Uzun yolda sürmesi en keyifli ve kullanırken yormayan araç

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
Bindiğim arabalar içinde son kasa G30’u tercih ederim. Dinginlikle sinsilik (çaktırmadan hızlanma) bir arada. Onun dışında bir önceki E kasa yavaşken de verdiği dinginlikle gönlümü aldı.
Ege sahili virajlı yollar=BMW 1.16i
1000 km altı=Mercedes E serisi
1000 km üstü=BMW G30 5 serisi
Yerden yüksek viraj az=Range Rover Sport

Son yazdığımda otomobil gibi gittiği için X5 i söylemek istesemde Range Rover jip diyince ayrı bir yer ediniyor. Bu arada söylediğim araçların tabi ki daha iyi seçenekleri mevcut ancak tecrübe ettiklerime göre vaziyet bu :)

BurakKose

Asfalt Kurutucu
11 Eyl 2018
6
10
595
Tecrübeli abilerimin her yazığını okudum.Konu sahibi olarak beni sizler şu fikre inandırdınız. Ne kadar hızlı sürersen o kadar vücudun yorulur. Arabayı hız sabitleme ile kullandığında 110 km hızlarda yorgunluğu çok aza indirirsin ve uzun yolda araba değil hız yorar. Bu doğru mu ?

fksarall

Panpa
8 Eyl 2016
1,548
3,367
3,770
Ankara
Marka
BMW
Tecrübeli abilerimin her yazığını okudum.Konu sahibi olarak beni sizler şu fikre inandırdınız. Ne kadar hızlı sürersen o kadar vücudun yorulur. Arabayı hız sabitleme ile kullandığında 110 km hızlarda yorgunluğu çok aza indirirsin ve uzun yolda araba değil hız yorar. Bu doğru mu ?
Ben tam katılmıyorum buna. B segment bir arabayla 130'la gitmekle S klasla 130'la gitmek arasında DAĞLAR kadar fark var. İşin içine fiziksel konfor dışında ses, titreşim vb. (kısaca NVH) de giriyor. Artıyen koltuk konforu da çok önemli. İnsanı en çok ve hissettirmeden yoran şeyler bunlar bence.

dthhasan

Hasan H Ayan
Sanmıyorum :)
Beta Programı
23 Ara 2017
4,279
16,180
5,720
çanakkale
Marka
Renault
En çok yoran şey kötü şöfördür bence arabayı şeritte gezdirirse vücudu sabit tutmak için istemsiz kasılmalar olur yolu iyi tanıyacak yolda gezinmicek macera aramıyacak bir şöför ve maybach 600 le yolculuk oldukça güzel olur

sputnik

Üye
Beta Programı
11 Kas 2016
5,475
2
19,695
5,320
İstanbul
Araba ve sürücü çok önemli. Kimisi öyle abuk subuk kullanır, araba E serisi olsa da yorar. Kimisi sakin kullanır Corsa olsa da o kadar yorulduğunu anlamaz insan. Uzun yol maraton gibidir, sakin ama emin giden az yorulur. Ondan sonra arabanın önemi geliyor bana göre.

Deneyimim olmadı ama çok konforlu olacağını düşünüyorum:
https://www.sahibinden.com/ilan/vas...eyaz-hatasiz-boyasiz-tam-full-602436243/detay

Böyle bir MTV'si olmasa, LPG'ye de uyumluysa, uzun yol yapan için bu piyasada bu fiyatıyla kelepir.

karyel

Profesör
2 Kas 2016
313
441
1,395
40
Ben tam katılmıyorum buna. B segment bir arabayla 130'la gitmekle S klasla 130'la gitmek arasında DAĞLAR kadar fark var. İşin içine fiziksel konfor dışında ses, titreşim vb. (kısaca NVH) de giriyor. Artıyen koltuk konforu da çok önemli. İnsanı en çok ve hissettirmeden yoran şeyler bunlar bence.
katılıyorum.

karyel

Profesör
2 Kas 2016
313
441
1,395
40
En çok yoran şey kötü şöfördür bence arabayı şeritte gezdirirse vücudu sabit tutmak için istemsiz kasılmalar olur yolu iyi tanıyacak yolda gezinmicek macera aramıyacak bir şöför ve maybach 600 le yolculuk oldukça güzel olur
Şoför de önemli tabi.

Mt.Akina

Reis
Beta Programı
18 Ocak 2017
5,579
1
22,226
5,670
Ankara
Marka
Ford
En keyifli ve yorulmadığınız uzun yol tecrübelerini genellikle otoban süratlerinde(120-160) yalıtım ve konfor konusunda başarılı olan araçlarda görürsünüz.Yalıtım özellikle çok önemli, yol gürültüsü, lastik sesi, çukur sesi, rüzgar sesi, motor sesi gibi değişkenler uzun yol yolculuğunun kaderini belirler niteliktedir.Yüksek yalıtım seviyesi ise genellikle D-E-S ve bazı premium C segmenti araçlarında bulabilirsiniz.

• Ben açıkçası yorulmak istemediğim sadece rahatlık istediğim bir yolculuk varsa W140 Mercedes S serisi ile arka koltukta bir yolculuk yapmak isterdim.
mercedes-benz_s-klasse_1991_wallpapers_12_b.jpg

• Ama yok şöyle uzun uzun virajsız, dümdüz yollarla dolu bir yolculuksa sürücü olarak R230 SL600' de olmak isterdim.
mercedes-benz_sl-klasse_2005_photos_1_b.jpg

• He derseniz ki gideceğin yerde dağların arkasından inip inip çıkacaksın viraj çok çok fazla olacak derseniz, yine sürücü olarak Porsche 911R tercih ederdim, bunun sebebi hem arkadan itiş hem de manuel vitesli olması.
0f63ea54-be07-4509-ba8a-5ffba664060c_teaser_original_720x1_5.jpg

CaliKaan

Panpa
Stage 2
31 Ara 2017
605
1,465
2,520
30
Riverside, California
Marka
BMW
Ne kadar hızlı giderseniz vücudunuz o kadar kasılacaktır, algılarınızın sürekli açık olması için vücut sürekli adrenalin salgılayacak ve bu sizi gün sonunda çok yoracaktır hem beyin hem vücut olarak. G kuvveti yediğiniz için sürekli vücudunuz gerim gerim geriliyor, en basitinden tramvaya bindiğiniz zaman bile 20 durak gidin inince yorgun hissedersiniz neden çünkü G kuvveti yiyor vücut sürekli. Ben uzun yola gittiğimde genellikle 120-140 bandın da gitmeye özen gösteririm çünkü 120 ile giderken refleks olarak yapacağınız bir hareket sizi kurtara bilir ama 180 ile o kadar şansınız olmaz.

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
Bence ondan ziyade gövde salınımının fazlalığından bahsetti.
Ebat ne olursa olsun yerden yüksek oturduğumda hafif yatmalar bile tedirgin ediyor beni. Çünkü kütle çok fazla ve bir otomobilin yatmasıyla bir jip yana yatması bir olmuyor. Ancak yerden yükseğe alışanlarda gördüğüm durum şu, alçak arabayla bir kamyonun yanından geçince tedirgin oluyorlar :D Biraz alışkanlığa bağlı aslında :)

Son düzenleme:

Eto3401

Elit Apaçi
13 Nis 2018
94
187
760
Marka
Volkswagen
Ebat ne olursa olsun yerden yüksek oturduğumda hafif yatmalar bile tedirgin ediyor beni. Çünkü kütle çok fazla ve bir otomobilin yatmasıyla bir otomobilin yana yatması bir olmuyor. Ancak yerden yükseğe alışanlarda gördüğüm durum şu, alçak arabayla bir kamyonun yanından geçince tedirgin oluyorlar :D Biraz alışkanlığa bağlı aslında :)
Ama yerden yüksek arabanın keyfi de çok başka. Hele bir de araç güçlüyse :D

Toprak

Toprak
Faforitçi
Beta Programı
8 Eyl 2016
6,849
26,158
5,720
Ankara
Marka
Skoda
İnsani duyguları anladığım kadarıyla bence ne eksikse onla keyif alırız gibi. Eskiden dizel puntomuz vardı yalıtım isterdim şimdi eski passat var tork olursa çok rahatlarım diyorum :D

BLL-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mburakozgen

Profesör
19 Mar 2017
294
364
1,395
Ebat ne olursa olsun yerden yüksek oturduğumda hafif yatmalar bile tedirgin ediyor beni. Çünkü kütle çok fazla ve bir otomobilin yatmasıyla bir jip yana yatması bir olmuyor. Ancak yerden yükseğe alışanlarda gördüğüm durum şu, alçak arabayla bir kamyonun yanından geçince tedirgin oluyorlar :D Biraz alışkanlığa bağlı aslında :)
Kendimden alıntı yaparak durumu biraz daha detaylı açıklayayım istedim :D iki tane daire düşünelim iç içe ve çapları farklı olsun. Bu iki dairenin tepesine bir parçacık koyup 1 tur çevirdiğimizde ikiside 1 turun sonunda aynı yerde olacaktır. Ama arada şöyle bir fark var; açısal hız aynı olmasına rağmen çapı büyük olanın çizgisel hızı daha yüksektir ki (olmalıdır demiyorum çünkü ikiside ne yaparsak yapalım aynı tur sayısında aynı açıda olur) bu durum sağlanmıştır. Bir otomobili ve jipi iç içe geçirip (biraz hayal gücünüzü zorlayın :D) karşıdan bakıp iki teker arasına koordinat sistemini yerleştirelim. Bu iki araç viraja girdiğinde ikisininde sağ süspansiyonunun 2 mm sıkılaştığı sol süspansiyonun 2 mm açıldığını düşünelim (araç momentumla dairesel hareket yapmak istemekte) bu durumda iki araçta aynı açısal hıza sahip olsada oturduğumuzda bizim jipte daha yüksekte oturmamız sebebiyle çizgisel hız jipte daha fazla olacaktır. Bundan dolayı (iki araç yükseklik harici eşit kabul edilmiştir) jipte daha şiddetli dairesel hareketler hissederiz. Mevzu bu aslında :D

g.c.

Gökhan
Panpa
27 Eki 2016
1,543
2,716
3,570
Aydın
Marka
Mitsubishi
Kendimden alıntı yaparak durumu biraz daha detaylı açıklayayım istedim :D iki tane daire düşünelim iç içe ve çapları farklı olsun. Bu iki dairenin tepesine bir parçacık koyup 1 tur çevirdiğimizde ikiside 1 turun sonunda aynı yerde olacaktır. Ama arada şöyle bir fark var; açısal hız aynı olmasına rağmen çapı büyük olanın çizgisel hızı daha yüksektir ki (olmalıdır demiyorum çünkü ikiside ne yaparsak yapalım aynı tur sayısında aynı açıda olur) bu durum sağlanmıştır. Bir otomobili ve jipi iç içe geçirip (biraz hayal gücünüzü zorlayın :D) karşıdan bakıp iki teker arasına koordinat sistemini yerleştirelim. Bu iki araç viraja girdiğinde ikisininde sağ süspansiyonunun 2 mm sıkılaştığı sol süspansiyonun 2 mm açıldığını düşünelim (araç momentumla dairesel hareket yapmak istemekte) bu durumda iki araçta aynı açısal hıza sahip olsada oturduğumuzda bizim jipte daha yüksekte oturmamız sebebiyle çizgisel hız jipte daha fazla olacaktır. Bundan dolayı (iki araç yükseklik harici eşit kabul edilmiştir) jipte daha şiddetli dairesel hareketler hissederiz. Mevzu bu aslında :D

National Geographic | Avanak Biliminden bir bölüm izledim sanki, güzel anlatım olmuş. :)

DeepSky

Profesör
6 Eki 2016
73
76
1,010
Marka
Porsche
Porsche Panamera Turbo veya Mercedes-Benz AMG E63 S
Hızlı, Güvenli ve Konforlu
Gerçi Bunlar Benim Olduktan Sonra Yorulsam da Önemli Değil.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım