KAPALI Sıfır Otomobil Alabilcek Gücümüz Varmı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Merhaba
Okul bitti, mezun oldunuz, ilk iş tecrübeniz, şimdiden araba hayelleri kurmaya başladınız. Üstelik Sıfır km araba almak istiyorsunuz. Hiç birikiminizden yok. Kendimce araba sahip olmanın bedelini hesapladım..

Bana göre alınan bir otomobilin kıymeti olabilmesi için yılda en az 15000 km yapıyor olmanız gerekir. Zaten yılda 15000 km yapmayacaksanız arabada almayın. Bu nedenle seçtiğim en ucuz 5 sıfır km otomobilin, size kasko sundan, sigortasına, benzinine kadar hesapladım..

pGgLaJ.png

Sallıyorum, bir mc donnald şübesinde full zamanlı işe girdiniz, ayda 1500 tl maaş alıyorsunuz. Nasıl olsa baba evinde olmanız her türlü yeme içme masrafından sizi kurtarıyor.
Sandero 1,0 modeli şu an 45500 tl satılıyor. Peşinatı 13650 tl geriye kalan 31850 tl ise 36 ay vade ile aylık 1156 tl rakam çıkarıyor. Fakat arabanın kaskosu sigortası bakımı ve yıllık 15000 km yol yapmanın size maliyti 7528 tl . Bunun maaşınıza aylık yükü 627 tl . Yukardaki tabloda diğer ucuz modellerinde sizler için sıraladım .
EyYZj9.png

Yukardaki tabloda peşinatı biriktirmek için kaç ay çalışmanız gerekitiği, ödeödiğiniz vade sonrası elinizde kaç para kaldığı , elinizdeki parayıda arabanın bakım yakıt ve sigortasından sonra geriye ne kaldığı , yıllık ne kadar borç ettiği gösteriyor.

Mc donnald kasasında çalışarak aylık alacağınız 1500 tl maaş ile 36 ay vadeli bir araba alamaz, üstüne borç borç yaparsınız. En ucuz sandero bile yıl sonunda 3400 tl borca sokar. Yada arabayı alırsınız el freni çekik kapıda yatacaktır . Daha fazla birikim yapıp önden daha fazla peşinat verirseniz, daha az kredi faizi ve daha düşük vadeler yaparak bu sorunu aşabilirsiniz..

Bir yıl bekleyip, işinizde yükseldiniz, kıdemizin arttı . Maaşınız 1800 tl çıkarıldı. O zamanda tablo aşağidaki gibi olcaktır ..

3pDdb2.png

Maaşınızda 300 liralık artış en azından sandero 1,0 için yeterli olucaktır. Yılda 15000 km yol yapmış, dertsiz tasasız arabanızın masraflarını ödemiş olurdunuz.

Peki işinizde biraz daha yükselirseniz mesela ayda 2000 tl olursa, bakın tablo nasıl değişiyor.
kXkl4W.png

Ayda 2000 tl maaş alırsanız, sadece arabaya para harcayarak, 8+36 ayda tamamen size ait bir Skoda Fabia Ambiti 1,0 olabilir. Tabi, eğer, Sanderoda kalırsanız yıl başına 2600 liradan, 3 yılda 7800 tl paranız cebinizde kalır. Artık kışlık jant lastik yada yılda 15000 yerine 30000 km yaparak ülkeyi gezersiniz.

Peki ,listenin en pahalı arabası 1,0 Seat ibiza almak isterseniz, minimum kaç para kazanmanız lazım..
Ayda sadece 2200 tl maaş almanız sayesinde, sabırsız ve birikim yapmaz iseniz, sadece peşinat olan %30 biriktirip 36 ay vade ile Seat İbiza 1,0 mpi rahatlıkla alabilirsiniz..

NOqmVa.png

Uzun lafın kısası, para biriktirip, kredi ve faizini yemeden çok daha ucuza araba almak mümkün. Yeterki birikim yapın. Arabayı aldığınızda, kredisi bittiğinde her ay 1200 ile 1500 tl arası paranız cebinizde kaldığında, çok rahat bir aile geçimini sağlayabilirsiniz. Bunla beraber hiç kaza yapmaz ve kasko sigorta basamak puanlarınız yükseldikce çok çok daha ucuza sigortalarınızı yaptırabilirsiniz.

Bu 4 yıllık süre çok çalışıp azmedip kendi arabanı aldığında, kredinin ilk yılı zor , ikinci yılı kolay, üçüncü yılında dahada kolaylaşacağını da unutmayın. Herşeyden önce peşinat için yatırılan para ne kadar yüksek olursa sizin için hayat okadar rahat olacaktır.

Saygılarımla

Mehmet

Profesör
7 Eyl 2016
5,850
12,558
4,970
Valla ole dedigim her yer gelisti kabalik nufus kayacak abi zorunlu ben istanbulu bu fiyatlar sayesinde ogrendim :D en son fazla uzaga gitmeyelim diyerekten kendi sokagimizdan aldik simdi her aksam muhabbet borc ay sonu getirme cabalari
Kolay degil bilirim 10 yıla yakın ev borcu ödedik bizde :)
Allah yardımcınız olsun vallahi

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Tuzla bana cok yakin. Sende tersane bölgesindemi çalişiyorsun. Torgem felan.. Başka tersane bilmiyom zaten..
Yok orada okudum .ustune pendik tuzla arasida git gel cok yaptim hem eski is yerim oradaydihemde tuzlada liman baskanligi var mecbur yolum dusuyor. Ben tuzlanin gelistigini gozlerimle gordum. Ilk gittigimde mc donalds ve benzeri yemekciler , saat 6 dan sonra acik bakkal veya tekel bile yoktu simdi marina vs yuruduler

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Neden 10 bin veya 20 bin değil de 15 bin km? Hangi veriler sonucunda bu km belirlendi? Bence çok manasız bir cümle.
Mesela Avcılar'da yaşayıp Kadıköy'de çalışan (masa başı) biri oturduğu ve çalıştığı yerin ilçedeki konumuna göre tek vasıtayla işine ulaşabilir. Arabasıyla giderse gidiş-geliş 70km yol yapar günde, ayda 20 günden hesaplasak 12 ayda 16.800km sadece işe gidiş geliş olur. Ama tek vasıtayla ulaşabildiği için gereksiz diyenler olabilir, ki yolun durumu aracın yıpranma payı vs. düşünülürse ben olsam arabayı yatırıp tek vasıta -o vasıta metrobüs olmasına rağmen- onu tercih ederim.
Ancak günde 30-40km yapıp, toplu ulaşımla ulaşılamayacak veya bir kaç defa vasıta değiştirerek gidilebilecek (kulağı ters eliyle göstermek) yerler var. Böyle biri için araba bence hiçte mantıksız olmaz. Sadece işe gidişte yılda 7-10 bin km arası yol yapmış olur bu kişi.

İstanbul'da -en azından merkezde ve yakın yerlerde- yatırımlık mantıklı evde yok. Mantıklı derken ne diyorum, yatırımın 15 yılda geri dönmesi. Her yatırım için kabul edilen mantıklı bir süre vardır, ev yatırımı için 15 yıl kabul edilir bu süre. İstanbul'da bu süre çok daha uzun. Ev fiyatları astronomik, 900 bin lira 1 milyon lira istenen evlerin kiraları 2500-3000 lira civarında dolanıyor (aynı evlere 4-5-6 yıl önce 400-500 bin lira isteniyordu, kiralarda 2000 lira civarıydı).

Araba gerçekten ihtiyaç değilse ilk etapta arabaya para yatırmaktansa ufak ufak döviz alıp, hatta gelir-gider belirli bir düzendeyse onu vadeye yatırmak mantıklı geliyor bana.

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Amin amin tesekkur ederim valla kredi notumuz dusuk oldugundan ozel bir insaat firmasinin 60 ay 0 faiz seysinden yararlandik mecbur. Yoksa bankalar kadar ac susuz neyse simdi :)

Eve girdiniz. Hayırlı olsun. Yaşın genç vade az çabuk gecmiyor. Ama gün gectikce o para pul oluyor. Benimde her ay 1700 tl idi. 4 sene önce her çok pis koyuyordu. Şimdi okadar acitmiyor. :)

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Eve girdiniz. Hayırlı olsun. Yaşın genç vade az çabuk gecmiyor. Ama gün gectikce o para pul oluyor. Benimde her ay 1700 tl idi. 4 sene önce her çok pis koyuyordu. Şimdi okadar acitmiyor. :)
Tesekkur ederim cok :) peder bey an itibariyle denizde emeklilik canina tak edince cikti o baya rahatlatti sagolsun bende uzun sureli yatmaktan vezgecipte calismaya tekrardan baslarsam kapanir herhalde diye dusunuyorum bakalim

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
Neden 10 bin veya 20 bin değil de 15 bin km? Hangi veriler sonucunda bu km belirlendi? Bence çok manasız bir cümle.
Mesela Avcılar'da yaşayıp Kadıköy'de çalışan (masa başı) biri oturduğu ve çalıştığı yerin ilçedeki konumuna göre tek vasıtayla işine ulaşabilir. Arabasıyla giderse gidiş-geliş 70km yol yapar günde, ayda 20 günden hesaplasak 12 ayda 16.800km sadece işe gidiş geliş olur. Ama tek vasıtayla ulaşabildiği için gereksiz diyenler olabilir, ki yolun durumu aracın yıpranma payı vs. düşünülürse ben olsam arabayı yatırıp tek vasıta -o vasıta metrobüs olmasına rağmen- onu tercih ederim.
Ancak günde 30-40km yapıp, toplu ulaşımla ulaşılamayacak veya bir kaç defa vasıta değiştirerek gidilebilecek (kulağı ters eliyle göstermek) yerler var. Böyle biri için araba bence hiçte mantıksız olmaz. Sadece işe gidişte yılda 7-10 bin km arası yol yapmış olur bu kişi.

İstanbul'da -en azından merkezde ve yakın yerlerde- yatırımlık mantıklı evde yok. Mantıklı derken ne diyorum, yatırımın 15 yılda geri dönmesi. Her yatırım için kabul edilen mantıklı bir süre vardır, ev yatırımı için 15 yıl kabul edilir bu süre. İstanbul'da bu süre çok daha uzun. Ev fiyatları astronomik, 900 bin lira 1 milyon lira istenen evlerin kiraları 2500-3000 lira civarında dolanıyor (aynı evlere 4-5-6 yıl önce 400-500 bin lira isteniyordu, kiralarda 2000 lira civarıydı).

Araba gerçekten ihtiyaç değilse ilk etapta arabaya para yatırmaktansa ufak ufak döviz alıp, hatta gelir-gider belirli bir düzendeyse onu vadeye yatırmak mantıklı geliyor bana.

Benim ayten sadece haftasonu kullaniliyor. Ama km si yılda 27000 km artmiş. Yani en uygun 15000 km geldi..

tyln

Profesör
10 Eki 2016
351
689
1,845
Marka
Renault
birkeresinde renaultun önünden geçerken 790tl taksitle kadjar afişi gördüm ve gayri ihtiyari içeri girdim.hani en boş versiyonu camlar manuel filandır :D ama bakayım ödeme olayları ne şekilde diye.peşinat niyetinede belki arabamı veririm üzerine ekler filan alınırmı dedim demez olsaydım.bırak kadjarı en ucuzun ödemezi abimin dediği gibi yemeden içmeden çalışıp ödemeye çıkıyor.boşline megane'a 30bin peşinat istediler.ben o sıfır fiyatına gider ev alırım daha iyi :D (ankarada eski bina 2+1,3+1) üstüne birde kiraya veririm yıllar sonraya yatırım olur.

1 Ocak 2017
2,657
9,779
5,270
38:22:37:12
Marka
Bugatti
Ev almak mantıklı da eli yüzü düzgün evler 200binden başlıyor muğlada aylık 2.5bin biriktirdiğimi düşünsem 7yılda anca alıyom dehhhhh en iyisi sermaye biriktirip iş kurmak yoksa arpa kadar yol gidilmez bu paralarla

mgdedeoglu

Reis
7 Eyl 2016
3,232
9,855
5,320
36
Stuttgart
Sen bilin bence. Şu evler satılmıyorya fiyatlar düşermi..
Gözle görülür bir değişiklik olmaz. Madde madde sıralayayım düşündüklerimi.
-Bir kere büyük firmaların çoğu zaten hayvan gibi büyük ve kredi ile yapıyorlar o binaları.
-Müteahhitler son 5-10 yılda inanılmaz paralar kazandı öyle böyle değil.
-Cayma bedeli denilen bir olgu var onu araştırın.
-Piyasa durgun orası kesin. Ama büyük şehirlere göç devam ettiği sürece talep olacaktır.
-İnşaat dünyasında en önemli şey güvendir. Fiyatları düşürdüğünüz an vatandaş ister istemez lan bu işte bir iş var demeye başlar.
-İst özelinde m2'si 3000-4000 tl bazındaki konutlarda asla ama asla balon oluşmaz. Pahallılarda satılmayan çok var, çünkü bu tip evleri alanlar doydu.
-Bir de bir eve 3-4 trilyon verecek adamlar artık Bodrum/Çeşme hatta Avrupa'da yer kovalıyorlar.
-Bizim önceden yaptığımız bir projede doktorun biri bir almaya 20 daire almış (Patronun yalancısıyım, Emlak Konut projesi), şimdi böyle alıcı kalmadı. Ancak şu devam ediyor, mesela XXX Bankası, YYY şubesinden önce birisi daire alıyor, sonra o bir arkadaşını, o başka arkadaşını ikna ediyor falan.
-Mahalle arası müteahhitlerinin çoğu b.mbok işler yapıyor. Bunlara değil inşaat yaptırmak koyun bile teslim etmemek lazım.
-Büyük projelerde lansman öncesi hep mantıklıdır. Ben en son Nef Basın Ekspres ile çok ciddi ilgilendim ama fındık fiyatları belimizi büktü. Şuan 395'e giden 1+1'leri 350 civarına kapatacaktık.
-Şurdaki listeye bakın. Özellikle 2016-2017 arasındaki ilişkiye.
http://www.emlakkonut.com.tr/tr-TR

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Gözle görülür bir değişiklik olmaz. Madde madde sıralayayım düşündüklerimi.
-Bir kere büyük firmaların çoğu zaten hayvan gibi büyük ve kredi ile yapıyorlar o binaları.
-Müteahhitler son 5-10 yılda inanılmaz paralar kazandı öyle böyle değil.
-Cayma bedeli denilen bir olgu var onu araştırın.
-Piyasa durgun orası kesin. Ama büyük şehirlere göç devam ettiği sürece talep olacaktır.
-İnşaat dünyasında en önemli şey güvendir. Fiyatları düşürdüğünüz an vatandaş ister istemez lan bu işte bir iş var demeye başlar.
-İst özelinde m2'si 3000-4000 tl bazındaki konutlarda asla ama asla balon oluşmaz. Pahallılarda satılmayan çok var, çünkü bu tip evleri alanlar doydu.
-Bir de bir eve 3-4 trilyon verecek adamlar artık Bodrum/Çeşme hatta Avrupa'da yer kovalıyorlar.
-Bizim önceden yaptığımız bir projede doktorun biri bir almaya 20 daire almış (Patronun yalancısıyım, Emlak Konut projesi), şimdi böyle alıcı kalmadı. Ancak şu devam ediyor, mesela XXX Bankası, YYY şubesinden önce birisi daire alıyor, sonra o bir arkadaşını, o başka arkadaşını ikna ediyor falan.
-Mahalle arası müteahhitlerinin çoğu b.mbok işler yapıyor. Bunlara değil inşaat yaptırmak koyun bile teslim etmemek lazım.
-Büyük projelerde lansman öncesi hep mantıklıdır. Ben en son Nef Basın Ekspres ile çok ciddi ilgilendim ama fındık fiyatları belimizi büktü. Şuan 395'e giden 1+1'leri 350 civarına kapatacaktık.
-Şurdaki listeye bakın. Özellikle 2016-2017 arasındaki ilişkiye.
http://www.emlakkonut.com.tr/tr-TR
Yatirimlik ornek veriyorum 4 sene onceye kadar atasehir brandium alisveris merkezi ustundeki evler 1 bucuk arti 1 olanlarini 450 ye sattilar su an 800 ediyor. Anlik kirasi da 2 kusur milyar.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım