Türk Halkının Otomatik Vites Fetişi Hakkında

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,493
1
4,780
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
Yalan yok benim kafamdaki adamlara 2 araba şart. Bir tanesi keyif için mümkünse sportif tek kapı bir tanesinin de ne olduğunun pek önemi yok aile boyu olsun da marka model çokta mühim değil. Bahsettiğim keyif aracı zaten gündelik olmayacağı için kesinlikle manuel olmalı. Zira otomatik bir araç bana o keyfi vermiyor, şahsi görüşüm tabi. Diğerinin ise otomatik olması gerekli. Sıkça kullanılacağı için. Mevcut aracım laguna dizel ve manuel. Tek araç olduğundan hiç otomatik almayı düşünmedim ki zaten benzinliden illellah etmiş biri olarak dizel aldım ve dizel otomatik seçeneği yoktu. Az da olsa keyif alabileyim diye başka bir dizel araçta alsam manuel tercih ederdim. Trabzonda da genelde gün içinde trafik pek olmaz ama oldumuydu da insanı hayattan soğutur.

barankaratas

Baran
Profesör
11 Mar 2020
375
763
1,895
ANKARA
Marka
Ford
Peugeot 2008 1.6 HDİ Allure EAT6 bir aracımız var yarı otomatik allah düşman başına vermesin :D
Manuel candır can

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,057
4,331
4,220
varsova
Marka
Porsche
sehirici yogun trafikte otomatik buyuk konfor, hani eskiden klima opsiyondu ve klimasiz araba alinmaz diyorduk ya ayni o muhabbete benzemis, zaten elektrikli araclara gecilince manuel diye bisey kalmayacak.
sirf arac otomatik diye fiyat farki verilir mi ? arac sehirici kalabalik trafikte hergun git-gel yapacaksa bence verilir, ama uzun yol yapacaksa yada trafigi olmayan kucuk bir yerde kullanilacaksa verilmez.
tamamen kullanici profiline gore degisen bir durum oldugunu dusunuyorum

kenblock

Panpa
Beta Programı
24 Ocak 2017
5,279
1
9,427
4,970
kocaeli
ETG 6 mıydı ? Tam olarak kodunu bilmiyorum ama beş para etmez bir şanzıman
MCP olabilir mi hocam, tek kavrama?

Bende 508'de bir süre kullandım, en yadırgadığım olay; normalde otomatik vitesler D'ye alınca hafif hafif hareket ederler ama bunda gaza basınca bile çok az hareket ediyordu. Ford Cargo 1846 şanzımanı da aynı bu şekildeydi.

Vites atarkende irkilme-sarsılma durumu yaşanıyor ama manuel viteste nasıl debriyaja bastığımızda gazı bırakıyorsak, bunun da bir robot vasıtası ile çalışan bir manuel vites olduğunu hatırlayarak o şekilde davranınca daha pürüzsüz bir sürüş sağlanıyor.

Yani insanlar bir şekilde yaşamlarını sürdürüyorlar ama tek kavramanın İstanbulda nasıl bir serüveni olur merak ediyorum. Bir tanıdığıma Fiat'ın Dualogic vitesli arabasını önereceğim ama güvenemiyorum :)

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
ETG 6 mıydı ? Tam olarak kodunu bilmiyorum ama beş para etmez bir şanzıman
Peugeot'da ETG, Citroen'de MCP, Dacia'da Easy R v.s diye markalara gore isim degisikligiyle giden tek kavramali otomatiklestirilmis bir sanziman. Manuel'den tek farki debriyaja sofor yerine sistem otomatik basiyor. Ben de Citroen'de ki mcp'yi kullandim uzun sure.

Surus konforu adina tek avantaji debriyaja basmakla ugrastirmiyor. Ama bu sanzimanlarin karakteri araba kullanmayi bir turlu ogrenemeyen acemi soforlere benziyor. Elin, dikkatin surekli bu sanzimanin ustunde olmak zorunda ki sacmaladiginda canini sıkmasin. Ozellikle trafikte olmak kaydiyla insani zihnen oldukca yoruyor bu sanzimanla ugrasmak. Satip manuel bir arac alinca rahata ermistim artik nasil les bir otomatik sanziman gerisini siz dusunun.

barankaratas

Baran
Profesör
11 Mar 2020
375
763
1,895
ANKARA
Marka
Ford
Peugeot'da ETG, Citroen'de MCP, Dacia'da Easy R v.s diye markalara gore isim degisikligiyle giden tek kavramali otomatiklestirilmis bir sanziman. Manuel'den tek farki debriyaja sofor yerine sistem otomatik basiyor. Ben de Citroen'de ki mcp'yi kullandim uzun sure.

Surus konforu adina tek avantaji debriyaja basmakla ugrastirmiyor. Ama bu sanzimanlarin karakteri araba kullanmayi bir turlu ogrenemeyen acemi soforlere benziyor. Elin, dikkatin surekli bu sanzimanin ustunde olmak zorunda ki sacmaladiginda canini sıkmasin. Ozellikle trafikte olmak kaydiyla insani zihnen oldukca yoruyor bu sanzimanla ugrasmak. Satip manuel bir arac alinca rahata ermistim artik nasil les bir otomatik sanziman gerisini siz dusunun.
5 Yılda toplam 15 bin km yapılmış bir araç çok kullanılmıyor, sürücüsü de zaten kadın olduğu için şuan satmayı düşünmüyoruz. Ancak bizim gibi insanlar kesinlikle 1 aydan uzun süre katlanamaz. Durduk yere vites küçültmesi mi dersin titretme mi dersin ne ararsan var :(

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,191
45,762
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
5 Yılda toplam 15 bin km yapılmış bir araç çok kullanılmıyor, sürücüsü de zaten kadın olduğu için şuan satmayı düşünmüyoruz. Ancak bizim gibi insanlar kesinlikle 1 aydan uzun süre katlanamaz. Durduk yere vites küçültmesi mi dersin titretme mi dersin ne ararsan var :(
Bazı insanlar pek problem etmiyor. Ben sıkıntılarının farkındaydım kullanırken ama ne zaman ki sık aralıklarla düzenli olarak zf şanzıman kullanmaya başladım işte o zaman iyiden iyiye gözüme batmaya başladı mcp şanzıman. İkisi tabi ki karşılaştırılacak şanzımanlar değil. İkisinin tek ortak özelliği isimlerinde otomatik geçiyor olması. Ama işte insan iyiyi gördüğü vakit kötü daha fazla batmaya başlıyor. Nitekim o batmanın sonunda sattırdı bana kendini.

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
409
993
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Tabi ki tek kavrama şanzıman ile alakası yok ama aklımda da hep CVT vitesli Subaru Levorg var. Onu da çok eleştiriyorlar acaba alsam ilerde bir gün pişman eder mi ?

Manuel yok onda maalesef 😬

BurakG

Burak
Düz Yol Gazcısı
27 Haz 2020
15
65
185
Yalova
Marka
Renault
50bin km 1.4 tjet manuel linea sonrasındada,15bin km b8 manuel passat kullandım sattım 2020 megane aldım 7ileri getrag 7dct300 şanzımanlı 140bg imkanım olduğu sürece her zaman otomatik alırım bundan sonra. Bence manuel vites yalnızca spor araç ve spor motosikletlerde kullanılmalı.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım