AÇIK Soğuk havalar ve alt takımdan gelen gıcırtı…

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Arkadaşlar merhaba

Bu konu aslında benim bitmeyen çilem. Neden derseniz söyliyim… Leon Mk3, Golf 7.5 ve yine Leon Mk3.5 da yaşadığım, şimdi kullandığım 2018 Passatta da var olan bir problem… ne olduğunu biliyorum ve gıcık oluyorum :)

Sorun özellikle soğuk havalarda ortaya çıkan, kasis veya kaldırıma çıkma gibi durumlarda oluşan ve ön takımdan gelen gıcırdama sesi.

Problem sanırım viraj denge çubuğu veya bağlantı burçlarındaki kauçuk parçaların kışın sertleşip gıcırdama yapmasından oluşuyor.

Türkiyede kış daha kısa olduğu ve aracıda daha sık bakıma gönderdiğimden konuyu söylerdim ve servisteki arkadaşlar malum yeri yağlar, sorunu bir sürekiğine ortadan kaldırırları… bazen mevsimi bile geçirirdim bir müdehale ile.

Sorum şu, aracın ön lastiklerini tek tek, sanki lastik değiştirir gibi kaldırıp, bu gıcırtı yapan parçaya erişebilir miyim? Öyleyse birşeyler sıkıp biraz kendimi mutlu etmek istiyorum…

Ne dersiniz ?

tersiyer

Profesör
8 Eyl 2016
583
477
1,570
İstanbul
Ses salıncak burçlarından geliyor. Sökülüp, içerden yağlanması gerekiyor, dış kısımdan yapılan silikon spreyi, sıvı gres vs. müdahalesinin olumlu sonuç vermesi zor.

2jzihtiyar

Reis
Beta Programı
23 Şub 2018
3,061
6,938
5,020
github.com
Marka
BMW
Merhabalar
Alttaki eleman sizin söylediğiniz şekilde tekeri çıkarıp yapmaya çalışıyor, umarım faydası dokunur. Swing bushing diye aratırsanız onlarca video bulabilirsiniz.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,304
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Arkadaşlar merhaba

Bu konu aslında benim bitmeyen çilem. Neden derseniz söyliyim… Leon Mk3, Golf 7.5 ve yine Leon Mk3.5 da yaşadığım, şimdi kullandığım 2018 Passatta da var olan bir problem… ne olduğunu biliyorum ve gıcık oluyorum :)

Sorun özellikle soğuk havalarda ortaya çıkan, kasis veya kaldırıma çıkma gibi durumlarda oluşan ve ön takımdan gelen gıcırdama sesi.

Problem sanırım viraj denge çubuğu veya bağlantı burçlarındaki kauçuk parçaların kışın sertleşip gıcırdama yapmasından oluşuyor.

Türkiyede kış daha kısa olduğu ve aracıda daha sık bakıma gönderdiğimden konuyu söylerdim ve servisteki arkadaşlar malum yeri yağlar, sorunu bir sürekiğine ortadan kaldırırları… bazen mevsimi bile geçirirdim bir müdehale ile.

Sorum şu, aracın ön lastiklerini tek tek, sanki lastik değiştirir gibi kaldırıp, bu gıcırtı yapan parçaya erişebilir miyim? Öyleyse birşeyler sıkıp biraz kendimi mutlu etmek istiyorum…

Ne dersiniz ?
Bir şekilde burçlara erişebilirseniz sıvı gres bir süreliğine iş görüyor. Ben fırsatım imkanım oldukça yapıyorum.

kalender195

Mehmet Emin Kalender
Panpa
25 May 2017
896
1
1,710
2,520
27
İzmir
Marka
Volkswagen
Bu sorun bizim Passat B7 ve b8 aracımızda da var. B8 kasada özellikle daha yoğun ve sık şekilde görünüyor. Ses yapması dışında herhangi bir problemi yok. Yağlama geçici çözüm. Parça değişse bile ses gelmeye devam ediyor. Sese ise salıncak burçları sebep oluyor. Motor ve yürüyen parçalar ısınınca ses kesiliyor zaten.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Aracı satın alığımda sadece lastik tamir kiti ile gelmişti...

Yedek lastik, kriko, bijon anahtarı yoktu ... bijon anahtarı ve kriko teslim edildi dün .. ön lastikleri söküp tek tek bakacağım nerelere erişebiliyorum diye.. Hoş dün özellikle dinledim.. araba soğukkende yapmadı .. çokta takılacak bir durum değil ama yıllardan beri aynı sorunun giderilmediğini duymak can sıkıcı ... Allahtan kapı lastiklerinden gelen gıcırtı sorunu kalmamış :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Arkadaşlar merhaba,

Konunun üzerine yatmadım, yatamadım :)
Hele yeni lastikleri taktırdıktan sonra ciddi ölç ölçüde azalan lastik sesi ve pürüzsüzleşen sürüş ile bu sorun daha bir batmaya başlamıştı.

Dediğim gibi kriko ve bijon anahtarı aldım. Bugün biraz zamanım vardı giriştim. Önce ön sol lastiği çıkartıp erişebildiğim kadarıyla lastik/kauçuk bağlantı noktası/fişeklerine elimdeki suya dayanıklı bir silikon spreyi sıktım. Sonra lastiği takıp, öteki ön lastiğe geçtim lakin sökmeye gerek olmadan yine o bir kaç noktayı spreyledim, sesi yaptığını tahmin ettiğim fişeğe kolayca erişilebiliyor… 5-10dk bekledim ve test sürüşü yaptım…. Süper… seslerin tamamı gitti..gıcırtı falan hiç birşey kalmadı oradan gelen…

Elimdeki sprey çok özel bir ürün değildi, daha iyi polimerler ve sprey gresle tekrar sesler başladığında geçeceğim üzerinden…Çok keyifli ama bir o kadar da yorucu (lastik söküp takmayalı çoook zaman geçmiş) bir DIY oldu :)

tavsiyeler için teşekkürler

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,626
1
5,117
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Arkadaşlar merhaba,

Konunun üzerine yatmadım, yatamadım :)
Hele yeni lastikleri taktırdıktan sonra ciddi ölç ölçüde azalan lastik sesi ve pürüzsüzleşen sürüş ile bu sorun daha bir batmaya başlamıştı.

Dediğim gibi kriko ve bijon anahtarı aldım. Bugün biraz zamanım vardı giriştim. Önce ön sol lastiği çıkartıp erişebildiğim kadarıyla lastik/kauçuk bağlantı noktası/fişeklerine elimdeki suya dayanıklı bir silikon spreyi sıktım. Sonra lastiği takıp, öteki ön lastiğe geçtim lakin sökmeye gerek olmadan yine o bir kaç noktayı spreyledim, sesi yaptığını tahmin ettiğim fişeğe kolayca erişilebiliyor… 5-10dk bekledim ve test sürüşü yaptım…. Süper… seslerin tamamı gitti..gıcırtı falan hiç birşey kalmadı oradan gelen…

Elimdeki sprey çok özel bir ürün değildi, daha iyi polimerler ve sprey gresle tekrar sesler başladığında geçeceğim üzerinden…Çok keyifli ama bir o kadar da yorucu (lastik söküp takmayalı çoook zaman geçmiş) bir DIY oldu :)

tavsiyeler için teşekkürler
Heves kırmak istemem ama yağışlı zeminde kullanıldığında maksimum 1-2 hafta veriyorum :) O salıncağın üzerindeki silikon spreyi akıp gidecek, kauçuğa nüfuz edeni bir süre daha dayanacak. Sonrasında soğuklarda gene başlayacak.

Bu sebeple adı "kronik sorun" :)

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Heves kırmak istemem ama yağışlı zeminde kullanıldığında maksimum 1-2 hafta veriyorum :) O salıncağın üzerindeki silikon spreyi akıp gidecek, kauçuğa nüfuz edeni bir süre daha dayanacak. Sonrasında soğuklarda gene başlayacak.

Bu sebeple adı "kronik sorun" :)

Aynen, tabiki öyle olacak ...
Yıllardan beri Golf 7, Mk3 leon, sonra 3.5 u .. hepsinde vardı .. servise girip çıkarken söylerdim.. onlarda benzer bir işlem yapıp yollarlar 3-4 ay götürürdü ..
Bakalım ... zaten bu seferki deneme kendi kendime ne kadar yapabildiğimi görmekti, ara sıra kendi kendime yapmaya razıyım ben :)

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım