Türkiye'de Araç Alırken En Çok Hangi Renk Tercih Ediliyor ?

Türkiye'de en çok hangi renk araçlar tercih ediliyor ?

1.jpg

Because, we like buzdolabı

https://instagram.com/fordumnet?utm_source=ig_profile_share&igshid=xsa903se4y2h

Son düzenleme:

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,809
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
Çünkü renk için fiyat farkı alınmıyor diye düşünüyorum ben :D

BLL-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
opak başka renkler de var aslında. ama bizde kiri göstermesin yazın sıcak olmasın mantığı daha ağır basıyor. Sürtme çizik kaza durumunda kolay onarım gibi etkenler de tercih sebebi oluyor.

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,852
26,177
5,720
Ankara
Marka
Skoda
opak başka renkler de var aslında. ama bizde kiri göstermesin yazın sıcak olmasın mantığı daha ağır basıyor. Sürtme çizik kaza durumunda kolay onarım gibi etkenler de tercih sebebi oluyor.
Opak renklere de fark isteyen çok marka var. Tabiki dedikleriniz de büyük etken. Hepsi birleşince heryer beyaz eşya doluyo :D

BLL-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul

Türk halkı diye daraltmamak lazım.
2018 verisi varsa da daha düşmedi yada ben görmedim. 2017 verileriyle yazılan bir haberi aktarıyorum:
60'dan fazla ülkede üretim tesislerine bağlı şirketlere sahip olan, boya alanında lider kuruluşlardan PPG, 'Otomotivde renk trendleri' raporunu yayınladı. Şirketin her yıl yayınladığı rapor otomotiv sektörünün renk trendlerini belirlerken, otomobil severlerin renk eğilimlerini de açıkladı. Rapora göre, 2017 yılında dünyada üretilen otomobillerin %77'si beyaz, siyah, gri ve gümüş renklerinden oluştu. Küresel çapta en çok tercih edilen renk %37 payla beyaz, %17 oranla siyah, %12 oranla gri ve %11 oranla gümüş oldu. Sıralamada popülaritesi en düşük olan renk ise %1 ile yeşil oldu.
Raporda, Avrupa'nın renk trendleri de yer aldı. Buna göre tıpkı dünya genelinde olduğu gibi beyaz renk %32 ile ilk sırada yer aldı. Bunu %18 ile gri takip etti. Doğal renklerde trendin Avrupa'da da dünya genelinden bir fark gözükmediği, yeşil rengin ise Avrupa'da da en az tercih edilen renk olduğu belirtildi.

Şu aşağıya eklediğim koyu yeşil ve mavinin, lacivertin çoğu tonunu çok beğeniyorum ama üretilmiyor, üretilen de gelmiyor maalesef.
$_86.JPG

Diaspolis

Panpa
Destekçi
Beta Programı
27 Ara 2017
2,557
1
5,978
4,270
2018 verisi varsa da daha düşmedi yada ben görmedim. 2017 verileriyle yazılan bir haberi aktarıyorum:
60'dan fazla ülkede üretim tesislerine bağlı şirketlere sahip olan, boya alanında lider kuruluşlardan PPG, 'Otomotivde renk trendleri' raporunu yayınladı. Şirketin her yıl yayınladığı rapor otomotiv sektörünün renk trendlerini belirlerken, otomobil severlerin renk eğilimlerini de açıkladı. Rapora göre, 2017 yılında dünyada üretilen otomobillerin %77'si beyaz, siyah, gri ve gümüş renklerinden oluştu. Küresel çapta en çok tercih edilen renk %37 payla beyaz, %17 oranla siyah, %12 oranla gri ve %11 oranla gümüş oldu. Sıralamada popülaritesi en düşük olan renk ise %1 ile yeşil oldu.
Raporda, Avrupa'nın renk trendleri de yer aldı. Buna göre tıpkı dünya genelinde olduğu gibi beyaz renk %32 ile ilk sırada yer aldı. Bunu %18 ile gri takip etti. Doğal renklerde trendin Avrupa'da da dünya genelinden bir fark gözükmediği, yeşil rengin ise Avrupa'da da en az tercih edilen renk olduğu belirtildi.

Şu aşağıya eklediğim koyu yeşil ve mavinin, lacivertin çoğu tonunu çok beğeniyorum ama üretilmiyor, üretilen de gelmiyor maalesef.
$_86.JPG

https://www.sahibinden.com/ilan/vas...hibinden-proton-4.16-tertemiz-659069579/detay
Bir akrabada aynı böyle bir proton vardı bir iki sene öncesine kadar rengi azcık daha koyu olabilir bunlar mecburen boyatıldığı için tam anlaşılmıyor, bence hem renk çok güzeldi hem de diğerlerinden farklı.

Son düzenleme:

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,914
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota

$_86.JPG
29082-b-fia.jpg

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,060
4,344
4,220
varsova
Marka
Porsche

$_86.JPG
Soguk iklim ulkelerinde siyah renk beyazdan daha cok satiliyor, bende dogu avrupa iskandinav ulkeleri icin bir rapor okumustum :) Orada da siyah sonra gri sonra beyaz geliyor, aslinda ilk 3 hep ayni nedense..

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Ilk 3 kolay kolay degismez. Alim satimdaki rahatlik, renk icin fiyat farki alinmamasi gibi etkenler de buyuk rol oynar.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Maalesef bayilerin ellerinde bulunan hazır renkler de tercihlerimizde mecburiyet oluşturabiliyor. Benim araç sipariş etme şansım yoktu çünkü zam gelecekti mecbur ellerinde hazır olan rengi aldım. Eğer sipariş geçme fırsatım olsaydı

Şu manyetik gri rengini istiyordum

hqdefault.jpg

Ama bu aytozu grisi oluverdi işte..

31185221.jpg

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Maalesef bayilerin ellerinde bulunan hazır renkler de tercihlerimizde mecburiyet oluşturabiliyor. Benim araç sipariş etme şansım yoktu çünkü zam gelecekti mecbur ellerinde hazır olan rengi aldım. Eğer sipariş geçme fırsatım olsaydı

Şu manyetik gri rengini istiyordum

Ekli dosyayı görüntüle 17449

Ama bu aytozu grisi oluverdi işte..

Ekli dosyayı görüntüle 17450

Bir de farkli bir husus var ki kaportada olusan bir kaza veya hasar durumunda bazi renkler tutmuyor.

Cenk

Galatasaray
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,199
45,789
6,820
Zonguldak
Marka
Ford
Bir de farkli bir husus var ki kaportada olusan bir kaza veya hasar durumunda bazi renkler tutmuyor.
Evet, bazı özel renklerin ayarını tutturmak zor oluyor gerçekten. Yani lokal boya veya rötuş gibi işlemler yapılacaksa rengi tutturmak zor. Ama misal komple parça boyanacağı zaman ( tampon, kapı, çamurluk v.s ) bunların renklerini tutturmak daha kolay. Benim mercan kırmızı aracım da oldu petrol yeşili aracım da. Bunlarda parça boya gerektiren durumlar da oldu kapı, tampon gibi. İlk başlarda gövdenin geri kalanına göre biraz daha koyuymuş gibi görünse de renkler, güneş yedikçe kısa zamanda diğerleriyle aynı renge geliyordu. Ama lokal boya gerektiğinde, özellikle kırmızı renkli aracımda rengi tutturamamıştım.

Samed M.

Panpa
Beta Programı
8 Eyl 2016
1,347
3,278
3,770
24
Antalya
Marka
Hyundai
Renkli arabayı yıkıyorsun su lekeleri bile kirli gösteriyor. Beyaz arabayı altı ay yıkama uzaktan bakınca yine temiz gözüküyor. Renkli araba, arabam her an temiz görünmeli diyen adam için eziyet. Buzdolabı meraklısı değilim ama gerçek bu.

Diaspolis

Panpa
Destekçi
Beta Programı
27 Ara 2017
2,557
1
5,978
4,270
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım