Seramik Uygulaması ve Bakımı / Nasıl Yıkanmalı, Hangi Ürünler Kullanılmalı?

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Teşekkür ederim, aynen evet ancak shine detailer'ı mikrofiberle yapmak lazım. Ben bezle yaparken çok yoruluyorum nedense, sanki yeterince yedirememişim gibi mi geliyor nedir bastırıyorum galiba :D O nedenle yuvarlak mikrofiber pad aldım. eldiven gibi giyiliyor, onunla rahat ettim. Mikrofiber olduktan sonra da hiç fark etmiyor ancak kalitesi. Güvendiğiniz ve cep yakmayan bir ürünü alıp geçmekte fayda var. Sonax, Meguiar's falan bu tip ürünlerde dehşet kazıklıyor çünkü :D
Bende ondan almistim wax uygulamak icin ama eski tiplere benim elim cok alismis herhalde :D birde onunla hizli cila yapilinca kendi icine cok emis yaptigi icin kaportaya islaklik birakmiyor. Kendi tavsiyem nacizane fis yapip beklemek hafif islaklikla yedire yedire silmek guzel sonuc veriyor. Ama genede kendi acimdan a dan z ye hizli cilayi ben mantikli bulmuyorum artik. Kus pisliklerini temizlemek icin kullaniyorum. Sealant uygulamak bana daha mantikli gelirken simdi seramikli waxlar spreyler cikti. Bir yerden sonra yakalayamiyorum .
Sonax meguiars ziebart falan komple balon gercekten. İslerini yaparlar ama f/p olmaktan cok uzak urunleri

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,057
4,331
4,220
varsova
Marka
Porsche
etkisi illa azalıcak biliyorum :/ benim amacım güzel bir pasta uygulaması ve kil temizliğiydi , hazır bunlar yapılmışken bir de seramik yapalım deniyelim dedim.
Türkiye şartlarında özel sayılabilecek bir araç o yüzden biraz iyi bakıyım diyorum dışına da
sizin aracin ozel oldugunu dusunuyorum, yazim genel itibariyleydi. musait yeriniz vaktiniz varsa kendiniz yikayin, bu arada cok guzel bilgiler gelmis, bana soyleyecek bisey kalmamis zaten 😀

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
sizin aracin ozel oldugunu dusunuyorum, yazim genel itibariyleydi. musait yeriniz vaktiniz varsa kendiniz yikayin, bu arada cok guzel bilgiler gelmis, bana soyleyecek bisey kalmamis zaten 😀
Ben bi ara saplantiliydim yanliz biri gelip kapi acar cat diye biri gelir zarar verir yildim artik . Yani konusuyorum ama arabam su an kirli durumda :D

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Bu işte aşırı detay var, içine girince kafayı yemek elden bile değil ama hastalık bi bulaşınca devamı geliyor. Detay forum'da çok fazla detaylı bilgi bulmak mümkün ancak asıl yıkama şu şekilde olmalı.

- Kwazar veya benzeri bir pompayı modifiye ederek de köpük makinası yapabilirsiniz. Ben Veta pompa aldım, ucuna keçe ve nozul koyarak köpük makinası yaptım maliyeti 50-60 tl gibi tutuyor.
- Bu pompa ile ön yıkama şampuanı almanız gerek. Çok agresif olmayan seramiği ellemeyecek ama kir çözme yeteneği güzel Bilt Hamber Foamula var. Veya farklı markaların ön yıkama şampuanlarını alabilirsiniz. Diğer şampaunlar pompada güzel köpük yapmaz.
- araç kirliyken ıslatmadan ön yıkama köpüğü atılmalı. Üstünde bekletilmeli ki köpük işini yapabilsin. 4-5 dk içinde yumuşatacaktır. Sonra tazikli su ile duruluyoruz.
- sonra çift kova ile temaslı yıkama.
- sonra kurulama havlusu ile kurulama.
- seramik sonrası seramiği besleyecek hızlı cilalar daha mantıklı olur. bsd, sonax sarı vs gibi ürünler carnauba veya sıvı wax benzeri ürünler. seramik yüzeyine pek tutunamazlar. ama seramik besleyici kaliteli hızlı cilalar var.
- yaptırdığın yeri instada görmüştüm fiyatları epey uygun o yüzden kullandıkları aşırı üstün bi seramik olmayabilir ama yüzey olarak güzel oluşmuş. bunu korumak için gyeon vs gibi güzel bi seramik besleyici hızlı cila alınabilir.

MTZ

Mert Bozkurt
Panpa
13 Kas 2016
208
1,232
3,035
26
Istanbul
Marka
MINI
Bu işte aşırı detay var, içine girince kafayı yemek elden bile değil ama hastalık bi bulaşınca devamı geliyor. Detay forum'da çok fazla detaylı bilgi bulmak mümkün ancak asıl yıkama şu şekilde olmalı.

- Kwazar veya benzeri bir pompayı modifiye ederek de köpük makinası yapabilirsiniz. Ben Veta pompa aldım, ucuna keçe ve nozul koyarak köpük makinası yaptım maliyeti 50-60 tl gibi tutuyor.
- Bu pompa ile ön yıkama şampuanı almanız gerek. Çok agresif olmayan seramiği ellemeyecek ama kir çözme yeteneği güzel Bilt Hamber Foamula var. Veya farklı markaların ön yıkama şampuanlarını alabilirsiniz. Diğer şampaunlar pompada güzel köpük yapmaz.
- araç kirliyken ıslatmadan ön yıkama köpüğü atılmalı. Üstünde bekletilmeli ki köpük işini yapabilsin. 4-5 dk içinde yumuşatacaktır. Sonra tazikli su ile duruluyoruz.
- sonra çift kova ile temaslı yıkama.
- sonra kurulama havlusu ile kurulama.
- seramik sonrası seramiği besleyecek hızlı cilalar daha mantıklı olur. bsd, sonax sarı vs gibi ürünler carnauba veya sıvı wax benzeri ürünler. seramik yüzeyine pek tutunamazlar. ama seramik besleyici kaliteli hızlı cilalar var.
- yaptırdığın yeri instada görmüştüm fiyatları epey uygun o yüzden kullandıkları aşırı üstün bi seramik olmayabilir ama yüzey olarak güzel oluşmuş. bunu korumak için gyeon vs gibi güzel bi seramik besleyici hızlı cila alınabilir.
evet uygun fiyatlı bir yer , kullanılan seramik basit bir marka ama başında durdum güzel işçilik yaptılar her detayına girdiler.
valla çift kova olmadan sadece kwazar tarzı pompayla yapamaz mıyım bu işi :D
Şimdilik nerede yıkayacağımı da bilmiyorum , büyük ihtimal akşam saatlerinde sakin bir benzincide yaparım. Araca su tutabileceğim bir yer yok maalesef evde

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,057
4,331
4,220
varsova
Marka
Porsche
deri koltuk icin bir bakim urunu onerisi olan var mi ? evdeki deri koltuklar icin uretici firmanin verdigi bir urunu kullaniyorum ama arabada daha kaliteli bir urun istiyorum

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
evet uygun fiyatlı bir yer , kullanılan seramik basit bir marka ama başında durdum güzel işçilik yaptılar her detayına girdiler.
valla çift kova olmadan sadece kwazar tarzı pompayla yapamaz mıyım bu işi :D
Şimdilik nerede yıkayacağımı da bilmiyorum , büyük ihtimal akşam saatlerinde sakin bir benzincide yaparım. Araca su tutabileceğim bir yer yok maalesef evde

kwazar pompa ile sadece şu şekilde yapılabilir belki, ama en azından 1 tane temiz su kovası lazım.
kwazar'da önce ön yıkama şampuanı atılır. durulanır. sonra yıkama şampuanı sıkılıp, eldivenlerle köpürtülüp, temaslı yıkama gerçekleştirilir. Bu sürede eldiven her panelde kovada temizlenir.

MTZ

Mert Bozkurt
Panpa
13 Kas 2016
208
1,232
3,035
26
Istanbul
Marka
MINI
kwazar pompa ile sadece şu şekilde yapılabilir belki, ama en azından 1 tane temiz su kovası lazım.
kwazar'da önce ön yıkama şampuanı atılır. durulanır. sonra yıkama şampuanı sıkılıp, eldivenlerle köpürtülüp, temaslı yıkama gerçekleştirilir. Bu sürede eldiven her panelde kovada temizlenir.
tamamdır ben de böyle düşünmüştüm teşekkür ederim. Ön yıkama için ne önerirsin şampuan

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
tamamdır ben de böyle düşünmüştüm teşekkür ederim. Ön yıkama için ne önerirsin şampuan

biz bundan aldık ortak. şuan stokta yok ama muhtemelen gelecektir. iki kişi alıp bölünebilir. sarfiyatı oldukça az çünkü. 10 ml ürünle 2 lt su karıştırılabilir. %5 sulandırmada. %1 sulandırmaya kadar işlem görüyor. Kir durumuna göre kullanılabiliyor. alırken pahalı gibi görünse de ekonomik.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım