KAPALI Tam otomatik vs çift kavrama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

oettinger

Asfalt Kurutucu
10 Kas 2016
10
11
595
İSTANBUL
herkese merhaba,

konunun daha önce nerede tartışıldığını bulamadım. tekrar açıldıysa üzgünüm. aile genişlediğinden dolayı aracımı değiştirmek istiyorum.2012 model kia ceed 1.6 crdi motion sw tam otomatik 4 ileri 90.000 km ve 2012 model seat altea xl tdı dsg dizel 140.000 km . bu iki araç arasında düşündüren şanzuman farkları. tecrübe eden ve bilgisi olan arkadaşlardan tavsiye rica ediyorum. şimdiden çok teşekkür ederim,

saygılarımla.

yakıt tüketimi kia şehir içi 7,2
seat şehir içi 5,8

Onemanband

Fatih
Panpa
8 Eyl 2016
1,133
1
3,133
3,770
İstanbul
Marka
Skoda
Aynen, tek sorun yakıt değil. Bu akşam gelecek zamla birlikte motorin ile benzin arasındaki fark iyice azalacak ve üstelik son iki senedir de disko topu gibi dönüyor pompada fiyatlar. Bu yüzden buna endeksli iş yapılmaz.

Ben benzer durumda seçim yaparken Ceed ve VAG grubu dizel otomatikler arasında kısa süre düşünmüştüm. Kısa süre düşündüm çünkü o yaş ve km'de, o şanzımana sahip bir VAG otomobili almak kendi topuğuna sıkmak olur. Çift kavramaya ilk günden beri kendiniz kullanıyor ve bazı kurallara riayet ediyorsanız bile bir yere kadar güvenebilirsiniz. Ceed de 4 ileri şanzımanıyla dizel gürültüsünü zirvede yaşamanıza neden olacak.

Bence bu iki seçenekteki arabaların çıkaracağı muhtemel masrafları da önceden hesaplayıp paranızın üstüne ekleyin ve daha yüksek model bir otomobil bakın.

ali_tremonti

Panpa
8 Eyl 2016
1,610
1,940
2,570
26
Ya bu forumda dsg ye heleki 7 ileri kuru kavramali DQ200 e giydiren en cok benimdir. Ama demir olarak sanzimanin cok bir sikintisi yok ama iste fren balatasi tuketir gibi debriyaj balatasi tukettiği doğrudur :D ha ama ceed de yakit disinda kolay kolay sikinti cikarmaz motorun nasil kullanildigi onemli sikilarak kullanilmissa 170 bine dogru turbo palleri yag kacirabilir ama sakin kullanilmissa ilk gelecek olan her dizelde oldugu gibi 190-200k civarı enjektörler olacaktir.

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,027
3
4,918
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
dsg hem dsg olduğundan hemde yüksek km de olduğundan zaten riskli,kiadaki şanzımanda çağ dışı ve saçma.sanırım ben olsaydım dsg alırdım bile bile,benim bozulacak edecek diye alırken bir kaygım olmadığından,keyfini sürerdim.4 ileri çekilecek çile değil,sorunsuz ama bir o kadar hantal,bir o kadar odun bir şanzıman.üstelik ekstradan da fazla yaktırması da cabası.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,005
7
51,307
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
herkese merhaba,

konunun daha önce nerede tartışıldığını bulamadım. tekrar açıldıysa üzgünüm. aile genişlediğinden dolayı aracımı değiştirmek istiyorum.2012 model kia ceed 1.6 crdi motion sw tam otomatik 4 ileri 90.000 km ve 2012 model seat altea xl tdı dsg dizel 140.000 km . bu iki araç arasında düşündüren şanzuman farkları. tecrübe eden ve bilgisi olan arkadaşlardan tavsiye rica ediyorum. şimdiden çok teşekkür ederim,

saygılarımla.

yakıt tüketimi kia şehir içi 7,2
seat şehir içi 5,8
Diğer mesajları da okudum hocam. Öncelikle verdiğiniz sayısal tüketim değerlerinin ikisine de İstanbul trafiğinde 2'şer litre ekleyin. Altea xL şanzımanı dışında sorunsuz ve güzel arabadır. Cee'd de şanzımanı dışında güzel arabadır. Benim bu noktada tavsiyem bu arabalar arasında bir maliyet hesabı yapmanız.
Ortalama her 2 yıl için "bir dsg maliyeti" vs. "yakıt tüketim farkı" karşılaştırmasını yaparsanız ekonomi konusunda size yol gösterir. Bunlar dışında çıkabilecek enjektör, pompa, turbo gibi arızalar ve bunların olası maliyetleri, ikisi için de risk. Tdi motorların yakıt konusunda çok hassas olduğunu duymuştum. İstanbul'da olduğunuza göre sürekli bildiğiniz yerden yakıt alırsanız bence o da sorun olmaz.

Çevremdeki tecrübelerden de bahsedeyim: Bir iş arkadaşımda cee'd sw dizel otm. vardı eski kasa. En son 150.000 km'lerdeydi, henüz bakım dışında servise hiç gitmemişti. Aile çoluk çocuk kayak tatil vs. dolu dolu kullanılan ve her gün İstanbul trafiğine giren bir arabaydı. Ona rağmen sorunsuz gidiyordu.
Eniştem serviste 350.000 km civarlarında bir Altea görmüştü, 2 yıldır anlatır. İç mekanı 0 km gibi tertemiz kalmış. Ama motor ve mekanik tarafındaki tecrübelerini tabii ki bilmemiz mümkün değil. O konuda sadece tahmin yürütebiliyorum. Mk2 Leon ile aynı altyapıya sahip olması lazım, öyleyse taş gibidir. :)

Net olarak şunu alın diye fikir veremedim ama olduğu kadar =). Nihayetinde baş ağrıtmayacak bir araba almanızı dilerim. :)

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
Bu fiyat bandında başka arabalar olacaktır. Onlara bakardım açıkcası. Bir de benzinli kia cerato da 4 ileri kullanmıştım baya kısa oranları vardı araba fırlıyordu ama 80 geçince motor ciddi bağırmaya başlıyordu. Eğer dizel de öyle kısa oranlı ise o motor gürültüsü ile yaşanmaz söyleyeyim.

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Arkadaşlar,

Özellikle belli bir yaşa gelmiş tam otomatikler de sorun çıkarabilir..
Onlar da kurşun geçirmez değil... hiç sorun çıkarmayacağının veya çıkartırsa ucuza çıkacağının bir garantisi de yok ..

Bu iki araç arasında pratikte 2-2.5lt den az bir fark çıkmaz günlük kullanımda..
Eğer Altea nın iyi niyet garantisi devam ediyorsa düşünülebilir...

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Arkadaşlar,

Özellikle belli bir yaşa gelmiş tam otomatikler de sorun çıkarabilir..
Onlar da kurşun geçirmez değil... hiç sorun çıkarmayacağının veya çıkartırsa ucuza çıkacağının bir garantisi de yok ..

Bu iki araç arasında pratikte 2-2.5lt den az bir fark çıkmaz günlük kullanımda..
Eğer Altea nın iyi niyet garantisi devam ediyorsa düşünülebilir...
Tabiki insan yapimi hersey sorun cikarabilir ama ornegin 1000 tane dsg sikayeti varsa 10 tane ( sayi bundan daha dusukte olabilir ) tam otomatik arizasi cikiyor. Dogal olarakda dsgnin adi cikmis durumda

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
7 yaşından büyük arabalarda iyi niyet garantisi bitiyor diye biliyorum.2012 modelse alınacak araba onunda 2 senesi filan var demek oluyor.

benim duyduğum 10 yıl, 160k km ... bir kaç ay önce 120k km de, 2011 veya 2012 model bir Passatı, tamamen servis bakımlı olmasa dahi iyi niyete soktular diye söyledi piyasaya hakim bir arkadaşım ... tabi her zaman dediğim gibi garantisi yok iyi niyete gireceğinin .. ama her halikarda eğer konu sadece biten kavrama olursa artık sanayide dahi değişim yapılabiliyor diye biliyorum. Tabiki maliyet bunlar... ama eskisi kadar tuzlu olmayacağı kesin..

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Tabiki insan yapimi hersey sorun cikarabilir ama ornegin 1000 tane dsg sikayeti varsa 10 tane ( sayi bundan daha dusukte olabilir ) tam otomatik arizasi cikiyor. Dogal olarakda dsgnin adi cikmis durumda

Aynen, o kötü algı ve nam bir kere oluşmuş..öyle kolay kolay da kırılmıyor... Fransız arabaları tırt, Japonlar kağıt, İtalyanlar bozuk gibi bir şey oldu :) ama bence buna kararı hep piyasa vermiştir.. halen en iyi değer koruyan markalardan biri VW ve satışlarının çok büyük kısmıda otomatik... bu bana dsg çok kötü, bozuk, patlak bir şanzıman havası vermiyor..

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Aynen, o kötü algı ve nam bir kere oluşmuş..öyle kolay kolay da kırılmıyor... Fransız arabaları tırt, Japonlar kağıt, İtalyanlar bozuk gibi bir şey oldu :) ama bence buna kararı hep piyasa vermiştir.. halen en iyi değer koruyan markalardan biri VW ve satışlarının çok büyük kısmıda otomatik... bu bana dsg çok kötü, bozuk, patlak bir şanzıman havası vermiyor..
Hocam vw markasi bu ulkede bir yapitasidir klimasiz golf satmayi basardilar .adamlar ne yaparsa yapsin satmayi beceriyorlar. İyi niyet vs derken dsg satislari dusmedi

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770
benim duyduğum 10 yıl, 160k km ... bir kaç ay önce 120k km de, 2011 veya 2012 model bir Passatı, tamamen servis bakımlı olmasa dahi iyi niyete soktular diye söyledi piyasaya hakim bir arkadaşım ... tabi her zaman dediğim gibi garantisi yok iyi niyete gireceğinin .. ama her halikarda eğer konu sadece biten kavrama olursa artık sanayide dahi değişim yapılabiliyor diye biliyorum. Tabiki maliyet bunlar... ama eskisi kadar tuzlu olmayacağı kesin..

Geçen arkadaşımın a3 sorun çıkardı sanırım 2009 model iyi niyet 7 yıl demişler ve almamışlar. Kavrama bozulması zaten doğasında var asıl olay mekantronik bozulması

atoprak

Aydın
Panpa
5 Kas 2016
1,589
2,193
2,520
Aalsmeer
Marka
Yok
Hocam vw markasi bu ulkede bir yapitasidir klimasiz golf satmayi basardilar .adamlar ne yaparsa yapsin satmayi beceriyorlar. İyi niyet vs derken dsg satislari dusmedi

Üstat, sadece Türkiye satışıyla adamlar dünyanın en çok araç satan markası olmadılar.
Bu melet dünyada satılıyor aynı şekilde... yani sadece Türkiyede değil, dünyanın her yerinde VW değerini korur, marka algısı Premium markalara en yakın markadır, bir tık yukarda algılanır... belki zaman içinde dsg yi iyileştirip arkasında durarak becerdiler pazarda tutturmayı... öyle eskisi gibi dsg patladı..10k masraf çıktı durumları olsa kimse girmez bu işlere

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Üstat, sadece Türkiye satışıyla adamlar dünyanın en çok araç satan markası olmadılar.
Bu melet dünyada satılıyor aynı şekilde... yani sadece Türkiyede değil, dünyanın her yerinde VW değerini korur, marka algısı Premium markalara en yakın markadır, bir tık yukarda algılanır... belki zaman içinde dsg yi iyileştirip arkasında durarak becerdiler pazarda tutturmayı... öyle eskisi gibi dsg patladı..10k masraf çıktı durumları olsa kimse girmez bu işlere
Bildigim kadariyla turkiye de en cok satan arac markasi olmadilar zaten yanlissam duzeltin dunyadaki durumlarini bilmiyorum

GARAJ TV

Panpa
9 Eyl 2016
6,305
8,799
4,770

Bide şöyle bir durum var genelde sorunlu dediğimiz şanzıman dq200 ve bunlarda zaten güçsüz otomobillerinde yani ucuz otomobillerinde kullanılıyor denebilir. Bence bu yüzden dq200 ün çıkardığı problemler bizim buradaki zaten göze batmıyordur.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım