HABER Otomobil ÖTV oranları artık belli oldu!

SAYGIN

Asfalt Kurutucu
21 Eyl 2016
1
1
545
Bu nasıl bir düşünce böyle yahu. Hesap kitap bilmiyormusun? Vergisiz fiyatından hesapla bakalım aynı motor 'da bile kaç bin TL ötv farkı var.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Şu konuya dahi olumlu bakabilen cahildir net :).. Adam niye araba alamadığını sorgulamıyor da, ohh iyi olmuş lüks araç alacaklara diyor. Distribütörler kafayı yedi, hangi motorla araç getireceğini şaşırdı ülkeye..Bmw 7 serisi 2000 motor, Audi A4 1.4, Audi A3 1.0 motorla satılıyor ve buna rağmen fiyatlar fahiş ve döviz kuru sebebiyle sürekli artış eğiliminde..Lüks araç yoktur, fahiş vergi vardır. Açıkçası ötv artışını ; dillendirilmeyen ancak varlığını her gün hissettiren kriz ortamında yanlış buluyorum. Kullanıcıları tüketime yönlendirerek ekonomiye katkı yapmak yerine tüketmemeye yönlendirir bu oranlar. Tüketim olmazsa kriz devreye girer ve bir sektör etkilendiğinde kendine bağlı onlarca sektörü (lastik,yedek parça, aksesuar vs..) zincirleme olarak zarara uğratır.İkinci el piyasası da bu karara göre şekillenecek. Çünkü adam 2013 yılında 60k'ya aldığı arabayı yerine ikamesini o fiyatlara koyamayacağı için 70-75k gibi bir rakama satmayı deneyecek ve abuk subuk rakamlar ortaya çıkacak.. Çok uzatmadan bir konuya daha değinmek istiyorum. Mesela adam ; A markası lüks marka, ben niye B markasına binip A markasıyla aynı vergiyi ödüyorum diyor. Senin ülkende vergi dilimleri motor hacimlerine göre ayarlanıyor. A markası premium bir marka olabilir fakat hiçbir 1.6 motor araç lüks değildir !!! Kısaca M5 lükstür ama, 1.6 motorlu 5 serisi lüks değildir güzel kardeşim. 1.6 motorlu 5 serisi ; daha yüksek hacimli 5 serisine ulaşamayanlar için yapılmış, daha az yakan, vergisi daha düşük olan ve nispeten ulaşılabilir olması hedeflenmiş bir araçtır. Aradaki fiyat farkını markaya ve kaliteye ödersin. Mercedes CLA motoru Renault'tan alıyor..Renault motorlu bir Mercedes kullanan adamın suçu ne ki daha fazla vergi veriyor. Zaten daha kaliteli bir araca binmek için aradaki fiyat farkını ve bu farktan doğan vergiyi ödemişken ???? Sorgulanan şeyler gerçekten çok komik. Mesela MTV tablosunda inanılmaz bir mantık hatası var..Tabi sen 1.6 araçtan başkasına binemediğin için onu görmüyorsun. Neden 4000 motor ve 25000 motor arasındaki vergi aynı ? Yani adam neden 6000 motor araç kullanıp 4000 motor vergisi veriyor ? Aradaki 2000cc farkını lüks araç sahipleri niye ödemiyor ??? "Olsun ben zaten hep 50 tl'lik benzin alıyorum" diyenlere selam olsun..Bu kafayla anca o kadarına sahip olabilirsin zaten :)

Son düzenleme:

ali_tremonti

Panpa
8 Eyl 2016
1,610
1,940
2,570
26
O degilde simdi oyle alistirildikki su mevcut fiyatlara millet orta gelir seviyesine sahip bi aile 120k para verebiliyor bi dolu c segmentine. Simdi dusunsenize otv düşse gırtlak focus yada golf 90k in altina dusse millet kapis kapis araba almaya kosar su durumda ikinci el piyasasi ölür. Ha bu durumuda kesinlikle onaylamiyorum. Tl inanilmaz deger kaybetti tl den sifirlari attık dendi zamaninda ama gel gorki o sifirlar git gide geri gelmeye basliyor

Eren BILGIN

Profesör
24 Eki 2016
95
72
1,010
Abi şimdi Peugeot yetkilisi aradı. 1 ay önce siparişini verdiğimiz aracın fiyatı ortalama 4.000 tl artacak diyor. Buda net değilmiş. pazartesi netleşecekmiş. vazgeçmeyi bile düşünüyorum artık. Bu nedir ya. Ayıptır söylemesi kendi işmiz var bi şekilde geçiniyoruz ama orda bile en büyük ortağımız devlet. Ay sonu bir hesaplıyorsun tüm hepsi ile beraber %40 devlete çalışmışım. telefon elektronik alıcan aynı, araç alacaksın aynı. Binmiş sırtımıza eşek koşturuyor.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
O ikinci el piyasasının öldüğü gün çok sevineceğim. 2013 yılında 50k'ya aldığı bir aracı adam 3 yıl sonra 60k'ya satıyor..Bunun adı ikinci el piyasası olmaz..Olsa olsa rant piyasası olur. Senin elinde bir varlığın var ve bu varlık gün geçtikçe değer kaybedip yıpranıyor ama ona rağmen fiyatı artıyor.Böyle bir otomobil piyasası modeli sadece bizim ülkemizde var..

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
O ikinci el piyasasının öldüğü gün çok sevineceğim. 2013 yılında 50k'ya aldığı bir aracı adam 3 yıl sonra 60k'ya satıyor..Bunun adı ikinci el piyasası olmaz..Olsa olsa rant piyasası olur. Senin elinde bir varlığın var ve bu varlık gün geçtikçe değer kaybedip yıpranıyor ama ona rağmen fiyatı artıyor.Böyle bir otomobil piyasası modeli sadece bizim ülkemizde var..
yukarıda güzel yazmışsın ama şuan sadece bozulmayacak bir düzeni eleştirerek kendini direkt bu sistemin dışına atmış olmuşsun ki atamazsın. çünkü atarsan yaşayamazsın. sonuç ne olursa olsun ne ikinci el piyasası ölecek ne de 0km araba satışları duracak. sadece daha çok para ödeyerek daha azıyla yetinilecek. tersi gidiş hız kesmeden devam ediyor.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
varsa tepkiniz sandıkta ortaya koyun. eğer iktidardan memnun değilseniz sevmeseniz de muhalefe oy verin ki belki kurtuluruz. bu piyango bileti satın almayıp ikramiye beklemeye benziyor. ilk günden beri bu adamların karşısındaki en güçlü rakip kimse hep ona oy verdim. yine devam edeceğim. çünkü onları yıkabilmeye tek yakın parti ana muhalefet. o gitse yerinde başka parti gelse ona oy veririm.

artık herşey için çok geç. gitseler de bıraktıkları enkazın molozlarını toplamak, yaraları sarmak bile 50 yıl sürer. biz kayıp neslin parçalarıyız. evet ölmüyorum evet ortalama bir iktidar seçmeninden 3 kat daha fazla para kazanıyorum ancak her geçen sene fakirliyorum kardeşim. ben en çok yeni araba alamam. ne bileyim italya'ya tatile gidemem. 3 kuruş paraya tama edip gırtlağa kadar borçta olup hala daha iktidara oy veren fukaraya söylüyorum: yakında ekmek bulamayınca artık birbirinizi yersiniz.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
yukarıda güzel yazmışsın ama şuan sadece bozulmayacak bir düzeni eleştirerek kendini direkt bu sistemin dışına atmış olmuşsun ki atamazsın. çünkü atarsan yaşayamazsın. sonuç ne olursa olsun ne ikinci el piyasası ölecek ne de 0km araba satışları duracak. sadece daha çok para ödeyerek daha azıyla yetinilecek. tersi gidiş hız kesmeden devam ediyor.

Bu mesajı anasayfa'da ÖTV haberinin altına yapılan yoruma cevap olarak yazmıştım ancak her ne olduysa foruma mesaj olarak eklenmiş. Konuya gelecek olursak neticede ben de araç alırken ikinci el piyasasını düşünerek araç alıyorum ve satarken karlı bir şekilde satmaya çalışıyorum. Kısaca piyasa koşullarına göre hareket ediyorum. Ancak bu ikinci el piyasasını onayladığım anlamına gelmiyor. Babamın aracını 2004 yılında aldık ve şu anda aldığımız fiyata satabiliyoruz..Bu olayı bir Avrupalıya söylesen muhtemelen kalp krizi geçirir

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,025
4,274
4,220
varsova
Marka
Porsche
highline, titanium gibi donanimlar otomatik sanziman , kis paketi gibi paketler artik piyasada daha da az bulunacak, girtlak opsiyonlar ise tamamen hayal olacak.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
highline, titanium gibi donanimlar otomatik sanziman , kis paketi gibi paketler artik piyasada daha da az bulunacak, girtlak opsiyonlar ise tamamen hayal olacak.
Doğuş oto'da çalışan bir arkadaşımın ziyaretine gittim geçen hafta.Bu arada bu tasarı geçen hafta onaylandı, sadece resmi gazetede yayınlanmamıştı. Ötv zammı da geliyor ne olacak şimdi dedim ? Özel donanımlı ve dolu araçları unutun dedi direk :). Ötv oranlarından etkilenmemesi için özel ithalat araç getireceklerini söyledi..Jant kapaklı, manuel klimalı A3'lerden sıkça görürüz artık

frank

Asfalt Kurutucu
19 Eyl 2016
8
7
535
vergi yemeden önceki fiyatı 40.000. Yani şuan satış fiyatı 70.000 in altındaki arabalar. Tabi kur böyle arttıktan sonra o arabalar da kalmaz.

frank

Asfalt Kurutucu
19 Eyl 2016
8
7
535
Bunun sebebi Türkiye'de anlaşılmayan bir ikinci el piyasası olması değil. Bunun sebebi TL'nin her geçen gün değer kaybetmesi, enflasyon ve ötv artışları. İkinci eldeki arabanın fiyatı yükseliyor çünkü sıfırının fiyatı astronomik yükseliyor.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Bunun sebebi Türkiye'de anlaşılmayan bir ikinci el piyasası olması değil. Bunun sebebi TL'nin her geçen gün değer kaybetmesi, enflasyon ve ötv artışları. İkinci eldeki arabanın fiyatı yükseliyor çünkü sıfırının fiyatı astronomik yükseliyor.

Bunun farkındayım, zaten daha önce yazdıklarım da bu yönde.Ancak para değer bile kaybetse böyle bir ikinci el piyasası olmaz.Düşünebiliyor musun üretilmeyen bir aracı 15 yıl sonra aldığın fiyata sattığını ? Aldığın fiyata satmayı bırak trafikten men edilip hurdaya gönderilmesi gerekir o aracın
Bu arada piyasayı yükselten son kullanıcılar değil. Al-sat işinden para kazanan aracılar,komisyoncular,galericiler vb..Ve bunlara ısrarla para vermeye devam eden tüketiciler..Bana kalırsa 20 yaşın üzerindeki her araba trafikten men edilip hurdaya/geri dönüşüme ayrılmalı
Hatta ve hatta devlet aracını hurdaya ayıran tüketiciye vergi indirimi yapıp yeni araç alımını teşvik etmeli

Bmw geri dönüşüm tesisindeki bu video da bonus olsun..

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım