Otomobil motorlarının yakıt/güç verimi ?

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
Arkadaşlar güncel veya eski otomobil motorlarının yakıt/güç yüzdelik değeri gibi bilgileri görebileceğim bildiğiniz bir link mevcutmudur ?

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
teşekkürler ama aradığım bilgiler bunlar değil.. motor verimini yüzdelik (%) oran ile veren bir site arıyorum.. motorun yaktığı yakıtın % de kaçını güce çevirebildiği gibi mesela. motor verimi

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
evet maalesef türkçe kaynaklar bir tarafa yabancı kaynaklardada çok aradım ama hiçbir sonuca varamadım.

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
Motor verimi dediğimiz parametre, motorun her devir ve yük noktasında değişeceği için, hatta sıcak motor-soğuk motor farkı da mevcut olduğu için, firmalar tarafından verilmez.

Buradan bazılarına ulaşılabilir. O da maksimum verimleri.

aslında her motorun en verimli çalıştığı ortam durumu markalar tarafından biliniyor ancak neden açıklanmıyor anlamış değilim. birkaç Türkçe makalede standart araçların %30, toyota nın birkaç motorunda %40, F1 de ise 45 leri bulduğu yazıyor. bakalım biraz daha araştırmaya devam edeyim.

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
Aradığınız şey bu sitede yok ama böyle ince şeylere bakmayı seviyorsanız beygir-tork, şanzıman-hız gibi grafiklerinde mevcut olduğu ancak her arabanın da maalesef olmadığı bir site var. Tabi amacınız merak ve keyifse :D ben bazen girip inceliyorum ve çok keyif alıyorum.

guzel bilgiler var tesekkurler.. bu iyiymis

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Aradığınız şey bu sitede yok ama böyle ince şeylere bakmayı seviyorsanız beygir-tork, şanzıman-hız gibi grafiklerinde mevcut olduğu ancak her arabanın da maalesef olmadığı bir site var. Tabi amacınız merak ve keyifse :D ben bazen girip inceliyorum ve çok keyif alıyorum.
Baz aldığım tek yer, her marka olmasa da ortak platform araçlardan bakılabiliyor mesela Renault pek yok ama Dacia da aynı motoru bulabiliyorum.

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Ben de bilgi gerektiginde buraya bakarim genelde. Güzel güvenilir görünüyor

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım