Pandemi Döneminde Avusturya - Türkiye Araba Yolculuğu

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Bu arada geldikten sonra yol kirini atmak için arabayı yıkatıp garaja çekeceğim. İstanbulda Avrupa Yakasında (Bahçelievler, Basın Eskpres (Güneşli/Halkalı), Florya, Bakırköy civarlarına, Anadolu Yakası olursa da Acıbadem, Erenköy, Kadıköy civarlarında işini düzgün yapan, her yere aynı bezi kullanmayan, çift kova yıkayan bir yıkamacı biliyor musunuz? Bir sürü alet edevat taşımayacağımdan kendim yıkamam imkansız. Yol kiri de üstünde kalsın istemiyorum. Gördüğüm kadarıyla Bakırköy Meguair's, Güneşli Metro'ya açılan Bozocars, Altunizade Meguair's gibi yerler fena görünmüyor gibi. Onun dışında bir kere Güneşli Sonax'a bırakıp çok memnun ayrılmıştım ancak yorumları son dönemde kötü gördüm. Yine Florya'da Metkar Sonax varmış. Yorumlar ortalama olduğundan bilemedim. Sonax'ın detaylı bir iç dış temizlik hizmeti var (190TL kadar). O da nasıldır bilemiyorum. Araba aslında temizlik olarak sıfır kondisyonunda olduğundan çok detaylı bir temizliğe ihtiyacım olmayacak. İşini düzgün yapsın, kötü malzeme kullanıp derilere, piano blacklere zarar vermesin ve gerçekten temizlesin yeter. Tavsiye edeceğiniz yerler olursa beklerim.

Maalesef daha denk gelmedim. Bakırköy, Ataköy, Basın Ekspres yolu boyunca farklı yıkamacılara gittim en iyi ihtimalle köpüksüz ama yine tek bezle yıkıyorlar. Çift kova yıkayana denk gelmedim. Güneşli metrodaki yerde de yıkattım ama tavsiye edilecek bir yanları olduğunu düşünmüyorum (el değiştirdi mi bilmiyorum, geçen yaz gitmiştim sanırım).
Bakırköy'de Meguair's (Veli Efendi yolunun başındaki yerden bahsediyorsanız) ve Auto Club'da çift kova yıkamıyor. Yeşilköy'de çarşının girişinde, tren istasyonunun hemen karşısında bir yıkamacı var caddeden sadece girişi gözüküyor ancak kapısında lüks araçlar var, diğerleri gibi dan dun yıkamıyorlardır belki isterseniz oraya bir bakın.

Özellikle konuşup belki ek ücret vermedikçe dediğiniz gibi yıkayacak yer bulmak maalesef zor. Örneğin; Galleria'da 40 lira alıp köpüklü yıkıyorlar, sıra yokken bile 1 saatten az sürmüyor ve iyi temizlemiyorlar.

Florya'daki yerler hakkında bilgim yok.

Tavsiyem size uyar mı bilmiyorum ancak yerinizde olsam dışını köpüksüz, fırçasız (evet hâlen böyle yıkayan birçok yer var) yıkayan bir yerde yıkatır içini elletmezdim.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Isteginiz cok degil lakin bu istekler olunca fiyatlari artiyor. Ornegin bu sekilde yikamalar 100 lira civari tutuyor. Malum bu ucreti cogu kisi odemek istemedigi icin genelde sampuan ile yikama yerine kostik kopuk ile yikama yapiliyor bunun en basit nedeni tamamen maliyet ve hiz

İnsanlar da haklı ayda bir yıkatsa dahi 100lira vermek koyar. Ancak çoğu insan bir yandan bakım yapmayı hem bilmiyor hem üşeniyor. Evdeki en küçük tamiratlardan arabasını yıkamaya hep dışarıdan yardımla yapılsın istiyor. Nasılsa ucuz diye kendim uğraşmayayım diyor. Bunun sonucunda ucuza aldığı hizmet elbette kötü oluyor. Sonax’ın, Meguair’s’in en ucuz ürünü 11-12 Euro. 100 liradan fazla yani. Bu durumda 30-40 liraya araba yıkayan yer ne kadar kaliteli olabilir? Bence kendin yıkadığın yerler artmalı, işini düzgün yapan yıkamacılar da yine olmalı. 100 liraya güzel malzemelerle doğru bir yıkama yapan mekanın bence İstanbul’da tutmama ihtimali yok. Hızlı yıkamacılar sadece şirket araçları için olmalı. Onlar için hız en önemlisi.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Maalesef daha denk gelmedim. Bakırköy, Ataköy, Basın Ekspres yolu boyunca farklı yıkamacılara gittim en iyi ihtimalle köpüksüz ama yine tek bezle yıkıyorlar. Çift kova yıkayana denk gelmedim. Güneşli metrodaki yerde de yıkattım ama tavsiye edilecek bir yanları olduğunu düşünmüyorum (el değiştirdi mi bilmiyorum, geçen yaz gitmiştim sanırım).
Bakırköy'de Meguair's (Veli Efendi yolunun başındaki yerden bahsediyorsanız) ve Auto Club'da çift kova yıkamıyor. Yeşilköy'de çarşının girişinde, tren istasyonunun hemen karşısında bir yıkamacı var caddeden sadece girişi gözüküyor ancak kapısında lüks araçlar var, diğerleri gibi dan dun yıkamıyorlardır belki isterseniz oraya bir bakın.

Özellikle konuşup belki ek ücret vermedikçe dediğiniz gibi yıkayacak yer bulmak maalesef zor. Örneğin; Galleria'da 40 lira alıp köpüklü yıkıyorlar, sıra yokken bile 1 saatten az sürmüyor ve iyi temizlemiyorlar.

Florya'daki yerler hakkında bilgim yok.

Tavsiyem size uyar mı bilmiyorum ancak yerinizde olsam dışını köpüksüz, fırçasız (evet hâlen böyle yıkayan birçok yer var) yıkayan bir yerde yıkatır içini elletmezdim.

Güneşli Sonax’a ben gideli 4 sene falan oluyor :D o nedenle değişmiş olabilir. Yalnız vip iç dış yıkama gibi bir hizmetleri var ve 190lira. Onda da şampuan değil köpük, eldiven değil köpük ve basınçlı su yapıyorlarsa vay halimize :) Anladığım kadarıyla para versek de hizmeti alabileceğimiz yer bulmak zor. İçini olmadı dediğiniz gibi kendim halledeyim. Süpürgesi olan bir benzinliğe çekip yaparım ya da bir kerelik gözümü karartırım Türkiye’den dönünce kendim bir yıkar toparlarım. Zaten gelmeden de kendim detaylı temizleyeceğim. Yerlerdeki halıları bile akülü tornavida ucuna takılan fırçalarla tertemiz yapıyorum. Detaylı bir temizliğe girişirim bu şekilde. Son bir de detailingcilere sorarım. Meguair’s’i de yorumların iyiliğinden keşfetmiştim. En azından Meguair’s ürünleri kullanırlar, lastik cilasıdır, interior detailer’dır falan diye düşündüm.

Son düzenleme:

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
İnsanlar da haklı ayda bir yıkatsa dahi 100lira vermek koyar. Ancak çoğu insan bir yandan bakım yapmayı hem bilmiyor hem üşeniyor. Evdeki en küçük tamiratlardan arabasını yıkamaya hep dışarıdan yardımla yapılsın istiyor. Nasılsa ucuz diye kendim uğraşmayayım diyor. Bunun sonucunda ucuza aldığı hizmet elbette kötü oluyor. Sonax’ın, Meguair’s’in en ucuz ürünü 11-12 Euro. 100 liradan fazla yani. Bu durumda 30-40 liraya araba yıkayan yer ne kadar kaliteli olabilir? Bence kendin yıkadığın yerler artmalı, işini düzgün yapan yıkamacılar da yine olmalı. 100 liraya güzel malzemelerle doğru bir yıkama yapan mekanın bence İstanbul’da tutmama ihtimali yok. Hızlı yıkamacılar sadece şirket araçları için olmalı. Onlar için hız en önemlisi.
Inanin surada anket acsaniz cogu kisi 40 liradan fazla vermem diyecektir. Ama genel olarak 100 lira detayli yikama icin uygun tabiki.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Güneşli Sonax’a ben gideli 4 sene falan oluyor :D o nedenle değişmiş olabilir. Yalnız vip iç dış yıkama gibi bir hizmetleri var ve 190lira. Onda da şampuan değil köpük, eldiven değil köpük ve basınçlı su yapıyorlarsa vay halimize :) Anladığım kadarıyla para versek de hizmeti alabileceğimiz yer bulmak zor. İçini olmadı dediğiniz gibi kendim halledeyim. Süpürgesi olan bir benzinliğe çekip yaparım ya da bir kerelik gözümü karartırım Türkiye’den dönünce kendim bir yıkar toparlarım. Zaten gelmeden de kendim detaylı temizleyeceğim. Yerlerdeki halıları bile akülü tornavida ucuna takılan fırçalarla tertemiz yapıyorum. Detaylı bir temizliğe girişirim bu şekilde. Son bir de detailingcilere sorarım. Meguair’s’i de yorumların iyiliğinden keşfetmiştim. En azından Meguair’s ürünleri kullanırlar, lastik cilasıdır, interior detailer’dır falan diye düşündüm.
Bir bayinin sahibini yakinen taniyor olarak diyebilecegim cogu franchise ve ic denetim yok. Buyuk bir cogunlugu tabelada ismin yazmasina lazim urunleri farkli markalardan gelmekte. Bir cogu universal beyaz siselerde iclerine marka ibrazi olmayan urunlerle yapiyor.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Bir bayinin sahibini yakinen taniyor olarak diyebilecegim cogu franchise ve ic denetim yok. Buyuk bir cogunlugu tabelada ismin yazmasina lazim urunleri farkli markalardan gelmekte. Bir cogu universal beyaz siselerde iclerine marka ibrazi olmayan urunlerle yapiyor.

Tahmin ediyorum :confused: Dediğim gibi 40 lira verip iyi bezler ya da kimyasallar beklemek saçma olur zaten çünkü ürünlerin fiyatları ortada. Ben artık ya bir kerelik çok iyi olmayan malzemelere razı olacağım ya da detailingciler parasını verince güzel malzeme kullanıyorsa onlara yöneleceğim. Son dönemde çok fazla arabasını kendi yıkayan görüyorum. Böyle giderse kendi yıkadığınız istasyonlar çoğalır. Sektörde de düzgün yıkama yapan yerlerin sayısı artar. En azından kendin yıkarsan şu kadar ben yıkarsam bu kadar diyen yıkamacılar türer. Araçların malzemeleri iyileştikçe bakımın önemi de artıyor. Kötü tecrübe edinen bir daha yıkamacıya giderken iki kere düşünüyor.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Tahmin ediyorum :confused: Dediğim gibi 40 lira verip iyi bezler ya da kimyasallar beklemek saçma olur zaten çünkü ürünlerin fiyatları ortada. Ben artık ya bir kerelik çok iyi olmayan malzemelere razı olacağım ya da detailingciler parasını verince güzel malzeme kullanıyorsa onlara yöneleceğim. Son dönemde çok fazla arabasını kendi yıkayan görüyorum. Böyle giderse kendi yıkadığınız istasyonlar çoğalır. Sektörde de düzgün yıkama yapan yerlerin sayısı artar. En azından kendin yıkarsan şu kadar ben yıkarsam bu kadar diyen yıkamacılar türer. Araçların malzemeleri iyileştikçe bakımın önemi de artıyor. Kötü tecrübe edinen bir daha yıkamacıya giderken iki kere düşünüyor.
Bazi benzin istasyonlarinda self yikamalar var. Kovanizi alip denemekte fayda olabilir

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
@mcb Merter Shell'de var.

Teşekkürler, istasyonu olan birkaç yer daha var bildiğim ama dediğim gibi temizlik malzemesi satın almak ya da buradan taşımak istemiyorum. O nedenle Türkiye’de kendi yıkama opsiyonum yok :) Zaten öyle bir ihtimal olsa hiç yıkamacı bakmazdım aslında :confused:

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Bir güncelleme yapayım :) Sonraki hafta Cuma günü (7 Mayıs) yola çıkmayı planlamıştım ama tam edmin de değildim. Son dakika golü ile gelen tam kapanma sonrasında planları değiştirdim ve 13 Mayıs'a karar kıldım. Aslında ikamet yurtdışında olduğundan PCR Testi ile giriş yapınca her türlü karantinadan muafım ancak birincisi kimse evlerinden çıkamayacak, ikincisi her sokağa çıkışta araba durdurulup polise, jandarmaya dert anlatılacak derken çok keyifsiz olacaktı. Bu nedenle erteleme yapmak daha mantıklı geldi. 14'ünde giriş yapacağım ve 3 gün sonra tam kapanma bitecek, sonrasında da uzamaz diye düşünüyorum. Hem vakalar ve korona riski azalmış olur hem aşılama iyi noktaya gelir (Türkiye'de ve yol üstünde geçtiğim ülkelerde) hem de havalar daha sıcak olur diye düşündüm. Plan artık tamamen netleşmiş oldu.

• İlk olarak hemen HGS bakiyeme biraz para attım,
  • Bulgaristan için online vinyetimi aldım
  • Sigorta şirketim ile Yeşil Kart Sigortası için iletişime geçtim. Geçen sene 50Euro ödemiştim yeşil sigortaya, bu sene de öyle bir şey bekliyorum. Eğer fazla fiyat çekerlerse Kapıkule'den alacağım. 42 Euro alıyorlar orada. Yoksa 8-10 euro fazla verip Kapıkule'de beklemek istemiyorum.
  • Yine Kapıkule için araç ön beyan kaydı da yaptırdım. Bu sayede araç sisteme tekrar kayıt olmayacak, sadece belgelerle kayıt uyuyor mu diye bakılacak. Bu da vakit kazanmama yol açacak.
  • Bunun yanı sıra Belgrad'da konaklamaya karar verdim. Otelimi de tuttum, otelin kapalı garajında yerimi ayırttım.
  • Yol üstü nerelerden mazot almak mantıklı olur diye bakındım.
Bunlar dışında arabayı yola çıkmadan yıkayacağım, belgelerin çıktısını arabaya atıp, bavulları yükleyeceğim. Başka bir şey kalmadı :)

Şimdiki plan ilk gün Avusturya - Almanya - Avusturya - Slovenya - Hırvatistan ve Sırbistan şeklinde. 1127km yol yapıp evden otele varacağım. 12 saat civarında sürmesini bekliyorum. Çıktığım gün burada tatil günü ve Almanya'da Lockdown var. Sabah çok erken 6-7 gibi en geç çıkıp, özellikle Almanya'yı hızlı geçip (Almanya'yı hızlı geçmek önemli çünkü Münih çevresinde çok trafik oluyor) otele akşam yemeği saatinde varmak niyetindeyim. Aslında İtalya'dan da geçen 1093km'lik bir rota daha var ancak orası Alpler bölgesinden geçiyor ve daha yavaş gitmek zorunda kalınıyor. İkinci gün ise nispeten rahat olacak. Kapıkule'ye kadar 697km beni bekliyor olacak. 7 saat civarında varırım herhalde. Otelde kahvaltı sonrası 8 gibi çıksam öğlen 3'te sınırda olurum. Oradan sonrası bomboş yollar olacağından rahat bir şekilde Tekirdağ'a yazlığa geçerim :) Artık hazırlıklar tamam diyebilirim. Şimdi bekleme sırası artık :)

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Şu performansı kendi arabamla düşündüm de... Arabam dayanır ona güvenim tam, insan gibi sürersem dünya turu bile atar. Ama ben kendimden şüpheliyim. Nereye kadar dayanırım benim arabayla bilemiyorum. Eğer arkada yolcular varsa ülke sınırlarından çıkmadan kuyruk sokumu hasarları başlar herhalde. Kapıkule'de de omuilik hasarıyla hasta nakil ambulansına bindiririz, yolculuğa orada devam ederler.

Diyeceğim o ki, böyle yolculuklar için sizdeki gibi araçlar hakikaten olmazsa olmaz.

Eski arabalar her türlü dünya turu atar. Sonuçta mekanik arabalar, parçasını bulur yapar, devam edersin :) Konfor konusunu ise bilemiyorum tabii. Daha uzun sürelere bölmek durumunda kalınabilir. Yoksa yine gidilir aslında. Günde 12 saat yol yerine 5-6 saat gidersin olur yani :) Bu cevap biraz ekşi sözlükteki uzun yol araba yolculuğunu çekilir yapacak şey başlığına Mercedes yazanlar gibi olmuş :D

Arabanın konforu arttıkça ama yol eziyetten keyfe dönüşüyor. Bunlar sonuç olarak uzun yol için tasarlanmış cruiser araçlar. İnşallah size de nasip olur hem benimkinden de iyi bir araba hem de böyle uzun bir tur. Bence uzun yol ve farklı ülkeler, şehirler şöförün özgüveni de tecrübesini de çok geliştiren şeyler.

blogger

Profesör
21 Ağu 2018
399
692
1,645
Marka
Renault
Kazasız belasız, iyi yolculuklar dilerim. Benimde hayallerimden biridir station güzel bir araba ile Avrupa'dan Türkiye'ye yolculuk. Birde şeyi çok istiyorum, mesela bir kez 2004 model bir Jaguar XJ8 ile İzmir-İstanbul yapmıştım, aynı yolu BMW G30'la da 2-3 kez gitmeme rağmen Jaguar'ın yalıtımı ve konforu çok daha iyi hissettirmişti ama ne zaman arabayı biraz sıksam acaba bir şey olur mu bir yeri patlar mı diye düşünmeden duramamıştım. Bu risklere rağmen bu tip bir arabayla da Avrupa yolculuğu yapmayı da isterdim :)

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Kazasız belasız, iyi yolculuklar dilerim. Benimde hayallerimden biridir station güzel bir araba ile Avrupa'dan Türkiye'ye yolculuk. Birde şeyi çok istiyorum, mesela bir kez 2004 model bir Jaguar XJ8 ile İzmir-İstanbul yapmıştım, aynı yolu BMW G30'la da 2-3 kez gitmeme rağmen Jaguar'ın yalıtımı ve konforu çok daha iyi hissettirmişti ama ne zaman arabayı biraz sıksam acaba bir şey olur mu bir yeri patlar mı diye düşünmeden duramamıştım. Bu risklere rağmen bu tip bir arabayla da Avrupa yolculuğu yapmayı da isterdim :)

Teşekkür ederim, umarım kazasız belasız geçer. XJ8 tamamen konfor aracıydı ve BMW G30'un bir sınıf üstündeydi. Eskiden hep en konforlu arabaları yapmaya odaklanırlardı. Tata ortaklığından sonra ise tamamen sportif sürüşe kaydılar ve en üst sınıfa araç üretmez hale geldiler. Dolayısıyla G30'dan daha konforlu hissetmeniz normal diye düşünüyorum. G30 da bu arada gelmiş geçmiş en konforlu 5 serisi olabilir bu arada ve ilk kez Mercedes E ile yarışır düzeyde konfor sunar hale gelen bir model :) Jaguar'a genelde biraz narindir derler. O nedenle o kadar uzun yollarda ne yapar bilemiyorum ama çok korkacak bir şey olduğunu da düşünmüyorum. Gemi gibi araçlar, uzun yol için yapılmışlar, sanmam çok üzeceğini. Pek sorun çıkarmazsa çok keyifli bir deneyim olacağına ise eminim.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Son bir güncel atayım. Yeşil Kart Sigortam geldi. Geçen seneki gibi 50 Euro'ya halletmiş oldum. Yarın PCR Testimi yaptırıp Perşembe sabahı yola çıkacağım inşallah. Bugün otoparkta arabanın içini yarın ise dışını yıkayacağım. Yıkamada şu adımları izleyeceğim:
  • Önce normal ev süpürgesi ile süpüreceğim. İnce ucum ve halı ucum var süpürgede. Evdeki süpürge çok güçlü olduğundan iyi sonuç veriyor.
  • Sonrasında koltuklar ve halı zeminlerin kısa bir süre buharlı temizleme makinesi ile üstünden geçeceğim. Çok bir kir olmadığından detaya ihtiyacım yok.
  • Kauçuk paspasları yine buharlı makineyle temizleyip bezle sileceğim.
  • İlk olarak kokpiti Sonax Araç içi temizleyici ve mikrofiber bez ile temizleyeceğim.
  • Havalandırma menfezleri, direksiyon, ulaşamadığım gözler gibi yerleri detay fırçası ile temizleyeceğim.
  • Sonra kapı içleri, orta konsol gibi yerleri aynı ürünlerle temizleyeceğim.
  • En son olarak pedalları fırça ile temizleyeceğim
  • Çok gerek olmasa da motorun da bir tozunu alacağım mikrofiber bez ile
Dışında ise çift kova yöntemi yapacağım:
  • Önce silecek suyumu bitirip yenisini koyacağım.
  • Jantlar kuruyken Meguiars'ın Jant Temizleyicisini sıkıp jant fırçası ve detay fırçası ile temizleyeceğim.
  • Sonra dışında bir su tutup kovalara sıcak su dolduracağım.
  • Püskürtme şişesine su ve KochChemie Köpüğü koyup önce arabanın her yerine bir köpük yapacağım.
  • Sonrasında yine suyla durulayacağım.
  • Kovalardan birine yine KochChemie'nin şampuanını koyup yıkama eldiveni ile girişeceğim arabaya.
  • Sonra durulayıp kurulama havlusu ile kurulayacağım.
  • Sonra camları hem iç hem dıştan sileceğim.
  • En son olarak Sonax'ın Shine Detailer'ı ile bir kez geçeceğim.
Eve gelince bavulları yerleştireceğim. Ve artık yola hazırım :)

Son düzenleme:

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
İlk part olan araç içi yıkama tamam 😊
Zaten çok pis olmadığından zorlanmadan hallettim. Yapmışken motorun tozunu da bir aldım.

FE56C6BE-7353-4DD8-ABAC-72B7CB04EF89.jpeg

9FA9D092-0163-4A98-A005-914B46B8A7AA.jpeg

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Kazasız belasız sınırda az beklemeli güzel yolculuklar olsun. 😁

Sağolasın hocam 😃 sınırlardan Bavyera dün bir sürpriz yapıp bize açtı sınırı, o yüzden evden çıkar çıkmaz ilk sınırı direkt geçeceğiz. Normalde de çok detaylı bakmıyorlar ama trafik oluyor neticede. Yarın Avrupa’nın çoğu yerinde dini bayram. Türkiye’de de Ramazan Bayramı. Bu gibi günlerde trafik ve sınır yoğunluğu genelde çok az oluyor. Geçen sene de kurban bayramında Türkiye’den çıkmıştım yola, bomboştu Bulgaristan sınırı mesela. O nedenle ilk günü daha uzun tuttum.Trafik sıkıntısı yaşamam diye düşünüyorum ancak sınırlarda da az bekletirler umarım.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Bugün PCR Testimizi yaptırdık, sonrasında arabayı gittim yıkadım ve yol için hazırım. Sabah heyecanla çıkacağız yola. Çok uzun sürelerde gidemeyince heyecan daha fazla oluyor :)

Arabanın dışını aldığımdan beri ilk kez yıkıyorum. Tamı tamına 2,5 ay olmuş ama hala kirli görünmüyordu. Bu anlamda bir daha araba alırken ilk bakacağım renk koyu gri tonları oldu artık :D

Arabanın önce jantlarını kuruyken Meguiar’s jant temizleyicisiyle temizledim. Bu AMG jantlar temizliği inanılmak kolay jantlar. Yıldız desen bu anlamda çok işe yarıyor. Tertemiz görünen janttan acayip kir çıktı 😃

75CD1B4E-A563-4A0C-838E-714A20149405.jpeg

Jantlardan sonra köpük şampuanı ile arabaya köpük sıktım. Burada KochChemie markasının Gsf ürününü kullandım. Püskürtme şişem de Gloria marka. @MTZ sormuştun şişeyi. İnanılmaz işe yaradığını söyleyebilirim. Şampuanı ve suyu koyup çalkalayıp pompa yapıyor ve püskürtüyorsun. 1litrelik şişe benim arabaya ucu ucuna yetti. Şişe küçük olduğundan bence harika oldu. Çok rahat kullanımı ancak 10-15 kere pompa yapıp püskürtmek gerekiyor.

41AEA596-88FD-4E64-8687-31C018B28954.jpeg

675C2963-6ADB-42D7-B1A3-7E95CF529921.jpeg

Araba köpükle kalırken ben biraz da kauçuk papaslara köpük sıkıp fırçayla temizledim.

Sonra bir duruladım. İki kovaya su koydum. Birine şampuan döktüm. Yıkama eldiveni ile şampuanı alıp arabanın her yerini yıkadım. Arada sadece su olan kovada eldiveni yıkadım.

08D793B5-3B91-4EC9-9DAB-AE206216C687.jpeg

En son bir daha duruladım, kuruladım, camları camsille sildim ve jantları ve lastikleri bezle kuruladım. Sonra Meguiar’s’ın çok övülen lastik parlatıcısını süngerle sürdüm. Şimdilik çok güzel ama bakalım ne kadar kalıcı olacak, meraktayım. Son olarak Sonax’ın detailer’ı ile bir cila çektim ve işlem tamam.

67095F4D-1360-403E-8655-29956988C15C.jpeg

Sonrasında lastik havalarına baktım, her şey iyi görünüyordu. Silece suyunu doldurayım dedim. Bunu yaparken hep içindeki suyu tamamen bitirip öyle doldururum. İçindeki karışımdan farklı bir şey eklenince bazen sensörler sıkıntı yapıyor. Bir defa başıma gelmişti önceki araçlarından birinde. O gün bu gündür hep sonuna kadar bitirip öyle koyarım. Bu araçta depo çok büyük sık sık bitmedi. 2,5 aydır kullandığım halde hem de. Sonra zaten 4 litre civarı su aldı :) Mazot doldurdum. Bu ara mazot fiyatları çok arttı. Korona zamanı 1 Euro’nun altındaydı hep. Bugün 1,214 Euro / Litre’den doldurdum. Yol boyu bakalım fiyatlar nasıl olacak? Benzinlikte bir de sürpriz oldu. Durduğum benzinlik gişesinin yanındaki araba benim arabanın siyahıydı ama bir farkla. Kendisi E63s AMG 😃 Çıkarken fotoğrafını çektim ama bulanıktı.

3E8345C3-065B-4653-870F-9E5D368ED036.jpeg

Buralarda böyle araçlar alanlar genelde gösterişi sevmiyor. Yüksek motorlularda genelde arkada model adı yazmıyor. Benim araçta da öyle arkada hiçbir yazı yok. Bu AMG’de de yoktu ama difüzörden, sesten vs anlamamak mümkün değil 😬 En son gelip eve bavulları da yükledim. Yarın artık yol :)

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım