KAPALI peugeot 308 uğultu sesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

burakcan_tt

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
43
29
595
İstanbul
Marka
Nissan
Merhaba arkadaşlar. 2015 model peugeot 308 araç sahibiyim. Aracım 17 bin km de ve aracımın arka fren balataları komple bitmiş ön fren balataları ise çok az kalmıştı. Yaklaşık 1 hafta önce değiştirdim. Bu arada araçta otomatik park freni var 1.6 bluehdi tam otomatik şanzuman aracım. Sizde şaşırcaksınız arka balataların önlerden çabuk bitmesine :) aracımda bir uğultu sesi başladı balatalar değiştikten sonra bugün bu sesi kaydetme şansı buldum 90 km hıza kadar çok rahatsız edici bir şekilde uğultu ve arada gelen tiz bir ses var biz sorunun nedenini pek anlayamadık sizlerden yardım istiyorum. Aracın ilk sahibiyim ve 10 bin km de güncel parça diyerekten yetkili serviste triger seti değişti.

burakcan_tt

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
43
29
595
İstanbul
Marka
Nissan
düz yolda devrini boşa attığında yavaşlama yapardı elbet anlaşılırdı ben daha çok servisten şüpheleniyorum araç çok kullanılmıyor evin 2. arabası ve ön diskler yamulmuş arka diskler çanak tutmuş. Aracı 15 bin bakıma götürdükten sonra frenlerde zayıflama hissetmiştim ve daha sonrasında ani frenlerde deneyerek sağa sola çekme yaptığını farkettim ama bakıma bırakılmadan önce ani frenlerde hiçbir sapma yapmadan sabit duruyodu.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,015
7
51,345
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
düz yolda devrini boşa attığında yavaşlama yapardı elbet anlaşılırdı ben daha çok servisten şüpheleniyorum araç çok kullanılmıyor evin 2. arabası ve ön diskler yamulmuş arka diskler çanak tutmuş. Aracı 15 bin bakıma götürdükten sonra frenlerde zayıflama hissetmiştim ve daha sonrasında ani frenlerde deneyerek sağa sola çekme yaptığını farkettim ama bakıma bırakılmadan önce ani frenlerde hiçbir sapma yapmadan sabit duruyodu.
Kötü ama haklı ve gerçekçi bir şüphe. Maalesef ispat edilmesi de çok zor. :/
10k km'de triger seti niye değişti?

burakcan_tt

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
43
29
595
İstanbul
Marka
Nissan
Kampanya olarak değişti :D Peugeot 2015 sonrası 308 ler için Kampanya adı altında triger değişimi öngörmüş. Ondan dolayı çağırdılar gitmeden önce başka bayiden de kontrol ettirdim Triger setiyle birlikte ad blue katkısıyla ilgili bir şeyler değişti.

CanSoylu

Profesör
8 Eyl 2016
258
353
1,445
45
İstanbul
Ustam mesele gayet açık
17 bin km de biten balataların cevabı vermiş zaten. fren balataların disklere sürtüyor ve erken deforme olup bitiyor bu seste ondan geliyor
anlamanın en kolay kolu 8-10 km yol git durmadan sonra çek bir köşeye jantlara dokun sıcaklık seviyelerine bak.
aşırı ısınma var mı? jantlar arası sıcaklık farkı var mı?
bu ses genelde bizim memlekette soğuk havalarda el frenini çekenlerin araçlarında olur sabaha kadar balata yapışır sonra böyle sürtünme sesleri gelir

burakcan_tt

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
43
29
595
İstanbul
Marka
Nissan
hocam bugün onu yaklaşık 100km yol gidip denedim. Ne bir balata kokusu ne de aşırı ısınma hiçbiri yok sürekli olarak yapmıyor 30-100 km hız aralığında belirgin olarak yapıyor ama aralıklarla yapıyor ve ses ön sağ taraftan doğru geliyo. Yokuş aşağı yollarda ve frene bastığım anda da kesiliyor. 308 lerde şu sıralar kronik sorun olarak alternatör sorunu var. Bununla bir alakası olabilir mi acaba?

CanSoylu

Profesör
8 Eyl 2016
258
353
1,445
45
İstanbul
Eskiden Siena aracım vardı bir ara onda nete yüklemiş olduğun sesin biraz tiz olanı başgöstermişti. Sonra çıka çıka şarj dinamosunun dikmesinde (ortasındaki mil) çatlak varmış o değişince düzelmişti

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
hocam bugün onu yaklaşık 100km yol gidip denedim. Ne bir balata kokusu ne de aşırı ısınma hiçbiri yok sürekli olarak yapmıyor 30-100 km hız aralığında belirgin olarak yapıyor ama aralıklarla yapıyor ve ses ön sağ taraftan doğru geliyo. Yokuş aşağı yollarda ve frene bastığım anda da kesiliyor. 308 lerde şu sıralar kronik sorun olarak alternatör sorunu var. Bununla bir alakası olabilir mi acaba?
ilk olarak motor devrine bağlı bir ses mi yoksa aracın hızına bağlı bir ses mi bunu teşhis etmeniz lazım. Mesela bahsettiğiniz hızlarda aracı boşa alınca aynı ses geliyor mu ? veya araç durur halde yavaş yavaş gaz vererek motorla alakasını test edebilirsiniz. Uğultuyu şarj dinamosu, teker rulmanı, aks, fren sistemi gibi aksamlar yapabilir
otomatik vitesmiş; aynı hızlarda vites yükselterek/düşürerek, gazdan çekerek sesin motor devriyle veya aracın hızıyla alakası teşhis edilebilir.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,015
7
51,345
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
elektronik el freni olan araçlarda 15 binde bile arka balatanın bittiği ve ilk bakımda değişim yaptığımız oluyor o normal fakat uğultu sesini görmeden tespit yapmak yanlış olur
15 binde arka balataları bitiren elektronik sistemin çok affedersin de ben... canı cehenneme. Ne anladım ben öyle kolaylıktan?!

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,600
18,385
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
elektronik el freni olan araçlarda 15 binde bile arka balatanın bittiği ve ilk bakımda değişim yaptığımız oluyor o normal fakat uğultu sesini görmeden tespit yapmak yanlış olur

48 binde bizim araba arka fren balataları hala taş gibi :) Ön fren balataları ise 45 binde değişti.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

burakcan_tt

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
43
29
595
İstanbul
Marka
Nissan
cevaplarınız yardımlarınız için hepinize çok teşekkür ederim. Yarın ilk iş balataları değiştirdiğim bosch servise gidicem eğer onlardan kaynaklı bir sorun olmadıysa garantisi olduğu için mecburen peugeot yetkili servise gidicem. Sonucu aktarırım sizlere de.

GezenTavuk

Senkromeççi
26 Mar 2018
3
0
85
Eski aracımda balata değişiminden sonra bazen benzer sesleri duymuştum. Servise gittiğimde 'Normal' olduğunu balatanın yerine alışınca geçeceğini söylemişlerdi. Öyle de olmuştu. Sizinkisi daha kötü bir ses.

Bu arada ben de 308 kullanıcısıydım. Serviste ücretsiz olarak değiştirilen parça triger değil de "alternatör gergi makarası" adında bir şey olabilir mi?

Peugeot bu ücretsiz değişimlere "kampanya" adı veriyor ancak merkez tarafından araçlarda yapılması zorunlu kılınan bir düzeltme.

Son düzenleme:

burakcan_tt

Asfalt Kurutucu
8 Eyl 2016
43
29
595
İstanbul
Marka
Nissan
Bugün balata değişimi yaptığım serviste ki ustayla teste çıktık sesi duyduğunda oda çok şaşırdı ilk defa başına böyle bir şey geldiğini söyledi. Lifte kaldırıp balatalarda mı sorun var diye bakıp kontrol ettiğinde disklerin köşelerinin katman şeklinde bir yükseklik olduğunu ve ondan yaptığını söyledi. Diskleri değiştirip kontrol ettik ve sorun düzeldi. Diskleri değiştirmediğimiz de başta bizde bekliyorduk bir ses yapmasını ama bu kadar değildi :D usta da aynı sözleri sarfetti garip bir olayı atlatmış olduk. Hepinize teşekkür ederim yardımlarınız için.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım