KAPALI Seat leon vs Golf

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Alperen27

Asfalt Kurutucu
7 Kas 2016
7
3
595
Öncelikle merhaba arkadaşlar. otoparkı youtube uzerinden çok uzun zamandır takip ediyordum fakat foruma yazı yazmak bugüne nasip oldu :) başlıktan da anlaşılacağı üzere iki araç arasında kararsız kaldım

leon manuel 125 ps fr donanımıyla 77.000 tl (sıfır)
golf ise 2015 model 16 bin km de 1.4 tsi 125 ps manuel. highline artı olarak led , ışık paketi ve sunroof mevcut bu aracın fiyatı ise 77.500tl (kaza boya hata yok)

4 kişilik bi aileyiz babamın tercihi golften yana , aslında ben de golfe biraz daha yakınım ama leonun keskin hatları , daha şık bi görünüşe sahip olması biraz kafamı karıştırıyor. Sizlerin fikirleri benim için çok onemli siz olsanız hangisini alırdınız ? ve sebeplerini de yazarsanız sevinirim.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
2013 yılında 0 km olarak yeni Leon almıştım.. aracımın her şeyinden memnundum .. ama sadece iki şey canımı sıkıyordu ..
1 - Aldığım model 140HP lik olan yeni nesil motordu, yolda giderken çok keyifliydi ancak ani kalkış.. hatta ani olmayan ama biraz sert kalışlarda bile patinaja kalıyordu .. sıkıntı motorun tork eğirisiydi diye düşündüm... 125 liklerde ise tork değeri daha düşük olacağı için bu durum yaşnmaz diye düşünüyorum.

2- Aracım yeni olmasına, direksiyonunu badem yağıyla besleyecek kadar bakımlı olmasına rağmen kapı lastikleri gıcırtısı ve trim sesleri beni bezdirmişti. Motor var, donanım vear, şekil var ama montaj kalitesi kötü diye söylendim çok... VW GOLF bu konuda daha iyidir. Öyle trim sesleri yaşanmaz.. gerçi, belki daha sonraki yıllarda üretilen Leon larda sorunlar azaltılmış olabilir ama o zaman durum böyleydi..

Bunun dışında Golf muhtemelen biraz daha sessiz ve huzurlu bir sürüş sunar (Leon da bu konuda kötü değil, ama Golf özellikle başarılı bu noktada) .. iç mekan kalitesi, koltuklar ve daha birçok konuda Golf daha yüksek kalite algısı sunar...

Eğer 0 km takıntınız yok ve tasarım konusunda bir derdiniz yok ise (Leon bence çok daha yakışıklı, halen!) ben olsan Golf ü düşünmeden alırdım.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
2013 yılında 0 km olarak yeni Leon almıştım.. aracımın her şeyinden memnundum .. ama sadece iki şey canımı sıkıyordu ..
1 - Aldığım model 140HP lik olan yeni nesil motordu, yolda giderken çok keyifliydi ancak ani kalkış.. hatta ani olmayan ama biraz sert kalışlarda bile patinaja kalıyordu .. sıkıntı motorun tork eğirisiydi diye düşündüm... 125 liklerde ise tork değeri daha düşük olacağı için bu durum yaşnmaz diye düşünüyorum.

2- Aracım yeni olmasına, direksiyonunu badem yağıyla besleyecek kadar bakımlı olmasına rağmen kapı lastikleri gıcırtısı ve trim sesleri beni bezdirmişti. Motor var, donanım vear, şekil var ama montaj kalitesi kötü diye söylendim çok... VW GOLF bu konuda daha iyidir. Öyle trim sesleri yaşanmaz.. gerçi, belki daha sonraki yıllarda üretilen Leon larda sorunlar azaltılmış olabilir ama o zaman durum böyleydi..

Bunun dışında Golf muhtemelen biraz daha sessiz ve huzurlu bir sürüş sunar (Leon da bu konuda kötü değil, ama Golf özellikle başarılı bu noktada) .. iç mekan kalitesi, koltuklar ve daha birçok konuda Golf daha yüksek kalite algısı sunar...

Eğer 0 km takıntınız yok ve tasarım konusunda bir derdiniz yok ise (Leon bence çok daha yakışıklı, halen!) ben olsan Golf ü düşünmeden alırdım.

Söylediklerinin altına imzamı atarım..Benim bu konuda tek takıntım ; ikinci el araba avantajlı bile olsa her zaman bir risk unsurudur

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,304
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Foruma hoşgeldiniz.
Temelde aynı olan iki aracı karşılaştırırken Leon'un avantajları göreceli olarak sportif tasarım ve aynı fiyata daha yüksek donanım sunması oluyor. Zaten bu şekilde bu kadar çok satıyor. :) Fakat siz Golf'ün Highline'ını burada karşılaştırmaya sokuyorsanız donanım avantajı da kalmıyor ortada. Tasarım vs. Kalite karşılaştırmasında kalite bu kadar ciddi fark ediyorken ben Golf derim. Ama 2. el konusu biraz kumardır. İlk bakımına girmiş mi bir bakmak gerekir. Kazası veya boya defosu var mı detaylı ekspertize her ihtimale karşı sokulmalı. Çünkü bu kadar az kullanılmış ve yüksek donanımla özenerek alınmış bir araba 1 yıl sonra satılıyorsa, gözükmeyen bir ayıbı olabilir. Sahibini hayal kırıklığına uğratmış bir noktası olmadığından emin olup öyle almanızı öneririm. :)

Alperen27

Asfalt Kurutucu
7 Kas 2016
7
3
595
Cevaplarınız için teşekkürler. ikinci el olayı dediğiniz gibi biraz riskli fakat detaylı bi ekspertize sokmadan kesinlikle almam zaten. Leonda özellikle trim sesleri konusunda çok şikayet vardı bu konuda çekincelerim vardı. Bir diğer unsur ise konfor. leonda torsiyon varken golfte bağımsız süspansiyon kullanılıyor. leon biraz daha gergin bir araba babam da kullanacağı için aklım biraz golfe kayıyor. eğer golfte herhangi bi sorun çıkmazsa o tarafa yöneleceğim ama daha çok kişinin fikrini almak için biraz daha bekleyeceğim :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,304
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Cevaplarınız için teşekkürler. ikinci el olayı dediğiniz gibi biraz riskli fakat detaylı bi ekspertize sokmadan kesinlikle almam zaten. Leonda özellikle trim sesleri konusunda çok şikayet vardı bu konuda çekincelerim vardı. Bir diğer unsur ise konfor. leonda torsiyon varken golfte bağımsız süspansiyon kullanılıyor. leon biraz daha gergin bir araba babam da kullanacağı için aklım biraz golfe kayıyor. eğer golfte herhangi bi sorun çıkmazsa o tarafa yöneleceğim ama daha çok kişinin fikrini almak için biraz daha bekleyeceğim :)
Leon'un 1.4 motoruna çıkarsanız onda da bağımsız süspansiyon kullanılıyor diye biliyorum. Küçük detaylardaki tasarım farklılığından olsa gerek, Leon'un arkası biraz daha geniş. Ama Golf'ün koltukları kesinlikle Leon'dan daha konforlu. (yanlış anlaşılmasın, Leon'un koltuklar kesinlikle kötü değil, gayet iyi; Golf'ünküler çok iyi :) )
Leon'un trim sesleri yerden yere vuruluyor ama VAG grubu içerisinde düşünmek lazım bunu. Yoksa iç mekan kalitesi Megane, Bravo, Egea, Cruze gibi arabalar ile her türlü yarışacak seviyededir.
Tercihiniz Leon'un zayıflıkları üzerine değil de, Golf'ün üstün tarafları üzerine şekillenirse daha sağlıklı olur :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Benim bildiğim kadarıyla her iki araçta torsiyon çubuğu ile geliyor ... 150hp lik ACT li modeller de arka taraf bağımsızdı diye aklımda kalmış.
Otopark testinede bir şekilde Golf ün torsiyon etkisini biraz daha iyi sönümleyebildiği yorumu yapılmıştı ama Leonunkide size çok fazla batmayacaktır... Ben "aman Allahım, arkayı nasıl bıraktı" veya "çukur performansı çok kötü, sağdan soldan her çukur içerde" dediğimi hatırlamıyorum

Alperen27

Asfalt Kurutucu
7 Kas 2016
7
3
595
Net bi bilgi bulamamakla beraber birkac incelemede golfun 1.4 tsi 125 lik motorda bagimsiz suspansiyon kullandigini okumustum leonda ise 150 lik fr da torsiyon yaziyordu. Leonun tasarimi cok guzel ozellikle led farlarla beraber golften daha guzel duruyor. Ama malesef ulkemizdeki ikinci el piyasasi yuzunden leona fazla yanasamiyorum

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Sanırım haklısınız, benim aklımda yanlış kalmış.. he kafayı eğip öyle bakmak lazım, internet sistesinde de göremedim.
İnternette 1.6 tdi ve 1.2 ler için torsiyon olduğu yazıyor... gerçi bu platformda çok farklı değil diyorlar performansları için .. hatta Otopark testinde dizeller için arka düzenek daha konforlu yorumu yapılmıştı (A3 ve Golf)

aliserdar

Yönetim
Editör
8 Eyl 2016
143
104
1,085
28
Süspansiyon konusunu açığa kavuşturmak için Golf'ün 1.4 TSI motorlu modelleri bağızmsız süspansiyon kullanırken Leon motor farkı gözetmeksizin torsiyon çubuklu arka süspansiyonlar kullanmaktadır. Golf'te hangi motorda var?, hangisinde yok? derseniz Avrupa pazarında 125 hp altı torsiyon kullanıyorken, 125 hp üstü bağımsız kullanıyor ama bana sorarsanız aşırı fark var mı? 26 bin km'dir 1.2 tsi Golf kullanan birisi olarak yok derim :) 1.4 tsi 125'lik olanı da bildiğim yollarda kullandım, arka kısım daha az gergin hissettiriyor iki teker bağımsız olduğu için ama ufak farklardan bahsediyoruz. Citroen C4 kullanıp torsiyon ne demek görebilirsiniz :)
Araba seçimine gelirsek 1.6 tdi leon kullanan birçok arkadaşım var ve neredeyse hepsi trim sesi ve ses yalıtımı konularından şikayetçi. Onların bu yorumlarını duydukça pek Leon önermek istemiyorum :) Diğer yandan Golf'ünde Leon'a göre sessiz ve işçilik/malzeme konularında Leon'a göre fark her ne kadar küçük de olsa iyi bildiğim için Golf derim. VAG'cı veya VW'ciolarak vurmazsak cevaplarda :D Araba alma konusunda Leon ve Golf'ü bol miktarda incelediğim için ikisiyle aşina sayılırım :)

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,304
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Süspansiyon konusunu açığa kavuşturmak için Golf'ün 1.4 TSI motorlu modelleri bağızmsız süspansiyon kullanırken Leon motor farkı gözetmeksizin torsiyon çubuklu arka süspansiyonlar kullanmaktadır. Golf'te hangi motorda var?, hangisinde yok? derseniz Avrupa pazarında 125 hp altı torsiyon kullanıyorken, 125 hp üstü bağımsız kullanıyor ama bana sorarsanız aşırı fark var mı? 26 bin km'dir 1.2 tsi Golf kullanan birisi olarak yok derim :) 1.4 tsi 125'lik olanı da bildiğim yollarda kullandım, arka kısım daha az gergin hissettiriyor iki teker bağımsız olduğu için ama ufak farklardan bahsediyoruz. Citroen C4 kullanıp torsiyon ne demek görebilirsiniz :)
Araba seçimine gelirsek 1.6 tdi leon kullanan birçok arkadaşım var ve neredeyse hepsi trim sesi ve ses yalıtımı konularından şikayetçi. Onların bu yorumlarını duydukça pek Leon önermek istemiyorum :) Diğer yandan Golf'ünde Leon'a göre sessiz ve işçilik/malzeme konularında Leon'a göre fark her ne kadar küçük de olsa iyi bildiğim için Golf derim. VAG'cı veya VW'ciolarak vurmazsak cevaplarda :D Araba alma konusunda Leon ve Golf'ü bol miktarda incelediğim için ikisiyle aşina sayılırım :)
Leon & torsiyon bilgisi: iyi bilgi. Teşekkürler. :)

Alperen27

Asfalt Kurutucu
7 Kas 2016
7
3
595
ikinci el , işçilik , konforu düşününce golf daha yakın geliyor. eğer ikinci el araçta bi sorun çıkmazsa sanırım golfe meyilleneceğim.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
O citroen c4'e lanet olsun, öyle bir torsiyon olamaz. Makaslı kamyonetlerden hiç farkı yok :(

aliserdar

Yönetim
Editör
8 Eyl 2016
143
104
1,085
28
bir başka konu da golf 1.4 122 ps motor ortalama yakıt değeri ne olur aranızda kullanan var mıdır ?
Benim 26 bin km ortalamam 5,8 litre şu an, 1.2 tsi kullanıcısıyım. Şehir içi trafiğe bağlı olarak 5-7 arasında geziniyorum eğer akşam trafiğine takılmazsam. şehirlerarası maks 6.3 gördüm ama seyahat boyunca min 130 ile gittim. Şehirlerarası min 4.4 görmeyi başardım ama 95-100 civarı gitmiştim.

aliserdar

Yönetim
Editör
8 Eyl 2016
143
104
1,085
28
ikinci el , işçilik , konforu düşününce golf daha yakın geliyor. eğer ikinci el araçta bi sorun çıkmazsa sanırım golfe meyilleneceğim.
Düşündüğünüz otomobil özenli bir şekilde kullanılmışsa sorun çıkmaz gibi gözüküyor. Araba ikinci el piyasası için alınmaz ancak konu ülkemiz olunca Golf'ün eli daha güçlü bir hale geliyor :)

Alperen27

Asfalt Kurutucu
7 Kas 2016
7
3
595
Düşündüğünüz otomobil özenli bir şekilde kullanılmışsa sorun çıkmaz gibi gözüküyor. Araba ikinci el piyasası için alınmaz ancak konu ülkemiz olunca Golf'ün eli daha güçlü bir hale geliyor :)
Aynen katiliyorum ama mecburen ayak uydurmamiz gerekiyor. Bugun de golfu almak uzere yola cikacagiz hayırlısıyla hepinize degerli fikirleri icin tesekkurler :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım