Seat ibiza 1.4 tsi FR SC

RedLine

Profesör
11 Eyl 2016
257
349
1,395
İstanbul
Marka
MINI
Selamlar,
Forum herkese hayırlı olsun. Konu açma denemesine buradan başlayalım...

Uzun süre düz vites 2007 model atmosferik 1.2 opel corsa kullandıktan sonra, araba gündemini takip etmekten ve kullanmaktan soğudum desem yeridir.Neden olarak gitmemesi ve çok yakmasını söyleyebilirim.
Hangi marka/model olursa olsun 5 kapılı araçların tasarımın aynı modelin 3 kapılı versiyonunun yanında sönük kaldığını düşündüğüm için özellikle 3 kapı bir araç arıyordum.
Bunun dışında artık şehir içinde düz vites çekilmez hale gelmişti. Daha önce 94civic ex, 2003 focus sport trend, alfa romeo 156 gibi sportif ve tasarımı zamanına göre hoş araçlar kullandığım için bu opelden kurtulma zamanı gelmişti.

Maslak Doğuş'ta gezinirken Seat Ibiza FR'ı ilk orada farkettiğimde ve özelliklerini inceleyince "tamam budur" dedim ve ilan karıştırmaya başladım.

Malesef zamlar geldikten sonra bu işe giriştiğim için temiz Cupra'lar 55'ten aşağı yoktu, sıfır zaten ya yoktu ya da 60k üstü fiyattaydı.

Neyse uzatmayalım, Antalya'da bir doktordan 18000km'de 2013 temmuz çıkışlı bu aracı bulunca gidip aldım.

Araç stock oğlu stock vaziyettydi. (Temsili resim)

İlk iş hoparlör sayısını 6ya çıkartmak, plaka altı, ayna kaplama, kırmızı fren kaliperleri,cam filmi,plaka gibi kozmetik detayları halletmek oldu.

Ama aracın jantları hem küçük görünüyordu, hem de yaylarından dolayı "leylek" tabir edilen durumdaydı.

Cupra jantı aradım ama 3000tl gibi fiyatlar çekilince bir önceki kasaya ait 17" FR jantlarından edindim, bence oldu çünkü yandan bakınca makyaj öncesi kasa ile bunun bir farkı bulunmuyor...
Lastik olarak da ölçülerden dolayı çok kısıtlı seçenekler arasından 215-40-17 dunlop sportmaxx alıp, Avek'te "aksesuar sizden işçilik bizden" kampanyasından faydalanıp garantili, servis onaylı 30mm düşme yapan Eibach (prokit olmalı) yayları,jantları ve lastikleri ayarladım.

Arada senelerin birikimi ile bir anda onu da yapayım şunu da yapayım derken, uygun fiyatlı diye fiber marşpiyer ve spoiler taktırdım ama ilerleyen vakitte gözüme hoş gelmemeye başladı ve marşpiyerleri çıkarttım.

Son olarak İlker Kemal'e götürüp mercekli bi-xenon uygulaması yaptırdım.

Yapılacak işler bitmez aslında ama
şimdilik bu durumda :

4 kere uzun yol yaptım 2000 x 4 şeklinde, klima açık ve 100km civarında ortalama ile 6.5 yakıyor, şehir içi,yokuş,trafik vs hiçbir sorun çıkartmadı şu an 41000km'de.

Aslında aracı koyu metalik sarıya çevirmek isterim ama çok zor iş malesef...

Vakti gelince ayrılmak zor olacak gibime geliyor keza, böyle giden ve görünen başka bir araç almak istesem kesenin ağzını bir hayli açmam gerekecek.

Ugur

Panpa
Destekçi
Beta Programı
10 Eyl 2016
2,295
6,325
4,270
.
Çok güzel yapmışsınız :) kazasız , belasız sürüşler

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Elinize sağlık sade ve güzel olmuş. Şu mercek işinden bahseder misiniz biraz, sadece kısalar mı yoksa selektörde taramalı efekti var mı ? :D Birde maliyet nedir farlarda ? :)

RedLine

Profesör
11 Eyl 2016
257
349
1,395
İstanbul
Marka
MINI
Taramalı efektini yapan mercek değil, perde diye tabir edilen parça, bendeki malzeme yanlış hatırlamıyorsam d1s diye geçiyor tip olarak ve "taramalı" efekti var. ben orijinla farların üstüne yaptırdım beyin, mercek, kapak fiyatı 500-600 civarında, üzerine işçilik de giriyor ki çok önemli. 1.5 yıldır kullanıyorum, muayeneden de ampülleri halojen (sarı far) değiştirerek geçtim. Arabaya yaptığım en iyi şey diyebilirim.

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
bi maşallah'da buradan diyelim, zaten tt'den de takip ediyordum aracı :) kazasız belasız inşallah. jantlar ve farlar çok iyi olmuş :) marşpiyer ve spoiler'lı hali ayrı bi güzelmiş geri dönüş yapılabilir bence

RedLine

Profesör
11 Eyl 2016
257
349
1,395
İstanbul
Marka
MINI
Teşekkürler arkadaşlar, daha yakışıklıları sizin olsun. Şu dizel otomatik sevdasından kurtulup beğendiğiniz araçlar peşinden koşun derim. Hayatta herşey ekonomi değil. Gerekirse haftasonu kullanın ama hala genç ve bekarken, kullanırken ve park halinde size keyif verecek araçları tercih edin.

RedLine

Profesör
11 Eyl 2016
257
349
1,395
İstanbul
Marka
MINI
Tavan kaplama işi biraz "çakma" geliyor gözüme, bir de sökme muhabbeti var, çok düşük bir ihtimal yarım kaplama olabilir belki cam tavan hesabı ama şart değil.

mrbdemir

Asfalt Kurutucu
9 Eyl 2016
15
2
595
Ellerinize sağlık makine gergin duruyor. yazılım falan düşünüyor musunuz

RedLine

Profesör
11 Eyl 2016
257
349
1,395
İstanbul
Marka
MINI
Bugün Maslak Silivri git gel yaptım, akşam karanlıkta dönerken, yolda 10larca dangalak sürücüyü bi-xenonla tarayıp önüme kırmalarını engelledim. Işıkla hatatatat desem yeridir. Kesinlikle işe yarıyor, chip mip uğraşmayıp ilk olarak bunu yaptırın derim olmayanlara.

ibrahimcan

Profesör
15 Eki 2016
68
132
1,060
Maşallah farları ve janntları çok beğendim. Güle güle kullanın. İlker abiye focusumun farlarını yaptırmıştım. Çok temiz işciliği var. Sayenızde bu araçta nasıl durduğunu görmüş oldum. Sırası geldiğinde bunuda yaptırcam inş.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

RedLine

Profesör
11 Eyl 2016
257
349
1,395
İstanbul
Marka
MINI
Hanıma kaptırdık gazlıyor mu artık bilmiyorum, hayırlısı, park ederken çektim.

6 yaş, 60000km . Aşk devam ediyor

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım