Sakarya-Konya (Mekatronik Elektrik)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

EmreBHZ

Profesör
8 Eyl 2016
672
1,274
2,270
Simdi arkadaşlar benim ilk tercihim Sakarya Elektrik elektronik mühendisliği olacak ama tam sınırdayım ikinci tercihim konusunda kararsızım,Sakarya Mekatronik Mühendisligi mi Selçuk Elektrik elektronik mühendisliği mi? Sakarya benim daha cok hoşuma gidiyor kampüs ve İstanbul'a olan yakınlığıyla mekatronik okumak da isterim ama internette mekatronik hakkinda yazilanlar kafami karıştırmis durumda. hem bu şehirlerde yasayan hemde mekatronik ile ilgili bilgisi olanlarin yardimini bekliyorum birde askerlik falan derken sonucta 5 yıl sonra ki durumlari ne olur

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Mekatronik Muhendisligi için bir modaydı ve artık etkisi o kadar kalmadı ve giderek etkisi azalacak deniyor. Makina mühendisliği çok daha mantıklı bir bolum deniyor ama onun dışında gelecek artık tamamen software üzerine kurulacak bu sebeple software üzerine bir bolum bakmanı tavsiye ederim.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,017
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Mekatronik, eğer hakkıyla okunursa hala çok geçerli bir bölüm. Ama senin geleceğini lisanstaki bölümün değil, lisansı okurken kendine müfredatın yanında ekstradan neler katacağın belirleyecek onu unutma. :)

Öyle leş iki şehir seçeneği koymuşsun ki önümüze, Sakarya daha iyi derken içim kan ağlıyor :D

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Mekatronik mühendisliği bir moda değil, ülkenin ihtiyaç duyduğu bir koldur. İstersen mekanik kısıma istersen yazılıma istersen elektrik-elektronik kısıma yönelme imkanı verir. Ben de 3. sınıfı bitirdim, bölümle ilgili sorun olursa cevaplarım.

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Mekatronik mühendisliği bir moda değil, ülkenin ihtiyaç duyduğu bir koldur. İstersen mekanik kısıma istersen yazılıma istersen elektrik-elektronik kısıma yönelme imkanı verir. Ben de 3. sınıfı bitirdim, bölümle ilgili sorun olursa cevaplarım.
Bunu bana Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Bölüm Başkanı dedi valla bende onun yalancısıyım çünkü bende mekatronik düşünüyodum.

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Bunu bana Yeditepe Üniversitesi Mühendislik Bölüm Başkanı dedi valla bende onun yalancısıyım çünkü bende mekatronik düşünüyodum.
Rencide etme amacım yok beni yanlış anlama ama yeditepe müh. genel olarak kötüdür zaten puanları da belli. Özel üniversite seçerken ticarethane değil eğitim kurumu tercih edilmeli

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,017
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Rencide etme amacım yok beni yanlış anlama ama yeditepe müh. genel olarak kötüdür zaten puanları da belli. Özel üniversite seçerken ticarethane değil eğitim kurumu tercih edilmeli
Mühendislik bölüm başkanı diye bir makam yok? Müh. fakülte dekanı var, her bölümün kendi bölüm başkanı olur. Ne mühendisliğinin bölüm başkanı?
Hangi bölümleri hatırlamıyorum ama Yeditepe'nin de isim yapmış bölümleri var. Yalnız mühendislikten yetkili birinin bu talihsiz demecinden yola çıkarak bu bölümlerin mühendislikte olmadığını varsayıyorum :D

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
Mühendislik bölüm başkanı diye bir makam yok? Müh. fakülte dekanı var, her bölümün kendi bölüm başkanı olur. Ne mühendisliğinin bölüm başkanı?
Hangi bölümleri hatırlamıyorum ama Yeditepe'nin de isim yapmış bölümleri var. Yalnız mühendislikten yetkili birinin bu talihsiz demecinden yola çıkarak bu bölümlerin mühendislikte olmadığını varsayıyorum :D
Diş hekimliğinden başka MF puan türünde iyi bölümü aklıma gelmiyor hocam

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Heh işte o dekan oluyor ben daha o isimlere alışık değilim malum liselilik :D.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,017
7
51,352
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Diş hekimliğinden başka MF puan türünde iyi bölümü aklıma gelmiyor hocam
Hah diş hekimliğiydi galiba. Bir ihtimal tıp da olabilir. Faninin bünyesine hitap eden o tarz bölümler yani :D
@EmreBHZ Sakarya, İstanbul'a 1,5-2saat. Serdivan öğrenci cennetiymiş, küçük İstanbul'muş diye duydum ama hiç gitmedim. Konya'ya dair iyi bir duyumumsa hiç yok.

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,533
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Bunu diyen yeditepe üni müh. Fakültesi öğretim görevlisi dekanı bölüm başkanı her kimse onun gibiler yüzünden fakülteler üniversiteler rezil halde zaten. Rezillik ya...

EmreBHZ

Profesör
8 Eyl 2016
672
1,274
2,270
İş imkanları nasıl ve ne tür fabrikalarda daha çok ihtiyaç oluyor

kaanc5

Profesör
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
904
1,201
2,320
İstanbul/Lüksemburg
Marka
BMW
İş imkanları nasıl ve ne tür fabrikalarda daha çok ihtiyaç oluyor
Kendini yetiştirirsen ve akıcı ingilizcen olursa iş imkanı var çünkü sektörde yeterince mekatronik mühendisi yok. Çalışacağın yer de kendini nasıl yönelttiğine bağlı. Otomasyon içeren (seri üretim yapan) hemen hemen her yerde çalışabilirsin. Otomotiv sektöründe çalışabilirsin, okurken ben yazılımcı olmak istiyorum dersen yazılım şirketlerinde çalışabilirsin. Önemli olan mesleğini severek yapar mısın?

alfhonso

Hakan BIÇAK
Eski İnfazcı, Yeni Eğitici
Yönetici
Admin
9 Eyl 2016
24,655
1
64,533
6,820
34
Denizli
Marka
Mercedes
Önemli olan mesleğini severek yapar mısın?

En güzel ve en önemli soru bu sanırım. @EmreBHZ Mesleğini sevdiğin zaman farklı farklı şeyler öğrenmek sana külfet olmaktan çıkar, keyif verir. Otomasyon sistemlerine odaklanırsın, yazılıma odaklanırsın, mekaniğe odaklanırsın ve her biri için onlarca farklı iş kolu ve meslek grubu var.

Unutmaman gereken en önemli bi detay da ;

Kendini yetiştirirsen ve akıcı ingilizcen olursa iş imkanı var çünkü sektörde yeterince mekatronik mühendisi yok. Çalışacağın yer de kendini nasıl yönelttiğine bağlı.

Kendini geliştirmek. Bu her sektör her meslek grubu için geçerli olsa da mühendislik dallarının olmazsa olmazı. Okul bitti ben mühendis oldum düşüncesinde olursan iş bulamazsın,ilerleyemezsin. Öğrencilik sürecinde kendini geliştirmelisin.

Mesela bu konuda @emreozukan 'ı örnek verebilirim. Soliddi oydu buydu çizimlerle hem kendini geliştirip para kazanıyor hem de geleceğe yatırım yapıyor. Şu an işlerini yaptığı her oluşum mezun olduktan sonra potansiyel iş imkanı olarak kendisini bekliyor

emreozukan

Panpa
22 Kas 2016
1,905
4,561
3,720
ceyhun o dekana selamımı ilet birgün gelsin iş yerimizi gezsin bakalım hala modamıymış :D abi yurt dışına iş yapıyoruz şirketteki tüm ustalar ve mühendisler mekatronikci müşteriler bu yuzden özellikle bizle çalışmak istiyor yada elindeki ürünleri revize etmemizi iatiyorlar dün testini yaptığımız makınada kabul 1000 de 5 hata iken biz ilk denememizde 1000/1 hata ile ürün cıkartıyoruz uzmanlığımız bu konu olduğu icin demem oki makina otomasyon alanında üretim yapıları alanında calııcaksan hala en geçerli dal mekatronik, sende hala düşünüyorsan istediğin her aoruyu sorabilirsin hocalardan felan değil direkt okuyandan ve çalısan aktif bir mekatronik teknisyeni ve mühendisliği öğrencisiyim her soruyu seve seve cevaplarım :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım