Patlak lastiği köpük ile şişirme

Tb96

Profesör
8 Ağu 2019
850
1,208
1,870
27
Malatya
Marka
Opel
Bildiğiniz gibi günümüzde bir çok araba da stepne bile verilmiyor onun yerine lastik tamir kiti veriliyor. Peki bu lastik tamiri ile kullanılan köpük lastikteki ömrü ne kadar? İleri de sorun yaşanır mı?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,771
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Tıpkı runflat mantığında olduğu gibi ' yolda bırakmasın, ilk değişimi yapacağın yere kadar idare etsin ' amacıyla iş gören / görmesi gereken bir ürün bu. Lastikçiler ise hiç sevmezler çünkü köpük lastiğin içine sıkıldığı anda sertleşiyor, jantın içine yapışıyor. Onu kazıyarak çıkarmaya çalışmaktan hiç hoşlanmıyorlar. Araçlarında lastik basınç sensörü siboba bağlı bir aparat yardımıyla çalışan kimselerin bu köpükten uzak durması, yeni sensör masrafına düşmemeleri açısından tavsiye edilir. Çünkü sıktığın anda sensör aparatını bozar.

Son düzenleme:

Kamikaze

Hakan dinç
Senkromeççi
22 Mar 2020
5
3
70
50
Istanbul
Marka
Alfa Romeo
Başıma geldi, bir amerikan markası olan ürünü satın almıştım. Lastiğimin neredeyse tam inik olduğunu görünce denemek maksadıyla kullandım. En azından yolda falan kalırsam ihtiyaç halinde bunun tam işe yarayıp yaramayacağını da test etmiş olurum düşüncesiyle kullandım. Sibopa ucunu vidaladıktan sonra tüpü lastiğin içine boşalttım. Lastik sadece çok az bir miktar şişti. Lastiğin havasının acil tamamlanması gerekiyordu. Benzinliğe doğru hareket ettim, hava bastım, hareket ettim, fakat lastiğin balansı çok kötüydü ve çok acayip bir şekilde arabayı sallıyordu.
Yani kullanacak arkadaşlara bir bilgi vermek gerekirse, sadece tek tüp pek işe yarayacak gibi durmuyor yani size uzun bir yol yaptırmaz. Bunun üzerine acil hava basmanız şart. Ertesi gün lastikçiye gittim lastiği söktüler lastiğin iç kısmı komple zar zor bu maddeden temizlendi, çivi bulundu yama yapıldı vs.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,193
45,771
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Ertesi gün lastikçiye gittim lastiği söktüler lastiğin iç kısmı komple zar zor bu maddeden temizlendi
Geçmiş olsun. Bazıları belli eder, bazıları etmez ama az yukarıda belirttiğim gibi lastikçilerin en nefret ettiği durumlardan biri bu maalesef. 50 lira vereceksin temizlik eziyetiyle bizi kilitliyorsun diyenleri bile gördüm. Hatta bazıları lastiği sökmeden evvel tamir kiti işlemi yaptım dediğinizde vaktim yok falan bile diyebiliyor uğraşmamak için.

Son düzenleme:

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,684
2
9,601
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Şöyle bir yorum bırakmıştım o tamir kitine , ve ekleyeyim bunu yaptıktan sonra lastiğimin havasını tamamladım ve kullanmaya devam ettim , balans sorunu vs. hiç bir zaman yaşamadım , kışlıkları sökene kadar kullandım ve söktüğümde lastiğin içi temizdi sadece biraz sıvı birikimi olmuştu onuda sallayarak döktüm :)

asfasf.jpg

BavarianEngineer

Alperen Ç.
Panpa
30 Nis 2018
453
1,061
2,695
Ankara
Marka
BMW
Bunu kullanana kadar yanınızda bir tane çakmaklıktan çalışan pompa taşımanızı tavsiye ederim. Yarık ya da yanakta kesik gibi bir durum olmadığı sürece şişiriyor ve sizi lastikçiye kadar götürüyor.

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Benim sürekli gittiğim lastikçim bu ürünü bana verirken kendisinin de kullanıp sadece köpük basılı lastikle 4bin km yol yaptığını söylemişti. Ona binaen aldım, bir gün işim düştü. Lastik tamamen yere oturmuştu. Köpüğü uyguladım, yaklaşık 5-10 psi kadar bir etki yaptı yerden kaldırdı lastiği. yakındaki istasyonda hava basıp devam ettim. Lastikçiye gittim ve hemen tamir ettirdim. Adamın lastiğin içini temizlemesi 15-20 saniye sürdü. küvetin içindeki suda temizledi hemen.

Uzun süre beklemediği için bu kadar kolay olmuş olabilir, onu bilemiyorum. ama konuşurken buna yönelik bir şey söylediğini hatırlamıyorum.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,849
26,158
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Benim sürekli gittiğim lastikçim bu ürünü bana verirken kendisinin de kullanıp sadece köpük basılı lastikle 4bin km yol yaptığını söylemişti. Ona binaen aldım, bir gün işim düştü. Lastik tamamen yere oturmuştu. Köpüğü uyguladım, yaklaşık 5-10 psi kadar bir etki yaptı yerden kaldırdı lastiği. yakındaki istasyonda hava basıp devam ettim. Lastikçiye gittim ve hemen tamir ettirdim. Adamın lastiğin içini temizlemesi 15-20 saniye sürdü. küvetin içindeki suda temizledi hemen.

Uzun süre beklemediği için bu kadar kolay olmuş olabilir, onu bilemiyorum. ama konuşurken buna yönelik bir şey söylediğini hatırlamıyorum.
Markası neydi kolay temizlendi dediğiniz ürünün

Kamikaze

Hakan dinç
Senkromeççi
22 Mar 2020
5
3
70
50
Istanbul
Marka
Alfa Romeo
Anlatılan deneyimler için teşekkürler arkadaşlar, demek ki ürünler markalarına göre farklılık gösteriyor. Benim bu işten anladığım şu, bunların hepsi geçici bir çözüm. Hiçbiri yedek lastik kadar güvenilir değil.

YasinG34

Asfalt Kurutucu
12 Şub 2017
36
37
595
bildiğim kadarıyla hem janta hem siboba zararlı bu ürünler tabi stepne takamayacak durumdaysanız dağ başında bir yerlerde işe yaraya bilir ama tavsiye etmem öbür türlü

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım