Tofaş motor güçlendirme

yasineryigit

Elit Apaçi
13 Kas 2016
65
27
970
Tofaş motor güçlendirmek için ne yapmak gerekir

ilhan55

Profesör
12 Eyl 2016
1,250
3,043
3,720
Ne amaçla yapacaksın?

Eğer karbüratörlü ise Çift boğazlı daha fazla yakıt ve hava basabilen karbüratör ile başlayabilirsin.

Dereceli egzantirik

Kaliteli açık hava filtresi

Daha iyi hava tahliyesi yapan bir egsoz sistemi

Bunlar sıradan bir tofaş'ın 0-100 süresini 2 sn'ye yakın kısaltır.Top speed'ini 15-20 Km/s arttırır.

Bunlar başlangıç

Amaca ve keseye göre çok fazla modifikasyon yapılabilir.Ne yapmak istediğini söylersen daha iyi yardımcı oluruz.

yasineryigit

Elit Apaçi
13 Kas 2016
65
27
970
Çok fazla aşırıya kaçmamak kaydıyla tatmin etsin zevk vermesi için araç karbüratörlü

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
17,940
7
51,186
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Önce frenlerine bir el atmanızda fayda var. Onun dışında arabayı kesinlikle benzinde kullanmak gerekir. Yoksa yapılacak her modifikasyon, yanında yeni sorun getirecektir. Son susturucu değişimi bile arabaya 3-5 hp civarı bir katkı sağlıyor. Açık hava filtresi de kuş serisinde kolay uygulanabilir bir işlem. Soğuk havayı rahatça alabileceği bir yere kadar uzatırsanız gayet verimli olur. Aklıma gelen ve uygulamasına şahit olduğum basit işlemler bunlar.
Geçenlerde @motorsinann ve arkadaşları bir Şahin'e motor yaptılar. Aracın modifiye potensiyeline daha hakim bir arkadaştır kendisi. =)

TSIDSG

Panpa
10 Eyl 2016
2,399
9,449
4,970
İstanbul
arkadaşın Tofaş 1.6 alttan eksantrikli aracına kendi elllerimle motor yaptım
eleman dedi ki güçlendirelim ama ben pek sıcak bakmadım, silindir kapağını kısaltıp sıkıştırma oranını arttırmak istedi bu sefer benzinin oktana ihtiyacı var çünkü sıkıştırma zamanı sonu fazla ısı meydana geleceği için vuruntu yapacaktır, sürekli oktan koyarakta tofaşla gezmek.. + lpg ile kullanıyor çoğunlukla ve o motorun canı yanardı..
büyük piston v.s olaylarına girmekte biraz sıkıntılıdır attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değmez kısacası.
Dereceli eksantrik takılır, ateşleme ile oynanır, ince conta takılabilir fakat aracın ne olduğunu unutmamak lazım :) ki 1.6 ları gayet iyi gidiyor
bu tarz ciddi emek ve para isteyen işleri daha uygun arabalara yapmak iyi olur :) tofaşta ne şase ve alt takım var gaz tenekesi gibi arabadır

deneme123123

Asfalt Kurutucu
26 Eyl 2016
27
14
595
Türkiye
@berkertekin dostuma katılıyorum. Frene el atmanız gerekir ve benzinde kullanmanız gerekir. Bence motor güçlendirmeyin zaten araba hafif olduğu için 120'den sonra sanki içi boş kutu gibi araba havalanıyor hafifleşiyor tehlikeli olmaya başlıyor. Ama karar sizin siz bilirsiniz.

Mur4td

Takipçi
23 Tem 2019
1
0
10
24
Marka
Tofaş
Ucuz yollu Bi şekilde tofaş doğan slx 1.6 motorumu nasıl atmosferik benzeri yapabilirim

M.Shadows

Kaan
Panpa
Destekçi
14 Şub 2018
2,006
3
4,827
4,270
24
Highway to Hell
Marka
Hyundai
çift boğaz weber karbüratör tofaşlara çok yarıyor,bizzat 92 model şahinde test ettim.üst devirler canlıydı epey.

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
Dereceli egzantrik, egzozda susturucu veya katalizörlerden birinin iptali dışında çok kasma derim.
yapan var ama arabanın şasi limitini de düşünmek gerek parana yazık, şasi işine de gireceksen eğer motorundan çok güç alan insanlar var.

Kagan

Driver
Panpa
8 Eyl 2016
1,263
2,245
2,570
Ankara
çift boğaz weber karbüratör tofaşlara çok yarıyor,bizzat 92 model şahinde test ettim.üst devirler canlıydı epey.
bu da etkili olur baya, mesela şasiyi güçlendirceksen ve motor için çok paran olsa derdik ki motosiklet karbüratörü (itb) yani bu işin sınırı yok ne yapmak istediğine ve arabanın işlemlerin sonunda neler yapabileceğine ne kadarını kullanabileceğine bağlı biraz

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım