Suzuki Jimny EuroNCAP testi ile şaşırttı!

Alcantara

Yönetim
Editör
Katılım
7 Eyl 2016
Mesajlar
971
Panpa puanı
1,083
Yaş
22
Konum
İstanbul
Marka
Renault
Suzuki’nin mini arazi aracı Jimny’nin EuroNCAP çarpışma testi sonuçları açıklandı. Suzuki Jimny, çarpışma testlerinden büyük bir hayal kırıklığı ile ayrılmış gibi görünüyor!

Suzuki Jimny, EuroNCAP testlerinden 3 yıldız aldı!

Temmuz ayında tanıtılan yeni Jimny, 1.5 litrelik verimli motoru ve AWD 4 tekerden çekiş sistemi ile dikkat çekmişti. Sevimli aracın geçtiğimiz günlerde açıklanan EuroNCAP çarpışma testleri sonucu ise bir hayli şaşırttı. Genel puanlamada 3 yıldız alan araç, test detaylarıyla bekleyenlerini hayal kırıklığına uğrattı.

Yetişkin yolcu korumasından %73 ile ayrılan aracın sürücü göğüs kafesi ve arka yolcu baş koruması zayıf olarak görünüyor. Ayrıca sürücü hava yastığının düşük basınç ile patlaması da bu kategorideki önemli eksiklikler arasında gösteriliyor. Çocuk yolcu güvenliğinde %84 ile başarılı olarak nitelendirilebilecek Jimny, otonom fren sisteminin çalışma sorunları nedeniyle yaya testinden %52 puanla ayrılmış. Güvenlik desteğinde de standart olarak sunulan şerit takip sisteminin çalışmaması, aracın bu kategoriden %50 puan almasına sebep olmuş.

Aylık test sonuçlarında Audi A6 ve VW Touareg 5 yıldız ile ödüllendirilirken, Ford Tourneo Connect ise 4 yıldıza hak kazandı.


1 arasında 7
Read the whole post here.
 

Cenk

Galatasaray
Katılım
8 Eyl 2016
Mesajlar
12,687
Panpa puanı
30,326
Konum
Zonguldak
Marka
Ford
hangi araci begensem NCAP'ten dusuk not aliyor..
Ncap'in şartlar sıkılaştı hocam. Yeni şartlara göre otomatik güvenlik sistemleri artık iyice puanlamaya dahil ediliyor. Öyle ki elektronik güvenlik sistemlerinden zayıf aldığın vakit fiziksel koruma puanını da düşürüyorlar. O da toplam yıldızı düşürüyor. Üreticiler bayağı zorlanacak.

Artık Türkiye'de de sıfır otomobil satın alanların çoğu 5 yıldızlı araca biniyorum diyemeyecek muhtemelen. Çünkü elektronik güvenlik sistemlerinin çoğu opsiyon. Bu opsiyonları ekleyince otomobilin zaten pahalı olan fiyatı iyice fırlıyor malum.
 
Son düzenleme:
Üst