AÇIK Soyadı Değişikliğinden Dolayı Ruhsat Yenileme

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Selamlar,

bu sene kasko yenileme zamanı geldi ve sigortacı arkadaş bakarken bir sorun fark etti. Türkiye'de bıraktığımız araç eşimin üzerine kayıtlı ve zamanında daha evli değilken almış olduğu bir araç. Evlendikten sonra soyadı değişti ama ruhsatı değiştirmek aklımıza bile gelmemişti doğal olarak. Şimdiye kadar da herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Ancak bu yıl kasko ve trafik sigortasını yaptırırken sistem uyarı vermiş. Bu nedenle sigortacı ruhsatı yenileyelin geldiğinizde dedi. Soyadı değişince ruhsat değişmezse satış bile yapamıyormuşuz. Neyse gittiğimizde yapacağız artık. Bu işlemde emniyetin sayfasına göre gereken belgeler şunlarmış:

İSİM VE SOYİSİM DEĞİŞİKLİĞİ ESNASINDA İSTENİLECEK BELGELER
  1. 2 adet Ek- 1 belgesi
  2. Nüfus Müdürlükleri tarafından düzenlenmiş yeni Kimlik belgesi ve fotokopisi
  3. Trafik ve Tescil Belgelerinin aslı

Buradaki Ek-1 Belgesi Sigortacılardan temin edilen araç bilgilerini gösteren bir belgeymiş. İşlem sanıyorum noterden yapılabiliyormuş artık. Ücreti toplamda (Noter Ücreti, Noter Evrak Bedeli ve Belge Baskı Ücreti olmak üzere) 224.5TL olarak görünüyor. En azından hızlı bir şekilde olacağını düşünüyorum. Ekim sonu gibi Türkiye'ye gelmeyi planlıyorum. Forumda böyle bir işlem yapan olduysa tecrübelerini yazarsa sevinirim, yoksa da evleneceklere haber vermiş olayım bu vesileyle :D

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,697
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Selamlar,

bu sene kasko yenileme zamanı geldi ve sigortacı arkadaş bakarken bir sorun fark etti. Türkiye'de bıraktığımız araç eşimin üzerine kayıtlı ve zamanında daha evli değilken almış olduğu bir araç. Evlendikten sonra soyadı değişti ama ruhsatı değiştirmek aklımıza bile gelmemişti doğal olarak. Şimdiye kadar da herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Ancak bu yıl kasko ve trafik sigortasını yaptırırken sistem uyarı vermiş. Bu nedenle sigortacı ruhsatı yenileyelin geldiğinizde dedi. Soyadı değişince ruhsat değişmezse satış bile yapamıyormuşuz. Neyse gittiğimizde yapacağız artık. Bu işlemde emniyetin sayfasına göre gereken belgeler şunlarmış:

İSİM VE SOYİSİM DEĞİŞİKLİĞİ ESNASINDA İSTENİLECEK BELGELER
  1. 2 adet Ek- 1 belgesi
  2. Nüfus Müdürlükleri tarafından düzenlenmiş yeni Kimlik belgesi ve fotokopisi
  3. Trafik ve Tescil Belgelerinin aslı

Buradaki Ek-1 Belgesi Sigortacılardan temin edilen araç bilgilerini gösteren bir belgeymiş. İşlem sanıyorum noterden yapılabiliyormuş artık. Ücreti toplamda (Noter Ücreti, Noter Evrak Bedeli ve Belge Baskı Ücreti olmak üzere) 224.5TL olarak görünüyor. En azından hızlı bir şekilde olacağını düşünüyorum. Ekim sonu gibi Türkiye'ye gelmeyi planlıyorum. Forumda böyle bir işlem yapan olduysa tecrübelerini yazarsa sevinirim, yoksa da evleneceklere haber vermiş olayım bu vesileyle :D

Bizde yenilettik, 1 yıl kadar oldu sanırım.
Hatırladığım kadarıyla sadece ek1 belgesi düzenleyip, 16 tl değerli kağıt parası ödemiştik.

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,486
1
4,751
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve fotoğraf alın yanınıza ne olur ne olmaz. ek-1 hatırlamıyorum ben. Birde kimlikler güncelse kimlik.

barankaratas

Baran
Profesör
11 Mar 2020
372
759
1,895
ANKARA
Marka
Ford
Evlilik nedeni ile değilde şirkete kayıtlı olan aracın şirket ünvanı değiştiği için ruhsatını yenilettik, sadece notere gitmek yeterli oluyor

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,697
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Noterden halloluyor mu işlem acaba? Bir de ek1'i nerede düzenletmek gerekiyor?

Geçmiş gün ben hatırlayamadım eşime sordum. O da sadece ek-1 belgesi ile noterden hallettiğimizi söyledi. Sonradan kimlik ve ehliyeteleri de yeniledik. Eğer karıştırmıyorsak ücreti de öyle 200 tl falan değildi ondan eminim.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Geçmiş gün ben hatırlayamadım eşime sordum. O da sadece ek-1 belgesi ile noterden hallettiğimizi söyledi. Sonradan kimlik ve ehliyeteleri de yeniledik. Eğer karıştırmıyorsak ücreti de öyle 200 tl falan değildi ondan eminim.
eyvallah hocam, ben de direkt notere gideceğim o zaman. Emniyet'in sitesinde 224.5TL yazmışlar ama her yenilemede böyle mi alınıyor, sadece soyadı değişikliğinde daha az mı bilemiyorum. Ek-1 Belgesi dediğimiz belge de noterde var değil mi? Yoksa onu da bir yerden mi almamız lazım. Bu arada kaç senedir muayeneye de girdi, kasko da yeniledik bu sene duyduk ancak değiştirmemiz gerektiğini :D Düşününce mantıklı ama.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım