Tercihen nereden yedek parça alırsınız ?

• İnternet

• Sanayi/Yedek Parçacı

• Orijinal Servis Yedek Parça

• Neresi daha ucuzsa ondan :)

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Evet parça alırken veya parça ararken nelere dikkat ediyorsunuz ? Tavsiyeleri, taktikleri bekliyoruz güzel bir rehber niteliğinde olması ümidiyle..
Ben şahsen sanayiye vb. yerlerde parça ararken çok zorlanıyorum ince eleyip sık dokumaya çalışıyorum.
Kendi Tavsiyelerim;
1- Hangi parça size lazım ? Bu parçanın parça kodunu şase numaranızdan öğrenip parça arayışınızda daha emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.
2- Ben elimden geldiğince orjinal parça kullanmaya çalışıyorum özellikle motor ve yürüyen kısmında aksesuar bir şekilde idare edilebiliyor.
3- Fiyat performans karşılaştırması yapıyorum. Orjinale 300 tl verip 15.000 km kullanacaksam yan sanayisi de kalitesi benzer ise 80 tl fiyatı varsa 80 tl olanı alıp 3 hatta 4 defa değiştirip 5.000-10.000 km daha fazla kullanabileceksem yan sanayi almayı da düşünürüm.

Benden kat kat daha fazla tecrübeli abilerim var onların tecrübelerini de aktarmalarını bekliyorum :)

10 Mar 2017
3,246
4,058
4,820
25
Antalya isparta aydin
Marka
Ford
ben bu yaz bayaaa bir parça aldım. şimdi parçacıyı arıyorsun onda olan öbüründe yok tam tersi gibi durumlar oluyor. ama internetten bir en fazla 2 farklı site kullanarak istediğin her parçayı alabiliyorsun. kargo bekleme süreci biraz üzücü onun dışında bir eksisi yok. ben parça dükkanlarını sevmiyorum. anlık küçük malzemeler lazım olursa parçacıya gidiyorum sadece

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,808
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Mümkün mertebe orjinal olanını en uygun fiyata almaya çalışıyorum. Kaputun altında benim gibi f7r kodlu bir motor varsa zaten bazı parçaları bulmak baya bir dert oluyor. Sağolsun reno satana dek spor araçlarını gözüne sokar milletin, sonra yenisi çıktımıydıda selamı keser. Bazı özel seriler için firmaların gereken özeni gösterip parça tedarik sürecinde yardımcı olmaları gerekli diye düşünüyorum.

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
Kritik parçaları (motor, yürüyen vs) orjinal, diğerleri nerede ucuzsa.
Fiyat performans karşılaştırması demişsiniz de, mesela bunu neye göre belirliyorsunuz?
Yani orjinal kaç km gider, yan sanayi kaç km gider? Burada muhtemelen siz de parçayı takacak ustaya güveniyorsunuz ki burada da usta-parçacı ilişkisi devreye giriyor, ve genellikle çoğu usta işine gelen (maddi açıdan) parçayı takmak istiyor.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Kritik parçaları (motor, yürüyen vs) orjinal, diğerleri nerede ucuzsa.
Fiyat performans karşılaştırması demişsiniz de, mesela bunu neye göre belirliyorsunuz?
Yani orjinal kaç km gider, yan sanayi kaç km gider? Burada muhtemelen siz de parçayı takacak ustaya güveniyorsunuz ki burada da usta-parçacı ilişkisi devreye giriyor, ve genellikle çoğu usta işine gelen (maddi açıdan) parçayı takmak istiyor.
Parçayı ben elimden geldiğince kendim alırım ustayı hem uğraştırmam hem de kendim göreyim isterim..
Performans olarak mesela bir hava filtresi veya polen filtresi olarak düşünebilirsin. Şöyle ornek vereyim bizim eski arabada megane de orjinal polen filtresi 90 tl idi ama yan sanayisini 15 yada 17 tl ye almıştım. Bu durumda ben yaklaşık 3-4 tane yan sanayi polen filtresi alabiliyorum ve kaliteleri kıyaslandığında yan sanayi tamam bir orijinal değil ama çok çok da aşağıda olmadığı için 2 tane yan sanayi alıp sık sık değiştiriyordum. Boylece paramın 3/2 si cebimde kalıyordu hem de daha sık filtre değiştirdigim için klima çok daha iyi soğutuyordu..

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım