Türkiye'deki Otomobil kültüründe sevmediğiniz şeyler

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Dostum nostalji her ne kadar evrensel bir terim olsa da kültür daha çok bir ülkeye,yöreye ait bir kavram olarak canlanıyor benim aklımda. kuş serisi nostaljik olabilir belki. Fakat bizim kültürümüzün ürünü değil tamamıyla yerli değil... Kuş serisinin ise tek avantajı rakiplerinden ucuz olması.Kazandığı tüm nostaljik lakapları da ucuzluğundan dolayı almıştır. Kendi üretildiği yıldaki araçlar ile kıyaslayacak olursak evrensel anlamda nostaljikliği de kalmıyor. 1.jenerasyon civic, 1.jenerasyon scirocco ve ondan 2 yıl sonra çıkan mk1 golf. Hakaret olur derim. Milliyetçilik duyguları yersiz kabaran arkadaşlar bu yorumlarımı beğenmez gibime geliyor fakat bizim orada bir laf ederler buna.
Demek istediğim o değildi, hani bu etiket dedikleri bir olay vardı her ne kadar ses olarak rahatsız etse de o dönemin modasıydı. Aslında dediğim sadece o dönem moda olmasıydı, eğer bi kültürü olacaksa budur yani başka türlüsü kültür sayılmaz demek istemiştim

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,645
2
9,534
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
Km düşürenler yaranır bunlara :D çok kurcalamamak lazım

Biliyor musun , bir çok araç ortamından bir çok kişi km düşürmem konusunda çok laf yaptılar , işte muayeneye girmeden düşürseydin lafları , 100 liraya düşürüyorlar falan filan , eski bir baro personeli olarak hepsini içeri tıktırmak istemiştim :D İnsanlar artık kendilerini kaybetmişler , yazıklar olsun demekten başka bir şey aklıma gelmiyor , tüm araç sevdalısı dostlarıma da bu piyasada kolaylıklar diliyorum. :)

CetinAdam

Profesör
23 Kas 2016
89
129
1,060
30
İstanbul
Marka
Honda
Kisinin aldigi otomobilin dunyanin en iyi arabasi olduguna inanmasi. Arabaya laf geldigi zamanda kendisine hakaret edilmis gibi algilanmasi. Ben en iyi arabayi sectim bu fiyata daha iyisi yok kafasindan dogan arabasina laf ettirmeme cabalari . halbuki alinan arabalari yurtdisinda super sweet 16 partilerinde evin kizina veriyorlar haberleri yok.

0 100 gazcilari. Haram beygir turboculari. Atmosferik motorlari cag disi gorup kendileri sanayiden cikmayan yeni yetmeler.

Sanziman seviciler. İki saniye cabukluk ugruna sicaklik uyarisi alan "erken gelenler ".

Dizelciler vs lgpciler vs benzinciler. Asla sonu gelmeyecek zevkler hic girmiyorum.

Marka severler. Markanin cikardigi her segment aracini begenmezse markaya ihanet edecegini dusunen dar gorusluler.

Yazilim severler. Tum muhendislerin optimum calisma prensibini yok sayip cok kacip az yakacagini sanan sonunda da motoru dagitan doyumsuzlar.

Dpf kat iptali vs iptal edip yazilimla siyah duman atmayi marifet sanan apaciler.

Sacma sapan bagiran bir egzos takip hicbir yere gidemeyen ricerlar.

Rolls daki air suspansiyonun aynisi deyip sacma sapan arabayi pistiranlar. Soguk pres yapip yolda ziplayarak gidenler. Cakma hre jant takimiyla aracina ekstra ucuz goruntu verenler.

Sonradan xenon takip yagmurda pert goruntu ekstrasi ile 10000k yazan 10 liralik cin ampullerle kor etmeye calisan insanlar kesinlikle birbirine esit.

Arkada super speed armasini yapistirip ( benzetme ) 1.6 110 bg tdi motora sahip kuccuk fren diskli on arka tamponu degistirmeyi modifiye sanan genelde sonradan para gormus krolar.
Gercekten bravo.. Bu kadar iyi özetlenebilir. 😅 Atmosferik araba kullaniyorum bende arkadasta 2007 Focus var bana sizi iyi kandiriyorlar millattan onceki motor vs dedi, neyse bir gün ise giderken yakaladi bu beni yolda korna selamlaşma vs kirmizi isiga geldik 😁 yerlerde nemliydi hafif otomatik torkkonvertorlu bir motora sahip Civic ile Vsa kapandi, Benzin moduna alındı ve el freni çekilip S moda cekildi 😆

Yeşilin yanmasina 13 sn kala lastik yakmaya başladım o anda dış hava salınımı açık olduğundan bütün beyaz duman içeri doldu bir kaç saniye devir keserek tam yeşil yandı etraf duman vs kalkışta tampon ile beni geçti sonra 60 km den sonra yetistim ve gectim onu daha da yakalayamadi 120 ye kadar cikmistim yol musait degildi. 😄 Sonra kaç beygir o egsoz mu yaptin vs.. Hayır dedim full OEM , sadece Amerika'dan siparis ettiğim K&N kutu içi filtre var ve 3. Vites de 172 yapiyor dedim Gigi çıkmadı. Bir dahakine Edirne yoluna bekliyormus kendisi 1.5 Focus dizeliyle. Tamam dedim gecistirdi. Normalde hiç yapmayacagim hareketlet bunlar ama bazen insanlarin tercihlerine saygı gostermek lazım.

Bende mesela Volvo S80 lerde gözüm var şu an kullandığım Civic ilk arabam ve manevi değeri oldugu için satamam ama bir tane Volvo S80 ya da Temiz bir ZJ V8 motorlu düşünüyorum bir kaç seneye.. Anlamazlar son sahibi olursun vs laflarida çok duyuyorum yok satamazsin v.b

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Düz yol gazcıları

M paket 316i tarzı arabalara binen tipler ya da arabasını olduğundan fazla göstermeye çalışanlar(buna 318i rhino da dahil)

Çakallar(genel olarak)

Araba zevkime karışanlar(bmw satıp polo mu aldın, puuu seninciler)

Trafik kuralların bir türlü farkında olmayan, gram özen ve dikkat göstermeden araba süren insanlar(%98)

muhammed37

Panpa
17 Haz 2018
2,630
2,857
4,020
İstanbul
Marka
Yok
Arkadaş bir de şu durumu anlamıyorum ulan ben ehliyeti alalı 1 yıl olmadi acemi şoförüm sokak aralarında bile elim sürekli sinyal kolunda onca yıldır araba kullanıyorsun sinyale insan nasıl alışamaz

Otto Çevrimi

Panpa
Destekçi
3 Eki 2016
1,621
1
5,104
4,070
Kocaeli
Marka
Alfa Romeo
+Öngörü eksikliği olan insanlar: Otobanda orta şeritte gidiyorsun. İleride orta şeride kamyon çıkıyor. Senin o kamyonun altına girmeyeceğin aşikar. Sola sinyal yakıyorsun. Aradan üç-dört saniye geçiyor , bekliyorsun. Sol arkandaki adam bir boy arkanda, seninle aynı hızda gidiyor ve ne ileri gidiyor ne de geri. Mecburen frene basıp arkasına geçip tekrar gazlamak zorunda kalıyorsun.

Forumda bunu yapan varsa diye şimdiden uyarıyorum: Genelde sol arkamdaki tepki vermeyince ince ince sola sürüyorum arabayı.

+Bunun tersini yapan ruh hastaları da var. Orta şerittesin. Adam iki boy arkandan seninle aynı hızda geliyor ve bu durum 600-700 metredir böyle. Sola sinyal veriyorsun, sola çıkıyorsun. Arkadan gazı kökleyip dibine giriyor. Bilen bilir, bunun meali : "Benim canım sıkılıyor, hadi otobanda beni bir madara et." Genelde C segmenti dizel şirket araçlarında görülen durum. İtinayla yol verilir, ardından arkasına geçilir. Canın sıkılana kadar darlanır.

+"Orta şeride çıkarım, 90la giderim, kimse bana karışmasın" kafasında olan insanlar. Otobandaki yoğunluğun ve sol şerit kuyruklarının asıl sebebi bu adamlar. Biri buna demiş zamanında "sağ şerit sadece ağır vasıtanındır" diye. Bu da otobandaki eşek kadar tabelayı görmemiş, görse de anlamamış. Binek araç sağ şeride geçmez sanıyor. Arkadan 100le otobüs geliyor, selektör yapıyor. Adam iplemiyor. Otobüs sol şeride geçince, sollayana kadar arkada kuyruk. Hele bir de rampaysa, buyrun cenaze namazına.

+Makas atanın kendini bir halt sanması, iyi şoför olduğunu düşünmesi.

+Arabaya 100-120 bin lira para verip, lastikten frenden vs 100-200 lirayı sakınan insanlar. Çin malı veya petlas benzeri lastikli Bmw F30'lar falan görüyorum. Acıyorum. Bunun beni ilgilendiren kısmı nedir peki ? Altındaki aracı uçak sanıp bastıktan sonra o lastikle duramadığında gelip bana vuracak. O sebeple bu konuda laf söyleme hakkımı saklı tutuyorum.

+Araç kuyruğu varsa, yan şeritten gelip kaynak yapan tipler. İtina ile yol verilmez, hatta bloke edilir, üstüne çıkılır. Yolu bilmediği için sapağı kaçıran vs insanlara lafım yok. Fakat bilerek sıraya kaynak yapan, kul hakkına giriyordur. Hakkım da helal değildir. Sadece kendisi akıllı, herkes salak.

+Xenon sis. Eski araçların aydınlatması vs yetersiz diye sonradan ampul değiştirenleri bir nebze anlarım. En azından bir bahanesi var. Fakat sis nedir ? Xenon sis nedir ?

+Varex'çi, air süspansiyoncu, kamberci falan bunları artık saymıyorum. Gelişmişlik sırasında en altta yer alan yaşam formları onlar.

Son düzenleme:

FuckTheFuelEconomy

Ali
Panpa
Destekçi
14 Ocak 2018
550
1,228
2,520
İstanbul
Marka
Hyundai
+Öngörü eksikliği olan insanlar: Otobanda orta şeritte gidiyorsun. İleride orta şeride kamyon çıkıyor. Senin o kamyonun altına girmeyeceğin aşikar. Sola sinyal yakıyorsun. Aradan üç-dört saniye geçiyor , bekliyorsun. Sol arkandaki adam bir boy arkanda, seninle aynı hızda gidiyor ve ne ileri gidiyor ne de geri. Mecburen frene basıp arkasına geçip tekrar gazlamak zorunda kalıyorsun.

Forumda bunu yapan varsa diye şimdiden uyarıyorum: Genelde sol arkamdaki tepki vermeyince ince ince sola sürüyorum arabayı.

+Bunun tersini yapan ruh hastaları da var. Orta şerittesin. Adam iki boy arkandan seninle aynı hızda geliyor ve bu durum 600-700 metredir böyle. Sola sinyal veriyorsun, sola çıkıyorsun. Arkadan gazı kökleyip dibine giriyor. Bilen bilir, bunun meali : "Benim canım sıkılıyor, hadi otobanda beni bir madara et." Genelde C segmenti dizel şirket araçlarında görülen durum. İtinayla yol verilir, ardından arkasına geçilir. Canın sıkılana kadar darlanır.

+"Orta şeride çıkarım, 90la giderim, kimse bana karışmasın" kafasında olan insanlar. Otobandaki yoğunluğun ve sol şerit kuyruklarının asıl sebebi bu adamlar. Biri buna demiş zamanında "sağ şerit sadece ağır vasıtanındır" diye. Bu da otobandaki eşek kadar tabelayı görmemiş, görse de anlamamış. Binek araç sağ şeride geçmez sanıyor. Arkadan 100le otobüs geliyor, selektör yapıyor. Adam iplemiyor. Otobüs sol şeride geçince, sollayana kadar arkada kuyruk. Hele bir de rampaysa, buyrun cenaze namazına.

+Makas atanın kendini bir halt sanması, iyi şoför olduğunu düşünmesi.

+Arabaya 100-120 bin lira para verip, lastikten frenden vs 100-200 lirayı sakınan insanlar. Çin malı veya petlas benzeri lastikli Bmw F30'lar falan görüyorum. Acıyorum. Bunun beni ilgilendiren kısmı nedir peki ? Altındaki aracı uçak sanıp bastıktan sonra o lastikle duramadığında gelip bana vuracak. O sebeple bu konuda laf söyleme hakkımı saklı tutuyorum.

+Araç kuyruğu varsa, yan şeritten gelip kaynak yapan tipler. İtina ile yol verilmez, hatta bloke edilir, üstüne çıkılır. Yolu bilmediği için sapağı kaçıran vs insanlara lafım yok. Fakat bilerek sıraya kaynak yapan, kul hakkına giriyordur. Hakkım da helal değildir. Sadece kendisi akıllı, herkes salak.

+Xenon sis. Eski araçların aydınlatması vs yetersiz diye sonradan ampul değiştirenleri bir nebze anlarım. En azından bir bahanesi var. Fakat sis nedir ? Xenon sis nedir ?

+Varex'çi, air süspansiyoncu, kamberci falan bunları artık saymıyorum. Gelişmişlik sırasında en altta yer alan yaşam formları onlar.
Bu saydıklarınızın hepsine harfiyen katılıyorum özellikle makas atmayı bir şey sananlara aşırı gıcığım bol bol sövgülerimle anıyorum arkadaşlarım arasında da var bir iki anlatmaya çalıştıktan sonra anlamıyorlarsa salıyorum kimse kimsenin hayatına kast edemez sürekli şeridini kollayarak giden insanlar enayi değil! Aynı şekilde fırsatçıları, apaçileri, utanç kaynağı arabalarını, saçma sapan hareketlerini sevmiyorum. He birde onu mu aldın gitmiyor bunu mu aldın çok yakıyor şu alınır mı bu alınır mı diyenleri de hiç sevmiyorum.

Son düzenleme:

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,824
26,080
5,720
Ankara
Marka
Skoda
Durduk yere inatlaşan yol vermeyen insanlar. Geçen gün sol şeritteyim yaklaşık 700metre sonra sağa girmem gerekeceği için sağa geçmek istedim sağdaki araç arkada kalırken gireyim dedim, sinyali verdiğim gibi gazladı baktım arkası boş yavaşlayıp arkasına gireyim dedim o da yavaşladı bu sefer benim arkam kalabalıklaştı basayım önüne gireyim dedim 1.4atmosferiğimin gücü 1.6crdi ye yetmedi o da basınca ben yine giremedim. En son sol şeritten sağa dönmeye çalışırken buldum kendimi. Arkadaş da soldan gidecekmiş halbuki güzelce yer değişsek ikimiz de rahat edecez ama yok canı sıkılmış belli ki.
Bu yazdığımın özeti (tabi ki hepsi değil) çoğu taksi, dolmuş, otobüsçülerdir. Yapan bi taksiciydi bunu. İlk kez bu kadar uzatanına denk geldim ama sürekli yaşarız bu durumu çoğu yol bizim siz misafirsiniz kafasında

Son düzenleme:

_yunusak9707

Yunus K.
Panpa
9 Ara 2016
818
1,333
2,520
27
Antalya
Marka
BMW
Heves kaçıranlar ve Arabanın para etmediği dünyada; evden sonra en önemli şey olarak araba gören kafa yapısının olması.Araba mı alıyorsun ekonomist mi oluyorsun?
Bende bu tipleri hiç sevmiyorum. Bana Volvo'yu aldığımda yok çok yakar yok piyasası yok yok parçası yok binlerce kişi bunları söyledi bana ama hiç takmadım.

yengeç_bond

Düz Yol Gazcısı
18 May 2019
22
13
145
25
Marka
Honda
Evo görünümlü Lancer'ı , STİ görünümlü İmpreza'sı olan adamlara gelsin;

Abicim seni seviyorum. Arabalarınızı da seviyorum. Siz de olmasanız ortalık buzdolabından geçilmeyecek. STİ,EVO görünümü yapabilirsin ben de seviyorum ama her köşesine (STİ,EVO,GTİ) yazma. Hatta hiç yazma. Kendin de nasıl rahat ediyorsun bilmiyorum. Zaten kendi çevren de dahil herkes biliyor onun STI olmadığını.

Sende ne araba var ? dediklerinde sen de STİ var diyemiyorsun ki. Subaru var,çıtırdan STİ efekti yaptım diyorsun.

Bu arabaların bence oluru;
1-STİ,EVO,GTİ tamponları (bütün tamponlar.Genelde sadece ön tamponu takarlar ona da ayrı kılımdır).
2-Şahinden biraz hızlı gidebilmek ve görüntünün biraz olsun hakkını verebilmek için; Fitre,egsoz,headers,yazılım. (Çok bağırmayan pop&bang egsoz)
3-Ve en önemlisi güzel bir jant&yay kombinasyonu. Replika jantların;replika olmasından çok,ön ve arka jantların aynı alınmasından rahatsız oluyorum.

Tabi bunda da jantlar ön-arka aynı ama onun dışında saygı duyarım;

Ekli dosyalar

• Adsız1.png
    Adsız1.png
    1.6 MB · Görüntüleme: 0
  • Adsız3.png
    Adsız3.png
    1.6 MB · Görüntüleme: 0

Ozgur Gunes

Özgür Güneş
Panpa
7 Eyl 2016
4,158
1
8,076
4,820
28
Ankara
Marka
Peugeot
Türkiye'de otomobil kültürü mü var? hatatat

Ayrıca bkz. Ağlanacak hale gülmek

Sorunumuz parasal falan değil abi, bakıyorum herkeste cillop gibi arabalar var, yeni cla bi tane bayiye 3 tane gelmiş(sadece bir bayiden söz ediyorum); 2 günde satılmış arabalar. Türkiye'de otomobil kültürü sıfır, sadece gösteriş üzerine kurulu. Cla180d ye 330 bin lira vermek hangi akla mantığa uyar? 330 bin arabaya ver, az yaksın... hay senin kafana tüküreyim

Bi arkadaş anlatıyor, adamın aylık 150 bin tl kira geliri varmış, komşusu, ortada arabam 27 kuruş yakıyor diye övünerek geziniyormuş, Allah'ım biraz adaletli dağıt şu parayı ya...

ilkergndgd

İlker Gündoğdu
Profesör
9 Eyl 2016
114
111
1,235
Marka
BMW
Otomobilin bir ihtiyaç değil bir lüx olarak algılanması. Belki bu bakış açsında olsak daha farklı fiyatlandırmalar olurdu.

by

Reis
17 Kas 2016
3,737
7,355
5,020
İstanbul
Marka
Peugeot
Mesela kaplama yaptırmış, arabayı bastırmış vs. bunları hiç saymıyorum. Ancak :

- Kara duman
- Çakma xenon
- Varex tarzı saçma sapan egzoz sistemleri

Bunlar kültür değil doğrudan insanı olumsuz olarak etkileyen unsurlar. En nefret ettiğim tipler bunlar...

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım