Otomobillerde Güvenilebilirlik 2017 (J.D. POWER)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
J.D POWER KİM?

1968 yılında James David Power III tarafından bulunan amerikan tabanlı anketör. Bu şirket müşteri memnuniyeti,ürün kalitesi,müşteri psikolojisini değerlendiren anketler yapıyor. http://www.jdpower.com/

İngiltere de yapılan araştırmalara göre insanların otomobillerini tercih ederken baktıkları 3 kilit konu varmış.

Bu araştırmalar Şubat 2014-Nisan 2016 arasındaki piyasaya çıkmış arabaları kapsıyor.

1. Araç sahipleri arabalarının dış görünüşünden memnunlar. Neredeyse otomobil alanların %30 otomobillerini dış görünüşlerini beğendikleri için aldıklarını belirtmişler. Bu beğeni oranı premium sınıfa çıktıkça artış göstermiş.
  2. Yakıt ekonomisi en önemli faktör.
  3. Teknolojik donanımların hala gelişmesi lazım: Araç sahiplerinin en çok şikayetçi oldukları konu teknolojiymiş. Yavaş çalışan ekranlar,düzgün çalışmayan bluetooth ve sesli komutu algılamayan sesli komut sistemleri en fazla şikayet alan konularmış.

2017 yılının markalar bazında güvenilebilirlik anketi.
Buradaki sayılar her 100 arabada çıkan sorun sayısının anketi.

Mesela 100 tane Volvo ve Kia dan 83 tane sorun çıkmış ya da 100 tane Honda dan 136 tane sorun çıkmış. Ayrıca otomobil dünyasının ortalaması 100 araba da 131 sorunmuş.

2017103_1.jpg

Sınıf bazında en iyi ilk 3:
A sınıfı:

1-Peugeot 108 (ülkemizde satılmıyor ama kardeşi Citroen C1. Belki o değerlendirilebilir)

2-Hyundai İ10

3-Kia Picanto ve Vw Up!

B sınıfı:

1- Skoda Fabia

2- Suzuki Swift

3- Hyundai İ20

B Mpv sınıfı:

1- Opel Meriva

2- Ford B-Max

3- Honda Jazz

C sınıfı:

1- Volvo V40

2- Mazda 3

3- Toyota Auris

D sınıfı:

1- Opel İnsignia

2- Vw Passat

3- Mercedes C serisi

E sınıfı:

1- Jaguar XF

2- Mercedes E serisi

3- Bmw 5 serisi

Kaynak: http://garajtv.com/otomobillerde-guvenilebilirlik-2017-j-d-power/

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,189
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Demek ki neymiş, B-Max ve Jazz'a türlü türlü muskalarla binmek gerekiyormuş :D

* Bu arada bizimkiler Meriva almadan önce B-Max'e niyetlenmişlerdi, geçenlerde Mazda3 almadan önce de Jazz düşünüyorlardı :D

O değil de, konu "takipçi haberleri" kısmına taşınsa daha doğru olmaz mı? @alfhonso

Cagdas Cag

Panpa
Destekçi
10 Şub 2017
2,840
6,727
4,520
Marka
Audi
Daha önce de demiştim. Audi'nin üzerine oynanan oyunlar var. Bunlar alçaaaakkk, bunlar sahtekaaaarr. Büyük resmi görmemiz gerekiyor. Gene bir takım lobi faaliyetleri yürütülüyor!!! Biz bunları görmüyor muyuz??

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Daha önce de demiştim. Audi'nin üzerine oynanan oyunlar var. Bunlar alçaaaakkk, bunlar sahtekaaaarr. Büyük resmi görmemiz gerekiyor. Gene bir takım lobi faaliyetleri yürütülüyor!!! Biz bunları görmüyor muyuz??
Yazık çırpınışlara bak.. Sat a4 ü Mazda 6 al.. Ya da Subaru levorg.. Ya da Lexus Ct.. Ya da ne bileyim işte.. Sat audiyi

hakikionur

Panpa
Beta Programı
16 Eyl 2016
519
1,270
2,520
30
Marka
Volvo
Bu konuda bir çok parametre var araştırma yapılan ülke, dönem, tedarikçi vs. Araç başına 1.3 sorun gerçekçi gözüküyor.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,189
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bu arada Kia/Hyundai markalarına her yerde sallayan arkadaşları da buraya alalım, bu başlığın seviyesini de yerlere çekelim. :)

Edit: Harbiden Meriva ne alaka lan ?!

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Bu arada Kia/Hyundai markalarına her yerde sallayan arkadaşları da buraya alalım, bu başlığın seviyesini de yerlere çekelim. :)

Edit: Harbiden Meriva ne alaka lan ?!

Kia ve hyundai baya sağlam geliştirmiş kendini belli ki. Asıl bu premiumlar ne böyle audi,bmw özellikle.

Abi sizin meriva kaç modeldi? Meriva 2014 yılında makyajlanmış. Bütün hatalarını gidermişlerdir.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,189
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Kia ve hyundai baya sağlam geliştirmiş kendini belli ki. Asıl bu premiumlar ne böyle audi,bmw özellikle.

Abi sizin meriva kaç modeldi? Meriva 2014 yılında makyajlanmış. Bütün hatalarını gidermişlerdir.
2012 diye hatırlıyorum ama 2013 de olabilir. Değişmez. :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,189
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
İşte 2014 de makyajlanmış. Ankette şubat 2014 den itibaren alınmış büyük olasılık makyaj baya kapsamlı olması gerekti :)
Bir kere kırdı kalbimizi... O arabayla yaşadıklarımızı Almanya'da yaşasak, tazminat olarak Meriva'nın fabrikasını alırdık :D. Ha, Opel, Türkiye'ye kusurlu araçları yolluyor da olabilir. Bak bu da ciddi bir iddia, ben iddia ediyorum :)

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Bir kere kırdı kalbimizi... O arabayla yaşadıklarımızı Almanya'da yaşasak, tazminat olarak Meriva'nın fabrikasını alırdık :D. Ha, Opel, Türkiye'ye kusurlu araçları yolluyor da olabilir. Bak bu da ciddi bir iddia, ben iddia ediyorum :)
Araştırmak lazım. Bizde biri anket yapsa böyle kaç para aldı diye laf ederler :)

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Honda ve Skoda yer değiştirecek olmasın yahu o_Oo_O. Bu liste yukarda belirttiğim iki marka hariç bana doğru geldi. Buda videosu ben ilk burda gördüydüm.
Demekki neymiş japonlar kısa vade de sıfır sıkıntı değilmiş olayı bu liste sayesinde benim ilk düşündüğüm nokta oldu. Mazda da degisik anlayamadım valla.

Son düzenleme:

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Yaptığım ankete bakılırsa bu anketi pek ciddiye alan olmamış. Anlaşılan araba alırken sorunsuzluk pek bakılan bir durum değil ya da böyle araştırmalara güven yok.

ceyhansuyu

Panpa
8 Eyl 2016
499
1,229
2,520
38
Yaptığım ankete bakılırsa bu anketi pek ciddiye alan olmamış. Anlaşılan araba alırken sorunsuzluk pek bakılan bir durum değil ya da böyle araştırmalara güven yok.
Araba alırken nasıl satılacağı düşünüldüğünden sorunsuzluk bence de pek önemsenmiyor.

Patri

Profesör
22 Eyl 2016
258
440
1,395
Bence tutarsız. VAG grubu araçlarına bakın, hepsi listeye yayılmış. Biri başta biri sonda, bir çok ortak parça kullanmalarına rağmen bu kadar fark hangi arızalardan kaynaklanıyor? ''VW'de arıza verip Skoda'da vermeyen arıza ne ?'' mesela...

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,942
7
51,189
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Bence tutarsız. VAG grubu araçlarına bakın, hepsi listeye yayılmış. Biri başta biri sonda, bir çok ortak parça kullanmalarına rağmen bu kadar fark hangi arızalardan kaynaklanıyor? ''VW'de arıza verip Skoda'da vermeyen arıza ne ?'' mesela...
Bu benim de dikkatimi çekti. Ben bu durumu kullanıcı profillerine verdim. Skoda tercih edenler, arabanın canına okuyan sportif sürüş karakterinden ziyade genelde geniş ve fonksiyonel araç arayışında oluyor. Kronik olarak koltuk minderleri kolayca deforme olsa, küçük ceplerin lastikleri veya kapakları bozulsa, veya bagaj kapağı vb yerlerde sık sık sorunlar yaşansa, o zaman muhtemelen Skoda da o listeye giremezdi. Sahipleri bol bol turbo patlatmalı, dsg bitirmeli, süspansiyonları ve ön düzeni perişan etmeli, yazılımla motor ömrü yemeli şekilde kullansa, yine listenin aşağılarında yer bulurdu. Leon FR ve Octavia kullanıcı profillerini karşılaştırırsak anlatmak istediğim daha net anlaşılır. :)

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Leon FR ve Octavia kullanıcı profillerini karşılaştırırsak anlatmak istediğim daha net anlaşılır. :)
Şimdi işin ilginç yanını söyleyeyim C sınıfı için vag sıralaması yapınca en iyisi leon gözüküyor. sonra octi,golf,a3 diye sıralanıyor.

Edit: Almanya içinde baktım durum yine aynı

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım