Subaru Test Sürüşü Talebi

srtkmc

Asfalt Kurutucu
19 Eki 2016
18
29
595
Merhabalar, öncelikle belirtmem gerekirse 23 yaşındayım, öğrenciyim şuan otomobil almak gibi bir planım yok yakın tarihlerde de Subaru gibi pahalı bir otomobil (sıfır) alamayacağım da bir gerçek. Ama bu markaya resmen aşığım nasıl kaptım zehri bilmiyorum aslında bakarsanız hiç sürmedim ama kendimi bildim bileli manyağım bu markaya. Galeride olsun fuarlarda olsun oturmuşluğum her yerini mıncıklamışlığım vardır fakat hiç sürmedim dediğim gibi.

Test sürüş talebi atıyordum fakat endişelendim, açıkçası aracı satın almayacağım her halimden belli satış temsilcilerinin ters davranışlarda bulunmasından çekiniyorum. Şubeleri de lüks bir semtte, Fiorino ile gideceğim (arabamızı severim işime yaran bir şeye nankörlük edemem orası ayrı :) ) haliyle çekindim gitsem mi gitmesem mi diye.

Sizce ne yapayım davranışları nasıl olur beni markadan soğutmasınlar :D Çanakkale de Toyota bayisinde bir kaç kere teste gittim orada çok sıcaklardı istediğin zaman gel muhabbeti bile döndü :D ama İstinye'de Subaru olunca işler değişebilir. Bir defa bir Levorg kullanmak istiyorum artık. Ne yapayım dostlar abiler, aşkımı bağrıma basayım ilerde elbet kullanırsın mı dersiniz, yoksa git kardeşim ne olacak mı dersiniz :) Var mı İstinye Subaru'da test sürüşü gerçekleştiren? Uzun yazdıysam affola :) Herkese iyi geceler diliyorum.

blogger

Profesör
21 Ağu 2018
399
692
1,645
Marka
Renault
Bu iş tamamen bayideki satış elemanlarının ego seviyesine bakıyor. Bazı egosu yüksek satış danışmanları senin üstündeki kıyafetlere, aracına bakıp eğer seni o aracı alamayacak seviyede (yanlış anlama lütfen) ve kibar gördüklerinde hemen seni ezercesine ve küçümsercesine konuşmalarda bulunabiliyorlar. Açıkçası bu tarz insanları otomobil bayilerinde çok gördüm. Otomobil firmalarındaki danışmanların ısrarla anlamadığı konu şu: para ile imanın kimde olduğu belli olmaz... Benim bir tanıdığım mülk zengini milyonlarca lira parası vardır belki bankada ama bindiği araba 2005 model boş paket Clio Symbol :)

Yada dediğin gibi bazen çok düzgün insanlar oluyor senin o aracı alamayacağını bilse bile gayet kibar davranışlarda bulunup test sürüşü talebini kırmıyorlar. Sana tavsiyem, sen test sürüşü talebini yap ve bayiye git. Karşındaki kişide orada çalışıyor diye senden üstün biri değil sonuçta. Zaten netten formu doldurduktan sonra seni arayacaklar. Fiorino'yu gözlerine sokmayacak bir şekilde parket ve test sürüşü için geldiğini belirt. Zaten seni test sürüşüne çıkarmak zorundalar diye biliyorum çünkü onlara da bir puanlama sistemi veriliyor hizmetlerine dair.

babayimben

Enes
Panpa
4 Eki 2018
843
1,751
2,520
47
İstanbul
Marka
Mercedes
İstinyedeki subaru çalışanları, ben araç alma niyetiyle gittiğimde bile (eşimin micrasıyla gittik o sebepten mi bilmiyorum) bana araç satmamak için elinden geleni yapmıştı geçen sene.
Bırak test sürüşünü, arabaların özelliklerini anlatmadılar, 2.el araçlara da bakalım dediğimizde kapılarını zorlamayla açtılar, ben de herhalde satmak istemiyorlar diye koşarak uzaklaşmıştım :D

Porsche

GALERİCİ
8 Eyl 2016
11,127
23,291
6,520
İstanbul
Marka
Zirai Traktör
Merhabalar, öncelikle belirtmem gerekirse 23 yaşındayım, öğrenciyim şuan otomobil almak gibi bir planım yok yakın tarihlerde de Subaru gibi pahalı bir otomobil (sıfır) alamayacağım da bir gerçek. Ama bu markaya resmen aşığım nasıl kaptım zehri bilmiyorum aslında bakarsanız hiç sürmedim ama kendimi bildim bileli manyağım bu markaya. Galeride olsun fuarlarda olsun oturmuşluğum her yerini mıncıklamışlığım vardır fakat hiç sürmedim dediğim gibi.

Test sürüş talebi atıyordum fakat endişelendim, açıkçası aracı satın almayacağım her halimden belli satış temsilcilerinin ters davranışlarda bulunmasından çekiniyorum. Şubeleri de lüks bir semtte, Fiorino ile gideceğim (arabamızı severim işime yaran bir şeye nankörlük edemem orası ayrı :) ) haliyle çekindim gitsem mi gitmesem mi diye.

Sizce ne yapayım davranışları nasıl olur beni markadan soğutmasınlar :D Çanakkale de Toyota bayisinde bir kaç kere teste gittim orada çok sıcaklardı istediğin zaman gel muhabbeti bile döndü :D ama İstinye'de Subaru olunca işler değişebilir. Bir defa bir Levorg kullanmak istiyorum artık. Ne yapayım dostlar abiler, aşkımı bağrıma basayım ilerde elbet kullanırsın mı dersiniz, yoksa git kardeşim ne olacak mı dersiniz :) Var mı İstinye Subaru'da test sürüşü gerçekleştiren? Uzun yazdıysam affola :) Herkese iyi geceler diliyorum.
Problem olmaz direk randevu alın gidin ve test edin.

candiyebilirler

Profesör
16 Eki 2016
138
435
1,885
İstanbul
Marka
Seat

Merhaba,

İstinye Bayraktar'ı arayıp Can Bey ile iletişime geçebilirsiniz. Kendisi tabiri caizse çok babacan bir abimizdir :) Levorg test araçları biraz hırpalanmıştı en son ama Subaru her zaman Subaru'dur. Çok seviyorum o markayı. Bu tarz çekinceniz olmasın. Otomotiv konusunda şekilci ve tamamen bilgisiz personel elbette var. Sizinle alakalı değil yani. Onlar hayatın her alanında doymak bilmeyen tipler ve hep böyleler :)

Bizi sevmemelerinin sebebini çok iyi anlıyorum aslında. Bizim gibilere yalan söyleyemiyorlar. Bu durum neredeyse tek sığınma noktalarını ortadan kaldırıyor ve çıldırıyorlar. Kendimden örnek vereyim. Çekmeköy bayisine gitmiştim ve XV ilk üretildiği zaman bayağı ciddi bir şekilde ilgilenmiştim. XV ilk başlarda Malezya'da üretilmişti ve bu durumu dile getirdim. Şiddetle karşı çıkmıştı satış müdürü ve sözlü münakaşa yaşadık. Sonra mail ile yanında çalışan satış elemanına iletmiştim. Hem bilgisiz hem de küçümser tavırdaydı. Bir dahaki aracım Subaru olacak ama Çekmeköy'de oturmama rağmen gidip İstinye'den alırım aracı.

Bu sadece benim bir anımdır. Çok mükemmel insanlar da tanıyorum sektörde ve çok şükür ki bu sayı çoğunlukta.

Lafı çok uzattım kusura bakmayın ancak gidin o aracı test edin. Hiçbir şey sevdiğiniz bir markayla yaşayacağınız bir sürüş deneyiminden değerli değil. Size o gözle bakacak olanlar kendilerinden utanmalıdır. İyi bir satışçı ürününe yönelik hiçbir talebi cevapsız bırakmamalıdır. Çünkü iyi bir satışçı siz alamasanız da sosyal medyada yazacağınız bir yazının bile insanları etkileyebilecek potansiyele sahip olduğunu bilir.

Sevgiler :)

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Gidip 70 80 km hızla düz yolda subaru xv falan kullanırsan bişey hissetmeme ihtimalini geçtim markadan soğuma ihtimalin var levorg kullandırıp agresiflige izin vereceklerse test sürüşü yap diğer türlü pişman bile olabilirsin. Brz varsa ne mutlu sana

srtkmc

Asfalt Kurutucu
19 Eki 2016
18
29
595
Merhaba,

İstinye Bayraktar'ı arayıp Can Bey ile iletişime geçebilirsiniz. Kendisi tabiri caizse çok babacan bir abimizdir :) Levorg test araçları biraz hırpalanmıştı en son ama Subaru her zaman Subaru'dur. Çok seviyorum o markayı. Bu tarz çekinceniz olmasın. Otomotiv konusunda şekilci ve tamamen bilgisiz personel elbette var. Sizinle alakalı değil yani. Onlar hayatın her alanında doymak bilmeyen tipler ve hep böyleler :)

Bizi sevmemelerinin sebebini çok iyi anlıyorum aslında. Bizim gibilere yalan söyleyemiyorlar. Bu durum neredeyse tek sığınma noktalarını ortadan kaldırıyor ve çıldırıyorlar. Kendimden örnek vereyim. Çekmeköy bayisine gitmiştim ve XV ilk üretildiği zaman bayağı ciddi bir şekilde ilgilenmiştim. XV ilk başlarda Malezya'da üretilmişti ve bu durumu dile getirdim. Şiddetle karşı çıkmıştı satış müdürü ve sözlü münakaşa yaşadık. Sonra mail ile yanında çalışan satış elemanına iletmiştim. Hem bilgisiz hem de küçümser tavırdaydı. Bir dahaki aracım Subaru olacak ama Çekmeköy'de oturmama rağmen gidip İstinye'den alırım aracı.

Bu sadece benim bir anımdır. Çok mükemmel insanlar da tanıyorum sektörde ve çok şükür ki bu sayı çoğunlukta.

Lafı çok uzattım kusura bakmayın ancak gidin o aracı test edin. Hiçbir şey sevdiğiniz bir markayla yaşayacağınız bir sürüş deneyiminden değerli değil. Size o gözle bakacak olanlar kendilerinden utanmalıdır. İyi bir satışçı ürününe yönelik hiçbir talebi cevapsız bırakmamalıdır. Çünkü iyi bir satışçı siz alamasanız da sosyal medyada yazacağınız bir yazının bile insanları etkileyebilecek potansiyele sahip olduğunu bilir.

Sevgiler :)
Düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum ☺

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,642
2
9,531
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Bende çok korkuyorum bu durumdan aslında korkmak değil çekiniyorum ve insanların davranışları yüzünden hevesimin kırılmasını asla istemiyorum ve genelde test aracı kullanmaya gitmiyorum... Burada aslında firmaların bünyesinde çalıştırdıkları elemanlarda sorun var.
Yeni mondeo ilk çıktığında ADANA OTOKOÇa gittim , showroomu gezdim dergilerimi aldım ve nedense mondeo içimi kıpır kıpır etmişti o heybetli cüssesiyle ve denemek istiyordum , yanıma volvodan bir temsilci bindi ve güzel bir ağabeyimiz çıktı ne mutlu bana , 200 km hıza bile çıkmama izin verdi trafiğin akışının olmadığı yolda frenleri bile test ettirdi , aşırı mutlu olmuştum gel s80 test edelim dediğinde teşekkür ederek daha önceden kullandığımı bildirdim , ne zaman istersen gel beni bul tüm volvoları test ederiz senle aynı gün dilersen dedi ve ben gülümseyerek elini sıkıp ayrıldım.

Ama bir çok yerde olumsuzluklar yaşadım ve sonrasında test araçları kullanmaya gitmeye çekinir oldum , 1 hafta önce yeni Ford Focus ST Line test aracı gördüm , büyük ihtimalle ANTALYA FORD BİLALLERin aracıydı ama teste gitmeye çekindim ve uzak durdum. Nedense saçma yol güzergahlarında mutsuz ve yüzsün bana bakan bir temsilciyle araç sürmek istemiyorum ki kim ister oda tartışılır. Umarım hevesiniz kırılmaz ve güzel bir test gerçekleştirirsiniz :)

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Çekinmeyin, kimsenin sizi terslemeye hakkı yok ve kimsenin kimseyi terslemesi haddine değil. En fazla ellerinde istediğiniz modelin test aracı yoksa sürüş yapamazsınız. Direkt gitmektense internetten form doldurup gitmek daha iyi olabilir, kimi bayiler araç müsait olmasına rağmen randevu falan diyebiliyor.

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
Bende benzer sevgiyi Forester a karşı besliyordum. Kocaeli de bakım sonrası bi gidip test edeyim dedim. Oraya bir adet ukala dikmişler. Randevu gerektiğinden felan bahsetti tamam dedim haliyle. Sonra XV muhabbeti oldu. Keşke levorg daki motor gelse, performansı bayağı düşük dedim. Sanki ralliye mi katılacaksınız dedi gülerek. Tabi bende haliyle iyi o zaman siz yılda 3-4 araç satmaya devam edin iyi şanslar diyip çıkmıştım. Bu güne kadar gördüğüm en kötü satış merkeziydi (bütün markalar dahil). İstinye gibi bir yerde böyle bir muhabbetle karşılaşacağınızı zannetmiyorum ama. Ez cümle Kocaeli subaruya gitmeyin :D

Berkin

Reis
Yönetici
Admin
7 Eyl 2016
4,055
3
15,290
5,720
26
Istanbul
Marka
Honda
Şansınıza kalmış bir durum lakin varlıklı insanlar varlıklı olduklarını belli edecekler diye bir kaide yok. İsteseler F segment araca kolayca sahip olabilecek ama B segmentin üstüne çıkmayan bir çok insan tanıyorum.

Size görünüşünüz veya oraya geldiğiniz araçla kimsenin yargılayıp test ettirmeme gibi bir lüksü yok bence. Lakin maalesef biz insanlar böyleyiz. İnsanları görünüşü, kıyafetleri, telefonları ve araçları ile tanımlıyoruz.

Bence websitesinden yapılabiliyorsa test sürüşü talep edin, kendinizden emin olun. Bayinin aşamayacağı bir durum haricinde (test aracının olmaması, olupta sorun olması vs.) test ettirirler bence.

srtkmc

Asfalt Kurutucu
19 Eki 2016
18
29
595
@Berkin Çok teşekkürler :) İnternetten talep formu atacağım önceden tabi, Test ettirirler bence de onda sıkıntı yokta test sırasında böyle takmayan tavırlara kibirli davranışlara maruz kalmak istemem kimse istemez. Kendimi saçma durumlara sokamam yani. O yüzden görüş almak için açmıştım konuyu çok da iyi oldu bayiden isim de elde ettim, teşekkürler herkese tekrardan :)

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
@Berkin Çok teşekkürler :) İnternetten talep formu atacağım önceden tabi, Test ettirirler bence de onda sıkıntı yokta test sırasında böyle takmayan tavırlara kibirli davranışlara maruz kalmak istemem kimse istemez. Kendimi saçma durumlara sokamam yani. O yüzden görüş almak için açmıştım konuyu çok da iyi oldu bayiden isim de elde ettim, teşekkürler herkese tekrardan :)

Bence bir bahane bul. İşte arabasına göre değişir. Mesela annem için jip almayı düşünüyoruz gibilerinden. Sonuçta oradaki adam arabayı satmak için var eğer satamayacaksa sizinle uğraşmak istemez.

Son düzenleme:

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,621
1
5,104
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
Bu iş tamamen bayideki satış elemanlarının ego seviyesine bakıyor. Bazı egosu yüksek satış danışmanları senin üstündeki kıyafetlere, aracına bakıp eğer seni o aracı alamayacak seviyede (yanlış anlama lütfen) ve kibar gördüklerinde hemen seni ezercesine ve küçümsercesine konuşmalarda bulunabiliyorlar. Açıkçası bu tarz insanları otomobil bayilerinde çok gördüm. Otomobil firmalarındaki danışmanların ısrarla anlamadığı konu şu: para ile imanın kimde olduğu belli olmaz... Benim bir tanıdığım mülk zengini milyonlarca lira parası vardır belki bankada ama bindiği araba 2005 model boş paket Clio Symbol :)

Yada dediğin gibi bazen çok düzgün insanlar oluyor senin o aracı alamayacağını bilse bile gayet kibar davranışlarda bulunup test sürüşü talebini kırmıyorlar. Sana tavsiyem, sen test sürüşü talebini yap ve bayiye git. Karşındaki kişide orada çalışıyor diye senden üstün biri değil sonuçta. Zaten netten formu doldurduktan sonra seni arayacaklar. Fiorino'yu gözlerine sokmayacak bir şekilde parket ve test sürüşü için geldiğini belirt. Zaten seni test sürüşüne çıkarmak zorundalar diye biliyorum çünkü onlara da bir puanlama sistemi veriliyor hizmetlerine dair.

Ben bunun aksine şahit oldum. Bmw bayisine, üniversiteden iki arkadaşım gitti. İkisi de öğrenci. Arabayı alamayacakları gün gibi aşikar. 3 serisi test ettirdiler, hatta boş kavşak çıkışında hafif yanlamaya da izin vermişler.

Sonuç: O an araba satmadılar belki ama, ikisinin de kanına fena halde zehir girdi. Ellerinde bmw alacak paraları olduğu anda soluğu bayide alacaklar. Bazı insanlara arabayı değil, hayalini satmalı

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Eskiden olsa farklı bir şeyler söyleyebilirdim belki. Ama bugün 23 yaşında bir gencin otomobili alamayacak olması bir yana, o bayilere giren çoğu kişi zaten o otomobilleri alamıyor, alamayacak. Hatta bunu galerilerde ki satış temsilcileri dahil herkes biliyor. 170-200 bin liraları kimse sıradan otomobillere vermez hele bu krizde. Zaten satışların geçen yıllara oranla daha da düşmesi bunun göstergesi.

Buna rağmen galeriler ellerinden geldiğince müşteri çekmeye, gelsinler aracımızı görsünler, kullansınlar derdinde. En azından benim son zamanlarda denk geldiğim galerilerin hepsi böyle. 200 - 300 bin liraya D segment bir araç satmaya çalışırken hiç bir galerinin müşteri seçme lüksü artık yok bana göre. Haliyle düzgün bir tavırla, efendice gidip aracı test etmek istediğini söylersen bir sorun olacağını sanmıyorum.

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
Ben bunun aksine şahit oldum. Bmw bayisine, üniversiteden iki arkadaşım gitti. İkisi de öğrenci. Arabayı alamayacakları gün gibi aşikar. 3 serisi test ettirdiler, hatta boş kavşak çıkışında hafif yanlamaya da izin vermişler.

Sonuç: O an araba satmadılar belki ama, ikisinin de kanına fena halde zehir girdi. Ellerinde bmw alacak paraları olduğu anda soluğu bayide alacaklar. Bazı insanlara arabayı değil, hayalini satmalı
BMW, Land Rover bir miktarda Jaguar (eski haline göre devrim yaşadı Türk pazarında) bu kadar satış yapabiliyorsa en büyük sebebi Borusan bence. Adamlar çok profesyonel çalışıyor. Kocaeli, Çorlu, İstanbul, Ankara, Elazığ’da servise girdim; Elazığ hariç hepsinde test sürüşüde yaptım (Koçtürk sadece yetkili bakım servisi). Hepsinde de müşteriye hizmet anlamında çok memnun ayrıldım. Borusanın üstüne basarak söylüyorum çünkü ana distribütör ve bütün servisler için standardı Borusan belirliyor. Oyun alanı olacak, şu kadar sayıda lift olacak, müşteri şöyle karşılanacak gibisinden. Özellikle Koçtürk servisteki Veli Usta muazzam bir adamdır. Onun dışında verdiğin para aldığın hizmet oranı olarakta Toyota’yı tek geçerim. Herkes kırmızı kravat veya kadınlar için fular, yine her yerde aynı seramoniyle karşılanma vs. F/P olarak en kötüsüde Mengerler. Mercedes markasının ağırlığını taşıyamadığını düşünüyorum. Top seviye ise Lexus’tur heralde. Hiç bir tecrübem yok Lexus ile ilgili ancak adamlar aracı şehirden şehire tırla taşımaktan, helikopterle acil servis olarak bulunduğun noktaya gelmekten bahsediyor :D

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,621
1
5,104
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
BMW, Land Rover bir miktarda Jaguar (eski haline göre devrim yaşadı Türk pazarında) bu kadar satış yapabiliyorsa en büyük sebebi Borusan bence. Adamlar çok profesyonel çalışıyor. Kocaeli, Çorlu, İstanbul, Ankara, Elazığ’da servise girdim; Elazığ hariç hepsinde test sürüşüde yaptım (Koçtürk sadece yetkili bakım servisi). Hepsinde de müşteriye hizmet anlamında çok memnun ayrıldım. Borusanın üstüne basarak söylüyorum çünkü ana distribütör ve bütün servisler için standardı Borusan belirliyor. Oyun alanı olacak, şu kadar sayıda lift olacak, müşteri şöyle karşılanacak gibisinden. Özellikle Koçtürk servisteki Veli Usta muazzam bir adamdır. Onun dışında verdiğin para aldığın hizmet oranı olarakta Toyota’yı tek geçerim. Herkes kırmızı kravat veya kadınlar için fular, yine her yerde aynı seramoniyle karşılanma vs. F/P olarak en kötüsüde Mengerler. Mercedes markasının ağırlığını taşıyamadığını düşünüyorum. Top seviye ise Lexus’tur heralde. Hiç bir tecrübem yok Lexus ile ilgili ancak adamlar aracı şehirden şehire tırla taşımaktan, helikopterle acil servis olarak bulunduğun noktaya gelmekten bahsediyor :D
Mengerler'in tavrı çok net. "Arabayı almayacaksan uğraştırma kardeşim." Böyle bir anlayış olamaz satışta.

Toyota da gayet iyi. Şimdiye kadar gördüğüm en düşük seviye, Kocaeli Mazda servisi. Adamların gerçekten umurunda değil.

Ankara'daki bayilerde de hatchback civic yok. Yani arabayı almak isteseniz, bayide bir örneğini bulamazsınız. Sanki Honda böyle bir araba üretmiyor. Sedan satmak için bu kadar da baltalanmaz ayıptır yahu. Ford'da da benzer. Fiesta veya Focus bakmaya girerken, tourneo courier kitlemeye kalkabilirler.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım