Renault ve Fiat FCA Birleşiyor mu?

PULAT

Profesör
Panpa puanı
1,736
Marka
Renault
Resmi açıklamada yapılmış değerlendirilip kararımızı açıklayacağız diye. Sizce piyasaya yansıması nasıl olur? Kalite ve ulaşılabilirlik (Dünya geneline satış yapmak) anlamında değişen bir şey olur mu? Bu birleşme olur ise şayet %50 şer ortaklıktan bahsediliyor ve söz hakkı hangi firmada olur? Sonuçta ortaya çıkacak oluşum dünyanın belkide en büyük otomobil üreticilerinden birini ortaya çıkaracak...

Son düzenleme:

by

Panpa
Panpa puanı
7,598
Marka
Audi
Birleşme gerçekleşse dahi en büyük üretici, hatta en büyük ikinci üretici bile olamıyorlar. Üretimin yoğunluğu low cost olduğundan kalite anlamında pek bir şey beklemiyorum açıkçası. Amacı pazar payını arttırmak ve daha fazla kar elde etmek olan bir birleşme. . Önemli olan Renault, Nissan ve FCA'nın birleşmesi durumunda, otomobillerin ruhuna nasıl bir etkisi olacağı 😄

PULAT

Profesör
Panpa puanı
1,736
Marka
Renault
Bu plastik çamurluk olayı fazlaca alay konusu oluyor ama Ford Focus dahi plastik çamurluk kullanıyor. Bir tane dalga geçen görmedim kondurulamadığından mı yoksa bilinmediğindenmi acaba :D

B.S.Asil

Profesör
Panpa puanı
1,909
Marka
Fiat
Bu plastik çamurluk olayı fazlaca alay konusu oluyor ama Ford Focus dahi plastik çamurluk kullanıyor. Bir tane dalga geçen görmedim kondurulamadığından mı yoksa bilinmediğindenmi acaba :D
Benim taktir ettiğim bir konu plastik çamurluklar :) ön çekiş bir araçtan önden yürür siteme ne kadar az ağırlık bindirirsen hem ömür açısından hemde performans açısından iyi olur diye düşünüyorum :D

Maksadım şaka yapmaktı abi da :D anlaysun beni :)

Toprak38

Panpa
Panpa puanı
3,832
Marka
Skoda
Egeyaya reno logosu takarım benlik sıkıntı yok :D

muhammed37

Elit Apaçi
Panpa puanı
260
Nissan in sahibi renault mu yoksa sadece iş ortaklığı mi var motorların paylaştıklarını biliyorum da Nissan in sahibi mi renault?

bt

Takipçi
Stage 1
Panpa puanı
34,218
Marka
Opel
Somut birleşmenin ilk adımlarını Bursa'da atarlarsa şaşırmam :)

DouglasAdams

DOKTOR
Stage 1
Panpa puanı
19,512
Marka
Toyota
Değişik bir global ortaklık olur.Olsun zaten her yerde ruhsuz araba var artık boşu boşuna model-çeşitlilik kirliliği azalır

Mt.Akina

Panpa
Panpa puanı
8,953
Marka
Renault
Fiat-Chrysler-Alfa-Renault-Nissan ve diğerleri olabileceğine ihtimal vermiyorum, pazar üzerinde çok fazla ortak keşişimleri var birbirilerinin marketine salça olabilirler.

Bu ittifaktan Nissan-Alfa gibi farklı müşterilere hitap eden markalar karlı çıkabilirken Fiat-Renault gibi düşük bütçeli markaları arasında karmaşıklığa yol açar.

Bugün nasıl VAG grubunda Skoda-Seat’in birbirlerinin hatta bazen VW’in müşterisini nasıl söküp alıyorsa aynısı bu ittifak için de olur.

Kısacası ihtimal vermiyorum, he olursa da bol bol SUV çıkar. :) Belki Alfa’nın Guila gibi araçları daha da kendini gösterir pazarda başarılı olur, belki Nissan’da iyi yönde değişimler olur.Fakat Renault/Fiat a ayrı ayrı yaramaz. :D

Ama @bt nin de dediği gibi bu ittifak TR’ye yarar. :)

Son düzenleme:

mgdedeoglu

Panpa
Panpa puanı
8,249
Birleşme gerçekleşse dahi en büyük üretici, hatta en büyük ikinci üretici bile olamıyorlar. Üretimin yoğunluğu low cost olduğundan kalite anlamında pek bir şey beklemiyorum açıkçası. Amacı pazar payını arttırmak ve daha fazla kar elde etmek olan bir birleşme. . Önemli olan Renault, Nissan ve FCA'nın birleşmesi durumunda, otomobillerin ruhuna nasıl bir etkisi olacağı 😄
Şuan Renault-Nissan-Mitsubishi grubu 1. üretici zaten. 1. olmasa bile çok yakın birbirlerine bu grup, Vag ve Toyota.

by

Panpa
Panpa puanı
7,598
Marka
Audi
Şuan Renault-Nissan-Mitsubishi grubu 1. üretici zaten. 1. olmasa bile çok yakın birbirlerine bu grup, Vag ve Toyota.

Cogu haber sitesi buna benzer seyler yazmis ben onlarin yalancisiyim :D

Son düzenleme:

PULAT

Profesör
Panpa puanı
1,736
Marka
Renault
Benim taktir ettiğim bir konu plastik çamurluklar :) ön çekiş bir araçtan önden yürür siteme ne kadar az ağırlık bindirirsen hem ömür açısından hemde performans açısından iyi olur diye düşünüyorum :D

Maksadım şaka yapmaktı abi da :D anlaysun beni :)
Alındığımdan değil be aman diyim yanlış anlama benim arabanın çamurlukları metal yalan yok fiberden yaptırıp ağırlık azaltmayı düşünüyorum bende :D

Nissan in sahibi renault mu yoksa sadece iş ortaklığı mi var motorların paylaştıklarını biliyorum da Nissan in sahibi mi renault?
Tam emin olmamakla birlikte nissan ın en büyük hissedarı reno diye biliyorum %49 ile.

Düzeltme: %43.4 olacakmış :)

Son düzenleme:

sputnik

Panpa
Panpa puanı
8,703
Nissan'ın %43.4'ü Renault'ya ait.
Renault'nun %15'i Nissan'a ait.

Mitsubishi Motors'un %34'ü Nissan'a ait (Motors diye özellikle belirttim, Mitsubishi şirketler grubunun çok fazla şirketi var, otomotiv sektöründe bulunan kamyon/kamyonet kısmı bile ona bağlı değil, Mitsubishi Fuso Truck & Bus Co. diye ayrı şirket).