KAPALI ucuz dizel araba

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

muhammed37

Panpa
17 Haz 2018
2,648
2,911
4,020
İstanbul
Marka
Volkswagen
öğrenciyim ucuz dizel arıyorum lpg ye binmekte istemiyorum en ucuz alınabilecek dizel hangisidir?

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Eğer bozulup kalmasını istemiyorsanız gitmesini istiyorsanız, en mantıklı seçenekler 12-25 bin tl arasında olan, Saxo 1.5 D, C2 1.4 HDi, Palio Van, Corsa Van, Fiesta Van gibi araçlardır.Eğer daha da ucuz istiyorsanız eski nesil Audi-VW atmosferik dizel motorlu araçlar mevcuttur yalnız yürütülebileceği konusunda kararsızım.Kendi adıma böyle bir tercih yapacak olsam, yıpranmamış yazılım yememiş hoşafı çıkmamış hususi bir Corsa C 1.7 bulur, keyfimce binerim, eğer araca alışıp güçsüz geldiğini hissedersem de yazılım vs doldurup canavara dönüştürürüm.Eğer ki gözünüz performansta değil ve daha sorunsuz az yakan araçlar arıyorsanız da tercihimi sudan az yakan C2 1.4 HDi'den yana kullanırdım.Forumda konusu var inceleyebilirsiniz.
Kolay gelsin, keşke biraz daha açsaydınız isteklerinizi, daha spesifik yazabilirdik.

Edit:Corsa C'lerin fiyatı uçmuş diğer hususi vanlara yönelin.
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...-170.000-km-ikinci-sahibinden-577030078/detay

Son düzenleme:

muhammed37

Panpa
17 Haz 2018
2,648
2,911
4,020
İstanbul
Marka
Volkswagen
fiyatı olabildiğince az olsun ilk araba olarak alacağım öğrenciye lpg daha cazip olsa da arabada bir canlı bomba taşıdığını düşününce pek içime sinmiyor bende olabildiğince ucuz bir dizel araba bakıyorum tabi az yakan benzinli araç varsa o da olabilir

Son düzenleme:

DouglasAdams

DOKTOR
Destekçi
24 Mar 2017
9,914
2
24,209
5,320
İzmir
Marka
Toyota
fiyatı olabildiğince az olsun ilk araba olarak alcağım öğrenciye lpg daah cazip olsada arabada bi canlı bomba taşıdığını düşününce pek içime sinmiyor bende olabildiğince ucuz bi dizel araba bakıyorum tabi az yakan benzinli araç varsa o da olabilir
Hah şöyle bu konuda yetkin arkadaşlar @Mt.Akina @bt bir bakarsa konuya

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
Ufak bir hesap yapalım isterseniz, en az yakan ve ucuz diyebileceğimiz sorunsuz enjeksiyonlu bir benzinli araç baz alalım, bunlar genellikle 10-15 bin tl arasında olan A ve B segmenti ufak motorlu araçlar, örneğin, Twingo 1.2, Clio 1.2 106 1.0, 106 1.1, Uno 60S, Swift 1.3, Ka 1.3, Felicia 1.3 gibi araçlar.Bu araçlar genellikle 40-70 bg arası atmosferik otoban süratlerinde yetersiz ve çok yakarken şehirler arası ve şehir içinde nispeten ekonomiktir.Örnek vermek gerekirse şehir içinde ince ayak antrenmanlarıyla benzinde 100 km/l' de 7 litreleri görmek mümkündür.(Ka hariç genellikle 8.5 civarı diyorlar.) 7 litreden hesap edersek şu anki benzin ile km başına 40-50 kuruşu görürsünüz bu bir öğrenci için büyük külfet.LPG bu durumda kesinlikle şart gibi bir şey oluyor.Eğer dizel için aynı hesabı yapacak olursak şu an alınabilecek en sorunsuz ucuz dizel araçlar daha önceden de yazdığım gibi 12 bin tl ile 20 bin tl arası değişen Saxo 1.5D, Fiesta Van, Palio Van, C2 HDi gibi araçlardır.Bunların düşük km'li temiz olanlarını yakalayabilirseniz kabaca(Dizel araçların yakıt tüketimi konusunda pek bilgili değilim) 100 km/l de şehir içinde 5.5 l yakacaklarını hesap ettiğimizde km başına güncel mazot fiyatları ile 30-35 kuruş arası yakacaklardır.Tercih sizin, bundan bir kaç ay önce temiz bir Palio Van'ı takip ediyordum, hususi 170 bin km de 15-16 bin tl'ye satıldı sanırsam, fakat aynı şekilde benzinli 1.3 Festiva takip ediyordum o da çok temizdi 10-11 bin tl ye gitmiştir zannımca.Bu hesapla hangisi sizin işinize geliyorsa ona yönelin lakin LPG'siz öğrenciyi yorar orasını söyleyim.o_O

Aşağıdaki PUG 106' ya bir bakın derim.Yalnız bu araç dahi yapılan hesapla 40-50 kuruş benzinde yakacaktır.
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...eugeot-106-xr-1.1-motor-acill-579528006/detay

Son düzenleme:

muhammed37

Panpa
17 Haz 2018
2,648
2,911
4,020
İstanbul
Marka
Volkswagen
Ufak bir hesap yapalım isterseniz, en az yakan ve ucuz diyebileceğimiz sorunsuz enjeksiyonlu bir benzinli araç baz alalım, bunlar genellikle 10-15 bin tl arasında olan A ve B segmenti ufak motorlu araçlar, örneğin, Twingo 1.2, Clio 1.2 106 1.0, 106 1.1, Uno 60S, Swift 1.3, Ka 1.3, Felicia 1.3 gibi araçlar.Bu araçlar genellikle 40-70 bg arası atmosferik otoban süratlerinde yetersiz ve çok yakarken şehirler arası ve şehir içinde nispeten ekonomiktir.Örnek vermek gerekirse şehir içinde ince ayak antrenmanlarıyla benzinde 100 km/l' de 7 litreleri görmek mümkündür.(Ka hariç genellikle 8.5 civarı diyorlar.) 7 litreden hesap edersek şu anki benzin ile km başına 40-50 kuruşu görürsünüz bu bir öğrenci için büyük külfet.LPG bu durumda kesinlikle şart gibi bir şey oluyor.Eğer dizel için aynı hesabı yapacak olursak şu an alınabilecek en sorunsuz ucuz dizel araçlar daha önceden de yazdığım gibi 12 bin tl ile 20 bin tl arası değişen Saxo 1.5D, Fiesta Van, Palio Van, C2 HDi gibi araçlardır.Bunların düşük km'li temiz olanlarını yakalayabilirseniz kabaca(Dizel araçların yakıt tüketimi konusunda pek bilgili değilim) 100 km/l de şehir içinde 5.5 l yakacaklarını hesap ettiğimizde km başına güncel mazot fiyatları ile 30-35 kuruş arası yakacaklardır.Tercih sizin, bundan bir kaç ay önce temiz bir Palio Van'ı takip ediyordum, hususi 170 bin km de 15-16 bin tl'ye satıldı sanırsam, fakat aynı şekilde benzinli 1.3 Festiva takip ediyordum o da çok temizdi 10-11 bin tl ye gitmiştir zannımca.Bu hesapla hangisi sizin işinize geliyorsa ona yönelin lakin LPG'siz öğrenciyi yorar orasını söyleyim.o_O

Aşağıdaki PUG 106' ya bir bakın derim.Yalnız bu araç dahi yapılan hesapla 40-50 kuruş benzinde yakacaktır.
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...eugeot-106-xr-1.1-motor-acill-579528006/detay
yazınız için teşekkür ederim anlaşılan lpg'ye mahkumuz peki doğan şahin r9 r19 gibi araçlar benzinde çok yakar mı?

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
yazınız için teşekkür ederim anlaşılan lpg'ye mahkumuz peki doğan şahin r9 r19 gibi araçlar benzinde çok yakar mı?
Doğan/Şahin 1.6 motor hacimlerinde olduğu ve karbüratörlü olduğu için 10-11 litreden aşağı yakmazlar, LPG'de 30 kuruşu var, R9 ise 1.4 Spring'e(60ps) daha önceden sahiptim ayağınıza hakim olursanız 8.5-9 litreden fazla yakmazlar, bu da yine LPG'de 25 kuruş civarı demek.Eğer sanayiye girip çıkmakta zorlanmam araba ara sıra çalışmasa da dert etmem derseniz, saydığınız karbüratörlü araçlar da olabilir niçin olmasın, yalnız eskimiş benzin tesisatları, yorulmuş motorları ve uzun süre LPG'de kullanılan motorlarıyla kışın (-)'li derecelerde başınızı ağrıtabilir ulan ben böyle işin .... dedirtebilir.o_OO sebepten ilk yorumumda hep enjeksiyonlu araçlar önerdim.Yalnız amaç az yakmak, az para bağlamak, ve çabuk satmak ise R9'dan alası Türkiye'de biraz zor bulunur.Rica ederim.

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,013
7
51,336
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Hah şöyle bu konuda yetkin arkadaşlar @Mt.Akina @bt bir bakarsa konuya
GELDİM :)

@Mt.Akina arkadaşımızın açtığı bir konu vardı, oraya yazmıştım zamanında önerilerimi:
https://www.otopark.com/forum/threads/Öğrenciye-uygun-araç-seçimi-az-paraya-çok-iş.4871/#post-167968
Eski dizel bakayım derseniz onun da farklı külfetleri olur, masrafı bitmez. Aynı konuda şöyle bir mesajım vardı dizel bir Ford Sierra için:
https://www.otopark.com/forum/threads/Öğrenciye-uygun-araç-seçimi-az-paraya-çok-iş.4871/page-6#post-169997

@mustafa.e kardeşimiz de bir başlık açmıştı, ona da şöyle bir cevap yazmıştım:
https://otopark.com/forum/threads/düşük-maliyetli-ulaşım-arabası.4803/#post-164330
Sanırım bu mesajdakiler işinizi görür. Bütçe daha düşük çünkü.

Cevaplarımın hepsi uzun uzun olduğu için tekrar yazmak veya kopyalamak yerine linkleri kopyalamayı tercih ettim =)

Beklentinizi az çok anladım. Ben de zamanında düşük bütçeyle eski model kara dizel arabalar aramıştım. Sonrasında da iyi ki bulup alamamışım dedim. Çünkü zamanla çevremde görüp anladım, eski model dizel arabalar sürekli masraf açıyor. Hiç gerek yok. Benzer şekilde eski model araba & LPG kombinasyonu da sorun yuvası olur büyük ihtimalle. Onun yerine eski model küçük motorlu benzinliler çok daha makbul. Arabanın bakımları yapıldığında sakin sakin binilip gezilir. Tavsiyem bu yönde olur.

Son düzenleme:

muhammed37

Panpa
17 Haz 2018
2,648
2,911
4,020
İstanbul
Marka
Volkswagen
GELDİM :)

@Mt.Akina arkadaşımızın açtığı bir konu vardı, oraya yazmıştım zamanında önerilerimi:
https://www.otopark.com/forum/threads/Öğrenciye-uygun-araç-seçimi-az-paraya-çok-iş.4871/#post-167968
Eski dizel bakayım derseniz onun da farklı külfetleri olur, masrafı bitmez. Aynı konuda şöyle bir mesajım vardı dizel bir Ford Sierra için:
https://www.otopark.com/forum/threads/Öğrenciye-uygun-araç-seçimi-az-paraya-çok-iş.4871/page-6#post-169997

@mustafa.e kardeşimiz de bir başlık açmıştı, ona da şöyle bir cevap yazmıştım:
https://otopark.com/forum/threads/düşük-maliyetli-ulaşım-arabası.4803/#post-164330
Sanırım bu mesajdakiler işinizi görür. Bütçe daha düşük çünkü.

Cevaplarımın hepsi uzun uzun olduğu için tekrar yazmak veya kopyalamak yerine linkleri kopyalamayı tercih ettim =)

Beklentinizi az çok anladım. Ben de zamanında düşük bütçeyle eski model kara dizel arabalar aramıştım. Sonrasında da iyi ki bulup alamamışım dedim. Çünkü zamanla çevremde görüp anladım, eski model dizel arabalar sürekli masraf açıyor. Hiç gerek yok. Benzer şekilde eski model araba & LPG kombinasyonu da sorun yuvası olur büyük ihtimalle. Onun yerine eski model küçük motorlu benzinliler çok daha makbul. Arabanın bakımları yapıldığında sakin sakin binilip gezilir. Tavsiyem bu yönde olur.
yazınız için teşekkürler araçlardan içime sinen 60S ve favorit oldu (favorit daha ağırlıkta) bu araçta diğer modellerde olduğu gibi tüpsüz çok az araç var 301 aracın 22 tanesi bu durumda ilerde satma çok zorlaştıracak favorit benzinde ne kadar yakar bilginiz var mi?

muhammed37

Panpa
17 Haz 2018
2,648
2,911
4,020
İstanbul
Marka
Volkswagen
Doğan/Şahin 1.6 motor hacimlerinde olduğu ve karbüratörlü olduğu için 10-11 litreden aşağı yakmazlar, LPG'de 30 kuruşu var, R9 ise 1.4 Spring'e(60ps) daha önceden sahiptim ayağınıza hakim olursanız 8.5-9 litreden fazla yakmazlar, bu da yine LPG'de 25 kuruş civarı demek.Eğer sanayiye girip çıkmakta zorlanmam araba ara sıra çalışmasa da dert etmem derseniz, saydığınız karbüratörlü araçlar da olabilir niçin olmasın, yalnız eskimiş benzin tesisatları, yorulmuş motorları ve uzun süre LPG'de kullanılan motorlarıyla kışın (-)'li derecelerde başınızı ağrıtabilir ulan ben böyle işin .... dedirtebilir.o_OO sebepten ilk yorumumda hep enjeksiyonlu araçlar önerdim.Yalnız amaç az yakmak, az para bağlamak, ve çabuk satmak ise R9'dan alası Türkiye'de biraz zor bulunur.Rica ederim.
r9 benzinde mi lpg de mi 8,5-9 litre yakıyor?

Gökhan61

Gökhan K.
Panpa
Beta Programı
21 Eyl 2016
1,496
1
4,807
4,070
41
Trabzon
Marka
Renault
KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE ilk ve tek tercihin Saxo Dizel olsun. Çok performans aramayana harika arabadır. Tek kronik sıkıntılı parçası mazot pompasıdır oda onarıp sıfır gibi yapmanın maliyeti 600-900 tl arası ve kolayına bir daha sıkıntı çıkarmıyor. Yakıtı piyasadaki en uygun araçlardan ve yakıt seçmiyor. Mazot kaliteliymiş kötüymüş fark etmiyor. Şehir içinde 800 km yol yapıyor 45 lt deposuyla. Klimalı olanını al zaten içi ufak difriz gibide soğutsun. İmkanım olsa mevcut aracımın lpg sini söker gündelik binmeye alırdım. Daha evvel almıştım gerçekten adına değil işine bakan için mükemmel bir araçtır. Parçalarıda ucuz ve öyle olup olmadık sensör arızaları vermiyor çünkü yok :D

At

Takipçi
Beta Programı
29 Eki 2016
6,487
16,238
5,020
Antalya
Marka
Aston Martin
Lpg canlı bomba ne be kardeşim hayatta bu kadar çok önlem almaya gerek duyanları anlamıyom

bt

Takipçi
Destekçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
18,013
7
51,336
6,820
Kocaeli
Marka
Opel
Lpg canlı bomba ne be kardeşim hayatta bu kadar çok önlem almaya gerek duyanları anlamıyom
%100 katılıyorum. Aşırı önlem filan değil. Arabamda airbag bozuk, abs hiç yok. Buzda yaz lastikleriyle sürmüşlüğüm oldu. Ama Lpg kadar hiçbiri tedirgin etmez beni. Nitekim eski model 2.0 lpg'li araba alacağıma 1.2 benzinli aldım.
yazınız için teşekkürler araçlardan içime sinen 60S ve favorit oldu (favorit daha ağırlıkta) bu araçta diğer modellerde olduğu gibi tüpsüz çok az araç var 301 aracın 22 tanesi bu durumda ilerde satma çok zorlaştıracak favorit benzinde ne kadar yakar bilginiz var mi?
Favorit hatırladığım kadarıyla 6-7 lt benzin yakıyor. Ama şehir içi trafiğinde hararet derdi vardır. Hararete meyillidir. Sıcak iklimli veya yoğun trafikli yerlere çok uymaz. Uno daha makul seçenektir. Ama temel mesele: Hangisinin temizini bulursanız onu alın.
Bu arada @PULAT hocam doğru diyor, Saxo 1.5D tam öğrenci işi arabadır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım