HABER Otomobil ÖTV oranları artık belli oldu!

kaydemir

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
20
48
595
Ufak bi araştırmayla geçen senelerdeki vergi oranlarına ulaşabiliyosunuz, ben sizi zahmetten kurtarayım. Sene 2002, ötv %27'den %50'ye kadar gidiyomuş yani kdv'yi de ekleyince net vergi yüzdesi %50'den %77'ye kadar uzanıyor. Yeni düzenlemede doların da etkisiyle 40k'lık saçmalığın en fazla 1 yıl süreceği malum onu çıkarırsak %77'den %210'a kadar çıkıyor. Demek oluyor ki 15 sene önce lüks araba alıp verdiğiniz vergi oranını bugünün tenekelerine vereceksiniz. O yapılan yollarda ben otobüs içinde gideceksem, kimse kullanmayacaksa ne anladım, keşke adam gibi demiryolu(gerçek hızlı trenden bahsediyorum, avrupadaki standart treni alıp burda yüksek hızlı diye kakalamakten değil) yapılsaydı da bayramlarda yollarda, trafikte, metro turizm'de yaşanılan rezilliklerden kurtulsaydık en azından. Şu an yurtdışında proje bazlı çalışıyorum burda işe başlayalı 6 ay olmuş yeni mezun martta mazda3 almaktan bahsediyo, benim sektörde 5 senem dolmak üzere son düzenlemeden sonra yine araba hayal oldu, parasızlıktan değil ama Allah aşkına dünyanın her yerinde ihtiyaç olarak görülen en fazla bir sene çalışıp rahatça yaşadıktan sonra kenarda kalan parayla alınabilen aletlere 3-4 senelik emeğimi nasıl yatırayım. Daha çok şey yazılır da tek diyececeğim ülkeyi bu bataklığa sokanlar inşallah o asfaltları ve betonları kemirmek zorunda kalırlar da ne halt ettiklerini anlarlar.
Yayında ve yapımda en ufak emeği geçen herkesin ettiğini bulması dileğiyle...

Onay Kalkan

Profesör
8 Eyl 2016
415
749
1,695
29
Sakarya
Marka
Hyundai
Bu vergiler yetmez. %1000000 yapsınlar vergiyi de toptan kurtulalım. En lüks, en pahalı arabanın bile vergisi %45'in çok altında olmalıyken bu vergilerin hiçbir mantıklı açıklaması olamaz. Devletin paraya ihtiyacı varsa elindeki parayı düzgün kullansın, farklı gelir kaynakları bulsun kendine. Bir gün yeni asfalt atılıyor, ertesi gün asfalt kazılıp altyapı çalışması yapılıyor. Yaptırdıkları Osmangazi Köprüsü için alkış tutanların kaçı o köprüden ücretsiz günler dışında geçebiliyor? Bu fiyatlarla o köprüyü kullanabilecekmişiz gibi bir de araç garantisi veriyorlar, kota dolmayınca yine parayı biz ödemiş oluyoruz. Azıcık görme yetisine sahip herkes bu örneklerin çok daha fazlasını görebilir. Hem paramızı, bizim paramızı çarçur edip hem de daha çok kanımızı emmeye çalışıyorlar. Devletin paraya değil, parayı çarçur etmemeye ihtiyacı var!

Son düzenleme:

anl_akl

Panpa
8 Eyl 2016
1,247
3,438
3,720
Ankara
Çalışanın altına Symbol çeker gibi ona buna Mercedes(onlar için bu da symbol zaten) çeken bir hükumetten halkın iyiliği için bir şey beklemek zaten hayalden başka bir şey olamazdı.

Erhan Tekin

Profesör
4 Kas 2016
338
539
1,645
35
ADIYAMAN
Marka
Seat
15 yıldır iktidarlar ama ana muhalefet partisi de 15 yıldır 2. parti ve Atatürk zamanı ve hemen sonrasını saymazsak onlarında en büyük başarıları.Ama gel gör ki bel altı olaylardan başka hiç birşeye tepki koymayan bir parti oldu.Cinsel istismar yasası yalanıyla yine hipnoz etti muhalefeti.İktidarın o kadar eleştirilecek yanı varken muhalefet o kadar saçma konuları konuşuyor ki.Eskiden minare çalınmadan kılıf hazırlanırdı şimdi iktidar kılıf bile bulmak zorunda hissetmiyor.Böyle kafalarına göre kurallar kanunlar uygulamalar yapma hakları var mı,tam Uganda cumhuriyeti olduk.Suriyede 15km içeri girdiler adam akıllı bir operasyon bile yok onun maliyeti,Suriyelilerin maliyetleri,kaçak göcek işler ve bugün bu noktadayız.Ağzını açanda ya hapiste ya sürgünde.Öyle bir memleket ki meclis bombalandı dolar altın artmadı artamadı adam akıllı,çünkü zaten tavan yapmış ekonomik kriz var,kimse de demiyor ki ağa bu nedir.Kimsenin babasının at çiftliği değil bu memleket,bir gün güzel insanlar yönetir bu ülkeyi ve bunların hesaplarını sorar inşallah.

Eren BILGIN

Profesör
24 Eki 2016
95
72
1,010
Abi ne derseniz diyin. Çok şükür biçoğumuz elhamdülillah müslümanız. Ancak bu ülkede siyaset din temeline oturtulup, din sömürülerek sürmeye devam edecekse Chp yada her hangi bir sosyal demokrat parti anamuhalefet olma durumundan kurtulamaz. Gariban insanı bununla hipnoz ediyorlar. Ve inanın farkındalık eşiğini geçtik artık. Bemim bu toplumdan yana en ufak bir umudum kalmadı. Bu adamlar bizim cebimizi boşalttığı kadar din kavramınında içini boşalttılar malesef..

Son düzenleme:

yolgezer

Asfalt Kurutucu
25 Kas 2016
1
2
545
Arabayı yapan Almanlardan 3 kat daha fazla para kazanıyorlar. İşçilik yok, maliyet yok, teknik yok, risk yok. 1 liradan Almanyadan al. 3 liradan Türkiyede sat.

Son düzenleme:

petersky

Asfalt Kurutucu
28 Eki 2016
9
10
595
Böyle kanırta kanırta geçiriyorlar ya. Nerde o eski yönetimler ,,, bir endişe korku vardı halk ne der diye. Artık halkın ne dediğinin önemi yok. SS modeli ile ödüyoruz. Sivil toplum örgütleri bir dur demeli artık. Nereye kadar böyle. Şimdi parası olan diyordur ki bana ne fakirler düşünsün. Ama o fakirlerin birgün kapıya dayanacağını da hesap etmelidirler. Herkese sabır ve bol şans diliyorum.

furkang

Elit Apaçi
20 Eyl 2016
54
10
970
Çok doğru yalnız ülkemiz araba üretmediğinden lastik ve yedek parçadanda vergi dışında bir gelir sağlamıyor ve para ülke dışına çıkıyor.Ha zaten bunlar illaki değişecek ama lüks olarak değil ihtiyaç olarak.Devlette bunu istiyor

furkang

Elit Apaçi
20 Eyl 2016
54
10
970
Tamamda 5 serisine %90 ötv lüks vergisi ödenecekken bir alt oran ödenmiş oluyor.5.20xdrive 300binken 5.20i 170bindi. Cadillaca %45 oran uygularsan oda 350ye gelir.ama 800 olması lazım.Bineceksen bedelni ödeyeceksin demek yani bu sistemde

Melih Eksi

Profesör
9 Eyl 2016
154
109
1,085
siyaset yeri değil burası. ağzını açan derken? mesela? can dündardan bahsediyorsan en son türkiyeye cehennem dedi. eğer hakan şükür ise konu kendi kaçtı kocasının koynuna. başka kim sürgün edildi. şimdi bunları yazdım diye yobaz da oluruz. eleştirilcek bir konu var mı var. ötv zammı cinsel istismar konusu. ama şu an ülkenin ve hükümetin az da olsa desteğe ihtiyacı var. böyle boş laflarla bir yere varılmaz. ülke olarak zor zamanlardan geçiyoruz. ağzını açan kim hapiste?

Melih Eksi

Profesör
9 Eyl 2016
154
109
1,085
evet doğru. hdp ile ortak miting yapan partiye oy veren kardeşim. sana sesleniyorum. her defasında hdpyi savunan partiye oy veren kardeşim. seni de anlıyorum.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Binek otomobilde özel tüketim vergisi oranlarında değişikliğe gidildi. Bakanlar Kurulunun konu ile ilgili kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Binek Otomobilde özel tüketim vergisi(ÖTV) oranlarında değişikliğe gidildi. Bakanlar Kurulunun konu ile ilgili kararı Resmi gazete’de yayımlandı.

Buna göre, motor silindir hacmi 1600 CC’ye kadar olan binek araçlarda yüzde 60, 1600-2000 arası olan araçlarda yüzde 110, 1600-2000 arası elektrik motoru da bulunan araçlarda yüzde 60 onun üzerinde olan araçlarda yüzde 160, üzerinde elektrik motoru olan araçlarda yüzde 110 olarak uygulanacak.

5837d4720f25442bfc4a1ceb

Mevcut durumda özel tüketim vergisi 1600 CC’ye kadar olan araçlarda yüzde 45, 1600-2000 arası olan araçlarda yüzde 90 ve onun üzerinde olan araçlarda da yüzde 145 olarak uygulanıyor.

5837d4a20f25442bfc4a1ced

Ayrıca, motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçmeyip ÖTV matrahı 40.000 TL’yi aşmayanlar için %45, ÖTV matrahı 40.000 TL’yi aşıp, 70.000 TL’yi aşmayanlar için %50, Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü geçen fakat 2000 cm3’ü geçmeyenlerden ÖTV matrahı 100.000 TL’yi aşmayanlar için % 100,

Elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 50 KW’ı geçip motor silindir hacmi 1800 cm3’ü geçmeyenlerden ÖTV matrahı 50.000 TL’yi aşmayanlar için %45, ÖTV matrahı 50.000 TL’yi aşıp, 80.000 TL’yi aşmayanlar için %50, Elektrik motoru da olanlardan elektrik motor gücü 100 KW’ı geçip motor silindir hacmi 2000 cm3 ila 2500 cm3 arasında olanlardan ÖTV matrahı 100.000 TL’yi aşmayanlar için %100, olarak uygulanacak.

Bu yazıyı ana sayfa portalımızdan okumak için tıklayınız..
Otomobil firmalarının hemen fiyat güncellemesine gittiğini de belirtelim.
Yalan onnar inanma. :)

kozmonot

Asfalt Kurutucu
22 Kas 2016
9
6
595
Bağımlı medya, muhalefete muhalefet yapan iktidar ve bu kadar önyargılı bir seçmen kitlesi varken muhalefetin de işi hiç kolay değil. Ama yinede KK ve DB sanki muhalefeti tıkamak için bilerek o koltuklara yapıştırılmış kişiler. Zamanı gelen herkes koltuğu bırakmasını bilmeli.

isetta

Asfalt Kurutucu
10 Eyl 2016
7
9
595
41
istanbul
boşuna konuşuyoruz . türkiyenin bölgesinde lider ülke olduğunu ,3.havalimanını almanyanın kıskandığını ,doların yükselmesinin sadece trump yüzünden ve geçici olduğunu vb yalanlara inanan beyaz renkli ve arka camında osmanlı tuğrası olan doblosuyla mutlu gece eve geldiğinde göbeğini kaşıyıp trtdeki 700 sene önce yaşanmış olayları süslenerek anlatan dizileri izleyip mutlu olan milyonlarca insan var . ve bu tip kesim işsiz kalmadıktan sonra sesi çıkmaz.

Onay Kalkan

Profesör
8 Eyl 2016
415
749
1,695
29
Sakarya
Marka
Hyundai
Tamamda 5 serisine %90 ötv lüks vergisi ödenecekken bir alt oran ödenmiş oluyor.5.20xdrive 300binken 5.20i 170bindi. Cadillaca %45 oran uygularsan oda 350ye gelir.ama 800 olması lazım.Bineceksen bedelni ödeyeceksin demek yani bu sistemde
5 serisine niçin %90 ÖTV ödenmesi gerekiyor diye sorarım önce. %90 ÖTV falan ödenmemeli, bunun adı vergi olamaz, Cadillac'ın 800 bin TL olmaması gerektiği gibi.

gema

Asfalt Kurutucu
2 Eki 2016
7
1
595
artıcak tabiki. düşünmekten aciz olanların bazıları ben sıfır araç almıom bana koymaz dior. bu adamların oylarıda dierlerinin hayatını etkiliyor isminede demokrasi diorlar.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım