Otomobil Ön Temalı Meslekler!

berkecan

Profesör
8 Eyl 2016
239
523
1,785
Mersin
Merhaba OTOPARK.COM ailesi sizlerden bir konuda yardım istiyorum da bu açtığım konuya benzer konular daha önce açılmışti onlara baktım yine de açmak istedim şimdi ben bu sene üniversite sınavına girdim ve su an sonucumun açıklanmasını bekliyorum ayin 18 ine açıklanacak inşallah şimdi ben bir sizler gibi bir araba tutkunuyum meslegimin de okuyacağımin bölümünde bu yönde olmasını istiyorum ben şu an araba ile ilgili hangi meslekler ve Bölümler var onları araştırıyorum bu konuda sizlerin de fikrini ve yardımıni almak istedim şimdi ben hangi bölümlere bakabilirim

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,719
6,738
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
En kapsamlı ve ana adalı Makina Mühendisliği. Yine bu bölümden türetilmiş Otomotiv Mühendisliği bölümüde mevcut.
Temel olarak bunları sayabilsekte aslında pek çok mühendislik alanından mezun olup, otomotiv sektöründe çalışmak mümkün. (Ülkede ne kadar otomotiv sektörü var tartışılır.) Buna Endüstri Mühendisliği (Mevcut çalışan bir arkadaşım var, araç içi trimleriyle ilgileniyor.), Çevre Mühendisliği (Emisyon konusunda çalışılabiliyor. Benimde müstakbel mesleğim.), Kimya Mühendisliği (Lastik sektöründe imkanlar yüksek. Kız arkadaşım mevcutta çalışıyor. ) , Elektrik-elektronik, Mekatronik vs. uzar gider.
Aklıma gelenler ilk aşamada bunlar, konuda daha fazla fikirler oluşacaktır eminim. :)

Bu kadar mühendislik ve lisans bölümü saydım tabi ama bunlar hep teferruat Otomotiv ön lisansta okuyan arkadaşımda var, her gün atölyede uygulamalı derslerle turbo dağıtarak, toplayarak, motor, şanzıman indirip kaldırarak geçiyor. Son derecede mutlu.

Kendinizi en iyi siz tanırsınız. Teoride mi eğitimi seviyorsunuz? Uygulamada mı? Ona göre Teknoloji, Mühendislik fakültelerine veya Meslek yüksek okullarina yönebilirsiniz.

berkecan

Profesör
8 Eyl 2016
239
523
1,785
Mersin
Öncelikle cevabiniz için teşekkür ederim şimdi benim söyle bir durumum var benim bölümüm eşit ağırlık istersem sozeldenden de tercih yapabilirim ama mühendislik filan sayısal ağırlıklı nasıl olur yani benim duruma göre

berkecan

Profesör
8 Eyl 2016
239
523
1,785
Mersin
Bi de uygulamada eğitimi seviyorum da o nasıl olur yani demek istediğim o konuda bir alt yapim yok ben normalbir Anadolu lisesi mezunuyum ve ben bir tamirci de filan hiç çalışmadım daha önce orada her şeyi baştan mi öğretiyorlar @Munferit

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,719
6,738
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Öncelikle cevabiniz için teşekkür ederim şimdi benim söyle bir durumum var benim bölümüm eşit ağırlık istersem sozeldenden de tercih yapabilirim ama mühendislik filan sayısal ağırlıklı nasıl olur yani benim duruma göre

Eşit ağırlıktan okunacak bir bölümde, doğrudan işin içinde, uretim ve geliştirme kisminda olunacak bir bölüm maalesef aklıma hiç gelmedi.
Ancak yine de satış pazarlama kısmı olur, otomotiv sektöründe farklı idari departmanlar olur çalışabilirsiniz. Tabi okurkende buralara kanalize olmanız gerekir. Ya da ya iyi bir şansınız ya da modern deyimle "güçlü bir referansınız" olacak. Bu son kısım her meslek ve alan için geçerli artık.

Munferit

Panpa
Destekçi
Beta Programı
21 Eyl 2018
1,719
6,738
4,070
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Bi de uygulamada eğitimi seviyorum da o nasıl olur yani demek istediğim o konuda bir alt yapim yok ben normalbir Anadolu lisesi mezunuyum ve ben bir tamirci de filan hiç çalışmadım daha önce orada her şeyi baştan mi öğretiyorlar @Munferit
Kısaca şöyle diyeyim size;
Mühendislik fakülteleri teorik eğitim verir. Mezunların daha çok arge yapan, proje üreten vs. kısım olması beklenir.
Teknoloji fakülteleri ciddi anlamda uygulamalı eğitim verir. Mühendislik fakültesinde atıyorum A cihazının tasarım gerekliliklerini gören öğrenci, Teknoloji fakültesinde o A cihazı canlı söker, takar vs.
İkiside mühendis unvanı alır ama bir ara imza yetkisi problemleri vardı, verdiler, aldılar güncelde sorun yok diye biliyorum ama bir sürpriz yapılıp hadi aldık imza yetkinizi de diyebilirler. Burası Türkiye :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım