Sürüş Olgunluğu Dediğimiz Şey Nasıl Kazanılır?

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,898
2
24,175
5,320
İzmir
Marka
Toyota
İncinerek
images

fnalkan

Profesör
19 Nis 2019
55
112
1,060
36
KADIKÖY
Marka
Citroen
Balata konusu geçince dahil olayım dedim. Aracımı 2010 yılında 0 km olarak aldım. Şu an 111 bin km'de. Henüz fren balatalarını değiştirmedim. :) Kilometre 110 bin olunca bosch marka balata siparişi verip bi duruma bakayım dedim. Aşağıdaki fotoda soldaki sıfır bosch balata, sağdaki benim aracımdan çıkan 110 bin görmüş balata. 4-5 Bin km daha kullanırım diyerek eski balatamı yerine koydum:) Şu an araç 111 binde ve üzerinde 0 km fabrikadan gelen balataları var. Fazlada abartmamak adına 113 binde değiştirmeyi düşünüyorum. :) Bu arada aracı %65-70 şehiriçi kullandım. Arkadaşların da belirttiği gibi sürüş olgunluğu pedallara nazik davranmakla başlıyor. Ayrıca pedalları lüzumsuz kullanmamak lazım.

Not: Fren pedalı yerine çok sık motor freni kullanırım.

Ekli dosyayı görüntüle 33844Ekli dosyayı görüntüle 33845
Benden daha ötesi de varmış,maşallah:) yaşadığınız şehir de çok önemli etken illaki bu durum için,hangi şehirdesiniz? 100BİN km üstü balata değiştireni ilk defa duyuyorum:)

diesel_s3

Uras Kayra Bağcı
Elit Apaçi
27 Ocak 2021
80
123
760
İzmir
Marka
Volkswagen
Sürüş olgunluğu nedir önce onu anlatmadan aslında hepimizin yaptığı hatalar var elbette. Ancak sürüş olgunluğu zaman geçtikçe edinilen bir şey. Olgunluk aslında tecrübe ile doğru orantılı diyebiliriz. Trafikte nasıl davranırsam nasıl olur? İdeal takip mesafesi. Kısaca güvenli sürüş ile olgunluk artar sonuçta aslında hepimiz zamanında tehlikeli hareketler yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bu hareketleri bir yayaların olduğu kendimizden ziyade başkasına zarar verebileceğimiz şekilde yapmak var bir de pist gibi ortamlarda yada sabahın 2 si 3 ü gibi saatlerde sokakta kimseler yokken yapmak var. Olgunluk trafiğin çok olduğu saatlerde değil daha çok yollar boşken ve ya pist ortamında yapılan şeylerdir. Bende hızı seven birisiyim risk içeren hareketleri yapmayı seven birisiyim ama günlük hayatımda elbette temkinli ve dikkatli kullanıyorum. Tecrübem belki 60.000 den fazladır ama sürekli aktif olarak araç kullandığım için kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. Kısaca olgunluk bana kalırsa yararlı tecrübe ile doğru orantılıdır ve ya tecrübeyi iyi bir şekilde yöneterek kullanmadır.

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,363
2
2,945
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Sürüş olgunluğu nedir önce onu anlatmadan aslında hepimizin yaptığı hatalar var elbette. Ancak sürüş olgunluğu zaman geçtikçe edinilen bir şey. Olgunluk aslında tecrübe ile doğru orantılı diyebiliriz. Trafikte nasıl davranırsam nasıl olur? İdeal takip mesafesi. Kısaca güvenli sürüş ile olgunluk artar sonuçta aslında hepimiz zamanında tehlikeli hareketler yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bu hareketleri bir yayaların olduğu kendimizden ziyade başkasına zarar verebileceğimiz şekilde yapmak var bir de pist gibi ortamlarda yada sabahın 2 si 3 ü gibi saatlerde sokakta kimseler yokken yapmak var. Olgunluk trafiğin çok olduğu saatlerde değil daha çok yollar boşken ve ya pist ortamında yapılan şeylerdir. Bende hızı seven birisiyim risk içeren hareketleri yapmayı seven birisiyim ama günlük hayatımda elbette temkinli ve dikkatli kullanıyorum. Tecrübem belki 60.000 den fazladır ama sürekli aktif olarak araç kullandığım için kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. Kısaca olgunluk bana kalırsa yararlı tecrübe ile doğru orantılıdır ve ya tecrübeyi iyi bir şekilde yöneterek kullanmadır.

Tecrübeyi de açmak lazım biraz yalnız. Her gün aynı yolda gidip gelirsen sadece o yol için tecrübe kazanırsın mesela. Bilmediğimiz yerlerde, farklı hava koşullarında, farklı yol koşullarında da trafiğe adapte olabilme yeteneğimiz arttıkça, ilk geçtiğimiz yollarda da yolcuları yormadan seyahat yapacağımız seviye bence olgunluktur. Bu nedenle farklı tecrübeler, aynı tecrübelerden çok daha önemli olgunluğu artırmada.

diesel_s3

Uras Kayra Bağcı
Elit Apaçi
27 Ocak 2021
80
123
760
İzmir
Marka
Volkswagen
Tecrübeyi de açmak lazım biraz yalnız. Her gün aynı yolda gidip gelirsen sadece o yol için tecrübe kazanırsın mesela. Bilmediğimiz yerlerde, farklı hava koşullarında, farklı yol koşullarında da trafiğe adapte olabilme yeteneğimiz arttıkça, ilk geçtiğimiz yollarda da yolcuları yormadan seyahat yapacağımız seviye bence olgunluktur. Bu nedenle farklı tecrübeler, aynı tecrübelerden çok daha önemli olgunluğu artırmada.
tabiki bu dediğine %100 katılıyorum. Bir dönem İstanbul'da bulundum şimdi de İzmir'de ikamet etmekteyim. Misal Ankara'ya gidersem nasıl bir sürüş tarzı veririm gerçekten bilmiyorum. Dedikleriniz sonuna kadar doğru.

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,025
4,274
4,220
varsova
Marka
Porsche
gencken trafikte hatalar yaptim, 1 defa araba pert ettim, kimseye zarar vermeden olgunlastigim icin sansliyim.

Gecmisteki tecrubelerime dayanarak ozetle sunu soyleyebilirim, arabani dinle, motor hangi vitesi istiyor anlarsin, yolu izle, radyoyu klimayi koltugunu yoldayken degil yola cikmadan once ayarla. herzaman yoldaki diger sofor acemiymis gibi dusun, o senaryoya gore takip mesafeni ayarla ve sollamani yap. Arabayi iyi tanirsan hem sen az yorulursun hem de araban.

3 kita ve sayisini bilmedigim kadar ulkede 20+ sene boyunca (cogunlugu 200 hp+ bazilari 300 hp+) arabalar kullandim, beni en cok korkutan kurallarin yazili olmadigi yerlerdir, italya roma, moskova, istanbul gibi...

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
%70 oranında yeteneğe, sürüş tarzına bağlı olan bir şey. Ehliyetimi ilk aldığımda arabama binen herkes sanki 10-15 yıldır araba kullanıyormuşsun gibi yorumlar yapıyordu. Tecrübeye tabii ki bağlıdır ama tek başına yetmiyor tabi. Babam mesela ben yanına bindiğimde iyi ki kaza yapmıyorsun diyorum bazen ama aslında tehlikeli araba kullanmaz sadece sabırsızdır ve gelişigüzel kullanır.

yunuscelik29

Yunus Çelik
Profesör
8 Eyl 2016
1,376
987
1,970
25
İstanbul
Marka
Volkswagen
Kesinlikle, bu konuda ben çok şanslıyım İstanbul-Gümüşhane arası uzun yol yaptım defalarca, Trabzon, Erzincan gibi şehirlerde de çok kullandım ve cidden trafik kültürü daha farklı oluyor bir kere yolda geçiş hakkı bende olmasına rağmen traktör atlamıştı önüme zor bela durmuştum artık öyle trafik kurallarına güvenip gitmiyorum mesela. Trabzon'da yeşil ışık yanmasına rağmen bakıyorum etrafa :D

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım