AÇIK Premium C SUV - D Estate - D Sedan Seçimi (Sıfır)

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Bizim ailedeki 2013 Mercedes B180'i emekli etmeye karar verdik gibi. Bunun yerine yine bir premium sıfır olarak alma niyetimiz var. Seçenekleri sıraladığımda şunlar çıkıyor:

1. MPV:Sınıf olarak aslında hem yıllardır kullanıldığından hem de artık üretilmeyeceklerinden en uzak olduğumuz sınıf kendisi.
    • Mercedes Yeni B: aslında çok güzel ancak aynı arabanın yenisi.
    • BMW 2 Active Tourer: artık üretilmeyecek ve eski bir kasa iyice artık yani bu sınıfa biraz uzak bakıyoruz.
  2. Premium C SUV:Bu sınıfta güzel seçenekler var ancak temel endişe yeterli derecede konforlu değiller ve yine premiumlarda D sınıf altı yani kompakt modeller malzeme kalitesi, şanzıman&motor ikilisi konusunda bir alt sınıf olduğunu hissettiriyor. Mesela önden itişli BMW ve Mercedes, tork konvertörü yerine çift kavramalı şanzıman vs. gibi dezavantajları var. Yine D Estate ya da sedanlara göre hem yüksekte olan ağırlık merkezi hem de sınıfı ve boyutları neticesinde onlar kadar konforlu olmamaları. Bir de tabii acaba küçük mü kalır endişesi hakim.
    • BMW X1 & X2: Dıştan en güzel görünen seçeneklerden biri BMW. Ancak içeriden tam tersi. Artık gerçekten çok eski görünüyorlar. 2015'ten beri yenilenmediler. Yeni modellerin eli kulağında.
    • Mercedes GLB: İçeride çok güzel, dışarıda yine fena değil. 1.33 benzinli ünite fena değil ancak uzun ömürlü olur mu endişesi var.
    • Volvo XC40: Diğer rakiplerine göre en şıkı aslında. Çok kutu gibi ve küçük görünüyor. Onun dışında çok da sıkıntısı yok gibi.
    • Audi Q3: Yeni Q3 bayağı şık duruyor aslında. 1.5 benzinli 150 beygir motorlu. S Tronic şanzıman var. Audi en uzak olduğumuz marka. O yüzden çok bilemiyoruz.
  3. D Estate / Sedan (küçük ihtimal sedan): Bu sınıf aslında en mantıklı seçenek gibi. SUV kullanımı oturma pozisyonundan dolayı tabii ki en hoşa giden seçenek. Yere yakın olması dışında sıkıntısı yok bu sınıfın :)Sedanın alması satması kolay, onun dışında hiçbir avantajı yok aslında. Özellikle bagaj kullanışlılığı, arka baş mesafesi vs. sedanlardan bizi uzaklaştıran etmenler.
    • Mercedes C Estate: Şu an yeni kasa tanıtıldığı için fiyatları çok iyi seviyede. 630bin civarlarına bırakıyor bayiler. Yine bu modele özgü bir 300bin liraya kadar sıfır faizle kredi imkanı var. O da 40bin lira civarında bir avantaj sağlamış oluyor. Sınıfın en konforlusu, bence en şıkı (duygusal bir bağ da var aramızda :D), içerisi en iyi hissettiren modeli. Golf'ün dolusunun 500bin civarında olduğu günümüzde çok uygun kalmış oluyor aslında. 1.6 dizel 160 beygir ünite ve 9G tork konvertörlü şanzımanı var. Özellikle şanzıman harika.
    • Volvo V60 Cross Country: Gayet güzel araç ancak fiyatlar 800binlerin üzerinde. C Estate'in üzerine 200bin fazladan verip almaya değer mi bilemiyoruz. 2L motoru en büyük artısı.
    • BMW 3 Touring: Piyasada en az bulunan estate araç. Sadece 2.0L dizel ünite olarak geliyor. Bu nedenle 1milyon civarında fiyatı. C Estate üzerine 400bin verilip alınmaz gibi duruyor.
    • Audi A4 Avant: Bu araç da 2.0L Quattro olarak geliyor sadece. Dolayısıyla fiyat 900bin üzeri.
Ben böyle bir liste yaptım, gerçekten akıllar çok karışık :D Bayilere açıldıklarında bir gidip bakıp (ben de inşallah Türkiye'de olmuş olacağım o günlerde) karar vermeye çalışacağız. C Estate fiyatıyla çok öne çıkıyor. GLB sunduğu hacimle ve AR Navigasyonuyla öne çıkıyor, V60 Cross Country de motoru ile öne çıkıyor şu an. Fikirlerinizi duymayı isterim.

Son düzenleme:

mehmeetakiff

Profesör
5 Haz 2020
519
1
946
2,020
22
Bir Yerler
Marka
Volkswagen
Bir şey yazmayacağım, kendi konuşsun... Şaka bir yana C estate her gördüğümde ağzım sulanarak durup bakıyorum, tadını siz daha iyi biliyorsunuzdur :)
9c3d127ab165da5b27f66a0b67938fcb.jpg

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Bir şey yazmayacağım, kendi konuşsun... Şaka bir yana C estate her gördüğümde ağzım sulanarak durup bakıyorum, tadını siz daha iyi biliyorsunuzdur :)Ekli dosyayı görüntüle 35172

Gerçekten fiyattan bağımsız olarak da en beğendiğim araç diyebilirim yukarıda sıraladıklarım arasında. Bir de şu an üstüne fiyatı da çok iyi. Airmatic olmasa da adaptif süspansiyon da var bu arada. Kompozit yaprak yaylı Volvo'ya göre büyük avantaj bu.

Son düzenleme:

mtb_rider

Mustafa Özer
Panpa
6 Eyl 2020
783
1,496
2,520
37
Sakarya
Marka
Kia
Seçenekler arasında bu canavarı görünce tansiyonum düştü. Hayallerimi süsleyen tek icat olabilir.

Hatrı sayılır seviyede V40 D2 deneyimime istinaden oyum v60'dan yana. Diğer araçlar hakkında pek fikrim yok.

Çokta bilgilendirici bir yorum yapamadım ancak 8 yaşına gelmiş v40'dan aldığım haz ile Volvo'ya notum tamdır.

Sevgiler,

2021_05_04_09_48_08_Window.jpg

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Seçenekler arasında bu canavarı görünce tansiyonum düştü. Hayallerimi süsleyen tek icat olabilir.

Hatrı sayılır seviyede V40 D2 deneyimime istinaden oyum v60'dan yana. Diğer araçlar hakkında pek fikrim yok.

Çokta bilgilendirici bir yorum yapamadım ancak 8 yaşına gelmiş v40'dan aldığım haz ile Volvo'ya notum tamdır.

Sevgiler,

Ekli dosyayı görüntüle 35173

Teşekkürler yorumunuz için :) Bu aracın dezavantajları şunlar: C Estate ile aynı donanımdakileri 800binin üzerinde fiyat olarak. Bunda tabii ki 2L motorun etkisi büyük, bir de C Estate'de adaptif süspansiyon Volvo'da ise arkada yaprak yay var. Konfor olarak çok eksisi yok ancak 210bin lira üstüne verildiğinde bu eksilerin olması düşündürüyor.

mtb_rider

Mustafa Özer
Panpa
6 Eyl 2020
783
1,496
2,520
37
Sakarya
Marka
Kia
Teşekkürler yorumunuz için :) Bu aracın dezavantajları şunlar: C Estate ile aynı donanımdakileri 800binin üzerinde fiyat olarak. Bunda tabii ki 2L motorun etkisi büyük, bir de C Estate'de adaptif süspansiyon Volvo'da ise arkada yaprak yay var. Konfor olarak çok eksisi yok ancak 210bin lira üstüne verildiğinde bu eksilerin olması düşündürüyor.

330.000 Tl verip alacağım C hb araçta kararan dikiz aynanın olmamasına akıl sır erdirememiştim.

Hakkınız var. Umarım kendiniz için en doğru seçimi yaparsınız.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
330.000 Tl verip alacağım C hb araçta kararan dikiz aynanın olmamasına akıl sır erdirememiştim.

Hakkınız var. Umarım kendiniz için en doğru seçimi yaparsınız.

Umarım yardımlarınızla da güzel bir seçim yaparız. Kılı kırk yardığımız için akıllar çok karışık aslında :D Donanımdan ziyade bakış açısı binmekten keyif alınacak, keşke denmeyecek bir araç seçebilmek. Arada uzun yola gidildiğinde de konforu olacak bir seçenek. Konfor ön planda olduğundan yay yerine adaptif süspansiyon çok büyük bir artı oluyor. Bir de tabii hatırı sayılır bir fiyat farkı var.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,543
2,717
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Umarım yardımlarınızla da güzel bir seçim yaparız. Kılı kırk yardığımız için akıllar çok karışık aslında :D Donanımdan ziyade bakış açısı binmekten keyif alınacak, keşke denmeyecek bir araç seçebilmek. Arada uzun yola gidildiğinde de konforu olacak bir seçenek. Konfor ön planda olduğundan yay yerine adaptif süspansiyon çok büyük bir artı oluyor. Bir de tabii hatırı sayılır bir fiyat farkı var.

Hayallerin arabası olunca yay mı var yaprak mı var bakmadığımız için iş ciddiye binince ancak farkına varırız öyle detayları. Çoğul konuşuyorum çünkü benimde hayalimin aracı xc serisi [B]mtb_rider[/B] gibi volvo demeye gelmiştim. Tabi fiyat farkı bu kadar olmasaydı altına üstüne bakma al geç şu güzelliği diyecektim :)

fnalkan

Profesör
19 Nis 2019
55
112
1,060
36
KADIKÖY
Marka
Citroen
Sedan katagorisine küçük ihtimal dediğiniz için, direkt ilk 2 başlık altındakilere baktım. Sıraladığınız araçlar arasında XC40 beni daha çok cezbeden model.

X serileri dediğiniz gibi demode kalmış gibi geliyor bana da.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Hayallerin arabası olunca yay mı var yaprak mı var bakmadığımız için iş ciddiye binince ancak farkına varırız öyle detayları. Çoğul konuşuyorum çünkü benimde hayalimin aracı xc serisi [B]mtb_rider[/B] gibi volvo demeye gelmiştim. Tabi fiyat farkı bu kadar olmasaydı altına üstüne bakma al geç şu güzelliği diyecektim :)

Aynen öyle oluyor gerçekten. Hayatın gerçekleri devreye girince üstüne para verip daha kötüsünü almaya gitmiyor elin kolay kolay :D Volvo'da bir de bayilerde şu anda genelde gırtlak dolu araçlar var. Gerçi bu gırtlak dolu araçlar C Estate ile hemen hemen aynı donanımlara denk geliyor. Bizim çok da önemsemediğimiz bazı donanımlarla fiyatlar liste fiyatının çok üstüne çıkmış. Azına razı olsak araç yok. Her ne kadar ben de çok beğensem de Volvo V60'ı C'ye göre %35-40 fiyat farkını hak etmez diye düşünüyoruz.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Sedan katagorisine küçük ihtimal dediğiniz için, direkt ilk 2 başlık altındakilere baktım. Sıraladığınız araçlar arasında XC40 beni daha çok cezbeden model.

X serileri dediğiniz gibi demode kalmış gibi geliyor bana da.

BMW'nin bence son senelerdeki en büyük eksisi bu demode kalan iç tasarımları oldu. O kadar az değiştiler ki 15 senedir aynı arabalar gibi geliyor insana. X1 bir de 2015'ten beri aynı kasada. Seneye onun da yenisi gelecek. Yine de ondan önce çıkan C'ye göre ve yine Audi ve Volvo'ya göre çok demode duruyorlar. Yoksa dışarıdan aslında gayet güzel arabalar X1 de X2 de. X2 özelinde çok sert bir araç olduğunu duymuştum bu arada. Konfor açısından tatmin etmez sanırım bu nedenle.

XC40 güzel görünen bir araç gerçekten. Bagaj olarak da aynı C Estate ile. Ona göre daha konforsuz ancak özellikle uzun yolda.

Sedanı yazmamın nedeni de aslında BMW ve Audi'de sedanların 1.6 motorla da gelmesi. Bu nedenle fiyatları estate kasalara göre uygun (Direkt olarak %50 oynuyor fiyat). Eğer çok beğenirsek o anlamda düşünülebilir.

Son düzenleme:

fnalkan

Profesör
19 Nis 2019
55
112
1,060
36
KADIKÖY
Marka
Citroen
BMW'nin bence son senelerdeki en büyük eksisi bu demode kalan iç tasarımları oldu. O kadar az değiştiler ki 15 senedir aynı arabalar gibi geliyor insana. X1 bir de 2015'ten beri aynı kasada. Seneye onun da yenisi gelecek. Yine de ondan önce çıkan C'ye göre ve yine Audi ve Volvo'ya göre çok demode duruyorlar. Yoksa dışarıdan aslında gayet güzel arabalar X1 de X2 de. X2 özelinde çok sert bir araç olduğunu duymuştum bu arada. Konfor açısından tatmin etmez sanırım bu nedenle.

XC40 güzel görünen bir araç gerçekten. Bagaj olarak da aynı C Estate ile. Ona göre daha konforsuz ancak özellikle uzun yolda.

Sedanı yazmamın nedeni de aslında BMW ve Audi'de sedanların 1.6 motorla da gelmesi. Bu nedenle fiyatları estate kasalara göre uygun (Direkt olarak %50 oynuyor fiyat). Eğer çok beğenirsek o anlamda düşünülebilir.

Maalesef X serisinin gidişatı iyi değil, bir arkadaşımda eski kasa vardı ve gitti yeni son kasasını aldı,lakin anlam veremedim bir kaç kere söyledim ama sanırım bizler gibi düşünmedi arkadaşım, yani o aynı kalan koltuklar,aynı kalan iç tasarım onun gözüne batmamış olsaki gitti yine X1 aldı:)

XC60 diyeceğim daha geniş olması için lakin estate ile bmw sedan arasındaki fark kadar orada da fark çıkıyor kanımca.

Diğer arkadaşlar değindi diye değinmek istemedim fakat C Estate benim için de ayrı bir yeri var, otopark platformunda sw kasa hastalığı zaten var, bu hastalık ben de var :)

Şahsi fikrim olarak toparlarsam kendimi sizin yerinizde olduğumu düşünerek, XC40 veya C-Estate tercihlerimin ilk 2 sırasında olurdu.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Maalesef X serisinin gidişatı iyi değil, bir arkadaşımda eski kasa vardı ve gitti yeni son kasasını aldı,lakin anlam veremedim bir kaç kere söyledim ama sanırım bizler gibi düşünmedi arkadaşım, yani o aynı kalan koltuklar,aynı kalan iç tasarım onun gözüne batmamış olsaki gitti yine X1 aldı:)

XC60 diyeceğim daha geniş olması için lakin estate ile bmw sedan arasındaki fark kadar orada da fark çıkıyor kanımca.

Diğer arkadaşlar değindi diye değinmek istemedim fakat C Estate benim için de ayrı bir yeri var, otopark platformunda sw kasa hastalığı zaten var, bu hastalık ben de var :)

Şahsi fikrim olarak toparlarsam kendimi sizin yerinizde olduğumu düşünerek, XC40 veya C-Estate tercihlerimin ilk 2 sırasında olurdu.

BMW X3 aslında çok güzel oldu. X5 de yine son neslinde iyi bence. Dışarıdan çok güzeller ancak içinin artık değişmesi lazım. Kasa farkı makyaj gibi oluyor 2 nesildir. Görünen o ki Mercedes C-Estate ile herhangi bir C SUV arasında seçim olacak. XC60 direkt 1 milyonun üstünde, oraya çıkmak gibi bir niyet yok :) Zaten C Estate dışındaki diğer estate'leri dezavantajlı konuma düşüren de o. C Estate'in fiyatı şu an onların o kadar aşağısında ki diğer seçenekler mantıksız kalıyor. Bir de benim önceki aracım, ne olduğunu bildiğimiz bir araç yani. C SUV'larda D Estate kadar hacim ve bagaj hacmi var. Bunun yanında yüksekte oturma pozisyonu da var. Ancak kompakt sınıf olduklarından şanzıman&motor ikilisi daha kötü. Malzeme kalitesi de bir tık aşağıda. Seçim illa SUV mu yoksa C Estate mi olacak gibi duruyor şu aşamada. C SUV olarak da XC40, GLB ve Q3'e eşit uzaklıktayız. GLB'nin en yeni nesil multimediası, hacmi çok güzel, XC40 sınıfın en yakışıklısı, Q3 de son neslinde bayağı iyi oldu ancak Audi en sona koyduğumuz marka bu klasmanda.

Son düzenleme:

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
@g.c.
Yalnız volvodaki yaprak yay bizim kamyonlardan falan bildiğimizle alakası olmayan bir sistem.
Arka tarafta enlemesine konumlandırılıyor ve iki çelik yayın yaptığı işi tek başına yapıyor, + olarak viraj demiri gorevi de görüyor. Zaten süspansiyon tipi olarak da tam bağımsız. Ayarlı süspansiyonlar da opsiyondu sanırım.
Bu tip kompozit yaprak yay corvette'lerde falan da kullanılıyor. Yani aracın eksi bir özelliği değil, hatta artısı bile denebilir (ayarlı süspansiyonu hesaba katmazsak).
images.jpeg

Son düzenleme:

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,062
4,348
4,220
varsova
Marka
Porsche
GLB ile xc40 arasında kalırdım cok cazip bir teklif olmadığı sürece de xc40 alırdım. hemen teslim avantaji yada fiyat avantaji varsa GLB alirdim.
bmw sevmeme ragmen X1 ve X2 bence bir xc40 etmez (sürüş kalitesi açısından)

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
@g.c.
Yalnız volvodaki yaprak yay bizim kamyonlardan falan bildiğimizle alakası olmayan bir sistem.
Arka tarafta enlemesine konumlandırılıyor ve iki çelik yayın yaptığı işi tek başına yapıyor, + olarak viraj demiri gorevi de görüyor. Zaten süspansiyon tipi olarak da tam bağımsız. Ayarlı süspansiyonlar da opsiyondu sanırım.
Bu tip kompozit yaprak yay corvette'lerde falan da kullanılıyor. Yani aracın eksi bir özelliği değil, hatta artısı bile denebilir (ayarlı süspansiyonu hesaba katmazsak).
Ekli dosyayı görüntüle 35181

Eyvallah detaylı açıklamışsınız, teşekkür ederim :) Ben de araştırdım bu sistemi ve dediğiniz gibi sürüş dinamikleri açısından artı bile sayılabilir. Ancak konfor açısından az da olsa bir eksisi oluyor. Bir de elbette adaptif süspansiyonun yerini tutması imkansız. Aynı fiyatlarda olsa çok sorun etmezdik sanırım da hem o kadar fazladan para ver hem de adaptif süspansiyon karşısında kompozit yay olsun :/

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
GLB ile xc40 arasında kalırdım cok cazip bir teklif olmadığı sürece de xc40 alırdım. hemen teslim avantaji yada fiyat avantaji varsa GLB alirdim.
bmw sevmeme ragmen X1 ve X2 bence bir xc40 etmez (sürüş kalitesi açısından)

Hocam Volvo şu an fiyat listelerini güncelliyor. O nedenle ne olacak yeni fiyatlar (yani ne kadar zam alacaklar) belli değil. Zam öncesi XC40, C Estate ile aynı fiyatta hatta bir tık üstündeydi. O makas bakalım ne kadar açılacak? GLB de %10-15 kadar üstünde C Estate'in. Aynı ve hatta bir tık fazla para verip SUV de olsa kompakt sınıf almaya gerek var mı bilemiyorum.

Bedirhan51

Bedirhan ÖZDEMİR
Profesör
19 Şub 2019
69
75
1,010
22
Muğla
Marka
Fiat
Ben bu listede tarafsız davranamayacağım :) Eğer C estate alabilecek durumum olsa diğer alternatiflere aklım hiç kaymazdı sanırım. Bu biraz da benim mercedes aşkımdan olabilir. Ama sizin de mesajlarınızdan anladığım kadarıyla aklınız c'de kaldı ki bence de o fiyatlara en mantıklı seçenek. Şimdiden hayırlı olsun diyelim :)

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,062
4,348
4,220
varsova
Marka
Porsche
Hocam Volvo şu an fiyat listelerini güncelliyor. O nedenle ne olacak yeni fiyatlar (yani ne kadar zam alacaklar) belli değil. Zam öncesi XC40, C Estate ile aynı fiyatta hatta bir tık üstündeydi. O makas bakalım ne kadar açılacak? GLB de %10-15 kadar üstünde C Estate'in. Aynı ve hatta bir tık fazla para verip SUV de olsa kompakt sınıf almaya gerek var mı bilemiyorum.
kullanım amaciniza gore değişir, park edecek yeriniz varsa, genellikle uzun yol yapiyorsaniz estate almamak olmaz. sehiricinde uzun araba beni yoruyor şahsen.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,389
2
3,014
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
kullanım amaciniza gore değişir, park edecek yeriniz varsa, genellikle uzun yol yapiyorsaniz estate almamak olmaz. sehiricinde uzun araba beni yoruyor şahsen.

Şehiriçinde, özellikle de İstanbul'da gerçekten uzun araç sıkıntılı. Ancak o senaryolar için benim Türkiye'de gittiğimde kullanırım diye bırakmış olduğum Suzuki Swift kullanılır diye düşündük. Hem araba aylarca yatmamış olur hem de park sorunu olan yerler için kafa rahat kullanılır. C-Estate'in XC40 ile arasında 27.7cm yani yaklaşık bir karış fark var, GLB ile arasında ise 6.8cm fark var. Park ya da trafikte sorun oluşturmazken özellikle uzun yol konforunda çok artısı olabilir. Yine de aklımız kalmasın diye XC40, GLB gibi modellere bir bakmak istiyoruz. Q3'ün yenisi de güzel görünüor ona da bir bakmayı düşündük. Bu arada otopark olarak ise çok rahatız o anlamda sıkıntı zaten yok evde.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım