Otomobillerde Güvenilebilirlik 2017 (J.D. POWER)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
J.D POWER KİM?

1968 yılında James David Power III tarafından bulunan amerikan tabanlı anketör. Bu şirket müşteri memnuniyeti,ürün kalitesi,müşteri psikolojisini değerlendiren anketler yapıyor. http://www.jdpower.com/

İngiltere de yapılan araştırmalara göre insanların otomobillerini tercih ederken baktıkları 3 kilit konu varmış.

Bu araştırmalar Şubat 2014-Nisan 2016 arasındaki piyasaya çıkmış arabaları kapsıyor.

1. Araç sahipleri arabalarının dış görünüşünden memnunlar. Neredeyse otomobil alanların %30 otomobillerini dış görünüşlerini beğendikleri için aldıklarını belirtmişler. Bu beğeni oranı premium sınıfa çıktıkça artış göstermiş.
  2. Yakıt ekonomisi en önemli faktör.
  3. Teknolojik donanımların hala gelişmesi lazım: Araç sahiplerinin en çok şikayetçi oldukları konu teknolojiymiş. Yavaş çalışan ekranlar,düzgün çalışmayan bluetooth ve sesli komutu algılamayan sesli komut sistemleri en fazla şikayet alan konularmış.

2017 yılının markalar bazında güvenilebilirlik anketi.
Buradaki sayılar her 100 arabada çıkan sorun sayısının anketi.

Mesela 100 tane Volvo ve Kia dan 83 tane sorun çıkmış ya da 100 tane Honda dan 136 tane sorun çıkmış. Ayrıca otomobil dünyasının ortalaması 100 araba da 131 sorunmuş.

2017103_1.jpg

Sınıf bazında en iyi ilk 3:
A sınıfı:

1-Peugeot 108 (ülkemizde satılmıyor ama kardeşi Citroen C1. Belki o değerlendirilebilir)

2-Hyundai İ10

3-Kia Picanto ve Vw Up!

B sınıfı:

1- Skoda Fabia

2- Suzuki Swift

3- Hyundai İ20

B Mpv sınıfı:

1- Opel Meriva

2- Ford B-Max

3- Honda Jazz

C sınıfı:

1- Volvo V40

2- Mazda 3

3- Toyota Auris

D sınıfı:

1- Opel İnsignia

2- Vw Passat

3- Mercedes C serisi

E sınıfı:

1- Jaguar XF

2- Mercedes E serisi

3- Bmw 5 serisi

Kaynak: http://garajtv.com/otomobillerde-guvenilebilirlik-2017-j-d-power/

Patri

Profesör
22 Eyl 2016
258
440
1,395
Bu benim de dikkatimi çekti. Ben bu durumu kullanıcı profillerine verdim. Skoda tercih edenler, arabanın canına okuyan sportif sürüş karakterinden ziyade genelde geniş ve fonksiyonel araç arayışında oluyor. Kronik olarak koltuk minderleri kolayca deforme olsa, küçük ceplerin lastikleri veya kapakları bozulsa, veya bagaj kapağı vb yerlerde sık sık sorunlar yaşansa, o zaman muhtemelen Skoda da o listeye giremezdi. Sahipleri bol bol turbo patlatmalı, dsg bitirmeli, süspansiyonları ve ön düzeni perişan etmeli, yazılımla motor ömrü yemeli şekilde kullansa, yine listenin aşağılarında yer bulurdu. Leon FR ve Octavia kullanıcı profillerini karşılaştırırsak anlatmak istediğim daha net anlaşılır. :)

Mantıklı bir yaklaşım ama yine orda PSA grubu var. Peugeot ortalamanın çok üstünde ama, citroen tam tersi. Citroen sportif tasarımdan uzak, kullanıcı kitlesi de belli. Öyle uçarım kaçarım modunda gezen büyük bir Citroen kitlesi yoktur heralde. Gerçi son yıllarda Citroen'e biraz üvey evlat muamelesi yapılıyor, bazı platformları eski olsa da; kullanılan bir çok parça Peugeot ile aynı. İç trimler, motor, şanzıman vs. Bence sonuç yine anketin tutarsız olduğuna çıkıyor.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Mantıklı bir yaklaşım ama yine orda PSA grubu var. Peugeot ortalamanın çok üstünde ama, citroen tam tersi. Citroen sportif tasarımdan uzak, kullanıcı kitlesi de belli. Öyle uçarım kaçarım modunda gezen büyük bir Citroen kitlesi yoktur heralde. Gerçi son yıllarda Citroen'e biraz üvey evlat muamelesi yapılıyor, bazı platformları eski olsa da; kullanılan bir çok parça Peugeot ile aynı. İç trimler, motor, şanzıman vs. Bence sonuç yine anketin tutarsız olduğuna çıkıyor.

Citroen c3 ile peugeot 208 kullanınca veya içini inceleyince aradaki farkı anlıyorsunuz hocam. Citroen ile Peugeot aynı grubun olabilir ama aynı özen kesinlikle gösterilmiyor. En basitinden c4 picasso da çıkan kronik sorunlar bile bu anketi baya etkilemeye yeter

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Şimdi işin ilginç yanını söyleyeyim C sınıfı için vag sıralaması yapınca en iyisi leon gözüküyor. sonra octi,golf,a3 diye sıralanıyor.

Edit: Almanya içinde baktım durum yine aynı
Bence psikolojik bir durum bu. Bu listede sorun diye bahsedilen şeylerin ne olduğunu bilmek lazım. Örneğin, 50.000 tl verdiğiniz bir araçta trim sesi pek sıkıntı değilken, 150.000 tl verilen bir araçta sıkıntıdır. Fiyat yükselince beklentiler ve sorunsuzluk hissi ister istemez artar diye düşünüyorum.

Bir de bu liste İngiltere'ye göre yapılmış, Türkiye'de ABD'de daha farklı sonuç verecektir.

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Bence psikolojik bir durum bu. Bu listede sorun diye bahsedilen şeylerin ne olduğunu bilmek lazım. Örneğin, 50.000 tl verdiğiniz bir araçta trim sesi pek sıkıntı değilken, 150.000 tl verilen bir araçta sıkıntıdır. Fiyat yükselince beklentiler ve sorunsuzluk hissi ister istemez artar diye düşünüyorum.

Bir de bu liste İngiltere'ye göre yapılmış, Türkiye'de ABD'de daha farklı sonuç verecektir.

Bildiğim kadarıyla yurt dışında golf,leon,octavia 3 lüsün çok büyük fiyat farkları yok diye biliyorum. Bu kadar detaya girilirse işin içinden çıkılmaz maalesef.
Kendi ülkemiz içinde %100 doğru olacak diye bir şey yok. Aynı firma almanya da da karşılaştırma yapmış ve bazı modellerin yeri değişmiş. Tabii birazda olsun bize fikir vereceğini düşündüm ondan araştırmamı paylaşmak istedim. Mesela burada sürekli japonların sorunsuzluğundan ve sağlamlığından bahsedilir marka olarak ama yukarıdaki duruma bakınca bu her modeli için geçerli olmadığı açığa çıktı. İngiltere de c sınıfı için son 3 lü iyiden kötüye Civic (eski kasa),focus,mercedes a şeklinde sıralanıyor.

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Bildiğim kadarıyla yurt dışında golf,leon,octavia 3 lüsün çok büyük fiyat farkları yok diye biliyorum. Bu kadar detaya girilirse işin içinden çıkılmaz maalesef.
Kendi ülkemiz içinde %100 doğru olacak diye bir şey yok. Aynı firma almanya da da karşılaştırma yapmış ve bazı modellerin yeri değişmiş. Tabii birazda olsun bize fikir vereceğini düşündüm ondan araştırmamı paylaşmak istedim. Mesela burada sürekli japonların sorunsuzluğundan ve sağlamlığından bahsedilir marka olarak ama yukarıdaki duruma bakınca bu her modeli için geçerli olmadığı açığa çıktı. İngiltere de c sınıfı için son 3 lü iyiden kötüye Civic (eski kasa),focus,mercedes a şeklinde sıralanıyor.

Bu da ABD listesi. Bu listede de Audi, BMW hiç fena değil. Hangi listeye güveneceğiz? Yine ABD'de en güvenilir 10 aracın 8'i Japon. Sebep belli, ABD kullanıcıyla, Avrupa kullanıcısının tercihleri, yıllık mesafeleri, dizel/benzinli kullanımı birbirinden farklı.

Ben artık çok sıkıldım bu platformadaki Japon/Alman aracı karşılaştırmasından. Benim babam senin babanı döver muhabbetinden başka bir şey değil. İsteyen istediğini alsın yahu, bana ne, kime ne...

https://www.consumerreports.org/car-reliability/10-most-reliable-cars/
https://www.consumerreports.org/car...ion/car-brands-reliability-how-they-stack-up/

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Bu da ABD listesi. Bu listede de Audi, BMW hiç fena değil. Hangi listeye güveneceğiz? Yine ABD'de en güvenilir 10 aracın 8'i Japon. Sebep belli, ABD kullanıcıyla, Avrupa kullanıcısının tercihleri, yıllık mesafeleri, dizel/benzinli kullanımı birbirinden farklı.

Ben artık çok sıkıldım bu platformadaki Japon/Alman aracı karşılaştırmasından. Benim babam senin babanı döver muhabbetinden başka bir şey değil. İsteyen istediğini alsın yahu, bana ne, kime ne...

Farkındayım her ülke de farklı sonuçlar çıkıyor çünkü bu durumu etkileyen farklı modeller var. En basitinden audi a1 amerika da yok. A3 lerin hepsi 2.0 motordan satışa başlıyor yani kuru kavrama yok. Belki de sorunun büyük çoğunluğu kuru kavramadan dolayı oluyor.
Dediğim gibi sadece fikir vermek için araştırıp paylaştım yoksa isteyen istediğini alsın bu beni de ilgilendirmez.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Benim asıl anlayamadığım olay, anketin doğruluğunun arabaların önüne geçerek tartışılması ve ankete olumsuz oylar kullanılması. Burada şu an yapmamız gereken bu arabanın sorunsuzluğu daha iyiymiş bu daha kötüymüş diye konuşmamızdı. Her marka illa her zaman kötü veya her zaman iyi araba yapacak diye bir kaide yok. Gelişme kaydedip sıkıntısız araba yapmış olamazlar mı?
Skoda ile ilgili şunu da belirtmem lazım, Çek Cumhuriyetinde üretildiği için işçiliğine özen gösteriliyor olabilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım