Toyota Corolla Far Tavsiyesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

cingoz debriyaj

Panpa
Destekçi
8 Eyl 2016
559
1,118
2,520
23
Marka
Zirai Traktör
Hepinize merhaba arkadaşlar, 2016 model corolla için ampul almayı düşünüyoruz. Önerebileceğiniz bir model var mı? Benim aklımda xtreme vision var. Bir de ampul tipini nasıl öğrenebilirm. Netten biraz araştırdım fakat net sonuç alamadım. @CenkGs abimiz hatırladığıö kadarıyla focusuna uygulamıştı. Beni bilgilendirirse sevinirim.
İyi forumlar, esp siz günler.

Son düzenleme:

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Philips xtreme vision %130 ve osram nightbraker bu ikisi gayet güzel ve birbirine denk ürünler. Hangisini bulabilirsen onu alırsın kardeşim ama ben philips'den daha fazla memnunum. Senin aracının kısa farlarının ampul yuvası HB4 olarak geçiyor, Toyota forumlarında öyle yazmışlar en azından. Ama nette bulamazsan, emin olamazsan, servisi arayıp kesin bilgi şeklinde öğrenmek daha yararlı olur.

DuzboruDownpipe

Reis
Destekçi
Beta Programı
9 Eyl 2016
7,601
18,387
5,020
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Philips xtreme vision %130 ve osram nightbraker bu ikisi gayet güzel ve birbirine denk ürünler. Hangisini bulabilirsen onu alırsın kardeşim ama ben philips'den daha fazla memnunum. Senin aracının kısa farlarının ampul yuvası HB4 olarak geçiyor, Toyota forumlarında öyle yazmışlar en azından. Ama nette bulamazsan, emin olamazsan, servisi arayıp kesin bilgi şeklinde öğrenmek daha yararlı olur.
Bi ara Fatih'le baya araştırmıştık ben de HB4 olarak buldum.Toyotalarda kullanım kitapçığında yazar zaten ampulün tipi.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bi ara Fatih'le baya araştırmıştık ben de HB4 olarak buldum.Toyotalarda kullanım kitapçığında yazar zaten ampulün tipi.
Hb4 isimli far tipini ilk defa duydum açıkçası ama philips'in ürününe bakayım dedim gerçekten de hb4 diye bir modeli varmış. Kitapçık yahut servis garanti yöntemdir aynen.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
@CenkGs hocam senin philipslerden bende alıyım diyorumda merak ediyorum benim farlar mercekli halojen xenona yakın bi görüntü oluşur mu ?
Bildiğimiz standart sarı renkli halojen farlardan %20 daha beyaz bir ışık veriyor bu ampuller özellikle kuru zeminde, zifiri karanlık yolda beyaz sarı arası rengi çok daha net belli oluyor. Ama direkt bi xenonlar gibi bembeyaz ışık vermiyor hocam, öyle olsa zaten ben almazdım çünkü muayeneden geçemezdim.

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
@CenkGs kendim montajını yapabilir miyim siz bi ayardan bahsetmiştiniz araçta far yükseklik ayarı düğmesinden kendim yapabiliyorum ekstadan bi ustaya ayar yaptırmam gerekir mi

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,017
7
51,348
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
@CenkGs Philips'i önerirken yanında ben de Osram Nightbreaker'ı önermeye devam edeyim. :) Osram'ın handikapı olarak ömrü çok uzun değil deniyordu bazı yerlerde ama ben 3 yıldır kullanıyorum. 2001 Corsa'nın standart farından bile çok iyi performans alıyorum. Ailedeki araçları karşılaştırırsam: En az Fiesta'nın mercekli halojeni kadar güçlü, Leon'un standart halojeninden iyi.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
@CenkGs kendim montajını yapabilir miyim siz bi ayardan bahsetmiştiniz araçta far yükseklik ayarı düğmesinden kendim yapabiliyorum ekstadan bi ustaya ayar yaptırmam gerekir mi
Far kumandasından ayar yapılıyor ama kaputu açıp farın üzerinden de ayarlama yapılabiliyor. Bazen zaman içinde yol bozuklukları ve çukurlardan kaynaklı farın içindeki ampuller aşağıya doğru inip ayarı bozulabiliyor, siz far kumandasından ayarı artırsanız da ampul bu bozukluklardan dolayı aşağıya doğru inmiş olduğundan kaputu açıp far üzerinden de ayarlama yapılması gerekebiliyor. Bu ayarı tecrübeniz yoksa kendiniz yapamazsınız hocam. Ampulü de kendiniz takabilirsiniz ama her aracın far ampulü takma prosedürü aynı olmayabiliyor, mesela benim aracımda farları yerinden sökmek gerekiyor ampulü daha rahat takabilmek için.
Benim bahsettiğim ayar ise; ustaya götürdüğünüzde kaputu açıp far üzerinden ampullerin yüksekliğini ayarladığı sırada, aracın içinde bulunan far kumandasındaki ayar en yüksekte yani en yukarıda iken yapılır, bense far kumandasında en aşağı seviyeye indirip farları iyice yere bakar hale getirdikten sonra ustaya farları ayarlattım. Böylece far kumandasındaki ayar en düşük seviyede yani yere bakarken ki halde bile daha yukarıyı aydınlatmaya başladı. Böylece far kumandasından seviyeyi yukarı doğru çıkarttığımda eskisine oranla daha ileriyi aydınlatır hale geldi.

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
@berkertekin hocam corsa varken osramin normal h7 farlariyla bende çok memnundum auriste oturma pozisyonu mu araç yüksekliği mi farın yerleşimi mi bi sebepten dolayı önümde farın vurduğu bi cisim yokken sanki farlar hep kapalı gidiyor gibiyim belki orjinal farlarıdır eskimistir falan onu bilememde yetmiyor hazır mercekte varken biraz daha beyaza yakın bi renk istiyorum osram nightbreaker da iş görür mü ?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
@CenkGs Philips'i önerirken yanında ben de Osram Nightbreaker'ı önermeye devam edeyim. :) Osram'ın handikapı olarak ömrü çok uzun değil deniyordu bazı yerlerde ama ben 3 yıldır kullanıyorum. 2001 Corsa'nın standart farından bile çok iyi performans alıyorum. Ailedeki araçları karşılaştırırsam: En az Fiesta'nın mercekli halojeni kadar güçlü, Leon'un standart halojeninden iyi.
Osram da çok iyi ürün hocam ama ben osram'ı şundan dolayı tercih etmedim; izlediğim karşılaştırmalı videolarda gördüm ki osram, philips'e göre asfalta yansıyan ışık konusunda biraz daha soluk ve azcık daha fazla beyaz renk veriyor. O sebeple tercih etmedim diyebilirim. Kişisel beğeni ve isteklerden ibaret yani :)
Özellikle şu video'da 6.29'da durdurursanız tercihimi daha iyi anlarsınız

Son düzenleme:

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
@CenkGs ben arabayla uğrasmak için kendim ayarlarım diye düşünüyordum bide vakit olmuyor pek sanayi için ama dediğiniz gibi alırsam bi ustaya ayar yaptiriyim teşekkürler bilgilendirme için

abidinkofficial

Profesör
9 Eyl 2016
384
922
1,895
Çorum
Marka
Volkswagen
Bildiğimiz standart sarı renkli halojen farlardan %20 daha beyaz bir ışık veriyor bu ampuller özellikle kuru zeminde, zifiri karanlık yolda beyaz sarı arası rengi çok daha net belli oluyor. Ama direkt bi xenonlar gibi bembeyaz ışık vermiyor hocam, öyle olsa zaten ben almazdım çünkü muayeneden geçemezdim.
Bu muayene olayı farın ayarıyla mı alakalı yoksa ne kadar ayarlı da olsa beyaz-mavi halojenler veya xenonlar direkt renkten mi kaybediyor?

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bu muayene olayı farın ayarıyla mı alakalı yoksa ne kadar ayarlı da olsa beyaz-mavi halojenler veya xenonlar direkt renkten mi kaybediyor?
Farın yükseklik ayarına zaten bakıyorlar, fazla yukarıyı aydınlatıyorsa veya çok aşağıya bakıyorsa kusur olarak yazıyorlar. Bi xenon ve xenon gibi beyaz renkle aydınlatan bir far gördüklerinde ise far yükseklik ayarı kumandası, mercek ve far yıkama istiyorlar. Bazı muayene istasyonları merceksiz de kabul ediyormuş duyduğuma göre ama ne kadar doğru bilemem.

Mustafak

Panpa
8 Eyl 2016
1,652
4,709
3,770
31
Afyonkarahisar
Marka
Toyota
Olmazsa ikisindende alır birini kısa birini uzun yaparım :) eski araçlarda xenonlu tüm araçlarda yıkama vardı son yıllarda yıkamasız xenonlu araçlar var diye hatırlıyorum hocam ? @CenkGs

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,017
7
51,348
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Osram da çok iyi ürün hocam ama ben osram'ı şundan dolayı tercih etmedim; izlediğim karşılaştırmalı videolarda gördüm ki osram, philips'e göre asfalta yansıyan ışık konusunda biraz daha soluk ve azcık daha fazla beyaz renk veriyor. O sebeple tercih etmedim diyebilirim. Kişisel beğeni ve isteklerden ibaret yani :)
Özellikle şu video'da 6.29'da durdurursanız tercihimi daha iyi anlarsınız
Tam olarak aldığım ışık bu. :) Beyaza yakın ama tamamen beyaz olarak algılamayın. Hafif sarı tonu yine var.
Bu arada birebir karşılaştırmada bakınca Philips de tamamen aynı kalitede aydınlatıyormuş =)
@berkertekin hocam corsa varken osramin normal h7 farlariyla bende çok memnundum auriste oturma pozisyonu mu araç yüksekliği mi farın yerleşimi mi bi sebepten dolayı önümde farın vurduğu bi cisim yokken sanki farlar hep kapalı gidiyor gibiyim belki orjinal farlarıdır eskimistir falan onu bilememde yetmiyor hazır mercekte varken biraz daha beyaza yakın bi renk istiyorum osram nightbreaker da iş görür mü ?
Hocam ben bu ampulleri takmadan önce arabamda her yeri aydınlatıp yolu karanlık bırakan iğrenç xenon'lar vardı. Orijinal halini sadece almadan önce akşam saati denediğim Corsa'lardan biliyorum. Ne iyi, ne de kötü diyebilirdim. Gözüme çarpan ekstrası yoktu, vasat farlardı. Şu anki farlarımdan o yüzden çok memnunum. Mercekli farla beraber kesinlikle bendekinden daha iyi sonuç verecektir.

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım