Uzun yoldan nefret etmek üzereyim

Reddington

Panpa
15 Eki 2016
1,808
1
4,131
3,770
İstanbul
Marka
MINI
@OzanDnz @ercanalhan @msansertekin beyler bir şey diyeceğim.
Kocaeli-İzmir güzergahını da ehliyet aldığımdan beri sık sık yaparım. Susurluk'a gelip mola verdiğimdeki yorgunluktan fazla TEM otoyolu İzmit-İstanbul arasında yorulurum. Gerek yolun yapısı, gerek trafikteki sığırlar, gerek yoğunluk... Tampon tampona minimum şerit genişliğine sahip emniyet şeritsiz yolda 120 üstü hızlarla gitmek insana pist eforu sarfettiriyor. Bu nedenle belki 2-3 yıldır bu güzergahta TEM otoyolunu bir kez bile kullanmadım, hep e-5'i kullanıyorum. İnanın çok daha az yoruyor. Zaman kaybı da fazla değil. Zaten TEM'de yıllardır hep bir yerlerde yol çalışması olur. Valla parayla rezil olduğunuza değmez. Bir de e-5'in şeritleri daha geniş.
mantıklı ama orada da pendik hattı beni kahrediyor abi. düşen şerit sayısı, yandan kaynakla devam edip öne geçip, trafiğin aksamasına sebep olan sığırlar vs derken her iki yön de dert. en iyisi parasını verip kuzey çevreyolu :D

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
ben çoğunlukla gece yolculuk ediyorum.. ortam daha sakin oluyor diye ama dediğiniz gibi otobanında bir albenisi kalmadı.. e-5 e yönelinebilir.

bu arada konusu geçtiği için yazayım dedim.. Halit Bolkan kamyonlarda kör noktanın olmadığını, ancak işlerine öyle geldiği için uydurduklarını söylemişti. Aynaya bakmadıkları zaman kör noktamdasın diye birşey uyduruyorlar sanırım.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,684
2
9,601
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo
ben çoğunlukla gece yolculuk ediyorum.. ortam daha sakin oluyor diye ama dediğiniz gibi otobanında bir albenisi kalmadı.. e-5 e yönelinebilir.

bu arada konusu geçtiği için yazayım dedim.. Halit Bolkan kamyonlarda kör noktanın olmadığını, ancak işlerine öyle geldiği için uydurduklarını söylemişti. Aynaya bakmadıkları zaman kör noktamdasın diye birşey uyduruyorlar sanırım.

Kör nokta arabalarda bile varken tırlarda olmaması anlamsız , üzgünüm ama en basitinden bir dobloya binip dönüş yapmaya başlayın kör nokta ne anlarsınız :D

mcb

Murat
Panpa
9 Ocak 2020
1,385
2
3,010
3,770
36
Avusturya
Marka
Mercedes
Değerli üstatlar;

Son zamanlarda çok uzun yol yaptım. 6 ayda neredeyse 30 Bin Km. Eskiden de çok yapıyordum fakat pandemiden dolayı işler durduğu için ara vermiştim.

Neyse konuya gelirsek, hayatta en keyif aldığım şeylerden biri uzun yolda araç kullanmaktır, maalesef son zamanlarda tedirğinliğe dönüştü.

Büyük araç kullananları (kamyon,kamyonet, tır vs) eskiden deneyimlerinden kuşkum yoktu selektör bile vermeden geçerdim. (Otobanda)

Sadece 100 km içerisinde atlattığım çok ciddi 2 kazayı anlatayım.

1.si otobanda 120 kmh ile sabit giderken bir tırın rampa çıkarken sol şeride sollamayı çıkmayı hiç beklemezsiniz. Yaklaşık 70-80 metre kala selektör yapmama rağmen adeta beni öldürmek istercesine. Önüme kırdı ve bariyerle tır arasında kalıyordum santimlerle bariyere de tıra da vurmaktan kurtuldum.

Aynı yolcuğumda, orta şeritte ilerleyen bir servis aracı, birden sola yavaş yavaş kaymaya başladı ve yine büyük bir kaza atlattım, sonra camdan baktığımda elinde telefonla oynuyordu.

Yani artık kuralların dahilinde kendi şerimde ilerlerken bile kendimi güvende hissetmiyorum.

Bu konu hepimizi ilgilendiriyor, bundan 3-4 sene evvel böyle saçma sapan durumlarla çok karşılaşmıyordum uzun yolda. Şimdi nedense herkes bu işi şakaya alır gibi araç kullanıyor.

Bu konuyu açtım, dikkatli olalım. Bunları Polise gerekirse bildirelim. Ben 2 aracı da bildirdim. Vatandaşlık görevimizi yapalım

Geçmiş olsun. Telefon kullanımı gerçekten çok dikkat dağıtıcı. Hatta araçların yeni büyük ekranlarında takılmak da aynı şekilde. Sesli komut sistemleri bence çok ilerlediğinde kumanda düğmeleri kaldırılarak, mecburen sesli komutla araç içi sistemleri kullanıyor hale geleceğiz. Ancak bu olay otonom sürüşten daha yavaş ilerlediğinden o zamana otonoma geçmiş de olabiliriz :)

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,058
4,333
4,220
varsova
Marka
Porsche

kör nokta eski kamyon, TIR'larda vardi ancak gunumuz araclarinda oldugunu sanmiyorum, DAF ve Volvo Tirlarda bizzat gordugum kadariyla kor nokta yoktu.

Geleneksel kor nokta ise su alanlardan ibaret ozellikle 2 numarali alan cok tehlikeli
1600933342622.png

ercanalhan

Yusuf Ercan Alhan
Profesör
22 Şub 2019
391
1,141
2,395
istanbul
Marka
Opel
Kör nokta arabalarda bile varken tırlarda olmaması anlamsız , üzgünüm ama en basitinden bir dobloya binip dönüş yapmaya başlayın kör nokta ne anlarsınız :D

sadece onun söylediğini yazdım.. kendisininde bir ağır vasıta soförü olduğunu ve yeni araçlarda kör nokta olmadığını söyledi.

MUE

Senkromeççi
27 Ağu 2020
19
29
70
27
Gaziantep
Marka
Ford
sadece onun söylediğini yazdım.. kendisininde bir ağır vasıta soförü olduğunu ve yeni araçlarda kör nokta olmadığını söyledi.

Ya kör nokta az da olsa vardır muhakkak. Adamın ön tamponunu gösteren ayna var, sağ tarafı gösteren ayna var, sol sağ düz, geniş açalı normal aynaları söylemiyorum. Bunlar olunca geriye dikkatsizlik kalır bence. Ha illa kör nokta olur ama o aynalar ile neredeyse minimum a iniyordur. Araba da 3 tane ayna var, sol sağ dikiz, normal gösteriyor. Geniş açısı vb şeyler yok. O yüzden tır a göre kör nokta daha fazla olur. Çoğu motorcuyu da arabalar fark etmez. Çünkü aynanın dışında kalıyor, görünmüyor. Ancak kör nokta sistemi olan arabalara denk gelmesi lazım, fark edilmesi için. Ben kafamı çevirip baktığım hal de, nasıl olduysa sol şeritten gelen arabayı görmedim. Az kalsın vuruyordum. :) O da, yol ayrımından çıkıp, 2 şeritli yola bağlanıyordum. Artık 4 5 kat daha fazla dikkat ediyorum. Ve şu yuvarlak geniş açılı aynalardan alıp takacağım. Şerit değişimin de, daha etkili olacağını düşünüyorum.

S.Asil

Quadrifoglio Verde
Destekçi
Beta Programı
Stage 2
16 Eyl 2016
5,684
2
9,601
5,020
Adana
Marka
Alfa Romeo

Sitemim size değil yanlış anladınız beni afedersiniz , mesele kör noktanın olduğu gerçeği sadece. :)

inzfatih

Fatih
Panpa
16 Eyl 2016
2,058
4,333
4,220
varsova
Marka
Porsche
aracta kor nokta uyari sistemi varsa hala kor nokta vardi gormedim diyorsa bence sofor bahane uretiyordur. Kor nokta yok derken, uyari sistemleriyle (sensor, kamera v.s.) haberin olmayan bir alan yok. el kadar araca bile 360 derece kamera koyuluyor artik

AdBlock Tespit Edildi!

OTOPARK.COM Forum'u Adblock ile kullanmanız bizi üzdü

Değerli ziyaretçimiz/üyemiz, OTOPARK.COM Forum ücretsiz bir oluşum olup, maliyetlerin karşılanması için reklamların yayınlanması gerekmektedir. Lütfen Adblock'u OTOPARK.COM'dan hariç tutunuz.

Tamam, AdBlock'u devre dışı bıraktım