SIFIR ARACI SATMAK NE KADAR ZARAR ETTİRİR

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

altayarslan

Düz Yol Gazcısı
10 Mar 2018
11
11
195
23
Kars
Sevgili forum sakinlere bir sorum var. Elimizde 2017 Ekimde aldığımız Toyota Corolla 1.6 Advance otomatik var. Ve yaklaşık 5 bin km de yaza doğru 10 bin km olsa ve biz bu arabayı satmayı düşünsek kafadan ne kadar zarar olur yada zarar olur mu?

erkal99

Erkal
Profesör
18 Eyl 2016
428
441
1,445
İstanbul
Sevgili forum sakinlere bir sorum var. Elimizde 2017 Ekimde aldığımız Toyota Corolla 1.6 Advance otomatik var. Ve yaklaşık 5 bin km de yaza doğru 10 bin km olsa ve biz bu arabayı satmayı düşünsek kafadan ne kadar zarar olur yada zarar olur mu?
2.el piyasasındaki fiyat artışı bu hızda devam ederse ve satana kadar büyük bi kaza yaşanmazsa zarar edeceğinizi düşünmüyorum.

erkal99

Erkal
Profesör
18 Eyl 2016
428
441
1,445
İstanbul
o zaman alan adam niye 2. elini alsınli gider 0 alır haksız mıyım?
Normalde şartlarda öyle mesela 3-4 yıl önce sıfır araç aldığınız zaman satmak istediginizde aldığınız fiyatın altına satardınız 2.el araba icinde olması gereken budur aslında ama günümüzde koşullar değişti artan vergiler, yükselen döviz kurları ülkemizde otomobil fiyatlarını uçurdu örnek vermek gerekirse biz bugün 80.000 tlye sıfır bir araç aldıgımızı varsayalım 6 ay sonra aldıgımız sıfır aracın bayideki fiyatı 90.000 tl oluyor bizde elimizdeki az kmli aracımızı satmak istiyoruz bayide 90k olan aracı 82,83 bin tlye ilana koyuyoruz bu sefer alıcılar az kullanılmış 2. el araçlara yöneliyor .

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Lütfen tl üzerinden hesap yapmayın. Dolar kuru üzerinden hesaplayın.
Aldıgınızdaki dolar kuru ile sattıgınızdaki dolar kuru üzerinden hesaplayın. Birde arabanın sıfır fiyatı ile satcagınız zamandaki fiyatta önemli.

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Zarar elbette olur. Plaka takıldığı an trafiğe çıkmasa bile sıfır arabadan daha ucuza gider (doğal olarak).
Advance otomatiklerin sıfırı son baktığımda 100-105 bin civarı bir tutardı, net hatırlamıyorum. 90 bin liranın üstüne satmak zor olacaktır diye düşünüyorum.

Yüksek tutarlı da olsa mal netice olarak. İkinci elde zarar ettirmeyen (reelde) mal -antika değilse- yoktur herhalde.

Son düzenleme:

cgkya

Profesör
16 Eyl 2016
293
447
1,395
Aracınızın şu anki piyasa değerine bakın. Bulduğunuz ortalama fiyatın bugünkü dolar kurundan döviz bazında değeri ile aracı aldığınız ekim 2017 deki dolar üzerinden değerini kıyaslayın. Kar etmeniz mümkün değil diye düşünüyorum.

43500 liraya sıfır aldığım aracımın ikinci el değeri bir sene sonra 50-51 bin lira bandına geldi. Yukarıda bahsettiğim hesabı yaptığınız zaman görünüşte karda olsam bile aslında 800 dolar zarar etmiş oluyorum. Ayrıca kaskosunu, vergisini, bakımını v.s hesaba katmıyorum.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
2016 yili Kasim ayinda aldigim A3’ten 2018 yili Subat ayinda 2000 km’de sattigimda 16.000 TL kâr ettim. Hatta fazlasini kazanirdim ancak bir an once elden cikarmam gerekti, piyasasina gore uyguna biraktim diyebilirim
Tabi soyle de bir durum var, 2018 yili ayni aracin ikamesini almaya kalksam 120k civarlarinda bir bedel odemem gerekiyor
Aracin temizligi kadar efektif kur ve piyasasinin olup olmamasiyla alakali bir durum

Son düzenleme:

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
2016 yili Kasim ayinda aldigim A3’ten 2018 yili Subat ayinda 2000 km’de sattigimda 16.000 TL kâr ettim. Hatta fazlasini kazanirdim ancak bir an once elden cikarmam gerekti, piyasasina gore uyguna biraktim diyebilirim
Tabi soyle de bir durum var, 2018 yili ayni aracin ikamesini almaya kalksam 120k civarlarinda bir bedel odemem gerekiyor
Aracin temizligi kadar efektif kur ve piyasasinin olup olmamasiyla alakali bir durum
Tabi 2016 da ki araba fiyatlari 2018 de inanilmaz artti icin kar degil zarar etmis bile olabilirsiniz

akif51bmw

Elit Apaçi
21 Ocak 2018
142
265
885
Artık Türkiye de sıfır araç alınmaz bana göre. Üretim ülkesi olmadan da fiyatların düşmesi mümkün değil. Bu hükümetle üretim mümkün değil vs vs. Paramız sürekli dışarıya çıkıyor. Bana göre ekonomik tedbir getirilmeli artık alınan ithal ürünlere. Herkes her üç yılda bir sıfır araç yenilemeye kalkıyor. S8 telefonu olan s9 alıyor. Cari açığı arttırmaktan başka bir şey değil. Uygun bir gerekçe göstermedikçe bu ürünleri yenilemek mümkün olmamalı. Tamam hükümet vasıfsız ama halk olarak da biz ne yapıyoruz diye bir bakmak lazım

summi

Profesör
9 Eyl 2016
193
258
1,335
Marka
BMW
Şuan sıfır almanın bir mantığı kalmadı. Şuana kadar 2.el araca binmeyen biri olarak söylüyorum. Çünkü bayiden sıfırını alabileceğiniz paraya 2.elde az kmli orta-üst donanımlı bir araç alabiliyorsunuz. B segmentinin sıfır parasıyla C / C+ hatta zorlanırsa D segment bile bulunabilir. Bu kur artışı ile de sıfır alıp satanlar her türlü zarar ediyor ne yazık ki.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,910
7
51,115
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Kâr edersiniz. Ama satınca tekrar 0 km araba alacaksanız edeceğiniz kârın 2 misli zarar edersiniz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım