Şanzıman yağı değiştirirken..

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Selam arkadaşlar,artık 75 bin kmdir hiç değişmemiş olan şanzıman yağını değişmenin vakti yakın görünüyor.Şanzıman yağını dışarıda değiştirtmeyi düşünüyorum,yağ olarakta Motul Multi CVTF kullanacağım.Şanzıman CVT,bu yağda da Hyundai'nin SP-CVT1 onayını taşıyor.Şanzıman 6 litre yağ alıyor,ben de 6 litre alacağım yağı,kimisi o kadara gerek yok diyor kimisi yağ değişmene hiç gerek yok diyor.Kendim bir sıvının mutlak bir ömrü olduğuna inanan biri olarak kesin değiştireceğim,muhtemelen bu değişim de 90 bin km de olacak.Şanzıman yağı değiştirmek motor yağı kadar kolay mı,bu değişimin öncesi ve sonrasında dikkat etmem gereken bir husus var mıdır ? Bu yağ iyi midir,varsa daha iyi bildiğiniz yap önerilere açığım,şimdiden teşekkürler.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Honda'da CVT yağı 40 bin kmde değişiyor.
Toyota'da eski nesil CVT şanzımanlarda 60 bin kmde, sonrakilerde (2015 aracım yeni nesildi) 80 bin kmde bir değişiyor.
Lexus sitesinde de 60 bin kmde bir değişim önerilmekte.

Direkt CVT yağı şu kmde değişir diye düşünmeyip markanın önerisi dikkate alınarak gerekli yıl veya kmde değişim yapılmalı.
İnternette ufak bir araştırma yaptığımda Hyundai otomatik şanzımanlarda 50 bin mil (hangi tip otomatik için olduğu yazılmamış) sonra değişim önerilmiş, bu da 80 bin km oluyor.

Şanzıman yağı değişiminde dikkat edilmesi gerekenler diye zamanında bir video izlemiştim ancak CVT için ne kadar geçerli bilmiyorum ondan konuyu bulandırmayayım. Şanzıman yağ kapasitesi o ama o kadar koymaya gerek yok diyenler neye dayanarak bunu diyor anlamadım.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
Honda'da CVT yağı 40 bin kmde değişiyor.
Toyota'da eski nesil CVT şanzımanlarda 60 bin kmde, sonrakilerde (2015 aracım yeni nesildi) 80 bin kmde bir değişiyor.
Lexus sitesinde de 60 bin kmde bir değişim önerilmekte.

Direkt CVT yağı şu kmde değişir diye düşünmeyip markanın önerisi dikkate alınarak gerekli yıl veya kmde değişim yapılmalı.
İnternette ufak bir araştırma yaptığımda Hyundai otomatik şanzımanlarda 50 bin mil (hangi tip otomatik için olduğu yazılmamış) sonra değişim önerilmiş, bu da 80 bin km oluyor.

Şanzıman yağı değişiminde dikkat edilmesi gerekenler diye zamanında bir video izlemiştim ancak CVT için ne kadar geçerli bilmiyorum ondan konuyu bulandırmayayım. Şanzıman yağ kapasitesi o ama o kadar koymaya gerek yok diyenler neye dayanarak bunu diyor anlamadım.

O kadar koymaya gerek yok diyenler,birkaç litre boşalt üstüne ekle diyenler,ki buna anlam veremedim.Tamamen boşaltıp tertemiz yağ katmak daha iyi geliyor bana.80 bin olmaya az kaldı ama 90 binde değiştirmeyi düşünüyorum ağır sayılabilecek birkaç şey daha değişecek onlarla birlikte hepsini hallederim diye düşündüm.

mete25

Panpa
4 Mar 2019
515
1,278
2,520
Ankara
Marka
BMW
CVT şanzımanların yağ değişim aralıkların diğer şanzımanlar gibi olmadığını ve rutin bir şekilde değiştirilmesi gerektiğini biliyorum. En doğru km aralığını servis kitapçığınız verir ama bir an önce değiştirilmesi gerekiyor gibi duruyor. Hepsini değiştirmeyin diyenler maddi imkansızlıkları göz önünde bulundurarak bu öneriyi veriyorlar sanırım. Bu konuda imkanınız varsa hepsini değiştirmeniz daha doğru olacaktır. Ben kendi aracımda son bakımda motor ve şanzıman yağını (benim aracım manuel) motul un yetkili satıcısından alarak kullandım. Bir şikayetim olmadı. CVT lerin yağ değişiminin sıklığı göz önüne alınırsa yağ boşaltma ve doldurma tapalarının zorluk çıkaracak şekilde yerleştirilmemiş olcağını ümit edebiliriz :) Bunun dışında motor yağı değişiminden farklı olarak ekstra dikkat edilmesi gereken bir koşul yok sanıyorum.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,849
26,157
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Burda zaten hemen hemen herkes mutlaka değişmesi gerektiğini düşünüyodur o konuda hemfikiriz :D Benim duyduğum ve kendim de az çok gördüğüm kadarıyla şanzımanlarda motorlar gibi yağ boşaltmak için bulunan tıpa tüm yağı boşaltabileceğimiz konumda olmuyor. Yine motulün bi makinesi var bu aralar internette gördüğümüz onla %100 değişim yapabildiklerini söylüyolar ama atıyorum 6 litre kapasite varsa 10 litrelik bi yağ kullanımı oluyor sanırsam. O 6 litre kapasite var ama 3-4 litre yeter diyenler içindeki kalan yağı boşaltmayı başaramadığı için öyle diyor muhtemelen.

Özellikle uzun zaman değişmemiş yağları değiştirmeyin falan derler ben benim 28 yaşındaki garibanın 1 yıldan biraz daha fazla önce şanzıman yağını şanzıman söküldüğünde tamamen boşaltıp değiştirdim kötüye giden hiçbir şey olmadı, geçişler falan çok rahatladı

Son düzenleme:

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
CVT şanzımanların yağ değişim aralıkların diğer şanzımanlar gibi olmadığını ve rutin bir şekilde değiştirilmesi gerektiğini biliyorum. En doğru km aralığını servis kitapçığınız verir ama bir an önce değiştirilmesi gerekiyor gibi duruyor. Hepsini değiştirmeyin diyenler maddi imkansızlıkları göz önünde bulundurarak bu öneriyi veriyorlar sanırım. Bu konuda imkanınız varsa hepsini değiştirmeniz daha doğru olacaktır. Ben kendi aracımda son bakımda motor ve şanzıman yağını (benim aracım manuel) motul un yetkili satıcısından alarak kullandım. Bir şikayetim olmadı. CVT lerin yağ değişiminin sıklığı göz önüne alınırsa yağ boşaltma ve doldurma tapalarının zorluk çıkaracak şekilde yerleştirilmemiş olcağını ümit edebiliriz :) Bunun dışında motor yağı değişiminden farklı olarak ekstra dikkat edilmesi gereken bir koşul yok sanıyorum.

Öncelikle yorumunuza çok teşekkürler,yağ olarak motulu seçmiştim ancak internetten almayı düşünüyordum.Bu yağlarda da herhalde motor yağlarındaki gibi risk var,o yüzden yetkili satıcıdan temin edeceğim sizin gibi.Nerede değiştirteceğime daha tam karar vermedim o yüzden bilmiyorum,kendim de donanımlı olarak ustanın yanına gideyim ki anlayayım işten.Zaten hepsini değiştirmek için gideceğim ancak tam da dediğiniz gibi,tıpanın konumu burada ciddi önem taşıyor,araba ilk lifte çıktığında konumunu tespit edeceğim.

Burda zaten hemen hemen herkes mutlaka değişmesi gerektiğini düşünüyodur o konuda hemfikiriz :D Benim duyduğum ve kendim de az çok gördüğüm kadarıyla şanzımanlarda motorlar gibi yağ boşaltmak için bulunan tıpa tüm yağı boşaltabileceğimiz konumda olmuyor. Yine motulün bi makinesi var bu aralar internette gördüğümüz onla %100 değişim yapabildiklerini söylüyolar ama atıyorum 6 litre kapasite varsa 10 litrelik bi yağ kullanımı oluyor sanırsam. O 6 litre kapasite var ama 3-4 litre yeter diyenler içindeki kalan yağı boşaltmayı başaramadığı için öyle diyor muhtemelen.

Özellikle uzun zaman değişmemiş yağları değiştirmeyin falan derler ben benim 28 yaşındaki garibanın 1 yıldan biraz daha fazla önce şanzıman yağını şanzıman söküldüğünde tamamen boşaltıp değiştirdim kötüye giden hiçbir şey olmadı, geçişler falan çok rahatladı
Benim de aslında aklımı karıştıran bir nokta da o oldu Toprak,eğer tıpa üstte bir yerlerdeyse değişim işi zorlaşacak makina şart hale gelecek.10-12 litre yağ kullanımını baz alırsak neredeyse 1500 lira sırf bu işe ayırmak demek oluyor ki bunun olması isteyeceğim son şey olur herhalde,yetkili servis daha mantıklı :D Ki orada da nasıl değişim yapıldığını,hangi yağ kullanıldığını bilemiyorsun..

Şanzımanda belirgin olarak 60 ve üstü hızlardan 0 a inerken bir duraksama-sarsıntı mevcut tam durma esnasında,bir de yolda giderken özellikle sabahları gazdan ayağımı çekince devir çok hızlı düşüp topluyor motorla alakası yok,şanzımandan yüzde yüz.Bu yüzden bu yağ değişimi belki bir nebze rahatlatır diye düşünüyorum.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım