Ülkemizde Geleceği tehlikede olan markalar (Alfa Romeo)

Tutar.1903

Anıl Tutar
Profesör
22 Ara 2016
503
969
1,970
ankara
Marka
Opel
Arkadaşlar herkese selamlar;
Arkadaşlar arasındaki muhabbetimizi sizede danışmak istedim linç yiyeceğimi biliyorum ama ben bu başlık altında kendimce Alfa Romeo diyorum sebeplerime gelirsek...

Sinan abi her zaman güzel bir noktaya değinir markayı kurtaran model diye yakın zamanda bu model bana kalırsa giulietta idi. Şimdi yeni alfalar bu fiyatlarda ulaşılmaz olduğu için ve yanlış biliyorsam düzeltin 2020 sonrası ben giuliettaya rastlamadım durumu endişeli görüyorum. Buna takriben örneğin 5 yıl sonra büyük bir atılım olmaz ise sizce alfa romeonun geleceği nasıl olacak.. nadir temiz örnekleri modern klasik olarak sahibini kurtarsada diğer çoğu arabasını sevsede dediğim şartlarda araçlarını satmakta zorlanacakmi ki ben öyle düşünüyorum.. Siz ne düşünüyorsunuz alfa için veya farklı bir marka için...

stan

Rahmi Tanır
Panpa
8 Eyl 2016
1,714
1
6,438
4,070
36
İzmir
Marka
Alfa Romeo
Alfa için bu durum hali hazırda yaşanıyor. Pek çok Giulietta sahibi arkadaşım yaşı ilerleyen araçlarını model yükseltmek için satınca başka markalara yöneldiler. Bir kısmı aradıklarını bulamayıp Giulietta'ya geri dönseler de, bu durum bir kısır döngüye yol açtığından elinde sonunda Alfa'ya veda edecekler.

Ama artık güncel Alfalar, özellikle Giulietta ve MiTo, aslında AlFiat olmalarından ötürü bu araçların uzun yıllar boyunca binmek isteyenlerin pek sorun yaşayacağını sanmıyorum. 1.8 TBI motor hariç tutarsak, bu araçlarda kullanılan tüm motor, turbo ve diğer yürüyen aksam başka Fiat modellerinde mevcut. O sebeple aracını gerçekten seven Alfisti, yıllarca bu araçlara binebilir.

Son düzenleme:

Özkan Biçer

Asfalt Kurutucu
13 Ağu 2019
18
22
595
42
Marka
Subaru
Subaru da geleceği tehlikede olan markalara dahil edilmelidir. Salgın öncesi yılda 1000-1500 araç satabiliyorlardı ve model sayısı 4 tü. Şu anda sadece XV ve Forester var ve ikisinin de motor olarak çok bir albenisi yok. Muhtemelen distribütör firma da devretmeyi düşünüyordur ama şartları karşılayacak firma bulabileceklerini sanmıyorum.

diablo1905

Profesör
17 Şub 2020
409
993
2,195
İstanbul
Marka
Alfa Romeo
Alfa Romeo, Stellantis birleşiminden sonra DS ile birlikte grubun premium markası olarak konumlandırılıyor. Bu arada unutmamak lazım global piyasalarda ne Mazda ne de Alfa Romeo bu durumda değil. Bizim ülkemizde satması için arabanın iyi olması son kriterlerden birisi.

Neyse, yakın zamanda SUV Tonale gelecek, daha sonra daha küçük Compact Crossover olarak Brennero veya Palade gelecek. B SUV alt yapısında. Tabi grubun elektrikli araca dönüşümü ile hibrit, mild-hibrit veya tam elektrikli olarak gelecekler ilerde.

Giuletta zaten üretimi sonlanan bir model. MiTo çok daha önce sonlandı. Mevcut Giulia ve Stelvio var. Ülkemiz özelinde düşününce yine satması için ucuz B sınıfı veya yine uygun B SUV getirmesi lazım. Bunlar olmadıkça da satmamasi doğal.

İlerde tekrar Alfa Romeo'ya dönüp Tonale sahibi olmak isterim.

racer

Sedat
Profesör
27 Eyl 2021
222
349
1,085
29
ankara
Marka
Ford
Alfa romeo nun diğer markalara göre bir avantajı var. O da arkasında fiat gibi güçlü ve yaygın bir markanın olması. Bu yüzden bir gün Türkiye den çekilse bile fiat servisleri aracılığıyla parça temininin diğer markalara göre kolay olacağını düşünüyorum

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,543
2,716
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Mitsubishi ayağına da ben değineyim.

Güncel Eclipse Cross ve 2018 den beri ASX gelmiyor. Vergi dilimi sebebiyle rakipleriyle bütçe yönündne tercih edilebilir olacakken artık telafuzu bile mümkün değil. Bu sebeple temsa zahmet edip getirmiyor bile..

b spacestar ve l200 ile mutluluklar diliyoruz kendilerine..

Awacs

Sinan
Asfalt Kurutucu
23 Kas 2020
157
1
121
635
27
Sivas
Marka
Ford
İnsanların tasarım vs. yönünden markaya ayrı bir ilgisi yoksa neden alfa romeo alsınlar ki? Piyasası vesaire vb. konular varken haklı olarak kimse almak istemiyor.

156 gta gibi nadir modelleri ve lüks modelleri saymazsak mito, giulietta dışında orta sınıfın alabileceği kaç tane sorunsuz alfa romeo modeli var? Ki o modellerin de kendine göre sorunları var.

Bu arada o kadar param olsa gidip bir tane giulia bir tane de stelvio alıp uzun yıllar binerim.

Satın almak için bir tane mito bakıyorum, dış görünüş olarak çok iyi olmasa muhtemelen başka bir model bakarım. Bu arada iki modelin üretimi de durdu bildiğim kadarıyla, şimdi kime hangi modeli satacaklar? Biraz gerçekçi olmak lazım, çok iyi bakılmasına rağmen 159 gibi modellerin iç mekanları zamanla dökülmeye başlıyordu diye hatırlıyorum. Forumda alfa ile defalarca yolda kalan insanlar var, haliyle insanlar alfa romeo modelleri yerine farklı markaların farklı model otomobillerine yöneliyorlar.

Son düzenleme:

HaniBanaDemiş

Rıfat
Profesör
2 Şub 2021
202
144
1,085
38
İstanbul
Marka
Opel
Mitsubishi ayağına da ben değineyim.

Güncel Eclipse Cross ve 2018 den beri ASX gelmiyor. Vergi dilimi sebebiyle rakipleriyle bütçe yönündne tercih edilebilir olacakken artık telafuzu bile mümkün değil. Bu sebeple temsa zahmet edip getirmiyor bile..

b spacestar ve l200 ile mutluluklar diliyoruz kendilerine..
Eclipse Cross 1 yıl kullandım ve sattım. Son gerçek Mitsubishi diye aldım ve gayet eksikleri olan bir araç olduğunu gördüm. Makyajla düzeltirler dedim de araç Türkiye'ye gelmedi. Bir ara Türkiye'de üretilebilir söylentisi çıktı sonra bunun yeni Colt olacağı açıklandı. Anladım burayı pek de sallamıyorlar :)

MotorcycleHead

Motorcycle Head
Düz Yol Gazcısı
3 Mar 2021
32
12
145
26
İstanbul
Marka
Volkswagen
Mazda ve Alfa Romeo çok güzel araçlar satışa sunmasına rağmen pazarlama olarak gereken önemi vermiyor. Son zamanlarda satışları oldukça düşük olan iki markanın da bu gidişle Türkiye'de parlak bir geleceği olamaz.

racer

Sedat
Profesör
27 Eyl 2021
222
349
1,085
29
ankara
Marka
Ford
sahibi olduğum ford un da geleceğini aşırı parlak görmüyorum maalesef. mazda ve alfa kadar ümitsiz değil fakat yeni fiesta gelmiyor. focus geldi mi gelmedi mi belli değil. yeni kasa focusu yıllarca çağı geçmiş atmosferik benzinli motora mahkum ettiler. bir tek puma nın belli bir alıcısı var şu anda...

nıneleven

Profesör
9 Nis 2021
596
719
1,820
Tekirdağ
Marka
Porsche
Mercedes - BMW - Audi - Volvo - VAG (Seat - Skoda - VW)
PSA (DS - Citroen - Peugeot - Opel)
Renault
Toyota belli modeller
Honda belli modeller

dışında bütün arabaların en azından Türkiye'de geleceğini parlak görmüyorum.

PSA'ya geçmeseydi Opel de sıkıntıya düşerdi.
4x4 İnsignia GSİ çok güzel araba ama..
"O baraya C180 alırım" diyen çok bizde.

Eskiden de vardı bu muhabbetler de artık eski arabanın 2.elini önemsemeden yenisini alman çok zor.

Kredi çekemiyorsun. Elindekinin para etmesi lazım.

Marka algısının yanında ; motor - şanzıman - platform da önemli. Mazda ve Subaru'nun da sorunu bu.

PSA'dan önce Opel çok oynuyordu mesela.
4Motion 2.0 TSİ Passat için "O baraya C180 alırım" diyen kişi sayısı azalır hemen.

Çünkü 2.0 TSİ yani yıllardır olan bir motor.
Opel İnsignia GSİ'a kimbilir ne koydu.
Türkiye'de kaç tane bu motorlu araba var ?

Gulietta niye tuttu ? 1.6 Multijet olduğu için 🤭

Algısı VW'nin altındaki her marka bu sebepten ötürü kaybediyor. VW'den kayda değer şekilde ucuz değilse , motor - şanzımanı da iyi değilse ÇÖP.

Kayar sinyaller 😁 Ahhh o kayar sinyaller.

Son düzenleme:

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Renault
Toyota belli modeller
Honda belli modeller

Eskiden de vardı bu muhabbetler de artık eski arabanın 2.elini önemsemeden yenisini alman çok zor.

Marka algısının yanında ; motor - şanzıman - platform da önemli. Mazda ve Subaru'nun da sorunu bu.

4Motion 2.0 TSİ Passat için "O baraya C180 alırım" diyen kişi sayısı azalır hemen.

Algısı VW'nin altındaki her marka bu sebepten ötürü kaybediyor. VW'den kayda değer şekilde ucuz değilse , motor - şanzımanı da iyi değilse ÇÖP.

Şkoda'da hususi kullanıcı Kamiq dışında yokları oynuyor. Şirketlerde Scala, Octavia biraz daha var. Fabia biteli çok yıl oldu. Keza SuperB de öyle, 80 bine manuel 1.4tsi varken çok sattı ondan sonra Passat'a gitti müşterileri. Kodiaq'da zaten hiçbir zaman çok satmadı. Yükselen fiyatlar Karoq'u da bayağı görülmez kıldı. Seat'ta Ibiza, Arona iş yapıyor gibi. VW bile yeni Polo'da yok, Golf'ü biraz daha görüyoruz.

Volvo bu listede neden var anlamadım.

Mercedes, BMW haydi Audi'yi de koyalım her zaman satar. Özellikle Mercedes ve BMW, yeterli miktarda paraya sahip çoğunluğun baktığı ilk iki marka.

PSA, ölen markaları diriltme misyonunda. Peugeot, Citroen'in SUVleri derken Opel'de de benzerini yapabilir (şu an yaptı gibi durmuyor). DS zaten yokları oynuyor.

Japonlarda da Honda ve Toyota diye genellemekten çok Civic ve Corolla yazsak daha doğru olur gibi. Yeni HRV, CRV, Jazz, CHR, Yaris falan görüyoruz da yani... Civic ve Corolla olmasa -kamyonetleri dahil edersek bir de Hilux'u koyabiliriz- bu markaların akıbeti diğer Japonlardan farklı olmaz. Gerçi tüm modelleriyle var olan marka kalmadı gibi bir şey. Nissan'da QQ yoksa marka yok, Fiat'ta Egea ve panelvanlar olmasa 500 vs. yüzüne bakan yok. Renault'da keza Clio ve Megane o durumda vs.

Şu ülkede hâlen ağırlık 2.0 4motion Passat alacağına C180 alır, Insignia'dan çok farklı olacağını zannetmiyorum ki malum sitedeki ilan sayıları doğrular nitelikte.

Yeni araçlara bakarsak Fiat-Renault ve diğerleri şeklinde gidiyor, gidecek de. Bu ekonomide farklı bir senaryo beklemek de zor.

sahibi olduğum ford un da geleceğini aşırı parlak görmüyorum maalesef. mazda ve alfa kadar ümitsiz değil fakat yeni fiesta gelmiyor. focus geldi mi gelmedi mi belli değil. yeni kasa focusu yıllarca çağı geçmiş atmosferik benzinli motora mahkum ettiler. bir tek puma nın belli bir alıcısı var şu anda...
Ecosport kullanıcıları dışında hususi Ford bayağıdır görmedim sanırım. Şirket Focusları da yerlerini Corolla hibritlere bıraktı.

Sailor

Kaptan
Beta Programı
6 Kas 2016
12,004
26,074
6,520
istanbul
Marka
Nissan
Renault
Toyota belli modeller
Honda belli modeller

Bende eskiden bu kafadaydim da gercekten o donem opeller su anda tursu iken mercedesler 4. Elinde hala tas gibi. Bu opel oldugu icinde olabilir gerci :D

nıneleven

Profesör
9 Nis 2021
596
719
1,820
Tekirdağ
Marka
Porsche
@sputnik Evet Volvo'yu koymasaymışım harika liste olurmuş 😅

Ama 2010'daki haline göre iyi sanki ya.

Kaza fotoğrafları atıyorlar , " Volvo'nun kasası gibi" muhabbetleri çıktı falan 😁

2010'larda yok gibi birşeydi.

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım