AÇIK Palio 1.3 mjet Soğukken Gelen Ses / Palio 1.3 Düşük Devirde Ses Geliyor

furkan06

Furkan
Düz Yol Gazcısı
15 Ağu 2021
32
2
145
24
Ankara Keçiören
Marka
Fiat
Öncelikle merhabalar foruma yeni kayıt oldum.
Aracım Fiat Palio 1.3 mJet 2005 modelidir, 1 ay önce aldım. Araçta duman, üfleme yok fakat soğukken çalıştırdığımda araba 900-1000 devirlerde yükteyken aşırı bir gürültülü çalışıyor. Şıkır şıkır devir alınca ses kesiliyor, normal sesine dönüyor.
Enjektör masrafı olmasından korkuyorum sorun nedir acaba ?
İsterseniz Youtube'a videosunu attım linkini paylaşabilirim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
valla ses bana normal sağlıklı geldi ama dizelde çok da tecrübeli değilim, kaçırdığım bir şey olabilir. mjet motora aşina arkadaşlar mutlaka çıkacaktır.

Sonuçta o devirlerde turbo dolmadığı için motor çok düşük güç çıkışı veriyor. Haliyle j9 minibüs gibi hantal ilkel sesler çıkarabilir.

Bence pozisyon temiz, oyna devam :) Ama yine de daha tecrübeli arkadaşların cevaplarını bekleyelim derim.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,684
2
9,601
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Muhafaza gibi sıkı olacak yada temas sağlayacak parçaları kontrol edin , titreşim o devir aralığında fazlalaştığı için ses tamda o anlarda geliyor , öncelikle kontrolü muhafaza parçasından başlayalım sonra teker teker burada beraber eleriz olur mu ? :) Soğukken gelse yada belli devirde gelmese zincir sesi derdim bu arada direkt olarak :D

furkan06

Furkan
Düz Yol Gazcısı
15 Ağu 2021
32
2
145
24
Ankara Keçiören
Marka
Fiat
Muhafaza gibi sıkı olacak yada temas sağlayacak parçaları kontrol edin , titreşim o devir aralığında fazlalaştığı için ses tamda o anlarda geliyor , öncelikle kontrolü muhafaza parçasından başlayalım sonra teker teker burada beraber eleriz olur mu ? :) Soğukken gelse yada belli devirde gelmese zincir sesi derdim bu arada direkt olarak :D
Çok teşekkürler çalıştığımdan dolayı bakamadım pek , araç sada soğukken ısınana kadar yani bi 5 dk yapıyor bu sesi oda özellikle 800-1200 li devirlerde zorlanırken, araç rolantide zaten aşırı titriyor sebebini çözemedim. Yarın da 16 saat çalışacağım müsait olduğum an kontrolleri yapacağım bu arada araç motor kapağında plastik olan çatlak mevcut zaten o vibrasyon sesini arttırıyor ama şak şak vurmuyor ama dediğiniz gibi sizin sayenizde benimde aklıma takıldı çünkü enjektörler de sorun olsa araç duman atar turbomda ses var yağ kaçakları var ama aracım duman atmıyor ilk işim motor kapağını kontrol etmek olacak

furkan06

Furkan
Düz Yol Gazcısı
15 Ağu 2021
32
2
145
24
Ankara Keçiören
Marka
Fiat
valla ses bana normal sağlıklı geldi ama dizelde çok da tecrübeli değilim, kaçırdığım bir şey olabilir. mjet motora aşina arkadaşlar mutlaka çıkacaktır.

Sonuçta o devirlerde turbo dolmadığı için motor çok düşük güç çıkışı veriyor. Haliyle j9 minibüs gibi hantal ilkel sesler çıkarabilir.

Bence pozisyon temiz, oyna devam :) Ama yine de daha tecrübeli arkadaşların cevaplarını bekleyelim derim.
bi abim fazla takılmayacaksın der, malumunuz ustaya gidiyoruz pek umrunda olmuyoruz memlekette ustalar bi garip davranama başladı bende forumdan fikir almak istedim birazcık da takıntılı biriyim tamam sıfır araba değil farkındayım, hatta bazen gittiği yere kadar diyorum .. kısaca ilk arabam ve biraz heyecanlıyım galeride çalıştım 3 sene kadar sanayiden çıkmadım ama insanın kendi arabası olunca farklı oluyormuş .

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,684
2
9,601
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Takipteyim konunuzu beni etiketlerseniz teker teker bakıp eleyelim , önceliğimiz sıkıştırılmamış yada kasma ihtimali olan parçalar olsun , kolay gelsin :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
bi abim fazla takılmayacaksın der, malumunuz ustaya gidiyoruz pek umrunda olmuyoruz memlekette ustalar bi garip davranama başladı bende forumdan fikir almak istedim birazcık da takıntılı biriyim tamam sıfır araba değil farkındayım, hatta bazen gittiği yere kadar diyorum .. kısaca ilk arabam ve biraz heyecanlıyım galeride çalıştım 3 sene kadar sanayiden çıkmadım ama insanın kendi arabası olunca farklı oluyormuş .
Haklısınız da, ben şu yüzden fazla yadırgamadım. Multijet motorlar hdi veya d-4d'ler gibi medeni motorlar değil. Özünde titreşimi ve sesi bayağı ilkeldir. Hele de turbonun dolmadığı düşük devirlerdeyse ve yüke biniyorsa hepten Magirus efekti yaratabilir. En çok Linea'da kullandım. İçeride böyle hisler çok olmuyordu ama cam açıksa benzer sesleri alıyordum. Her ihtimale karşı @S.Asil in dediği gibi motor kulaklarını kontrol edin/ettirin ve kaputu açıp radyatör, davlumbazlar filan başta olmak üzere elinize gelen her parçayı kontrol edin vidaları sıkı mı diye. :) Yıllar içerisinde bu titreşime dayanmak hiçbir aksam için kolay değil =)

furkan06

Furkan
Düz Yol Gazcısı
15 Ağu 2021
32
2
145
24
Ankara Keçiören
Marka
Fiat
Takipteyim konunuzu beni etiketlerseniz teker teker bakıp eleyelim , önceliğimiz sıkıştırılmamış yada kasma ihtimali olan parçalar olsun , kolay gelsin :)
motor üs plastik kapakta çatlak mevcut ses yapıyor ama daha tok bir titreşim sesi bazen kesiyor rolantide gayet sessiz çalışıyor gevşek bir vida da göremedim araba soğukken bir iki kere arkamdaki aracın farları sayesinde dumanını gördüm fakat ısınınca dumanda kesiliyor acaba enjektörler değilde bir tanesi bozuk olma ihtimali varmıdır.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,849
26,158
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Şuan 6 tane farklı 1.3 mj araç var, koridordan çıkarıyoruz sabahları soğuk motorla 2. Vitesteyken özellikle bin devir civarından yüke binince aynı sesi veriyo koridorda iyice yankılanıyo hatta. Sizinki biraz daha belirgin gibi ama videosan da öyle geliyor olabilir. Bence bi sıkıntı yok standart alt devirde yüke binen Multijet sesi

furkan06

Furkan
Düz Yol Gazcısı
15 Ağu 2021
32
2
145
24
Ankara Keçiören
Marka
Fiat
Şuan 6 tane farklı 1.3 mj araç var, koridordan çıkarıyoruz sabahları soğuk motorla 2. Vitesteyken özellikle bin devir civarından yüke binince aynı sesi veriyo koridorda iyice yankılanıyo hatta. Sizinki biraz daha belirgin gibi ama videosan da öyle geliyor olabilir. Bence bi sıkıntı yok standart alt devirde yüke binen Multijet sesi
İçime su serpildi teşekkürler

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım