KAPALI S60 1.5 T3 yakıt tüketimi

KeremDK

Profesör
2 Şub 2017
204
203
1,185
istanbul
Bu araçta İstanbul içi, köprü trafiğine gidicem devamında Kemerburgaz yolundan boş Yolda yeni havalimanına gidicem, kaç yakar ağır trafik boş yol vs, deneyimlerini paylaşacak olan var mı? Bu arada yılda 20k yol yapıyorum

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford

Bu sitede kullanıcıların tüketim verileri mevcut. Kullanım tarzınıza göre o tablodan bir ön fikir sahibi olabilirsiniz. Benim tahminim karmada bu aracın 10 litre civarı yakması muhtemel.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Bir arkadaşımda vardı.. dayanamadı, sattı arabayı.. o da 11 civarı diyordu ... birde iyi gidiyor ama o kadar iyi durmuyor dediğini hatırlarım

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul

Bu sitede kullanıcıların tüketim verileri mevcut. Kullanım tarzınıza göre o tablodan bir ön fikir sahibi olabilirsiniz. Benim tahminim karmada bu aracın 10 litre civarı yakması muhtemel.

Değişik bir siteymiş. Kendilerinden çok emin şekilde "gerçek yakıt tüketimi" diye yazmışlar ama bildiğim araçları kontrol ettim, benim gerçeklerime sadece 1 aracın verisi uydu. :) Diğerleri benim verilerimden 1.5-2 lt fazla yazılmış. Sitelerinde neye göre hazırladıklarını yazmışlar ama kullanıcıya, kullanılan yere göre çok değişir bu tüketimler.

Benim açımdan gerçekliği olmayan bir site açıkçası. Herhangi bir aracın tüketimi hakkında fikir edinmek için bakmazdım, tutarlılık oranı çok düşük.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Değişik bir siteymiş. Kendilerinden çok emin şekilde "gerçek yakıt tüketimi" diye yazmışlar ama bildiğim araçları kontrol ettim, benim gerçeklerime sadece 1 aracın verisi uydu. :) Diğerleri benim verilerimden 1.5-2 lt fazla yazılmış. Sitelerinde neye göre hazırladıklarını yazmışlar ama kullanıcıya, kullanılan yere göre çok değişir bu tüketimler.

Benim açımdan gerçekliği olmayan bir site açıkçası. Herhangi bir aracın tüketimi hakkında fikir edinmek için bakmazdım, tutarlılık oranı çok düşük.
Yakıt tüketimi gibi değişkenliği üst düzey olan bir veriyi doğru, ciddi anlamda gerçekçi verebilen bir site çıkar mı ? Siteyi geçtim tek tek şahıslara sorsan ondan bile gerçekçi veri alman zor. 1.6 tdci motora 10 litre yaktırmayı başaran var. Ben uzun yolda 3.8 litre ortalamayla giderken ben daha bu değeri hiç göremedim sen nasıl gördün diyen var bana. 1.4 tsi motorla 5 litre ile gezene öbürü diyor ki ben 8'den aşağı inemiyorum.

Siteyi geçtim, Sinan'ın testlerde söylediği bu aracın gerçekçi ortalaması diye başladığı cümlelerin bile çoğu kişiden kişiye değişiyor. Keza fabrikaların bile söylemiş olduğu verilerle kullanıcı verileri çoğunlukla alakasız rakamlardır. Bu tarz tüketim verilerinin bulunduğu sitelerin amacı herhangi bir araç hakkında kaç yakar acaba sorusuna dair hiç bir tahmini olmayan kişilere ön fikir vermesidir.

Ön fikirden kasıt nedir ? Denk güçler olduğu için ve tüketim verimliliği üst düzey olduğu için örnek vermek gerekirse 1.4 tsi 150 hp motorun tüketimine şahit olan bir kişi, tutup da 1.5 152 hp güce sahip Volvo'yu Tsi motorla kafasında kıyas edip benzer yakabilirler diyebilir. Çünkü 150 hp'lik otomatik Tsi bir Passat benzer yol şartlarında, benzer kullanımlarda 8-9 litre arası yakarken bu Volvo benzer güce sahip motoruyla +10 litreyi rahatça görecektir. Bu farklılığı otomobillerle ilgili olan kişiler iyi bilecektir. Volvo s60 vs Passat hangisi fazla yakar sizce ? diye bir soru sorsak bu sitede, bahsettiğim çoğu ilgili kişi hiç bir veriye başvurmadan S60'ın fazla yakacağını bilir. İşte bizim gibi otomobillerle ilgili olmayanların, bu farkı bilemeyecek olanların kafalarında bu kıyası yanlış yapmamaları adına bir ön fikir oluşturması açısından bu tarz siteler var hocam. Dediğin gibi gerçek değeri asla vermeyecektir ama böyle basit ayrıntılara da yüzeysel de olsa cevap verecektir bu siteler.

Son düzenleme:

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
Volvolar şehir içinde çok yakar bunun istisnası yok gibi bir şey. Çünkü rakiplerine göre inanılmaz ağırlar. T3 S60, TSI Passat'tan yaklaşık 160 kg daha ağır mesela. Bunun etkisi şehir dışında pek anlaşılmasa bile şehir içinde bariz hissettirir kendini.
Bir başka örnek: 150'lik A3 1320 kg iken 152'lik V40 1440 kg. Şimdi v40'ın daha az ya da aynı yakmasını beklemek fizik kurallarına aykırı:).

Volvo uzun yol arabasıdır sözünün bir sebebi de bu aslında. Araba uzun yolda rahatlıyor, gücünü gösterebiliyor.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Yakıt tüketimi gibi değişkenliği üst düzey olan bir veriyi doğru, ciddi anlamda gerçekçi verebilen bir site çıkar mı ? Siteyi geçtim tek tek şahıslara sorsan ondan bile gerçekçi veri alman zor. 1.6 tdci motora 10 litre yaktırmayı başaran var. Ben uzun yolda 3.8 litre ortalamayla giderken ben daha bu değeri hiç göremedim sen nasıl gördün diyen var bana. 1.4 tsi motorla 5 litre ile gezene öbürü diyor ki ben 8'den aşağı inemiyorum.

Benim demek istediğim de buydu hocam.
Böyle bir şey için kalkıp site açmak bile çok iddialı.

1.4 tsi ile 1.5 Volvo'yu kıyaslayan, hatta şöyle diyeyim direkt motor gücüne göre yakıt tüketimi tahmin eden başta hata yapar. Araçların ağırlıkları, motor-şanzıman uyumu, en başta markanın üretim kabiliyeti gibi tüketimi farklı farklı etkileyecek unsurlar var.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Özellikle uzun yol veya nispeten hızlı sürüşler de, rüzgar ve yağmur gibi etkenler de aynı aracın farklı tüketim verileri çıkartmasına sebep oluyor...

Ben hep aynı yol ve neredeyse aynı ortalama hız ile akşam eve dönüşlerimi yapıyorum ..
Aynı güzergahı aynı hızlı 4.8lt ile geçtiğim de oldu.. 5.5lt de.. yağmur olursa zaten 5.5lt altı zor oluyor...

KeremDK

Profesör
2 Şub 2017
204
203
1,185
istanbul
Son zamanlarda ciddi şekilde düşünüyorum Volvo, yeni evlendim sedan olsun istiyorum ama bunlarında dizeleri essek ve kardeşim 😁 bilemedim dizel farkını verip dizel mi, yoksa benzine kıyıp t3 mu alsak

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Minimum ağırlık 1609 kg'dan başlıyor motor ve şanzımana göre 1766 kg'ya kadar gidiyor. Üretici en iyi performans ve en düşük yakıt tüketimi için 98 oktan önermiş. ( https://www.media.volvocars.com/tr/tr-tr/models/s60/2016/specifications )

Hiç kullanmadım ama şu otomobil İstanbul trafiğinde kullanıma göre en düşük 8-9 litre yakar. Daha altını yaktırmak bence hayal.

nacker

Profesör
12 Ocak 2019
433
809
1,645
İstanbul
Son zamanlarda ciddi şekilde düşünüyorum Volvo, yeni evlendim sedan olsun istiyorum ama bunlarında dizeleri essek ve kardeşim 😁 bilemedim dizel farkını verip dizel mi, yoksa benzine kıyıp t3 mu alsak
En temizi yüksek beygirli dizelini almak o zaman:D 2.0 d4 idi galiba en yenisi. Ama dizel bile olsa rakiplerinden fazla yakar onu unutmayın. Külçe gibi araç, çok ağırlar.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Benim demek istediğim de buydu hocam.
Böyle bir şey için kalkıp site açmak bile çok iddialı.

1.4 tsi ile 1.5 Volvo'yu kıyaslayan, hatta şöyle diyeyim direkt motor gücüne göre yakıt tüketimi tahmin eden başta hata yapar. Araçların ağırlıkları, motor-şanzıman uyumu, en başta markanın üretim kabiliyeti gibi tüketimi farklı farklı etkileyecek unsurlar var.
Iste bunlari bilmeyen, tahmin edemeyenler icin olusturulan degerler bunlar ki diger araclari bilemem ama s60 icin verilen degerler uc asagi bes yukari tutuyor sitede.

Ben bu tarz sitelere zaten guvenmem. Biraz daha detayli, hypermiler kisilerin takildigi bazi tuketim verisi siteler mevcut belki onlar biraz daha dogru bilgi veriyordur ama konu tuketim olunca kesinlik yahut kesinlige yakin konusmak zor. Bahsettigim uzere bu islere uzak kisiler icin kucuk bir on fikirden ote degildir bu siteler.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım