Radyatör Tıkayıcı Sıvı

arjin

Profesör
12 Eyl 2016
260
202
1,145
İstanbul
Marka
Ford
Merhaba,arabanın radyatöründe ufak bir çatlak var 15 günde rezervuara bir bardak su eklemem gerekiyor yazın daha da arttı uzun yolda 800 km de iki bardak su eklemek zorunda kaldım evde iken sıkıntı olmuyor ama bu çatlağı kapatan sıvı önerdiler sakın toz koyma dediler bu sıvı hakkında ne düşünüyorsunuz zira radyatör değişimi yaklaşık 750 tutacak en az ve yan sanayi parça kullanacaklar.(araba 2011 astra H 1.3 CDTI)
https://urun.n11.com/oto-radyator/w...VgUPTCh21yAAnEAQYAiABEgKqFPD_BwE&gclsrc=aw.ds

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda

şöyle bir video buldum deneyin isterseniz ucuz yollu olarak çözüm olabilir belki geçmiş olsun

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
Radyatörü değiştirin sonradan blok çatlatınca veya en iyi ihtimal conta yakınca eyvah demeyin

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
2011 model bir arabaya bunu yapmazdım açıkçası. Hatta imkan olduğu sürece hiçbir arabayla bu riske girmezdim. Adı üstünde tıkayıcı, ben hiç güvenmiyorum bunlara belki tıkamaması gereken bir yeri de tıkayacak? Tamiri mümkünse radyatörü tamir ettirin değilse de bence değiştirin. Başka masraf çıkarmasa bile bu geçici bi çözüm olur o radyatör illaki değişecek

arjin

Profesör
12 Eyl 2016
260
202
1,145
İstanbul
Marka
Ford
Radyatörü değiştirin sonradan blok çatlatınca veya en iyi ihtimal conta yakınca eyvah demeyin
Dikkat ederim her zaman sıvıların tam olmasına sıcaklığını da takip ediyorum uyarı da veriyor araba sıvının azlığı motor sıcaklığı ile ilgili araba susuz çalışırsa ne olur diye de sormadım zaten bu tıkaçların bir yan etkisi var mıdır diye sordum

arjin

Profesör
12 Eyl 2016
260
202
1,145
İstanbul
Marka
Ford
2011 model bir arabaya bunu yapmazdım açıkçası. Hatta imkan olduğu sürece hiçbir arabayla bu riske girmezdim. Adı üstünde tıkayıcı, ben hiç güvenmiyorum bunlara belki tıkamaması gereken bir yeri de tıkayacak? Tamiri mümkünse radyatörü tamir ettirin değilse de bence değiştirin. Başka masraf çıkarmasa bile bu geçici bi çözüm olur o radyatör illaki değişecek
Benim de içime sinmiyor ama çok küçük bir çatlak olduğu için denesem mi diyorum acaba başka yerlere zararı var mıdır su gömlekleri vb.

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,621
1
5,104
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Motor suyu sıcakken radyatörün içine yumurta akı dökün, o şekilde bırakın arabayı geceden :)

Veya kaçağın olduğu kısmı çekiçle eğin. Tabi direkt çatlatma ihtimaliniz de var. Zaten bu mesajda yazan hiçbir şeyi önermem. Radyatör değişimi gerek :)

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
Bu konuda takip ettiğim bir youtube'cunun güzel bir sözü var. "Do not play the coolant roulette".
Yani soğutma sisteminde riske girilmez çünkü kaybeden taraf her zaman siz olursunuz:). Kaliteli bir radyatörü (nissens, behr vs.) 700-800'e alırsınız. İşçilikle beraber 1000 lirayı pek aşmaz.
Radyatör tıkayıcıyı da tek bir şartla kullanırım. Kullanma sebebim soğutma sistemindeki bir parçanın arızası olmayacak. Mesela kendi aracımda kullanmak zorunda kaldım. Radyatörüm yeni ama yan sanayi. Alt hortum orjinal. Büyük ihtimalle radyatörün alt hortum ağzı mükemmel bir daire değil. Kelepçe gayet sıkı tutuyor ama araba soğurken orası hafiften nemleniyor. Isınınca sorun yok. Radyatörde bir hasar da yok. Bu yüzden gidip verdiğiniz linkteki ürünü aldım ve kutunun 1/3'ünü kullandım. Sızıntı kesildi ve aylardır yok.
Sizin durumda radyatör çatlamış. Bunu da tıkayıcı maddeler ile tamir etmek riskli. Kısa vadede çözüm olabilir ama "bunu kullandım sorun düzeldi" düşüncesi çok tehlikeli. Çünkü bildiğim bir şey varsa, o çatlak zamanla büyüyecek ve en beklemediğiniz anda radyatör patlayacak.
Bu hep böyle olmuştur, başıma da geldi:D.

Son düzenleme:

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,939
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Geçmiş olsun. Eski araçlarda radyatörler bakırdan yapılırdı ve çekiçle lehimle onarımı mümkün olurdu. Şimdikiler ise genelde alüminyumdan oluyor ve çekiç işçiliği mümkün olmuyor. Tercihen yan sanayi de olsa değiştirip yenisini takın. Bu sırada radyatör takozlarına da zeval gelmemesine dikkat edin, gerekirse onları da değiştirin. Soğutma sisteminde risk alınmasını ben de doğru bulmuyorum.

şöyle bir video buldum deneyin isterseniz ucuz yollu olarak çözüm olabilir belki geçmiş olsun
Zamanında sun-fix'e benzer bir ürün olan 404 plastik-çelik ile, evin küvetinde kaçak tespiti yapıp kuş gözü kadar deliği olan radyatörü onarmıştık. Araç Şahin'di ve elimizde 1 yıldan kısa süre durdu. Yani aracınızda uygularsanız ne kadar ömrü olur bilemem.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,617
1
64,386
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
eski arabalarda bu tür sıvı tıkayıcılar uygulanabilir de daha yeni arabalarda kullanımı ne derece doğru bilemem. Çıkma yan sanayii vs bile olsa yenisi ile değiştirin derim

mehmethakantarhan

Profesör
11 Eyl 2016
652
1,139
2,270
Radyatör sızıntı onleyiciyi tavsiye ederim.2 defa kullandım ikisindede işimi gördü.yanliz kullandıktan sonra devirdaimin suyu nasıl çevirdiğini kontrol edersiniz.genleşme kabına yani su+antifiriz konulan yerden, motora giden ve motordan dönen hortum olur.motordan genleşme kabına giren hortumdan sıvı akışının iyi olması lazım.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım