Size göre bir araç ne zaman eskir

BoraA.

Elit Apaçi
25 Şub 2019
63
1
14
970
Marka
Chevrolet
Evet farkındayım çok boş bir konu ama ülkemizde de dikkat edilmesi gerekilen bir konu. Bir örnek üzerinden ilerliyelim. Sizce 150.000 km'deki 2012 model bir araç eski sayılır mı? İyi forumlar...

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,105
45,654
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Türkiye gibi bir ülkede bir otomobilin garantisi bitmişse eskimiş demektir. Parça ömrü, kullanım ömrü gibi daha somut detayları soruyorsanız markadan markaya değişmekle birlikte yine üreticilerin uyguladığı planlı eskitme stratejisinden dolayı benim yeni nesil otomobillere biçtiğim ömür maksimum 5 senedir. Bu da zaten araçların normal garantisi ve ekstra para verip uzatılmış garantileriyle hemen hemen doğru orantılı bir süredir.

2.el veya sıfır alınıp uzun yıllar kullanılmış bir otomobilin ne zaman eskidiğini anlamak açısından soruyorsanız, bu durumu tamamen bir insana benzetebilirsiniz. Otomobil ardı ardına arızalar vermeye, başka bir yerinden patlak vermeye, masraflarını arttırmaya başlamışsa ben artık eskidim diyordur.

Son düzenleme:

facelift

Asfalt Kurutucu
29 May 2019
180
152
635
34
Marka
BMW
Sahibi kozmetiğine, mekaniğine bakmıyorsa; bakmamışsa; her virajda yanlamışsa, sürekli son devirde gitmişse, saçma sapan yazılımlar atıp bu kadar bozuk yollarımızda aşırı düşük yay falan takmışsa bırakın eskimeyi hayatı bile kaymıştır 😄

Direkt km ile orantı kurmak yanlış. Örnek: Eren TEK’inin e39 u

Son düzenleme:

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Açıkçası aracın nasıl kullanıldığı, servis geçmişi ve daha önemlisi arıza geçmişi çok önemli.

150.000-200.000 km'de bir araç full servis geçmişliyse evet iyidir güzeldir hoştur ama aracın arıza geçmişi ve potansiyel arızalarını da değerlendirmek gerekir. Çünkü her aracın kaderi de aynı olmuyor. Aynı model bir araç 300.000 km'ye kadar tık demeden çalışırken bir başkası sahibine illallah dedirtiyor.

Kozmetiği bence bir aracın eskidi tanısı koyulması için geçerli bir sebep değil. Masraflı arızalar çıkartıyor ve bunu devamlı yapıyorsa o zaman artık vedalaşma zamanı gelmiş demektir.

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,048
6,912
5,020
github.com
Marka
BMW
Aracı eski diye nitelendirebilmem için standart rutin bakımlarının haricinde devamlı bir şekilde ekstra ve ilginç masraflar çıkarıyorsa benim için eskimiştir ve yeni bir otomobil almanın hem maddi hem manevi yönden beni rahatlatacağına inanırım. Bu 3 yaşındaki saçma sapan tahrik uyarısı veren N13 motoru da olabilir 20 yaşında sağlıklı yürüyen sarf malzemeleri haricinde problem çıkartmayan bi otomobil de olabilir. Hayatı kolaylaştıran yeni teknolojik gelişmelerden mahrum kalmak da istemem neticede car play teknolojisi acil fren destek sistemleri otomatik park asistanları vs gibi teknolojileri de otomobilimde isterim

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Eskiyip eskimediğini en iyi araç kendisi söyler. Motorun verimi düşmüştür, süspansiyon hor kullanımdan ötürü çok eskimiştir, iç mekanda trimler dökülüyordur, bir sürü ıvır zıvır elektrik aksamı sırayla arıza çıkarmaya başlayıp tamircilere adi onarımlar için para harcatmaya başlamıştır. Böyle olduysa eskimiştir. Ama temiz kullanılmıştır, bir takım parçaları zamanında doğru şekilde değiştirilmiştir, ağırlıklı olarak uzun yolda kullanıldığı için o ıvır zıvır arızaları çıkarmaya henüz başlamamıştır, iç mekanı da temiz kullanılmıştır; o zaman 300.000 km'deki araba da eskimiş sayılmaz.

Tatarzapata

Asfalt Kurutucu
19 Şub 2019
109
79
585
37
Marka
Audi
Bence eski yeni arabadan ziyade bakımlı bakımsız araba vardır. Eski olup bakımlı olan araba yeni olan bakımsız olan arabadan bir tık öndedir benim gözümde

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
bayan kullandıysa eskir ::))
Kötü şoför kullandıysa eskir. 3 yaşından beri arabalarla ilgilenen insanların bi tık daha ortalamasının yüksek olması yanıltmasın, çok güzel süren kadınlar da var. Özellikle öğrenme aşamasında kadın bu, bu kadar sürse yeter diyen erkeklerde de suç büyük

tequila

Profesör
12 Kas 2017
1,452
841
1,920
Kötü şoför kullandıysa eskir. 3 yaşından beri arabalarla ilgilenen insanların bi tık daha ortalamasının yüksek olması yanıltmasın, çok güzel süren kadınlar da var. Özellikle öğrenme aşamasında kadın bu, bu kadar sürse yeter diyen erkeklerde de suç büyük
espri yapmıştım tabiki güzel ve temiz kullanan bayanlar bence az olsa da var

Sari

Profesör
2 Ocak 2018
951
1,428
2,020
Edirne
Marka
Opel
Kullanmaktan sıkıldığım zaman eskimiştir bana göre. Aracım 4 yıldır bizle. Artık sıkıldığımı hissediyorum. Ama dışarıdan birine göre eskimiş midir? Hayır. Bugüne kadar ne arıza çıkardı ne de başka bir şey. Yağ bakımları,lastik vs harici bir masrafı olmadı. İç döşemelerinde bile deforme söz konusu değil koltukları kılıfsız kullanıyorum onlar bile hala dipdiri. Kullanma şekline göre değişir eskiyip eskimemesi. Bizim gibi araba severlerin binerken nasıl titizlikle biniyorsak diğer arkadaşlarıma da söylüyorum dikkatli binin kapı eşiğine basmayın vs.. diye. Hatta bazen yeri geliyor olum 4 kişi bindik senin arabana şimdi fazla yakıcak vs deyip dalga geçtikleri de oluyor. Umurumda mı? Hayır.

MehmetP55

Profesör
3 Kas 2018
707
559
1,220
Evet farkındayım çok boş bir konu ama ülkemizde de dikkat edilmesi gerekilen bir konu. Bir örnek üzerinden ilerliyelim. Sizce 150.000 km'deki 2012 model bir araç eski sayılır mı? İyi forumlar...
Aracına göre değişir bunu orneklerle izah edeyim.
Ticaretle uğraşıyoruz ve 2000 Model Transit imiz var dükkanda 3 kişi değişik senaryolarda kullanıyor uzun yol da yapılıyor yeri geliyor çok kötü yollarda da gidiyor ve 400.000km de 14 yıldır bizde hala daha yağ su koyar rutin bakımını yapar örneğin daha yeni 7 yıllık olan Baskı balata değişti bir 7 yil daha gider. Motoru 300.000 de rektefiye yapıldı dolar 2.5 falandı 4000tl tuttu bir 250.000 daha gider yani anlayacağın çoğu 0km otomobilden daha masrafsız hala daha Diri.

Yine Ford Tourneo connect 140.000 e kadar bizdeydi yağ su koy bin.

Captiva kullandık 2013 de 0 aldık 2015 de sattık 70.000 e kadar sıkıntı çıkmadı sonrası muhtemelen çıkmıştır çünkü o kadar da dağa taşa vur yağ su koy git hissettirmiyordu

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım