Uygun fiyatlı ses sistemi önerileriniz.

profstajyer

Hasan
Asfalt Kurutucu
27 Ara 2020
7
3
645
22
konya
Marka
Mercedes
Merhabalar, ben bu işlerden hiçbir şey anlamıyorum cahilliğimi mazur görün.
Birkaç tane tanıdığıma sorduğumda 6-8 bin TL arası fiyatlar çıkardılar, benim öyle mahalleyi ayağa kaldırmama falan gerek yok çok fazla parada vermek istemiyorum açıkçası ama arabamda 4 hoparlörden 2 si patlak ve sesi biraz açınca cızırtı aşırı rahatsız ediyor.
Benim istediğim hafif bass lı bir sistem olsun, birazda temiz ses versin ama dediğim gibi bilmiyorum. Amfiyi ne alacağım, kaçlık olacak, şu bass veren kutuyu ne marka alacağım hiçbir şey bilmiyorum yardım edebileceklerden yardım istiyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.

LiveForSpeed

Profesör
30 Ocak 2017
292
437
1,395
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Merhaba hoşgeldin :) Öncelikle aracın nedir ? Sonradan bagaj pandizotuna takılma hoparlör var mı ? Aracın teybi orjinal mi yoksa sonradan değiştirilmiş pioneer vs marka bir teyp mi ?
Ses sistemleriyle ilgili bildiğim birkaç temel bilgi vereyim ;

1- Hoparlörlerin üstünde yazan 500 watt 600 watt gibi rakamlara aldanmamak gerek bunlar peak seviyesini gösterir gerçek ortamda bir hoparlör peak seviyesine çıkması çok zor. RMS değeri diye bir şey var hoparlörün devamlı sağlıklı bir şekilde sağlayabildiği güç seviyesi. Hoparlör seçerken dikkat edilmesi gereken husus bu. Çin malı drivetec, Roadstar gibi markaların hoparlörlerinde bu değer yazmaz.

2- Hoparlör çeşitleri olarak oval-yuvarlak-tweeter diye üçe ayırabilirim
.Genellikle Oval hoparlörler kendi üzerinde tweeter da bulundurduğundan Bass-Mid-Tiz seslerin hepsini verebiliyor.Yüksek beklentisi olmayan normal bir dinleyici için kesinlikle yeterli gelir. Dezavantajları ise araçların orjinal kapı içindeki hoparlör yerlerine vs boyut olarak uymaz. Bagaj kısmına sonradan ekleniyor genelde.

Yuvarlak hoparlörlere gelirsek bunlar da piyasada midrange ve 2 yollu (kendi üstünde tweeter bulunduran) olarak ayrılıyor genellikle. Midrange'ler yüksek rms değerlerine sahip çok yüksek ses verebilen ama bass-tiz sesleri zayıf olan hoparlörlerdir. Subwoofer ve tweeter ile desteklenmezse kaliteli temiz bir ses alamazsınız.

Tweeter ise tiz sesler üreten genellikle boyutları 10cm geçmeyen hoparlör cinsi.

Benim tavsiyem şu olur, aracının orjinal görüntüsünü bozmak istemiyorsan kapı içlerindeki hoparlörlerin boyutunu öğrenmen gerek önce. Daha sonra o boyuta uygun Tercihen kenwood-sony-piooner marka 2 veya 3 yollu yuvarlak hoparlör ile değiştirmen.
Hafif basslı bir sistem için subwoofer denilen bass + kabin e ihtiyacın yok.
Giriş seviyesi bir sistem için basit bir anfi yeterli olur. Ben kendime 1 ay önce soundmax aldım indirimdeydi 270 liraya. Ortalama 300 lira gibi bir fiyat bandına soundmax,jameson gibi markaların anfisi ihtiyacını karşılar. Anfiye kablo seti alman gerekecek 80-100 lira civarı o var.

89 Doğan topluyorum ben kendime. Aracı aldığımda üstünde 2 adet 90rms oval pioneer vardı ama teybi en dandik çin malı bir teyp. Hiç hoş bir ses alamıyordum. Piooner teyp ve 2 adet 13 cmlik 35rms gücünde hoparlörle eski sistemden daha kaliteli ve yüksek ses alabiliyorum. Bu yüzden önce teybin kaliteli olması gerekiyor.
Önce kafanda bütçeni ve nasıl bir beklentin olduğunu netleştir istediğin konuda yardımcı olurum.

Örnek olarak Giriş seviyesi piooner teyp+giriş seviyesi amfi+ 1 çift kenwood 60rms oval hoparlörden oluşan bir sistemin sesini sonuna kadar açtığınızda rahatsız edecek kadar yüksek ses veriyor. %30-40 seviyelerinde dinlerken kalitesi gayet yeterli. Anfi her zaman şart değil kafanda öyle bir algı oluşmasın

Son düzenleme:

LiveForSpeed

Profesör
30 Ocak 2017
292
437
1,395
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Ortalama oto teypleri max 20-25 rms çıkış gücüne sahip. Bu yüzden anfisiz bir hoparlörün tam kapasitede ve kalitede çalıştırmak genellikle zor.

Midrange diye tabir edilen hoparlör :
dsc06892.jpg

Bu da yuvarlak 2 yollu hoparlör. Normal bir kullanıcının kapı içine taktığı zaman gayet tatmin olacağı bir hoparlör türü. Tabi bunda hoparlörün kalitesi çok önemli.
pioneer-ts-g1620f-300-w-16-cm-z.jpg

Bu da oval hoparlör. Yine üzerinde tweeter + midrange eklentisini görüyorsun.

19.jpg

Bu da midrange hoparlörün yanına eklenilebilecek dandik marka bir tweeter
sentinel-tweeter-hoparlor-10-watt-103-db-4-.jpg

Ekli dosyalar

• dsc06892.jpg
    dsc06892.jpg
    108 KB · Görüntüleme: 0

profstajyer

Hasan
Asfalt Kurutucu
27 Ara 2020
7
3
645
22
konya
Marka
Mercedes
Merhaba hoşgeldin :) Öncelikle aracın nedir ? Sonradan bagaj pandizotuna takılma hoparlör var mı ? Aracın teybi orjinal mi yoksa sonradan değiştirilmiş pioneer vs marka bir teyp mi ?
Ses sistemleriyle ilgili bildiğim birkaç temel bilgi vereyim ;

1- Hoparlörlerin üstünde yazan 500 watt 600 watt gibi rakamlara aldanmamak gerek bunlar peak seviyesini gösterir gerçek ortamda bir hoparlör peak seviyesine çıkması çok zor. RMS değeri diye bir şey var hoparlörün devamlı sağlıklı bir şekilde sağlayabildiği güç seviyesi. Hoparlör seçerken dikkat edilmesi gereken husus bu. Çin malı drivetec, Roadstar gibi markaların hoparlörlerinde bu değer yazmaz.

2- Hoparlör çeşitleri olarak oval-yuvarlak-tweeter diye üçe ayırabilirim
.Genellikle Oval hoparlörler kendi üzerinde tweeter da bulundurduğundan Bass-Mid-Tiz seslerin hepsini verebiliyor.Yüksek beklentisi olmayan normal bir dinleyici için kesinlikle yeterli gelir. Dezavantajları ise araçların orjinal kapı içindeki hoparlör yerlerine vs boyut olarak uymaz. Bagaj kısmına sonradan ekleniyor genelde.

Yuvarlak hoparlörlere gelirsek bunlar da piyasada midrange ve 2 yollu (kendi üstünde tweeter bulunduran) olarak ayrılıyor genellikle. Midrange'ler yüksek rms değerlerine sahip çok yüksek ses verebilen ama bass-tiz sesleri zayıf olan hoparlörlerdir. Subwoofer ve tweeter ile desteklenmezse kaliteli temiz bir ses alamazsınız.

Tweeter ise tiz sesler üreten genellikle boyutları 10cm geçmeyen hoparlör cinsi.

Benim tavsiyem şu olur, aracının orjinal görüntüsünü bozmak istemiyorsan kapı içlerindeki hoparlörlerin boyutunu öğrenmen gerek önce. Daha sonra o boyuta uygun Tercihen kenwood-sony-piooner marka 2 veya 3 yollu yuvarlak hoparlör ile değiştirmen.
Hafif basslı bir sistem için subwoofer denilen bass + kabin e ihtiyacın yok.
Giriş seviyesi bir sistem için basit bir anfi yeterli olur. Ben kendime 1 ay önce soundmax aldım indirimdeydi 270 liraya. Ortalama 300 lira gibi bir fiyat bandına soundmax,jameson gibi markaların anfisi ihtiyacını karşılar. Anfiye kablo seti alman gerekecek 80-100 lira civarı o var.

89 Doğan topluyorum ben kendime. Aracı aldığımda üstünde 2 adet 90rms oval pioneer vardı ama teybi en dandik çin malı bir teyp. Hiç hoş bir ses alamıyordum. Piooner teyp ve 2 adet 13 cmlik 35rms gücünde hoparlörle eski sistemden daha kaliteli ve yüksek ses alabiliyorum. Bu yüzden önce teybin kaliteli olması gerekiyor.
Önce kafanda bütçeni ve nasıl bir beklentin olduğunu netleştir istediğin konuda yardımcı olurum.

Örnek olarak Giriş seviyesi piooner teyp+giriş seviyesi amfi+ 1 çift kenwood 60rms oval hoparlörden oluşan bir sistemin sesini sonuna kadar açtığınızda rahatsız edecek kadar yüksek ses veriyor. %30-40 seviyelerinde dinlerken kalitesi gayet yeterli. Anfi her zaman şart değil kafanda öyle bir algı oluşmasın

Hocam öncelikle çok çok teşekkür ederim, epey anlamış oldum.
Aracım 2000 cordoba.
Anladığım kadarıyla oval hoparlör + kaliteli bir teyp (ikisi de piooner olabilir herhalde) + amfi. Zaten bunları kendim yapamam bir elektronikçiye gidip bana bunlar lazım dersem yaparlar herhalde :)
Tekrardan çok teşekkür ederim.

Maganda

Profesör
Beta Programı
3 Şub 2020
1,457
3
1,414
2,470
İstanbul
Marka
Volkswagen
Diy bölümünde 20 yıllık hoparlörü kurtarmak diye bir konum var. Oraya bakıp patlak olan hoparlörü tamir etmeyi dene birde iyi bir teyp al gayet memnun olursun. Anfi kutu bas olayları falan gereksiz geliyor bana normal biri için.

LiveForSpeed

Profesör
30 Ocak 2017
292
437
1,395
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Diy bölümünde 20 yıllık hoparlörü kurtarmak diye bir konum var. Oraya bakıp patlak olan hoparlörü tamir etmeyi dene birde iyi bir teyp al gayet memnun olursun. Anfi kutu bas olayları falan gereksiz geliyor bana normal biri için.

Dandik bir anfiyle bile ses kalitesi ve yüksekliği gerçekten fark ediyor. Şart değil ama büyük büyük güçlü hoparlörleri ortalama bir teyp bile tam besleyemiyor. Kutu bass bence de çok gerekli bir şey değil.

LiveForSpeed

Profesör
30 Ocak 2017
292
437
1,395
Kocaeli
Marka
Volkswagen
Hocam öncelikle çok çok teşekkür ederim, epey anlamış oldum.
Aracım 2000 cordoba.
Anladığım kadarıyla oval hoparlör + kaliteli bir teyp (ikisi de piooner olabilir herhalde) + amfi. Zaten bunları kendim yapamam bir elektronikçiye gidip bana bunlar lazım dersem yaparlar herhalde :)
Tekrardan çok teşekkür ederim.

Oval hoparlör için arka bagaj pandizotu yapılması gerek. Orjinal şekilde duruyorsa hiç bozdurmayın bence. Ön ve arka kapıların hoparlör yeri boyutlarını öğrenip ona uygun hoparlör seçebilirsiniz. Muhtemelen 16cmdir.
Örnek : https://www.hepsiburada.com/pioneer-ts-g1620f-300w-40w-rms-16-cm-tweeterli-hoparlor-p-HBV000009JKFD

Kaliteli teyp ve bu tarz 16cm düşük güçte hoparlörler için de anfiye gerek duymazsınız. Maliyet olarak da uyguna gelir. Ha anfi+oval kadar yüksek ve güzel ses çıkmaz tabiki. Tercih meselesi.

Basitçe ortalama fiyat listesi çıkarırsak şöyle ;
Teyp https://www.hepsiburada.com/pioneer-mvh-s125ui-oto-teyp-usb-aux-girisli-2020-model-p-HBV00000O4YLN?magaza=charisma elektronik
Anfi https://www.hepsiburada.com/soundmax-sx-2500-4-4-ch-3000w-oto-anfi-p-HBV00000O0BB4
Kablo Seti https://www.hepsiburada.com/soundmax-oto-anfi-kablo-seti-sx-ga8-p-HBV00000SC66D
1 Çift Oval https://www.hepsiburada.com/pioneer...hoparlor-p-HBV000011SBG3?magaza=winwincompany
Ön kapılardaki patlak hoparlörler için https://www.hepsiburada.com/pioneer-ts-g1620f-300w-40w-rms-16-cm-tweeterli-hoparlor-p-HBV000009JKFD

Parçalar yaklaşık 1500 Tl gibi bir şey tutuyor. Bu sistemin ses kalitesi ve yüksekliği gayet tatmin edici olacaktır. Bass konusuna gelirsek tatmin etmezse bir subwoofer eklenebilir yaklaşık 500 lira gibi bir fiyat bandına.

Anfiye vs hiç girmeden basitçe üstündeki hoparlörleri ve teybi değiştirirseniz 700 Tl civarına kurtarırsınız.

Araçta orjinal teyp mi takılı ?

Son düzenleme:
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım