Sağ şeritten sollayan motorcular

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Arkadaşlar kısa süreli sürüşümde(4 ay) tam 4-5 kez oldu ve her olduğunda tırsıyorum,sürekli sağımdan giden ve sağımdan geçen motorlar oluyor,bende sağ aynaya her dk bakmıyorum gözüm hep sol aynada ve dikiz aynasında oluyor,birgün sağa dönerken motorcuyu ezicem diye korkuyorum,youtube dada hep görüyorum arabanın sağından geçip kaza yapan motorcuları,ve hep haklıymış gibi davranıyolar bence haksızlar,böyle bir durumda kanunen suçlu kim oluyor bileniniz var mı ?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Geçişler, geçilecek aracın solundaki şeritten yapılır. Araçların sağından, hele sağ banketten geçiş yapılamaz.Ancak, sola dönüş yapan araçların, yolun ortasından giden tramvayların ve görevi gereği yolun solunda bulunan "geçiş üstünlüğüne" sahip araçların sağından geçilebilir.

Motorcuların bir kısmı zaten ölmeye, sakat kalmaya yahut birilerinin başını belaya sokmaya pek meraklı kullanıyorlar da trafikte sizi sağlayıp bir kazaya yahut tartışmaya sebebiyet veren motorcu, sağdan geçmeye hakkı varmış gibi davranırsa hiç geri adım atmayın. Öyle bir hakları yok, kimsenin yok.

Son düzenleme:

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
Bu tür motorcular genelde apaçi gibi süren insanlar oluyor. Özellikle paketçiler bunu çok yapıyor ben hiç yüksek cc motor kullanıp trafikte aksi hareket yapan bir motorcu görmedim Edirne'de. Genelde o hareketleri yapanlar 100-200cc bandında oluyor tipleride keko tipler. Sonra " kardesim bak biz motorcuyuz bizi trafikte görmüyosunuz yaaaaa " oluyor. Sen önce düzgün kurallara uy sonra sana saygı duyulmasını bekle. Trafikte tam ortadan geç serseri gibi biri kırınca önüne " vay bizi eziyolar görmüyolar " de. Oldu ya ne güzel iş anasını satayım. Cidden ama cidden bu tarz motor kullananlardan nefret ediyorum.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Ben 1 kere solumdan geçeni gördüm oda dediğin gibi baya pahalı motordu çok korkuyorum birini ezicem diye hayatım mahvolucak motor çok tehlikeli iş ya...

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Bu tür motorcular genelde apaçi gibi süren insanlar oluyor. Özellikle paketçiler bunu çok yapıyor ben hiç yüksek cc motor kullanıp trafikte aksi hareket yapan bir motorcu görmedim Edirne'de. Genelde o hareketleri yapanlar 100-200cc bandında oluyor tipleride keko tipler. Sonra " kardesim bak biz motorcuyuz bizi trafikte görmüyosunuz yaaaaa " oluyor. Sen önce düzgün kurallara uy sonra sana saygı duyulmasını bekle. Trafikte tam ortadan geç serseri gibi biri kırınca önüne " vay bizi eziyolar görmüyolar " de. Oldu ya ne güzel iş anasını satayım. Cidden ama cidden bu tarz motor kullananlardan nefret ediyorum.
Bende hep görüyorum acaba motorcular için öyle bir hak var mı diye merak ettim.
Demek bildiğin sığırlarmış.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Geçişler, geçilecek aracın solundaki şeritten yapılır. Araçların sağından, hele sağ banketten geçiş yapılamaz.Ancak, sola dönüş yapan araçların, yolun ortasından giden tramvayların ve görevi gereği yolun solunda bulunan "geçiş üstünlüğüne" sahip araçların sağından geçilebilir.

Motorcuların bir kısmı zaten ölmeye, sakat kalmaya yahut birilerinin başını belaya sokmaya pek meraklı kullanıyorlar da trafikte sizi sağlayıp bir kazaya yahut tartışmaya sebebiyet veren motorcu, sağdan geçmeye hakkı varmış gibi davranırsa hiç geri adım atmayın. Öyle bir hakları yok, kimsenin yok.
Peki bu sebebiyetten birini yaralasak başımız belaya girer mi ? Yaşamadım ama her an yaşayabiliriz sonuçta trafik bu.

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Peki bu sebebiyetten birini yaralasak başımız belaya girer mi ? Yaşamadım ama her an yaşayabiliriz sonuçta trafik bu.
Sağa sola geçiş dönüş gibi durumlarda her zaman aynaya bakmayı alışkanlık haline getir. Felaket senaryolarını sürekli kafanda kurarsan acemiliğini atamazsın geçen geçsin giden gitsin boşver

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Gecis kurallari geregi girmez. Ama trafikte ki hizin v.s gibi konularda ihmalin de varsa belli bir yuzde oraniyla sen de suclu sayilabilirsin. O artik kazanin senaryosuna, durumuna bagli. Fakat direkt suclu saglayan kisi olacaktir diye dusunuyorum.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,015
7
51,347
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Arkadaşlar kısa süreli sürüşümde(4 ay) tam 4-5 kez oldu ve her olduğunda tırsıyorum,sürekli sağımdan giden ve sağımdan geçen motorlar oluyor,bende sağ aynaya her dk bakmıyorum gözüm hep sol aynada ve dikiz aynasında oluyor,birgün sağa dönerken motorcuyu ezicem diye korkuyorum,youtube dada hep görüyorum arabanın sağından geçip kaza yapan motorcuları,ve hep haklıymış gibi davranıyolar bence haksızlar,böyle bir durumda kanunen suçlu kim oluyor bileniniz var mı ?
Böyle dört yol kavşak gibi bir yerde sağ şeride geçmişken ve sinyal verip sağa dönerken bir motor gelip de sağ kapılarını perişan edip arabanın üstünden uçarsa, trafiği ve kornaları kesinlikle umursamadan olduğun yerde dur ve hemen polisi ara. Vuranın canı o anda tamamen kendi sorumluluğundadır. Tabii motorun plakasını almayı da ihmal etme. Bir bakmışsın öldü mü diye endişe ettiğin adam motora atlayıp son gaz kaçıyor, kahrolursun :) Kavşağın sağ şeridindeyken ve sağa dönerken senin sağ aynayı kullanma gibi bir zorunluluğun kesinlikle yok. Belki ileride bütün ayna hareketlerin otomatiğe bağlar ve bonus olarak o senaryoda sağ aynaya da bakmaya başlarsın, o senin trafiğe ekstra katkındır.

Bazı gerizekalılar motorun avantajını yanlış anlamışlar. Duran trafikte araçların arasından geçmekte sıkıntı yok, motorun bütün avantajı zaten burada. Ama 50-60 ile akan trafikte aynı hareketleri yapmaya kalkışıyorlar, olayın vahametini idrak edemiyorlar. Ben de çok kuruluyum öyle saçma sapan gidenlere.

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Ne motorcularda ne otomobil sürücüsünde trafik kültürü var bu ülkede. Sadece ayna değil, omuz üstünden gözle de kontrol yapmak lazım, hem şerit değiştirirken, hem dönüş gerçekleştirirken. "Aman o beni kollasın" gibi bir durum söz konusu değil, başınız yanar.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
Motorcu demeyin bana yavşak bir paketci yüzünden arabam 2 gün yatacak stop değişecek tampon boyanacak.
Yavaş akan trafikte vik vik giriyorlar ya üzerlerine kirasim geliyor adam otobanda oolduğunun farkında değil hele geceleri aklı sıra görünmek için uzun yakip gezen mi dersin çakar takip kor eden mi ?
Tamam saygı cart curt da bize saygı nerede ?
Işıklarda duran yada durmaya yakin olan trafikte tamam yol verelim de veriyorum zaten de bilinçsiz kullanıcı çok fazla.
Teknik bilmeyen trafik kültürü olmayan adam ben motorluyum saygı göster deyip her halti yapmaya calisiyoe..

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,015
7
51,347
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Motorcu demeyin bana yavşak bir paketci yüzünden arabam 2 gün yatacak stop değişecek tampon boyanacak.
Yavaş akan trafikte vik vik giriyorlar ya üzerlerine kirasim geliyor adam otobanda oolduğunun farkında değil hele geceleri aklı sıra görünmek için uzun yakip gezen mi dersin çakar takip kor eden mi ?
Tamam saygı cart curt da bize saygı nerede ?
Işıklarda duran yada durmaya yakin olan trafikte tamam yol verelim de veriyorum zaten de bilinçsiz kullanıcı çok fazla.
Teknik bilmeyen trafik kültürü olmayan adam ben motorluyum saygı göster deyip her halti yapmaya calisiyoe..
İşe o kask kameralarını sökerek başlamak gerek :) Kaskına gopro tutuşturup trafiktekileri provoke etmek yeni moda. Saygılı olanları çok düzgün insanlar oluyor, hatta yolunda gidene yol verene elini kaldırıp teşekkür bile ediyor. Ama maalesef azınlıktalar.
Hakikaten pahalı motordan ben de korkmuyorum. Hemen hepsi düzgün sürüyor.

Basri Amca

Panpa
Beta Programı
20 May 2018
2,278
3,898
4,070
İstanbul
Marka
Ford
İşe o kask kameralarını sökerek başlamak gerek :) Kaskına gopro tutuşturup trafiktekileri provoke etmek yeni moda. Saygılı olanları çok düzgün insanlar oluyor, hatta yolunda gidene yol verene elini kaldırıp teşekkür bile ediyor. Ama maalesef azınlıktalar.

Hakikaten pahalı motordan ben de korkmuyorum. Hemen hepsi düzgün sürüyor.

Zaten mesela duruken hamle yapıp yol verince tesekkur ediyor dit ediyor ya insan mutlu da oluyor,
O go prolari alıp bir şey yapmak gerekir de neyse..

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Sinyal verince sağ aynaya bakın diyorsunuzda normal tek şeritli 2 yönlü caddede ilerliyorum sağa dönücem sinyalimi vermişim,tam dönüceğim anda motor sesi duydum bi baktım sağımdan geçmeye çalışıyor ben zaten sağ şeritteyim sağa dönücem neden sağ aynaya bakmak zorundayım ki ? Yol zaten tek şeritli.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,015
7
51,347
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Sinyal verince sağ aynaya bakın diyorsunuzda normal tek şeritli 2 yönlü caddede ilerliyorum sağa dönücem sinyalimi vermişim,tam dönüceğim anda motor sesi duydum bi baktım sağımdan geçmeye çalışıyor ben zaten sağ şeritteyim sağa dönücem neden sağ aynaya bakmak zorundayım ki ? Yol zaten tek şeritli.
Kavşakta yeşil ışıkta geçerken tekrardan sağa sola bakmakla aynı zorunluluk. Yazılı kural değil ama de facto oldu bunlar trafikte. Daha önce yazdığım gibi, kağıt üzerinde zorunluluğunuz yok. Cana mala zarar gelmesin diye ekstralar bunlar...

Diaspolis

Panpa
Destekçi
Beta Programı
27 Ara 2017
2,557
1
5,978
4,270
Zaten senin de dediğin gibi sağından geçmeye çalışan motor var mı diye görmek için :)

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,809
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Benim de en nefret ettiğim durum çok yavaş akan trafikte soldan geçen motora az yer vereyim derken o an sağdan da başka motorun gelmesi. Giden bi motor var işte sen de onun peşinden git, fermuar düzeni zaten artık sürücüler yer açıyor.biri sağdan biri soldan geçip strese sokuyorlar. En tehlikelisi de ben en sağdayım, sağa sokağa giricem, normalde sağımdan geçen bir şeyin olmaması gerekirken veya aynaya da mutlaka baktıysam saniyeler içinde arkamdan sağa atlayarak geçmeye çalışması.
+yukarıda da yazılmış, şu çakarlı ledler. Gece vakti görünür olmak için o aliexpressten aldıkları mercekli ledleri çakar modunda çalıştıran kekolar. kör oluyoruz seni yine göremiyoruz.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım