Seffaf arac kaplama & seramik kaplama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Oncelikle herkese selamlar,

Konuyu acmamdaki amac ; arastirmalarim neticesinde hem cok fazla bilgi alamamak ve bazi sorun cozumlerinin cok yuzeysel kalmasiyla birlikte tam olarak aradigim yanitlari bulamamam. Bu sure zarfinda edindigim tecrubeleri de paylasmak istiyorum

Aracimi dis etkenlerden koruyacak bir cozum ariyorum. Arastirmalar neticesinde en uygun cozumun seffaf kaplama olduguna karar kildim. Seramik kaplama islerinde cok fazla hile hurda dondugunu okudum. Ayrica cok saglikli oldugunu da dusunmuyorum, neticede hidrofobik bir kaplama ve zamanla ozelligini yitiriyor. Bu islerden anlamiyorum ve isinde uzman bir yere yaptirayim dedim. Youtube’da dby detailing ve gmg garage videolarini izledim. İkisinin de isini hakkiyla yaptigini dusunuyorum. İstanbul’da onlarin muadili bir yer yok diyebilirim. Varsa da arastirmalarim sonucunda bulamadim, yeteri kadar reklam ve tanitima para harcamadiklari icin hedef kitlelerine ulasamiyorlar demek ki..Bildiginiz yerler varsa onerilere acigim

Dby’ye fiyat sordugumda komple arac icin 2017 Aralik ayinda ve 2018 Subat ayinda ayni arac icin arada 2000 tl fark olan bir fiyat verdiler. Yaptigi islere sozum yok ancak bana fazla geldi, cok da fazla yardimci olmadilar. Gmg o konuda biraz daha dost canlisi ve yardimci olmaya hevesli. Dby’den daha dusuk bir bir fiyat verdiler ve yardimci olabileceklerini ilettiler. Muhtemelen karar kilarsam Gmg’ye gidecegim. Ancak mevcut butce ile de Gmg’ye gidisim 2 ayi bulacak gibi, belki de daha fazla

Bu arada kullandiklari malzemeleri alip kendim yapayim dedim, 1000 tl kusur bir fiyat cikiyor onume ki bu da cok fazla. El emegine sozum yok ancak bu isi kendim yapacaksam bile urunler ithal diye fiyatlandirmalarinin fahis yapildigini dusunuyorum. Tamam urun euro bazinda geliyor da urunu getiren adam bunu 5 kati fiytla satiyor. Bu kaniya da suradan vardim ; yakin bir donemde Alman premium arac bakim noktasi distributorlugu icin fiyat aldim, su anda yer bakiyorum. Malzemeler 50k tuttu ve daha indirim istemeden bunu 35k’ya indirdiler. Nasil bir kar marji var ki daha Bismillah dedikten sonra 15k indirim yapiyorsun. Ben belki 50k vermeye niyetliyim, sen bunu bir sey demeden 35’e dusurerek kendi karliligini etkiliyorsun ? Veya bu urunler siki pazarlikla belki yari fiyatina dusecek...Bu urunlerin kalitesi konusunda da beni celiskide birakti acikcasi

Neyse konu fazla dagilmasin..Seffaf kaplamayi kendi garajimda yapamayacagim icin bunu İstanbul’da kaliteli yapacak noktalarin onerilerine acigim (fiyat da onemli). Seffaf kaplama disinda onerebileceginiz alternatifler varsa detayli bir sekilde anlatirsaniz onlari da uygulayabilirim
(Yikama,demir tozu temizligi,kil temizligi vb.. hangi sirayla yapiliyor hangi urun kullanilmali gibi)

Tecrubeli arkadaslarin donusunu beklerim

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Abi bu konu hakkinda cokca yazildi cizildi ara kismindan arat derim

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Abi bu konu hakkinda cokca yazildi cizildi ara kismindan arat derim

Baktım da şeffaf kaplama ile alakalı detaylı hiç bilgi yok. Sadece boya koruma ve seramik kaplama, o da 1 sayfa ve sormak istediklerimin yanıtını alamadım ve detaylı bilgiye sahip olamadım

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Baktım da şeffaf kaplama ile alakalı detaylı hiç bilgi yok. Sadece boya koruma ve seramik kaplama, o da 1 sayfa ve sormak istediklerimin yanıtını alamadım ve detaylı bilgiye sahip olamadım
hocam bızde kaplama dusunuyoruz araca ama fıyat cok fazla. bıldıgım kadarıyla gmg ortalama 3 mılyar ıstıyor.( 4-5 dedı arkadaslar aslında da aracın boyuna gore degısıyormus ) anladıgım kadarıyla seramıkten cok daha ıyı koruyor. bıraz daha uzun omurlu bakımsızlıgı affedebılecek dokuya sahıpler.
seramık ıse hata yapılınca affetmıyor. yanı resımlerıde gordum baska yerlerde sız en guzel seramıgıde yaptırmıs olsanız gıdın bır benzıncıde bır guzel fırca vursunlar her yerıne yıne hare cızıklerı olusuyor. kus pıslıgı gıbı etmenlerın boyayı yakmasını gecıktırıyor ama tamamen engellemıyor. tas ızlerı zaten hak getıre hepsı oldugu gıbı gelıyor. ama ıste cıft kova yıkanıp dıkkatlı bakılırsada boyayı en guzel gosteren sey seramık. bırde dısarıda 300 -400 lıraya seramık yapan yerler net yalan. fıyatlarına baktımda bahsettıgım degerlerden cok cok daha pahalı seramık ( ıyı markalar ıcın ) tabı kurlesmesı uygulanması once demır tozu kıl pasta hare vs baslanıp seramık yapılacaksa mın 1 gunden baslar yanı bır gunden kısa teslım ederım dıyende net yalan soyler. gordugum kadarıyla ozel bır oda veya sıcaklıgı sabıt bır yerde kurlesmesı lazım zaten.

ozet olarak benım arabam buna deger paramda var dıyorsanız kaplama yaptırın. yok ben oyle fıyatlara cıkamam dıyorsanız ufaktan kendınıze bısıler alın ara ara boyaya bakım uygular ( wax cıla boya koruma vb kı genelde mın 6 ay kalıyorlar) devam edersenız o sekılde

Son düzenleme:

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
hocam bızde kaplama dusunuyoruz araca ama fıyat cok fazla. bıldıgım kadarıyla gmg ortalama 3 mılyar ıstıyor.( 4-5 dedı arkadaslar aslında da aracın boyuna gore degısıyormus ) anladıgım kadarıyla seramıkten cok daha ıyı koruyor. bıraz daha uzun omurlu bakımsızlıgı affedebılecek dokuya sahıpler.
seramık ıse hata yapılınca affetmıyor. yanı resımlerıde gordum baska yerlerde sız en guzel seramıgıde yaptırmıs olsanız gıdın bır benzıncıde bır guzel fırca vursunlar her yerıne yıne hare cızıklerı olusuyor. kus pıslıgı gıbı etmenlerın boyayı yakmasını gecıktırıyor ama tamamen engellemıyor. tas ızlerı zaten hak getıre hepsı oldugu gıbı gelıyor. ama ıste cıft kova yıkanıp dıkkatlı bakılırsada boyayı en guzel gosteren sey seramık. bırde dısarıda 300 -400 lıraya seramık yapan yerler net yalan. fıyatlarına baktımda bahsettıgım degerlerden cok cok daha pahalı seramık ( ıyı markalar ıcın ) tabı kurlesmesı uygulanması once demır tozu kıl pasta hare vs baslanıp seramık yapılacaksa mın 1 gunden baslar yanı bır gunden kısa teslım ederım dıyende net yalan soyler. gordugum kadarıyla ozel bır oda veya sıcaklıgı sabıt bır yerde kurlesmesı lazım zaten.

ozet olarak benım arabam buna deger paramda var dıyorsanız kaplama yaptırın. yok ben oyle fıyatlara cıkamam dıyorsanız ufaktan kendınıze bısıler alın ara ara boyaya bakım uygular ( wax cıla boya koruma vb kı genelde mın 6 ay kalıyorlar) devam edersenız o sekılde

Katılıyorum ben de şeffaf kaplama düşünüyorum ancak bahsettiğin üzere çok pahalı. 5k gibi bir fiyat istediler benden. Şu anda öyle bir bütçem yok. Seramik kaplama markasız olmazsa yaptırmam. 600-700 TL çöpe atana kadar atıyorum 1500 TL vereyim adam gibi bir şey yaptırayım kafasındayım
Peki boya koruma ne önerirsin ? Daha önce kullandığın ve memnun kaldığın ürünler var mı ?
Yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor (Kutu üstünde yazıyor da tecrübe önemli)

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Katılıyorum ben de şeffaf kaplama düşünüyorum ancak bahsettiğin üzere çok pahalı. 5k gibi bir fiyat istediler benden. Şu anda öyle bir bütçem yok. Seramik kaplama markasız olmazsa yaptırmam. 600-700 TL çöpe atana kadar atıyorum 1500 TL vereyim adam gibi bir şey yaptırayım kafasındayım
Peki boya koruma ne önerirsin ? Daha önce kullandığın ve memnun kaldığın ürünler var mı ?
Yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor (Kutu üstünde yazıyor da tecrübe önemli)
Valla detail box sitesinden ayristirilmis bir kac sey almistim memnun kalmistim. Yani buyuk bir kutudan ihtiyaciniz kadarini aliyorsunuz bolusturuyorlar fiyatlarda eskiden makuldu simdi baktimda eh iste seviyesine gelmis
Valla siralama
bu sekilde olabilir.urunler icinde ortalama fiyatlar icin meguiars urunlerinden memnunum. Ust seviye icin balmumu icerikli swiss wax cila on numara. Boya koruma icin sonax extreme nano sprey kullandim 6 ay dan fazla kaldi su kaydirici etkisi.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Valla detail box sitesinden ayristirilmis bir kac sey almistim memnun kalmistim. Yani buyuk bir kutudan ihtiyaciniz kadarini aliyorsunuz bolusturuyorlar fiyatlarda eskiden makuldu simdi baktimda eh iste seviyesine gelmis
Valla siralama
bu sekilde olabilir.urunler icinde ortalama fiyatlar icin meguiars urunlerinden memnunum. Ust seviye icin balmumu icerikli swiss wax cila on numara. Boya koruma icin sonax extreme nano sprey kullandim 6 ay dan fazla kaldi su kaydirici etkisi.

Svisswax balmumu urunlerine baktim 200 ml 5000 kusur lira olan urun var. Bir de sitelere giriyorum, yahu hic aciklayici bir sey yok. Yaz mesela amator kullanicilar icin prof. Kullanicilar icin diye. Arac yikama sampuanindan once on yikama kopugu diye bir sey var. Abuk subuk bir suru kimyasal. Urunlere bakiyorsun icinde kayboluyorsun. Meguiars olabilir, fiyatlari diger urunlere gore makul ve markali. Sifir araca uygulayacagim balmumu vs.. islerine giremem, girsem de muhtemelen yapamam

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Svisswax balmumu urunlerine baktim 200 ml 5000 kusur lira olan urun var. Bir de sitelere giriyorum, yahu hic aciklayici bir sey yok. Yaz mesela amator kullanicilar icin prof. Kullanicilar icin diye. Arac yikama sampuanindan once on yikama kopugu diye bir sey var. Abuk subuk bir suru kimyasal. Urunlere bakiyorsun icinde kayboluyorsun. Meguiars olabilir, fiyatlari diger urunlere gore makul ve markali. Sifir araca uygulayacagim balmumu vs.. islerine giremem, girsem de muhtemelen yapamam
abı o wax ın 5000 bıne olanıda var 500 e olanıda. bız 2 kısı ındırımle kısı bası 140 a aldıydık baya da araba cıkarmıstı. proseduler cok uzun youtube da turkce anlatan vıdeolarda var ama

assettocorsaa

Profesör
11 Eyl 2016
685
1,268
2,270
Araç nedir? Gmg'nin verdiği fiyat (5k) bana uygun geldi, eğer aracın "tamamı" kaplanacaksa.

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,914
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
Koca forumda aracının boyasını korumak için çalışma yapan bir insan yok mu yahu ? :confused::eek:
Arabamın boyasına özen gösteriyorum diyebilirim.Geçen sene Nisan ayında seramik yapmıştım.Şimdi sanayideki abilerimden öneri aldığım yere yine seramiğe götürücem.Tabi bu sefer hareler vs için detailing yapılacak.Şeffa kaplama aracın rengini bir nebze olsun solgun gösteriyor ve ufak sürtmelerde vs kalktığı için mantıklı bulmuyorum kendi açımdan.O yüzden seramik kaplama ve güvendiğim araba yıkama işine devam edicem gibi.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
abı o wax ın 5000 bıne olanıda var 500 e olanıda. bız 2 kısı ındırımle kısı bası 140 a aldıydık baya da araba cıkarmıstı. proseduler cok uzun youtube da turkce anlatan vıdeolarda var ama

O prosedur videolarinin tamamini izledim. Ayni wax’in cesitli varyasyonlarini da gordum 250’ye var 1000’e var vs.. vs..
Simdi o urunlerin icinde kayboluyorum sikinti o. Yani 50’ye de var 250’ye de var oto sampuani. O 5000 tl’lik urunu Porsche sahibi adam alir, ben alamam. Benim arac kapali garajda duruyor, su anda ustunde deformasyon vb.. yok, zaten km’si cok cok dusuk. Sifir km, surekli kapali garajda duran arac icin cok asiri yuksek olmamak kaydiyla ama kalitesiz de olmayacak sekilde ortalama bir urun ariyorum derdim bu. Kendim yapacaksam total butce 300-350 tl’yi asmamak kosuluyla ne yapilabilir, veya bu butcelere olmazsa kac paraya kadar hangi marka ile ne alinabilir. Urun yelpazesi o kadar genis ki bakarken bile 2000 tl’lik oluyorsun sitede. Sampuani var sampuandan once on yikama kopugu var bilmem ne. Bunlarin hepsine gerek oldugunu dusunmuyorum.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Arabamın boyasına özen gösteriyorum diyebilirim.Geçen sene Nisan ayında seramik yapmıştım.Şimdi sanayideki abilerimden öneri aldığım yere yine seramiğe götürücem.Tabi bu sefer hareler vs için detailing yapılacak.Şeffa kaplama aracın rengini bir nebze olsun solgun gösteriyor ve ufak sürtmelerde vs kalktığı için mantıklı bulmuyorum kendi açımdan.O yüzden seramik kaplama ve güvendiğim araba yıkama işine devam edicem gibi.

Solgun gostermesi ve ufak surtmelerde kalkmasi kullanilan malzeme kalitesi ve iscilikle alakalidir diye dusunuyorum
Mesela soyle bir video var

hondapower

Profesör
3 Şub 2017
735
1,058
2,270
İstanbul
Marka
Honda
Seramik sonrasında eğer, ben aracımı düzenli olarak kostiksiz şampuanlarla, aşırı basınçlı olmayan suyla,çift kovayla, kaliteli mikrofiber bezlerle, iyi bir hızlı cila ile yıkar,kurular,korumaya alırım diyorsanız seramiği yaptırın ama yine de ömrü 1 yıl hadi olsun 1 bucuk yıl. bizim ülkede 2 yıl gidecek seramik yok. Ocak yada şubat ayında sulu kar yağar basarlar kürekle yerlere tuzu. O tuz öndeki arabadan sana sıçrar sonra park edersin bi güzel kurur arabanın üzerinde. Ondan sonra seramik falan hikaye. Bu dediğim 1 yıl içinde yaşayabileceğin olaylardan kısa bir örnekti sadece. Kapalı otoparkın yoksa, yok ben düzenli her seferinde böyle yıkayamam falan muhabbetleri de işin içine girerse dediğim gibi ömrü 1 yıl taş çatlasın 1bucuk yıl.

Gelelim kaplamaya. Kaplama, evet daha pahalı fakat seramikten kat kat daha iyi koruyor. Kostikle mi yıkarsın fırçayla mı girersin artık orası sana kalmış ama en azından folyonun üzerine ince pastayla müdehale etme olanağın var.

İkisi de Fiyat/performans olarak kötü. Seramik Fiyat olarak iyi, performans olarak kötü. Kaplama ise fiyat olarak kötü, performans olarak iyi.

Ben yaptıracak olsam en azından arabayı koruma doğrultusunda performans odaklı düşünür şeffaf kaplama yaptırırdım. Sonrasının bakımı için de seramik kadar üzerine düşmeme gerek kalmazdı. Fırçayla dalmazdım yine ama ihtiyac durumunda bilmediğim bir yıkamacıda yıkattığımda aklımda yada benzinlikteki köpüğü vurduğumda yada mikrofiber bezin bıraktığı dairesel çiziklerde gitti seramiğin ömründen diye düşünmezdim. Baktın ki folyo çizilmiş götürür folyoyu ince bir pasta cila uygulamasından geçirirsin yine bakarsın yoluna. Hem boyadan almamış olursun daha mantıklı olur.

kekum34

Emirhan KEKUM
Panpa
8 Eyl 2016
2,347
5,331
4,270
22
İstanbul
Bir de paddock detailing var ama sadece seramik kaplama yapıyorlar. Ve işlerinde başarılılar. Aras Dinçer gibi otomobilini seven insanlar gidiyorlar. Hatta benzin tv'nin SEL300 videosundaki SEL300 de orda koruma altına alındı. İsterseniz bi paddoc detailinge bakın derim. En azından bilgi ve fiyat alırsınız.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Seramik sonrasında eğer, ben aracımı düzenli olarak kostiksiz şampuanlarla, aşırı basınçlı olmayan suyla,çift kovayla, kaliteli mikrofiber bezlerle, iyi bir hızlı cila ile yıkar,kurular,korumaya alırım diyorsanız seramiği yaptırın ama yine de ömrü 1 yıl hadi olsun 1 bucuk yıl. bizim ülkede 2 yıl gidecek seramik yok. Ocak yada şubat ayında sulu kar yağar basarlar kürekle yerlere tuzu. O tuz öndeki arabadan sana sıçrar sonra park edersin bi güzel kurur arabanın üzerinde. Ondan sonra seramik falan hikaye. Bu dediğim 1 yıl içinde yaşayabileceğin olaylardan kısa bir örnekti sadece. Kapalı otoparkın yoksa, yok ben düzenli her seferinde böyle yıkayamam falan muhabbetleri de işin içine girerse dediğim gibi ömrü 1 yıl taş çatlasın 1bucuk yıl.

Gelelim kaplamaya. Kaplama, evet daha pahalı fakat seramikten kat kat daha iyi koruyor. Kostikle mi yıkarsın fırçayla mı girersin artık orası sana kalmış ama en azından folyonun üzerine ince pastayla müdehale etme olanağın var.

İkisi de Fiyat/performans olarak kötü. Seramik Fiyat olarak iyi, performans olarak kötü. Kaplama ise fiyat olarak kötü, performans olarak iyi.

Ben yaptıracak olsam en azından arabayı koruma doğrultusunda performans odaklı düşünür şeffaf kaplama yaptırırdım. Sonrasının bakımı için de seramik kadar üzerine düşmeme gerek kalmazdı. Fırçayla dalmazdım yine ama ihtiyac durumunda bilmediğim bir yıkamacıda yıkattığımda aklımda yada benzinlikteki köpüğü vurduğumda yada mikrofiber bezin bıraktığı dairesel çiziklerde gitti seramiğin ömründen diye düşünmezdim. Baktın ki folyo çizilmiş götürür folyoyu ince bir pasta cila uygulamasından geçirirsin yine bakarsın yoluna. Hem boyadan almamış olursun daha mantıklı olur.

Iste seramik bu yuzden cok mantikli gelmiyor. Bir de esasen bu hidrofobik bir malzeme seramik kaplama isin pazarlama kismi ve oyle sattiklari kadar pahali bir sey degil. 1 galon hidrofobik (3.8 litre) 292 dolar gibi bir para..Ne hikmetse ayni mal 250 ml sisede seramik adi altinda 60-70 dolara satiliyor.

Son düzenleme:

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Bir de paddock detailing var ama sadece seramik kaplama yapıyorlar. Ve işlerinde başarılılar. Aras Dinçer gibi otomobilini seven insanlar gidiyorlar. Hatta benzin tv'nin SEL300 videosundaki SEL300 de orda koruma altına alındı. İsterseniz bi paddoc detailinge bakın derim. En azından bilgi ve fiyat alırsınız.

Tesekkurler, baktim inceledim ancak seffaf kaplama goremedim. Seramik simdilik dusunmuyorum, fiyatlar cok fahis ve koruyuculugu kisitli
Yine de arayip bilgi alacagim

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım