Otomobil piyasası öldü mü

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
2 arkadaşım arabalarını satmak için 1 aydır uğraşıyorlar. Kasko bedelinin altında satmalarına rağmen arayan eden yok. Aynı şekil galericilerden de 1 aydır dükkandan içeri giren yok cevaplarını aldım. 19 hayatının geri kalanını köyde babama hizmet etmek için geçireceğinden yine o tarz bir araba arıyorum. Herkes piyasa durgun fiyatlar düşecek bekle diyor ama bu ülkede ne arttı da geri düştü bilmiyorum. Sizin fikirleriniz ne bu konu hakkında gerçekten piyasa bitik durumda mı?

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
411
997
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Galerilere diyecek bir şey yok zaten de arkadaşlarınız da muhtemelen fiyatları şişirip, kime yedirirsem derdindedir. Fiyatı makul yazanlar satıyor, ilan sitesinden bakıp ona göre kendi fiyat şişirenler beklemeye devam eder

Bu durumlardan bağımsız evet durgunluk olabilir. Pandemi ilk dönemlerinde bankalar düşük faizli kredi verince, önce banka ardindan arabaların peşinden koştu insanlar. Şu an faizler yüksek, bir çok sektör aylardır eziliyor, maaş durumu hala kritik.

MehmetAydin

Mehmet AYDIN
Panpa
10 Haz 2019
1,816
2,085
2,570
31
Niğde
Marka
Chevrolet
Piyasa bence yakın zamanda düşmez.Ancak aşı ile birlikte bu salgın bitme noktasına geldiğinde ve tüm ekonomi unsurları aktif şekilde çalışmaya başladığında ulusal/uluslararası ticaret eski günlerine dönecek, o şekilde üretim ve satış rakamları artacak dolayısıyla kriz ortamı düzelecektir.Bu da en az 1-2 yıl demek.Ama şöyle de bir durum var.Talebin düşük olması sebebiyle acil nakit ihtiyacı olan satıcılar mecburen fiyatlarını aşağı çekeceği anlamına gelir ki bu da fırsat bekleyen alıcı için avantaj demek.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,533
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
kredi faizleri ve taksit sayısı vs derken duruldu. galerici arkadaşlarımı arabasını satmak isteyenleri falan da pek arayan yok, sadece otomobil değil emlakta da aynı durum geçerli. Düşmez, ölmez ama sabit kalır bi süre

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,853
26,179
5,720
Ankara
Marka
Skoda
cebinde parası olanın çekinmeden düşündüğü arabalarla pazarlığa oturması gereken bi dönem olabilir, ölücülük yapmayalım diye çekinirken bol bol pazarlık payı olan arabaları kaçırmamak lazım

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,017
7
51,350
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Su veren itfaiyenin hortumundan alıntıdır:

"Bir süredir piyasada fiyatlar balon gibi şişmişti malum. 0 km'de arz birazcık artınca doğal olarak ikinci elde fiyatların bir miktar normale gelmesi gerekiyordu. Ama insanımız al/sat yamyamlığına iyi alıştı, aldığının üstüne anormal kâr koymadan satmak istemediğinden o fiyatlar düşmedi. Arada tek tük yatırım alanı arayıp da bunu otomobil olarak seçenler oldu, onlar da yanlış seçim kurbanı olmaya doğru gidiyor.

İnsanlar kârlarından feragat etmek zorunda kaldıklarında piyasada fiyatlar tekrar makul seviyelere inecektir. O zaman araçlar satılır."

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,285
16,186
5,720
çanakkale
Marka
Renault
Malatya reno bayisine gittim geçen.ikinci el müdürü 2019 da 1 senede sattığımız 2. El oto sayısını istisnasız 2020 de yani bu sene her ay geçiyoruz dedi. 1 ay olmadı pazarlıksız clioyu sattım. Buraya da yazmıştım herkes 195 istiyordu direk 180 e verdik gitti.Her malın trink değeri vardır.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,693
2
9,626
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Arkadaşım borusan adana bmw bayisinde çalışıyor. Geçen bir günde 13 araba sattığı söyledi. Alan hala alıyor.

Aynı şekilde Adana Toyota-Renault-Opel-Fiat bayilerinde tanıdık var , satışlara devam ediyorlar hatta stok yok beklemeyle satıyoruz diyorlar. Fiatta egea için 45 gün bekleme veriyor siz düşünün :)

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
İkinci elde evet, çünkü fiyatlar anormal arttı. 20-25 bin lira düşen ilanlar var ve duruyorlar, marka fark etmeksizin piyasa bayağı durgun.

Ancak tabii ki sıfırlar buna dahil değil. Gerek kullanıcılar gerek al-satçı/galerici takımı sıfır araçları alıyor. Gidip Corolla almak isteseniz Mart ayına teslim diyorlar yanlış bilmiyorsam, ancak otoparklarda bir sürü 0 km Corolla yatıyor. Liste fiyatının üstüne en az 40 bin lira daha koyarsanız sıfır km Corolla alabilirsiniz... Dünün gaz, sigara stokçuları bugünün araba stokçuları. Fıtrat aynı. Yaris yeni geldi daha, liste fiyatı 209 bin lira olan donanımı malum sitede 225 binden ucuza yok. Swift'in hibrit GLX'i 219 bin lira liste fiyatlı, sitede 240-260 bin aralığında. CHR 206 bin lira liste fiyatındayken 260-270 bin liradan başlıyordu. Bunların çoğunda araç duruyor tabii, beter olsunlar. Daha öncede dediğim gibi; demokrasi, serbest piyasa vb. kavramlar öğrenim seviyesi düşük ve etik nedir ahlâk nedir bilmeyen toplumlarda böyle ters tepiyor. Yamyamlığın, sülüklüğün, çakallığın adı serbest piyasa...

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,285
16,186
5,720
çanakkale
Marka
Renault
İnternet ortamın daki fiyatlar gerçekçi fiyatlar değil. @sputnik yarisi ben micrayı ,clioyu(neyse listeyi uzatmayayım) verdiğimiz fiyatların üstünde isteyenler vardı. İnanın 5 ay oldu hala ilanda olan var.Biz 104-109 a satarken 120 -130 yazanlar şu an 170-180 yazmışlar şaka gibi. Satma amacı yok kimsenin ,ortalık toz bulutu olmuş kim kimin duasını alırsa...

insanerunner

Murat
Düz Yol Gazcısı
21 Tem 2020
33
42
195
Kocaeli
Marka
Dacia
Koronavirüs tedbirleri ve artan rakamlar üstüne kış mevsimine girmiş olmamız insanların işinde gücünde olması piyasanın aktifliğini etkiliyor. Ama şunu söyleyebilirim favoriye aldığım ilanlar çok da fazla beklemiyor. Yani satan satıyor fiyatı şişirenler beklemeye devam eder.

EOK

Emre Özcan Karademir
Profesör
Beta Programı
26 Şub 2019
593
1,141
2,320
23
İstanbul
Marka
Seat
Kusura bakmayın yorumlarım için öncelikle. Şu ülkede 20 yaşına gelmişim altıma "ayağımı yerden kesiyor" hesabı bi araba bile alamıyorsam lanet olsun. Özellikle al satçı pez... insan evlatları yüzünden, bununki bu ediyosa benimki bu kadar ederciler yüzünden yükselen fiyatlar, insanımızın inadı ve kibiri yüzünden düşmeyecek. Yazık kafalarına, yazık...

muhammed37

Panpa
17 Haz 2018
2,648
2,911
4,020
İstanbul
Marka
Volkswagen
Kusura bakmayın yorumlarım için öncelikle. Şu ülkede 20 yaşına gelmişim altıma "ayağımı yerden kesiyor" hesabı bi araba bile alamıyorsam lanet olsun. Özellikle al satçı pez... insan evlatları yüzünden, bununki bu ediyosa benimki bu kadar ederciler yüzünden yükselen fiyatlar, insanımızın inadı ve kibiri yüzünden düşmeyecek. Yazık kafalarına, yazık...
valla değil ayağımızı yerden kesecek araba sanayide ahbap kazanacağımız bir araba almak bile bu genç yaşta zorlaştı

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
yrs.jpg

yars.jpg

Şu en alttaki gümüş rengi daha dün 225 bin liraydı. İlana ilk düşen Yarislerdendi, diğerleri daha fazla yazınca o da yükseltmiş. Etimesgut'taki dream sahibine Allah akıl fikir versin, flame donanımdan fazla yazmış...

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,632
1
5,126
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,809
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Bir süredir ben de araç arıyorum. Zaten şirket aracı olduğundan acelem yok diye ince eleyip sık dokudum, iyi de oldu. 1 ay önce bir arabayı kaçırdığıma üzülüyordum, şimdi daha iyi kondisyonda ve bana daha iyi konumda 10 bin tl aşağısında da araba var ama bekleyeceğim. Favori ilanlarımdan her gün 10 tane fiyat düşme bildirimi geliyor. Düşenler de öyle 100-200 tl yalandan düşme değil. Arkadaşım bir galeride, o da aynısını söylüyor, telefon çalmıyor dedi. Esnaf bir birine araba bozdurmaya geliyormuş. Bazı marka galerilerinde özellike stok epey şişti.

T-Roc çeken bi tane galeri, cam tavansız 10 tane arabasını ilana koymuştu, aynı arabanın cam tavanlısı şuan bir kaç bayide stoklu halde daha ucuz. Bayilerde 2020 arabalar bazı modellerde şişmeye başlayınca ben göreceğim o şişirme balon galerileri. Yasaklar ve kışın da gelmesi ile şu sıra çok uygun fiyatlı (gerçek ederinde) araba olmadıkça, araba almak manasız. Veya çok acil ihtiyacınız yok ise.

KorcanTufan

Profesör
10 Eki 2016
82
180
1,060
İstanbul
Marka
Honda
Aralık ayı her sene hareketli olmuştur. Yeni yılın getireceği yeni fiyatlara hazırlık için iyi yatırımdır. Değişmez.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım