Temmuz 2017 Otomobil Satış Rakamları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
http://www.odd.org.tr/folders/2837/categorial1docs/1918/Model Dokumu Temmuz'2017.pdf Tüm liste burada.

-Otomobil pazarı %4 azalmış, hafif ticari %2 artmış.
-Geçen yılın temmuz ayına göre %41 artmış, darbe teşebbüsü sebebiyle geçen yıl satışlar azalmış tabi.
-Egea, Megane sedan, Clio ilk 3'ü oluşturuyor.
-Renault VW'ti tahtından edecek gibi bu yıl.
-Millet yememiş içmemiş Passat almış, 4. sırada.
-Duster toplam satışta QQ'dan 2 fazla satımış, rekabet büyük.
-Yeni İ30 fiyasko.
-5 Serisi BMW'nin en çok satan aracı. E Serisi Mercedes'in en çok satan 2. aracı. Parası olan kriz falan dinlememiş.
-Ülkemiz potansiyeli düşünüldüğünde satış rakamları düşük olsa da millet yememiş içmemiş araba almış. Ancak bu satışların en az yarısı şirket/filo satışıdır. Eğer satışlar böyle giderse yine ÖTV zammı gelir demedi demeyin.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Zaten bireysel tüketici ne yaparsa yapsın boş. Kurumsal şirketler, filolar sürekli yeni araba almaya devam edecek ki İstanbul'da gördüğüm 5 araçtan 3'ü muhakkak şirket aracı. Passat, egea, focus, linea, 301 v.s hatta ve hatta çok satılan golf'ün bile her yerde şirket aracı var. Bu şirketlerin arabaları satma ve sıfır araç alma döngüsü de bireysel tüketicilere oranla daha fazla olduğundan bu düzen zor değişir.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,697
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Hakikaten Mazda 3'un satışı inanılmaz düşük. Fiyat/fayda olarak bakıldığında en iyi c sınıfı, özellikle otopark testinde hayli övülmüş, hatta premiuma öykünülmüş şeklinde bahsetmiş idi And. Tasarım desek ateş ediyor, sorunsuzlukta toyotayi sallıyor. Geriye "2. El kaygısı" kalıyor türk milletinin alım tarzının özeti.

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,528
2,697
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Bu arada 2. Eli de hiç ucuz değil hesaplı denk getirsem yeni kasa power donanım alma arzusundayız eşimle.

saracer

Panpa
Destekçi
6 Kas 2016
1,239
5,027
4,470
40
Istanbul & Basra (Irak)
Marka
Lexus
Zaten bireysel tüketici ne yaparsa yapsın boş. Kurumsal şirketler, filolar sürekli yeni araba almaya devam edecek ki İstanbul'da gördüğüm 5 araçtan 3'ü muhakkak şirket aracı. Passat, egea, focus, linea, 301 v.s hatta ve hatta çok satılan golf'ün bile her yerde şirket aracı var. Bu şirketlerin arabaları satma ve sıfır araç alma döngüsü de bireysel tüketicilere oranla daha fazla olduğundan bu düzen zor değişir.

Dediğin gibi trafiği azaltma adına, toplu taşımaya yönlendirilmesi gerekirken, şirketler çalışanlarına araba veriyor. yollardaki arabaların belki %80 inde sadece sürücü var. Bunun önüne geçmek adına devlet şirketlerin araç benzin harcamalarını vergiden düşmelerine izin vermeyip, toplu taşıma yani servis kullanan şirketlere teşvik verse bi nebze de olsa iyileşme olacağı kanısındayım. Ayrıca milli servet, hepsi ithal araçlar (yerli falan demeyin, pastanın büyük payı dışarı gidiyor), akaryakıt ithal. Trafikteki araçların % 5 azalması demek, daha az trafik ve daha az yakıt tüketimi demek, bi de çevrecilik boyutu var tabi. En azından yakın yerlerde oturan 2-3 kişiye bir araç verilebilir. Örneğin bizim oturduğumuz sitede eşimin şirketinden benim bildiğim 4-5 kişi var ve hepsinin arabası var.
Amerika bu soruna farklı bir çözüm getirmiş. Yolun bir şeridi trafiğin yoğun olduğu saatlerde sadece içinde en az 2 kişinin (bazı yerlerde min 3 ve 4 kişi yanlış hatırlamıyorsam ) olduğu araçlar tarafından kullanılabiliyor. Buna da Car Pool deniyor.
683aedb9457f9c739ba0658ef669cd78.jpg

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Dediğin gibi trafiği azaltma adına, toplu taşımaya yönlendirilmesi gerekirken, şirketler çalışanlarına araba veriyor. yollardaki arabaların belki %80 inde sadece sürücü var. Bunun önüne geçmek adına devlet şirketlerin araç benzin harcamalarını vergiden düşmelerine izin vermeyip, toplu taşıma yani servis kullanan şirketlere teşvik verse bi nebze de olsa iyileşme olacağı kanısındayım. Ayrıca milli servet, hepsi ithal araçlar (yerli falan demeyin, pastanın büyük payı dışarı gidiyor), akaryakıt ithal. Trafikteki araçların % 5 azalması demek, daha az trafik ve daha az yakıt tüketimi demek, bi de çevrecilik boyutu var tabi. En azından yakın yerlerde oturan 2-3 kişiye bir araç verilebilir. Örneğin bizim oturduğumuz sitede eşimin şirketinden benim bildiğim 4-5 kişi var ve hepsinin arabası var.
Amerika bu soruna farklı bir çözüm getirmiş. Yolun bir şeridi trafiğin yoğun olduğu saatlerde sadece içinde en az 2 kişinin (bazı yerlerde min 3 ve 4 kişi yanlış hatırlamıyorsam ) olduğu araçlar tarafından kullanılabiliyor. Buna da Car Pool deniyor.
683aedb9457f9c739ba0658ef669cd78.jpg
Mantikli ve olmasi gereken senin dedigin hocam ama burasi Turkiye.. O sirketler kim bilir hangi siyasilerin, hangi ensesi kalinlarindir. Harcamalardan dusen vergilerden en cok bu duzeni kuranlar faydalaniyor maalesef. Eee malum vergi dedigimiz sey de zenginin kacirdigi ( legal/illegal ) fakirin ya da dusuk gelirlinin verdigi bir meblag bizim ulkemizde.

Trafikte uygulanan o anlattigin sistem de cok guzel ama biz henuz emniyet seritlerinin kullanimini bile ogretemedik milletimize. Yasak olan bu seritlerin denetimi bile saglanamiyor henuz. Maalesef ulkecek her alanda oyle bozuguz ki zenginin duzenine fayda saglayacak uygulamalardan baskasi yalan Turkiye'de..

İstanbullu

Panpa
8 Eyl 2016
7,345
10,782
4,770
İstanbul
Marka
Hyundai
İstanbul için artık otomobil önermiyorum. 2 kişilik bir aileye kadar Motorsiklet ve Scouter tavsiye ediyorum.. Araç satışlarına gelince, bende dahil, filo arabasının ikinci elini almaya devam edeceğiz. Benim aracımda filo arabasıydı. Yiğenimin arabasıda filodan çıkmaydı. Bu memlekette piyasa ne istiyorsa ona göre araba alıyorsun. Kişisel zevklerin atık bir önemi kalmadı.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
ötv zammı beklemiyorum. ilk 6 ayda satışlar geçen senenin ilk 6 ayına göre %7 düşmüş. satışların çoğu filo(passat da dahil). halkın alım istatistiği yok ama bence geçen seneye oranla %20 düşüş var diyorum. 2017 yılını 2016 modeller kurtardı ancak 2018 yılında çok büyük hüsran bekliyorum. ötv'ye zam gelmez ama kurun zaten şuan 4.20 oluşu uzun vadede en ucuz arabaların bile 5k zamlanması demek. diğerlerini siz hayal edin

Cagdas Cag

Panpa
Destekçi
10 Şub 2017
2,840
6,727
4,520
Marka
Audi
Son vergi zamlarını geri alsalar, satışlar sizce ne olur?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,104
45,653
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bizim millete hepsi müstehak. Kusura bakmayin ama Türk insanına üzülme devrini çoktan geçtim.
Aynı durum ben de söz konusu.. Adam malum partiye vermiş oyunu, koyu destekçisi ama ticaret yapamıyoruz, hayat çok pahalı, vergiler çok fazla, dükkanı kapatacağım galiba ne olacak halimiz diye oturup ağlıyor. Gram üzülüyorsam namerdim, verme o zaman kardeşim oy falan. Kendin ediyorsun kendin buluyorsun sonra oturup ağlıyorsun olacak iş değil.

Renard

Panpa
8 Eyl 2016
1,534
4,749
4,070
37
İstanbul
Marka
BMW
7 adet guiliayı kim aldı acaba
zenginlerde sıkıntı yok. onlar da elbette segment düşürdüler ama almaya devam ediyorlar. ortalama halk çöpe biniyor ne güzel arabam var diyor. kafayı yersin. gerçi onların iktidar partisine oy vermeyenlerine üzülüyorum adam ne yapsın fiyatlar çok yüksek. ama deli divane gibi tapanlara hiç üzülmüyorum bindiği 100 milyarlık çöp bile ona fazla. yurtdışında ederi 20 25k eur zaten 3 sene kullanıp satsa ancak 15k eur'ya verir haberi yok.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım