Rutin Bakımı kendim yapmak istiyorum

Zahid

Elit Apaçi
11 Eyl 2016
56
33
970
Marka
Peugeot
Herkese merhaba. 2017 model 1.6 Hdi motorlu bir 301 sahibiyim.Aracımın ilk bakımını 12.000 km de Serviste yaptırmıştım. Fakat hem fiyatların yüksek oluşundan, hemde kullanılan yağın çok kaliteli olmamasından(TOTAL) dolayı aracımın ikinci bakımını bu hafta içerisinde kendim yapmayı düşünüyorum. Bu bakım için orjinal filtre setini (Mazot filtresi dahil) ve motor yağını (Liqui Moly) satın aldım. Bakım için önerileriniz nelerdir, dikkat edilmesi gereken noktalar, bakım dışında kontrol etmem gereken şeyler var mıdır yardımcı olursanız sevinirim.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,692
2
9,625
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
TOTAL İneo ECS kullanıyorsa servis kaliteli bir yağdır şüphe duymayın :)

Mazot filtresini sökerken elinizde bir parça bez olsun çünkü mazot akacaktır :) (Temiz bez olsun dağılmasın yada tozlu olmasın)
Karterin tapasını değiştirin mümkünse :)
Balata spreyi kullanıp kullanım alanlarını iyice temizleyin.
Kendiniz yapacağınız için bırakın yağın hepsi aksın damlasına kadar

Atık yağı atık toplama merkezlerine bırakın doğaya yada kanalizasyona dökmeyin (mazot filtresi dahil)

Kolay gelsin

Zahid

Elit Apaçi
11 Eyl 2016
56
33
970
Marka
Peugeot
Yağ karter tapasını da değiştiricem inşallah söylemeyi unutmuşum. Bilgiler için teşekkür ederim. Total in yağını biraz araştırdım aslında kötü bir yağ değilmiş fakat servislere varille geliyor, oradan pompalanıyor. Saklama koşulları falan çok uygun gelmedi bana açıkçası. Bir de ne kadar kaliteli olursa olsun Liqui Moly veya Motul kadar iyi olmadığını düşünüyorum. Umarım yanılmam.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,692
2
9,625
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Yağ karter tapasını da değiştiricem inşallah söylemeyi unutmuşum. Bilgiler için teşekkür ederim. Total in yağını biraz araştırdım aslında kötü bir yağ değilmiş fakat servislere varille geliyor, oradan pompalanıyor. Saklama koşulları falan çok uygun gelmedi bana açıkçası. Bir de ne kadar kaliteli olursa olsun Liqui Moly veya Motul kadar iyi olmadığını düşünüyorum. Umarım yanılmam.

Motor aşınması konusunda motuldan kat kat iyidir bu arada aramızda kalsın :D

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
Karter tapasının başı ve dişleri sağlam olduğu sürece değiştirmeye gerek yok (ki %99 tertemizdir zaten daha 2 yaşında araba). Pulunu değiştirmeniz yeterli. Geri takarken aşırı sıkmayın, atık yağı çevreye karıştırmayın ve mutlaka balata spreyiniz olsun. Yağ bulaşan yerleri temizlemek için.
Hatta yere de gazete falan serin. Etrafa dökülürse temizlemesi uğraştırır sonra.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım