecelik görüş alanındaki sağ ve sol yan camlara minimum %70 ışık geçirgenlik şartına sahip filmler uygulanabilecek. Arka camlar ile ilgili bir yönerge belirtilmezken, ön cama ise şimdi olduğu gibi herhangi bir uygulama yapılamayacak.

Peki %70 ışık geçirgenliğine sahip cam filmleri nasıl ayırt edilebilir? Halk arasında 1 ve 2 numara olarak bilinen uygulamalar bu kapsamda yer alıyor. Ayrıca R43 regülasyonunu taşıyan renkli camlar da bu geçirgenlik oranına sahip olarak üretiliyor. Yılbaşına kadar yasalaşması planlanan değişikliğe uymayan sürücüler ise 427 lira para cezasına çarptırılacak.

Read the whole post here.

YaSo61

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2016
37
10
595
Suyu çıktı bu işin. bitsede insanlar önüne baksa. film takanlar ayrı, sökenler ayrı firmalar ayrı herkes bekliyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,182
45,746
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Polis bunu nasıl ölçecek yüzde kaç olduğunu...
Bu son yasaklardan önce cam filmini serbest bırakacaklarını duyurduklarında taslak hazırdı. Bakanlıkça belirlenen kuruluşlarda kontrol ettirilip onay seri numarası verilecekti.
2017-10-21 (1).png

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,182
45,746
6,820
Zonguldak
Marka
Ford

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,542
2,715
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Özetle; Cam filmi tedarikçilerine ürettikleri film türleri için onay verilecek. Uygunluk şartları vs. firmaları bağlayacak. Biz vatandaş olarak filmimizi takacak firmaya gideceğiz, onlar montaj ve onay işlerini halledip bize uygunluk raporunu verecek. Raporu aracımızda bulunduracağız. Herhangi bir kontrolde istenirse vereceğiz.

Doğru mu anlamışım? @Cenk

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,182
45,746
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Özetle; Cam filmi tedarikçilerine ürettikleri film türleri için onay verilecek. Uygunluk şartları vs. firmaları bağlayacak. Biz vatandaş olarak filmimizi takacak firmaya gideceğiz, onlar montaj ve onay işlerini halledip bize uygunluk raporunu verecek. Raporu aracımızda bulunduracağız. Herhangi bir kontrolde istenirse vereceğiz.

Doğru mu anlamışım? @Cenk
Tekrar bastan sona okumadim hocam ama soyle bir goz gezdirdigimde durum dedigin gibi olacak. Bakanligin sectigi uygun firmadan uygun cam filminin montaji yaptirilip, uygunluguna dair gerekli isaret ve rakamlar cam filminin belli bir yerine monte edilecek. Elimizde de onay numarali rapor olacak. Polis durdurunca artik isterse bu raporu da sorabilir.

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
Tekrar bastan sona okumadim hocam ama soyle bir goz gezdirdigimde durum dedigin gibi olacak. Bakanligin sectigi uygun firmadan uygun cam filminin montaji yaptirilip, uygunluguna dair gerekli isaret ve rakamlar cam filminin belli bir yerine monte edilecek. Elimizde de onay numarali rapor olacak. Polis durdurunca artik isterse bu raporu da sorabilir.
Demek devlet kendi adamlarına cam filmi yaptırmak istiyor o zaman. Ak film, Ak cam...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,182
45,746
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Demek devlet kendi adamlarına cam filmi yaptırmak istiyor o zaman. Ak film, Ak cam...
Cam filmini bu işi usulüne uygun yapan başka bir yer varsa orada da yaptırabiliriz diye düşünüyorum. Sadece yaptırdığımız cam filmi yasalara uygun mu değil mi muayenesini yaptırıp onay belgesini almak kalır geriye. Muhtemelen onay belgesini alırken bir ücret öderiz.

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Bence o konuda sikinti olmaz, herkese yetkinlik belgesi verirler de, eskiden yaptiranlar, sokmeyenler ne yapacak. Ben esimin sirket arabasina yaptirmistim, yaptirdigim yerin bu saatten sonra o etiketi yapistirma yada raporu duzenleme sansi olacak mi acaba?
Yapabilseler iyi olur ama, bu durumdan da istifade etmek isteyen cok olur. 3-4 numara yaptiranlar 1-2 numara raporu alma seklinde.

Pulpa

Asfalt Kurutucu
10 Eyl 2016
3
4
545
Bir tek Ziebart gibi firmalarda var bu %70 şeffaf filmler ve bi ton para tek cama 500tlye çekiyolardı en son.%50 olan 1 numara serbest deselerdi iyiydi gene karmaşa şimdi

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım