KAPALI Soğukken Geç Çalışan Vectra'nın Dramı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
Dostlar iyi akşamlar.
Malumunuz bende bi tane Vectra var. 1.6 olup 60lt benzin ile 600km anca giden modellerden. Çok şükür lpg bağlatınca kendisinin ocağıma dikmiş olduğu incir ağacını 40 yıllık oduncu havası ile tek balta darbesinde kesmiş bulunmaktayım.

Neyse konumuz bu değil şimdi. Konumuz;
araba soğukken geç çalışıyor son 1 haftadır. Tam alacak gibi oluyor 1-2 patırdıyor sonrası yok. 5 marşta falan anca alıyor siz düşünün ne kadar geç olduğunu. Akü bile zayıflıyor hafiften hissediyorum. Şimdi, 1 hafta önce böyle bir problem yokken neden bir anda böyle geç çalışmaya başlar bu illet? lpg/benzin aldığım yer belli -shell- daha hala 1 ay önce aldığım benzin ve lpg duruyor araçta. Yani yakıt falan değiştirmedim. Bujisiydi, yağıydı, susuydu bunlar yaz başında değişti hep. Bakımı falan da eksik değil neden yapar bunu? "Dur şu Orhan'ın ocağına 2. incir ağacını dikeyim" diyecek kadar büyük bi probleme işaret midir bu?

Motor ısınınca bi problem yok. Anında alıyor, ama iş soğuk motora gelince "başım ağrıyor" triplerine giriyor resmen. Nasıl üstesinden geliriz bu durumun sanayi yollarına düşmeden sizlere de bir sorayım dedim.

mnot

Asfalt Kurutucu
19 Ara 2016
6
18
595
Tahminim regülatörden olabilir hocam bir kontrol ettirmenizde fayda var. Stop halindeyken yanma odasına gaz kaçıyorsa eğer bu şekilde marş uzayabilir. Araç sıcakken stop ettikten bir süre sonra da benzer problem yaşıyor musunuz?

Edit: Gaz regülatörü :)

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
Tahminim regülatörden olabilir hocam bir kontrol ettirmenizde fayda var. Stop halindeyken yanma odasına gaz kaçıyorsa eğer bu şekilde marş uzayabilir. Araç sıcakken stop ettikten bir süre sonra da benzer problem yaşıyor musunuz?

Edit: Gaz regülatörü :)
Yok yahu sıcakken hiç problem yok cayır cayır çalışıyor. Bu dediğim sadece soğuk motorda oluyor.
@motorsinann sen de bi bak forumun tamircisi

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
Zaten ilk benzin ile çalışıyor araba. İlk benzin bi süre sonra otomatik lpg'ye geçiyor.
vallahi hani 1-2 saniye geç çalışsa anlarım da dediğine göre abi -10 derece LPG de çalıştırılmaya çalışan Tofaş gibi davranıyor araba,
yakıtın geç buharlaşma yaptığı için geç marş alıyor araç yani buna yapılacak bir şey var mı diye düşündüm, sanırım yok

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
Peki uzun marş bastığında boğulma belirtisi benzin kokusu oluyor mu?
Valla soğuktan dolayı benim burun iptal olduğu için pek fark etmedim.

vallahi hani 1-2 saniye geç çalışsa anlarım da dediğine göre abi -10 derece LPG de çalıştırılmaya çalışan Tofaş gibi davranıyor araba,
yakıtın geç buharlaşma yaptığı için geç marş alıyor araç yani buna yapılacak bir şey var mı diye düşündüm, sanırım yok
Diyorum ya 4 5 marşta anca çalışıyor. Artık son marşa doğru akü azalır gibi oluyo artık marş basmaktan. Böyle çalışıyor gibi oluyo bi iki kere sonra duruyor. En son marş yapınca da çalışıyor işte.

yaso

TORNACI
8 Eyl 2016
3,204
11,547
5,320
Antalya
Marka
Ford
Abi ateşleme bobini nemleniyor olabilir bir ihtimal. Distribütör kapağının içinde diye biliyorum. Contası eskimiş olabilir.
Başka en büyük ihtimalse regülatör gaz kaçırıyordur ilk mesajda arkadaş yazmış zaten.
Bir de antifriz yoksa arabada sıkıntı büyük. Eğer hiç yoksa Düşük oranda da olsa antifriz koymalısın. Bir ölçtür belki ömrü dolmuştur

maximaorhan

Dispatcher
8 Eyl 2016
5,510
17,959
5,320
33
34
Abi ateşleme bobini nemleniyor olabilir bir ihtimal. Distribütör kapağının içinde diye biliyorum. Contası eskimiş olabilir.
Başka en büyük ihtimalse regülatör gaz kaçırıyordur ilk mesajda arkadaş yazmış zaten.
Bir de antifriz yoksa arabada sıkıntı büyük. Eğer hiç yoksa Düşük oranda da olsa antifriz koymalısın. Bir ölçtür belki ömrü dolmuştur
Antifriz var Yasin onda problem yok ya. Bakalım yapboz gibi sök tak yapa yapa buluncak galiba

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım